Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Zbulime të reja: Varret e hershme krishtera pranë Bela Palankes(Remezian- Dardani )

    Zbulime të reja: Varret e hershme krishtera pranë Bela Palankes(Remezian- Dardani )

    Asnjë varr nuk u plaçkit, kështu që u zbuluan sendet me të cilat u varrosën të vdekurit - monedha bronzi, fibula, shirita flokësh, si dhe enë qelqi, njëra prej të cilave është ruajtur në tërësi, shpjegon Marko Janković, menaxher i koleksionit arkeologjik të Fakulteti Filozofik ne Beograd.
    Në Bela Palanka(Remesiana), gërmimet arkeologjike të këtij viti u përfunduan disa ditë më parë në vendin e Nekropolit Lindor në afërsi të hotelit Esperanto.
    Përveç varrit të hershëm të krishterë, të zbuluar vitin e kaluar, të paktën tre varre të tjera u gjetën në vendin e Remezijanës.
    Ai vëren se fushata e katërt me radhë konfirmoi rëndësinë e jashtëzakonshme të këtij nekropoli për të kuptuar jetën në Remesianën e vonë antike, por edhe për zakonet e përgjithshme të varrimit gjatë shekullit të katërt, kur Krishterizmi u institucionalizua për herë të parë në këtë zonë. Historia e Remesianës
    Bashkëbiseduesi ynë na kujton se Remezijana lulëzoi në antikitetin e vonë. Pastaj u bë një qendër e rëndësishme e hershme e krishterë, ku u ul edhe Peshkopi Nikita Remezijani, kur kisha e krishterë feston si shenjtore.
    - Në pjesën më të madhe, ajo gjendet poshtë Bela Palankes, gjë që e bën të vështirë për arkeologët.Një numër i madh vendesh janë ekzaminuar në këtë zonë për pak më shumë se 130 vjet.
    Gjatë fushatës 2020, arkeologët zbuluan një varr të shekullit të 4 -të.
    -Struktura guri, fragmente varresh të shekullit të 4-të. Shekulli. Foto e vendit arkeologjik remezian: Arkivat privatë


    - Dhoma e varrit me të ndjerin pasi u hap, midis këmbëve është një ibrik qelqi, i ruajtur në tërësi.
    -Vend arkeologjik i Remezian. Fotografia: Arkivat privatë
    https://nova.rs/kultura/nova-arheolo...nkaremezijana/


    Prof. Dr Jahja Drançolli

    Dyndjet gote, hune, avare e sllave, si dhe të ndonjë popullate tjetër të ardhur nga Veriu dhe Lindja përgjatë shekujve V-VII, janë shoqëruar më dëme shumë të mëdha dhe më ndërrimin e hartës kishtare të Dardanisë, që kishte përfshirë, pothuajse të gjitha qendrat e njohura: Scupi, Justiniana Prima, Justiniana Secunda, Naisus e Remesiana, e ndonjë tjetër. Dyndjet kishin ndërprerë edhe lidhjet me Papatin, për t’u shkëputur për një kohë me të gjatë, sidomos nga mesi i shek. VIII, kur Iliriku Lindor iu bashkëngjit Kostandinopojës. Jashtë ndikimit të Kishës Bizantine kishin mbetur ende Ipeshkvia e Shkupit dhe e Prizrenit. Pas shkatërrimit të Justiniana Secunda, si vazhduese e Ulpianës, kjo ipeshkvi mori ingjerenca juridike e titullare. Në fakt, edhe pse Ipeshkvia e Prizrenit përmendet në dokumentet e perandorit bizantin, Bazilit II (1019/1020), ka dëshmi të tërthorta se kjo ipeshkvi përmendet më herët (në vitin 458), në kontekst më Koncilin e Kalcedonit të mbajtur në vitin 451. Ipeshkvia e Prizrenit (përfshinte Rrafshin e Dukagjinit) dhe Lipjanit (përshinte Rrafshin e Kosovës) sipas dokumenteve të Bazilit II kishte hyrë nën juridiksionin e Argjipeshkvisë së Ohrit. Ndikimi i Kishës Bizantine ishte i fuqishëm, sidomos pas ndarjes së kishave në vitin 1054
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Për: Zbulime të reja: Varret e hershme krishtera pranë Bela Palankes(Remezian- Dardani )

    Zbulimi në Viminacium: U gjet një varr i paprekur i hershëm krishterë

    Varri i një burri të rritur nga gjysma e parë e shekullit të 3 -të u zbulua në Viminacium, dhe i fundit në një seri zbulimesh të rëndësishme në gërmimet mbrojtëse të nekropolit jugor të Viminacium, solli informacion shtesë në lidhje me komunitetet më të hershme të krishtera në këtë zonë.
    Vëmendje e veçantë i është tërhequr edhe unazës masive me një prerje - spirancë dhe peshk.
    Dihet më shumë për moshën e të ndjerit pas analizës fiziko-antropologjike, dhe koha e varrimit vlerësohet në gjysmën e parë të shekullit të tretë, e cila nënkuptohet nga zbulimi i monedha prej bronzi të vendosura pranë të ndjerit, të prera gjatë sundimi te Perandorit Caracalla (211-217 pas Krishtit).
    -Eshtë varri i një të vdekuri të varrosur lirshëm.
    Ajo u gjet në një thellësi relative prej 1.55 metrash.
    I orientuar është në drejtim perëndim-lindje. Skeleti është 1.73 metra i gjatë, gjatësia e kofshës së djathtë është 47.5 centimetra.
    Ndërsa vetëm lloji i varrimit nuk e dallon këtë varr nga dhjetëra varre të ngjashme që kërkohen çdo javë në Viminacium, objektet e vendosura pranë të ndjerit tregojnë një histori krejtësisht të ndryshme.

    Një shtrëngoj i rripit prej bronzi u zbulua në zonën e brezit, dhe një , një bobinë me tela ari dhe një objekt hekuri me qëllim të panjohur u gjetën pranë këmbëve, pasi ishte gërryer shumë - thotë Koraçi.

    Unaza masive me perlë është prej argjendi, dhe në kokë ka një kushinetë me një perlë të futur.
    Guri është zbukuruar me një prerje dhe ka një spirancë me një peshk në dy anë.Vetëm pas legalizimit të krishterimit nga Kostandini , simbolet e njohura, si kryqi, hyjnë në përdorim sot -
    Ai kujton se të krishterët e hershëm e pranuan spirancën si një simbol të shpresës për shpëtim, sepse në përgjithësi konsiderohej një shenjë sigurie në antikitet.
    - Besimtarët vendosën shpresë dhe besim të pafund në Jezu Krishtin, dhe spiranca e shprehu atë në mënyrë metaforike, e cila thuhet në disa vende në Dhiatën e Re.
    Përdorimi më i hershëm i spirancës si një simbol i krishterë u konfirmua në fund të shekullit të parë në qytetin e Romës, ndërsa gjatë shekujve të dytë dhe të tretë u përdor gjithnjë e më shumë në epitafet në katakombet.
    Në Krishterizmin e hershëm, simboli modern i kryqit nuk u përdor, por shkronja T, e ngjashme me spirancën në unazën viminacium - vë në dukje drejtori i projektit arkeologjik Viminacium.
    Lenger, shton ai, ishte gjithashtu një simbol i martirizimit, duke pasur parasysh se Shën Klementi, Papa i katërt, u ekzekutua gjatë sundimit të Perandorit Trajan duke e lidhur një spirancë në qafë, pas së cilës ai u hodh në det.
    - Dy peshq gjithashtu janë të përfaqësuar në unazë nga Viminacium.
    Peshku është gjithashtu një nga simbolet më të hershëm, dhe sigurisht më i rëndësishmi i Krishterizmit.
    Popullariteti i përdorimit të vizatimeve të peshkut midis besimtarëve i ka rrënjët në akronimin e formuar kur emri latin për peshkun - ichthus
    Këto letra atëherë u lexuan si Iesous Christos Theou Huios Soter që do të thotë Jezu Krisht, Biri i Perëndisë, Shpëtimtari. Jezusi ishte Ichthus, por edhe një peshkatar i shpirtrave njerëzorë, ndërsa besimtarët ishin "peshq të vegjël". Apostujt vazhduan rolin e Jezusit si "peshkatarë njerëzish", madje Kisha e hershme u quajt "barka e Pjetrit" - thotë Koraçi. Sipas Koracit, objektet e zbuluara pranë këmbëve të të ndjerit janë gjithashtu interesante.

    - Një busull, një spirale prej teli ari dhe një mjet i panjohur mund të tregojnë pushtimin e të ndjerit. Një praktikë e tillë nuk është e panjohur në nekropolet e viminaciumit (janë zbuluar disa varre të mjekëve), por nuk është e përhapur.

    Busulla në kohët e mëvonshme, mesjetare, përshkruhet në mënyrë sporadike si një simbol i fuqisë krijuese hyjnore, kështu që është i pranishëm në shfaqjet e krijimit të botës, dhe në shumë katedrale Jezusi më pikturoi me këtë mjet në duart e tij.
    Ndoshta ruajtja dhe restaurimi i objektit të hekurt të zbuluar pranë busullës do të jetë një hap drejt zgjidhjes së kësaj enigme - thekson Korac.



    - Para së gjithash, ne nënkuptojmë unazën e zbuluar në dorën e të ndjerit, e cila është një nga objektet e rralla të periudhës së përmendur, dhe për të treguar pa mëdyshje simbolet e hershme të krishtera.https://nova.rs/kultura/otkrice-u-vi...iscanski-grob/
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 05-10-2021 më 02:14

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar fegi II për postimin:

    SERAFIM DILO (05-10-2021)

Tema të Ngjashme

  1. Zbulime të reja arkeologjike në Butrint
    Nga Davius në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-11-2019, 16:23
  2. Kosovë- Zbulime të reja arkeologjike në Dresnik
    Nga Albo në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-11-2014, 13:34
  3. Zbulime të reja në Korçë
    Nga brooklyn2007 në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-09-2008, 17:54
  4. Zbulime të reja nga qytetërimi antik egjiptian
    Nga Davius në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-07-2005, 17:50
  5. Zbulime të reja mbi jetën e fëmijës në bark të nënës!!
    Nga Shpirt Njeriu në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-08-2004, 19:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •