Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,992

  A e zhdukn Aristidh Koln? Subt. Eng - Gjurm Shqiptare

  A e zhdukn Aristidh Koln? Subt. Eng - Gjurm Shqiptare
  Shtator
  25, 2021

  Top Channel Albania

  Qe prej viteve 80, nje arvanitas i quajtur Aristidh Kola, u shfaq gjithmone e me fort ne arenen publike ne Greqi…

  Aristidh Kola[1] ishte historian, publicist, dhe jurist. Ishte kryetar i Lidhjes s Arvanitve.
  Jeta
  Ai lindi n Kaskaveli t Thivs ne Greqin Qendrore, zon e cila banohet kryesisht nga arvanitas. Aristidhi, si edhe mijra e mijra bashkkombas t tij, u edukuan me frymn e dashuris pr traditat e t parve, q trashgoi kjo pjes e popullats shumkombshe e Greqis s sotme.

  Aristidh Kola studioi pr jurisprudenc n Athin dhe pas mbarimit t universitetit, pr shum koh iu prkushtua traditave kombtare t arvanitasve n Greqi. Vepra e tij kryesore, “Arvanitasit dhe origjina e grekve”, bri nj jehon t gjer n botn arvanitase; njohu 9 botime brenda dhjet vjetve. Kola botoi revistn “Besa”, si dhe revistn tjetr “Arvanon”. Kto revista pasqyronin jetn dhe traditat e bots arvanitase.

  Kontribute
  Aristidhi bashkpunoi me t gjitha rrethet e diaspors shqiptare n Bot. Ai mbante lidhje dhe bashkpunoi me arbresht e Italis, me shqiptart e Ameriks, me intelektual t Kosovs, t Turqis dhe atyre t Shqipris. Ai ishte lidhur edhe me arbresht e Korsiks. A. Kola u b i njohur n Greqi sidomos pr prkrahjen morale q i dha lufts s UK-s duke u shfaqur n disa emisione televizive. Kjo shkaktoi reagimin e disa grupeve proserbe, me t cilat u ndesh n rrug gjyqsore.

  Miku i madh i t gjith shqiptarve
  I qeshur dhe i dashur, Aristidhi [2] ishte mik i t gjith emigrantve shqiptar n Greqi. N zyrat e shoqats arvanitase “Marko Boari”, organizoheshin aktivitete politiko-kulturore pr Shqiprin, si dhe pr personalitete t rndsishme arvanitase t Greqis.

  Aristidh Kola ka br nj pun kmbngulse pr afirmimin e identitetit arvanitas n Greqi. Ai nisi hartimin e fjalorit arvanitas, vepr t ciln nuk arriti ta prfundonte. A. Kola vdiq n vitin 2000 pas nj smundjeje t rnd (leucemi n gjak).

  Veprimtaria
  Arvanitasit dhe prejardhja e grekve, 1983.
  Gjuha e Perndive, 1989.
  Deklarata e Bashkimit Arvanitas. Fjalori Korrigjues i Fjalve arvanite
  Fjalori Korrigjues i Fjalve arvanite
  Fjalori Krahasues i Gjuhs Shqipe
  Greqia n Kurthin e Serbve t Milosheviit
  Knga e Mercenarve, prejardhja e grekve
  Mithi dhe e Vrteta
  Varrimi i Tret i Marko Boarit
  Shih edhe
  Aristidh Kola - es nga Kolec Traboini 2014
  E vrteta prvluese e Aristidh Kols - libr me es nga K. Traboini]]
  https://sq.wikipedia.org/wiki/Aristidh_Kola
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 25-09-2021 m 16:45

Tema t Ngjashme

 1. Si u zhdukn shqiptart e Kosturit n Greqi? - Gjurm Shqiptare
  Nga Akuamarini n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-04-2021, 09:32
 2. Gjurm Shqiptare - Si po zhduken shqiptart e Tivarit...?!
  Nga Akuamarini n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-02-2020, 17:41
 3. far fshehin kto dshmi shekullore shqiptare? - Gjurm Shqiptare
  Nga Akuamarini n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-12-2019, 14:41
 4. K shqetson nderimi pr Aristidh Koln
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-01-2016, 15:21
 5. "Aristidh Koln e vran shrbimet sekrete greke"
  Nga ALBA n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 28-09-2009, 18:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •