Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  581

  Zbulime t reja: Varret e hershme krishtera pran Bela Palankes(Remezian- Dardani )

  Zbulime t reja: Varret e hershme krishtera pran Bela Palankes(Remezian- Dardani )

  Asnj varr nuk u plakit, kshtu q u zbuluan sendet me t cilat u varrosn t vdekurit - monedha bronzi, fibula, shirita floksh, si dhe en qelqi, njra prej t cilave sht ruajtur n trsi, shpjegon Marko Janković, menaxher i koleksionit arkeologjik t Fakulteti Filozofik ne Beograd.
  N Bela Palanka(Remesiana), grmimet arkeologjike t ktij viti u prfunduan disa dit m par n vendin e Nekropolit Lindor n afrsi t hotelit Esperanto.
  Prve varrit t hershm t krishter, t zbuluar vitin e kaluar, t paktn tre varre t tjera u gjetn n vendin e Remezijans.
  Ai vren se fushata e katrt me radh konfirmoi rndsin e jashtzakonshme t ktij nekropoli pr t kuptuar jetn n Remesiann e von antike, por edhe pr zakonet e prgjithshme t varrimit gjat shekullit t katrt, kur Krishterizmi u institucionalizua pr her t par n kt zon. Historia e Remesians
  Bashkbiseduesi yn na kujton se Remezijana lulzoi n antikitetin e von. Pastaj u b nj qendr e rndsishme e hershme e krishter, ku u ul edhe Peshkopi Nikita Remezijani, kur kisha e krishter feston si shenjtore.
  - N pjesn m t madhe, ajo gjendet posht Bela Palankes, gj q e bn t vshtir pr arkeologt.Nj numr i madh vendesh jan ekzaminuar n kt zon pr pak m shum se 130 vjet.
  Gjat fushats 2020, arkeologt zbuluan nj varr t shekullit t 4 -t.
  -Struktura guri, fragmente varresh t shekullit t 4-t. Shekulli. Foto e vendit arkeologjik remezian: Arkivat privat


  - Dhoma e varrit me t ndjerin pasi u hap, midis kmbve sht nj ibrik qelqi, i ruajtur n trsi.
  -Vend arkeologjik i Remezian. Fotografia: Arkivat privat
  https://nova.rs/kultura/nova-arheolo...nkaremezijana/


  Prof. Dr Jahja Dranolli

  Dyndjet gote, hune, avare e sllave, si dhe t ndonj popullate tjetr t ardhur nga Veriu dhe Lindja prgjat shekujve V-VII, jan shoqruar m dme shum t mdha dhe m ndrrimin e harts kishtare t Dardanis, q kishte prfshir, pothuajse t gjitha qendrat e njohura: Scupi, Justiniana Prima, Justiniana Secunda, Naisus e Remesiana, e ndonj tjetr. Dyndjet kishin ndrprer edhe lidhjet me Papatin, pr tu shkputur pr nj koh me t gjat, sidomos nga mesi i shek. VIII, kur Iliriku Lindor iu bashkngjit Kostandinopojs. Jasht ndikimit t Kishs Bizantine kishin mbetur ende Ipeshkvia e Shkupit dhe e Prizrenit. Pas shkatrrimit t Justiniana Secunda, si vazhduese e Ulpians, kjo ipeshkvi mori ingjerenca juridike e titullare. N fakt, edhe pse Ipeshkvia e Prizrenit prmendet n dokumentet e perandorit bizantin, Bazilit II (1019/1020), ka dshmi t trthorta se kjo ipeshkvi prmendet m hert (n vitin 458), n kontekst m Koncilin e Kalcedonit t mbajtur n vitin 451. Ipeshkvia e Prizrenit (prfshinte Rrafshin e Dukagjinit) dhe Lipjanit (prshinte Rrafshin e Kosovs) sipas dokumenteve t Bazilit II kishte hyr nn juridiksionin e Argjipeshkvis s Ohrit. Ndikimi i Kishs Bizantine ishte i fuqishm, sidomos pas ndarjes s kishave n vitin 1054
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  581

  Pr: Zbulime t reja: Varret e hershme krishtera pran Bela Palankes(Remezian- Dardani )

  Zbulimi n Viminacium: U gjet nj varr i paprekur i hershm krishter

  Varri i nj burri t rritur nga gjysma e par e shekullit t 3 -t u zbulua n Viminacium, dhe i fundit n nj seri zbulimesh t rndsishme n grmimet mbrojtse t nekropolit jugor t Viminacium, solli informacion shtes n lidhje me komunitetet m t hershme t krishtera n kt zon.
  Vmendje e veant i sht trhequr edhe unazs masive me nj prerje - spiranc dhe peshk.
  Dihet m shum pr moshn e t ndjerit pas analizs fiziko-antropologjike, dhe koha e varrimit vlersohet n gjysmn e par t shekullit t tret, e cila nnkuptohet nga zbulimi i monedha prej bronzi t vendosura pran t ndjerit, t prera gjat sundimi te Perandorit Caracalla (211-217 pas Krishtit).
  -Esht varri i nj t vdekuri t varrosur lirshm.
  Ajo u gjet n nj thellsi relative prej 1.55 metrash.
  I orientuar sht n drejtim perndim-lindje. Skeleti sht 1.73 metra i gjat, gjatsia e kofshs s djatht sht 47.5 centimetra.
  Ndrsa vetm lloji i varrimit nuk e dallon kt varr nga dhjetra varre t ngjashme q krkohen do jav n Viminacium, objektet e vendosura pran t ndjerit tregojn nj histori krejtsisht t ndryshme.

  Nj shtrngoj i rripit prej bronzi u zbulua n zonn e brezit, dhe nj , nj bobin me tela ari dhe nj objekt hekuri me qllim t panjohur u gjetn pran kmbve, pasi ishte grryer shum - thot Korai.

  Unaza masive me perl sht prej argjendi, dhe n kok ka nj kushinet me nj perl t futur.
  Guri sht zbukuruar me nj prerje dhe ka nj spiranc me nj peshk n dy an.Vetm pas legalizimit t krishterimit nga Kostandini , simbolet e njohura, si kryqi, hyjn n prdorim sot -
  Ai kujton se t krishtert e hershm e pranuan spirancn si nj simbol t shpress pr shptim, sepse n prgjithsi konsiderohej nj shenj sigurie n antikitet.
  - Besimtart vendosn shpres dhe besim t pafund n Jezu Krishtin, dhe spiranca e shprehu at n mnyr metaforike, e cila thuhet n disa vende n Dhiatn e Re.
  Prdorimi m i hershm i spirancs si nj simbol i krishter u konfirmua n fund t shekullit t par n qytetin e Roms, ndrsa gjat shekujve t dyt dhe t tret u prdor gjithnj e m shum n epitafet n katakombet.
  N Krishterizmin e hershm, simboli modern i kryqit nuk u prdor, por shkronja T, e ngjashme me spirancn n unazn viminacium - v n dukje drejtori i projektit arkeologjik Viminacium.
  Lenger, shton ai, ishte gjithashtu nj simbol i martirizimit, duke pasur parasysh se Shn Klementi, Papa i katrt, u ekzekutua gjat sundimit t Perandorit Trajan duke e lidhur nj spiranc n qaf, pas s cils ai u hodh n det.
  - Dy peshq gjithashtu jan t prfaqsuar n unaz nga Viminacium.
  Peshku sht gjithashtu nj nga simbolet m t hershm, dhe sigurisht m i rndsishmi i Krishterizmit.
  Popullariteti i prdorimit t vizatimeve t peshkut midis besimtarve i ka rrnjt n akronimin e formuar kur emri latin pr peshkun - ichthus
  Kto letra ather u lexuan si Iesous Christos Theou Huios Soter q do t thot Jezu Krisht, Biri i Perndis, Shptimtari. Jezusi ishte Ichthus, por edhe nj peshkatar i shpirtrave njerzor, ndrsa besimtart ishin "peshq t vegjl". Apostujt vazhduan rolin e Jezusit si "peshkatar njerzish", madje Kisha e hershme u quajt "barka e Pjetrit" - thot Korai. Sipas Koracit, objektet e zbuluara pran kmbve t t ndjerit jan gjithashtu interesante.

  - Nj busull, nj spirale prej teli ari dhe nj mjet i panjohur mund t tregojn pushtimin e t ndjerit. Nj praktik e till nuk sht e panjohur n nekropolet e viminaciumit (jan zbuluar disa varre t mjekve), por nuk sht e prhapur.

  Busulla n koht e mvonshme, mesjetare, prshkruhet n mnyr sporadike si nj simbol i fuqis krijuese hyjnore, kshtu q sht i pranishm n shfaqjet e krijimit t bots, dhe n shum katedrale Jezusi m pikturoi me kt mjet n duart e tij.
  Ndoshta ruajtja dhe restaurimi i objektit t hekurt t zbuluar pran busulls do t jet nj hap drejt zgjidhjes s ksaj enigme - thekson Korac.  - Para s gjithash, ne nnkuptojm unazn e zbuluar n dorn e t ndjerit, e cila sht nj nga objektet e rralla t periudhs s prmendur, dhe pr t treguar pa mdyshje simbolet e hershme t krishtera.https://nova.rs/kultura/otkrice-u-vi...iscanski-grob/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 05-10-2021 m 02:14

 3. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  SERAFIM DILO (05-10-2021)

Tema t Ngjashme

 1. Zbulime t reja arkeologjike n Butrint
  Nga Davius n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-11-2019, 16:23
 2. Kosov- Zbulime t reja arkeologjike n Dresnik
  Nga Albo n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-11-2014, 13:34
 3. Zbulime t reja n Kor
  Nga brooklyn2007 n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-09-2008, 17:54
 4. Zbulime t reja nga qytetrimi antik egjiptian
  Nga Davius n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-07-2005, 17:50
 5. Zbulime t reja mbi jetn e fmijs n bark t nns!!
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-08-2004, 19:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •