OSBE organizon m 11 tetor deri n n 14 tetor n Hotel Rogner, Tiran Konfernencn e 8 vjetore pr Median n Europn Juglindore me tem `Gazetaria n Krize`, ku marrin pjes 120 pjesmarrs nga Shqipria, Bosnje dhe Hercegovina, Serbia, Maqedonia e Veriut, si dhe nga Mali i Zi, prfaqsues t qeveris, medias, shoqatave t gazetarve, shoqris civile dhe sfers s akademis. Ngjarjet dhe aktivitetet e ndryshme n kuadr t Javs s Medias do t vazhdojn deri t enjten, 14 tetor.
N kt Konferenc do t diskutohen kto probleme:
-shtja e dezinformimit dhe shkaqet q e krijojn at, tek rreziku prkats dhe tek roli kundrshtues q mund t luaj gazetaria.
-Angazhimi ndaj parimeve themelore t gazetaris, si paansia dhe raportimi me fakte, sht shum irndsishm pr t ndrtuar besimin tek media dhe shrben pr t ndrequr dezinformimin.
- Praktikat m t mira dhe prpjekjet pr t lehtsuar situatn e rnduar t gazetarve t rajonit, duke prfshir pengesat q ata hasin prgjat zhvillimit t veprimtarive gazetareske dhe zbatimit t t drejts s shprehjes.
- Diskutimin e sfidave profesionale t kohs dhe rreziqet e posame pr shkak t gjinis me t cilat prballen gazetaret n rajonin e Evrops Juglindore.
-Pasja e redaksive t ekuilibruara nga pikpamja gjinore dhe t prmirsojm gjendjen e gazetareve n rajon.
-Korniza e dokumentit pr shprehjen e qndrimit pr rinin dhe median, zhvilluar prgjat Kampit Rinor t ktij viti Vmendja tek t Rinjt dhe tek Media si pjes e Shtigjeve Rinore: Prkrahja e Vlerave t OSBE-s n Ballkanin Perndimor
(https://ata.gov.al/2021/10/11/gazeta...en-juglindore/).
Dihet se Shqipria sidomos gjat 30 viteve t pas diktaturs ka vuajtur shum nga mediat e shkruara n fillim dhe ato radio-tv, dhe tashti pas viteve 2010 edhe nga Mediat elektronike prsa i prket dis-informimit, kryesisht disinformimi politik dhe ai social-ekonomik, t cilat vepronin dhe veprojn n dobi t qeverisjes prkatse q sht n pushtet.
Interesant mbetet fakti se me futjen gjrsisht t Medias Elektronike, lufta mediatike ka marr nj zhvillim t madh dhe prplasja midis mediave q prfaqsojn grupet politike t fuqishme n Shqipri (dhe ndoshta edhe t fuqive t huaja antiamerikane dhe anti-BE).
Kjo luft mediatike sht prqndruar kryesisht n luftn midis informacioneve opinionike dhe informacioneve q bazohen n Fakte.
Kjo luft qoft ajo brnda llojit si ajo brnda PD ashtu dhe midis Opozits dhe Qeverisjes, ka dmtuar rnd reputacionin e Shqipris brnda dhe jasht vndit, madje Opozita aktuale vite m par prdori informacioneq un iquaj n mnyr t thjesht opinione disinformuese ose gjysm t vrteta q ingjanin si dy pika uji tregimit n librin pr fmij `Dinpaku dhe shokt e tij`, shkaktoi nj val akuzash dhe shtjet apo debatet e rnda brnda dhe jasht parlamentit prfunduan n gjykata, t cilat edhe sot e ksaj dite vazhdojn duke minuar shum besimin e shoqris shqiptare ndaj politiks dhe politikanve.
Nj nga faqjet m t sofistikuara t prplasjes mediatike t internetit dhe t Tv, t cilat jan bler nga grupe politike shqiptare pr t shplar trut e shqiptarve dhe pr ti dhn t drejt vetes s tyre jan: hedhja e dyshimeve daj zgjedhjeve, nxitja e ides se Shqipria na qnka baza e prodhimit t kanabisit dhe shprndarjes s kokains e pr pasoj dmtimi i imazhit t Shqipris n Europ dhe n bot, njollosja e policis, debatet shterpa pr probleme ekonomike e tendera t cilat duheshin drguar s pari n prokurori me fakte dhe jo opinione, ngritja e grupeve t gazetarve dhe analistve t bler pr t justifikuar humbjet n zgjedhje qoft dhe pr t kamufluar imazhin e ktij apo atij poltikani, prhapja e disinformimeve ku raste t veanta vdekjesh, vrasjesh, suicidesh, prdhunimesh, konfliktesh n familje shumzohn dhe shumfishohen sikur t jen masive, pra duke prdorur gjysm t vrteta pr t destabilizuar situatn sociale dh ekonomike, duke nxjerr lloj lloj konspiracionistesh pr t trembur popullin gjithashtu me gjysm t vrteta t prkthyera direkt nga anglishtja ashtu shpejt e shpejt nga celulari apo kompjuteri.
Kjo ka dmtuar dhe ka shkelur vijn e holl e t kuqe midis faktit dhe opinionit duke prdorur demagogjin naziste t Gebels-it pr t shprndar disinformimin. Dihet se Joseph Goebbels n librin e tij `Djalli i rrem` spjegon teknikat e tij t propagands dis-informuese naziste t asaj kohe duke e sintetizuar me nj fraz: Propaganda sht si art. Ssht nevoja t respektosh t vrtetn.
Ktu vihet n pikpyetje t vrtet n kohn e sotme nse Liria e Fjals duhet t jet absolute, kur n t njjtn koh przjer me Lirin e Fjals sht dhe Liria e Shpifjes apo me terma m sofiste-Liria e Dis-informimit.
Dihet gjithashtu se Liria nuk sht absolute sepse liria e fjals n shoqrin njerzore mbaron aty ku dmtohet Liria e fjals s tjetrit, aq m tepr sikurse p[rmndi kryeministri shqiptar se kur vjen fjala pr median n internet, liria e prhapjes s saj ka minuar nj fare soj lirin e fjals. (https://kryeministria.al/nesroom/ko...-kohe-krizash/).
Idea kryesore sht se duhet nj ligj q rregullon Lirin e fjals nprmjet faktimit t saj n median e shkruar dhe at elektronike dhe jo duke shkruar gjysm t vrteta dhe opinione, sepse si thot nj fjal e urt : `Para faktit edhe Zoti trhiqet`.
S fundmi mund t prmnd se grupe t caktuara politike shiqptare dhe ndoshta dhe ato fqinj apo ato q kan interesa gjeopolitike krkojn ta mbajn Shqiprin t destabilizuar duke financuar dis-informimin dhe shpifjen, prandaj duhet q ligji pr Median dt miratohet duke prfshir edhe median elektronike e cila praktikisht po prdoret m shum duke ndotur trurin e shqiptarve me informacione dhe opinione djallzore dhe t pasakta, pr t realizuar at q prmndte i madhi Noli tek 5 Anarkit q sundojn n Shqipri q nga viti 1912 e deri m sot. Qllimi?
Qllimi pr gjeopolitikat fqinj sht mbajtja e Shqipris nn nj prarje t vazhdueshme, t nj Shqiprie t dobt, dhe q t mos integrohet, e t bashkohet me Kosovn.