Kina me nj `Sistem Ekonomik q nuk ekziston askund n Bot`

Askush nuk do ta besonte q pas shmbjes s komunizmit, me rnien e mureve t Berlinit q sistemi capitalist do t kishte ndonj system tjetr konkurent.
Ashtu si u eksperimentua Revolucioni Socialist i Tetorit m 7 Nntor 1917, Komunizmi nuk mbijetoi m shum s 80 vjet , pra m shum se sa dy breza n Rusi, dhe m shum se nj brez n vndet e tjera t ish-bllokut komunist.
Mdyshja, nse sistemi socialist do t mbijetonte apo do ti` a kalonte atij kapitalist u paratha nga Lenini n frazn kuptimplot se `kush do t fitoj? do t fitoj ai sistem q ka rendimentin e puns m t lart!`
Dhe ashtu ndodhi sistemi komunist ra pr shkak t dshtimit ekonomik i cili u shoqrua edhe me vendosjen e diktaturs komuniste n t tra vndet duke treguar edhe nj her se centralizmi i ekonomis i shoqruar me luftn e klasavee ishte forma m e shmtuar e e zhvillimit ekonomiko-social.
Sigurisht Lenini pati i pari iden e NEP q n 1922 (Politika e Re ekonomike) ku pushteti komunist i drejtuar nga nj parti do t shoqrohej dhe do t mbijetonte me biznesin privat, por kjo politike u ndrpre pasi diktatori Stalin vendosi diktaturn e sovjetve.
Krahas sukseseve t para t sistemit socialist si arsimimi popullor, emancipimi i gruas, elektrifikimi i vndit t cilat justifikuan pr nj far kohe iden se revolucioni socialist mund t fitoj n hallkat m t dobta t zinxhirit kapitalist, ideja e NEP-it, u prpunua m tej nga ideologu komunist kinez Ten Hsiao Ping, i cili i mbijetoi diktaturs Maoiste dhe, pas vdekjes s Kryetarit Mao, pasardhsit e vendosn n sistem baz - iden e drejtimit t vndit me nj Parti, por zhvillimi ekonomik n Kin. do t jet kapitalist me biznesin privat konkurues.
Ky variant teorik i komunizmit,- komunizm i cili u duk sikur u asgjsua prfundimisht pas viteve`90- mbijetoi n Kin duke u zhvilluar me shpejtsi gjat ktyre 30 viteve, duke arritur kulmin nn drejtimin e Presidentit t prjetshm Xiping, cili si asnj nga kryetart e mparshm t PKK, pas vdekjes s Kryetarit Mao, nxorri n pah iden se sistemi komunist nuk ka vdekur dhe se Kina komuniste po vazhdon rrugn e Kryetarit Mao.
Shkrimtar Kontribues Tim O'Donnell, n nj artikull t dits s hn me titull: `` Xi mund ta lviz Kinn n sistemin ekonomik "q nuk ekziston askund n bot", analizon se si Presidenti komunist kinez dshiron t lejoj q biznesi privat i vogl dhe i mesm t vazhdoj t zhvillohet, por ai dshiron q Partia Komuniste Kineze t "drejtoj rrjedhat e parave" dhe t frenoj aftsin e siprmarrsve dhe investitorve pr t fituar fitime n nj mas edhe m t madhe sesa tashm bn.
Dhe m tej analizon se "Xi mendon se po kalon n nj lloj t ri t sistemit q nuk ekziston askund n bot," sipas Barry Naughton, nj ekspert i ekonomis kineze n Universitetin e Kalifornis, San Diego, pr Journal.
"Un e quaj at nj ekonomi t drejtuar nga qeveria."
Pr nj koh t gjat, analistt krkuan homazhet e Presidentit kinez Xi Jinping ndaj Mao Ce Dunit pr "skenn politike", por nj ekzaminim i Wall Street Journal i shkrimeve dhe fjalimeve t fundit t Xi, sugjeron se ata duhet ta marrin at shum m seriozisht. Tani duket se Xi "me forc" po prpiqet ta kthej Kinn n vizionin socialist t Maos, shkruan Tim O'Donnell;
por ai dshiron q Partia Komuniste Kineze t "drejtoj flukset e parave" dhe t frenoj aftsin e siprmarrsve dhe investitorve pr t br fitime n nj mas edhe m t madhe sesa ajo tashm (https://.yahoo.com/nes/xi-moving...171146880.html).
Po t shohsh shifrat, ato tregojn nj realitet ashtu si prpiqet t bind botn presidenti kines Xi (Xiping), nj rritje m t madhe ekonomike t Kins n raport me do vnd perndimor.

United States (more)
Americas
22,675,271 trillion 2021
China (more)
Asia
16,642,318 trillion 2021
Japan (more)
Asia
5,378,136 trillion 2021
Germany (more)
Europe
4,319,286 trillion 2021
(https://en.ikipedia.org/iki/List_o..._GDP_(nominal)

GDP rritja ne %, GDP; per capita (2020-2021)
1. SHBA 2.27% $59,939
2 China 6.90% $8,612
3 Japan 1.71% $38,214
4. Gjermani 1.70% $51,860
(https://en.ikipedia.org/iki/List_o...DP_groth_rate)
(https://en.ikipedia.org/iki/List_o...l)_per_capita)

Sidoqoft, po t shohsh tabeln e msiprme me t dhnat e viteve 2020- 2021, rritja pr kapita n dollar tregon se Kina sht shum prapa sistemit perndimor n raport me t ardhurat pr frym me tre vndet m t zhvilluara kapitaliste: SHBA, Japoni, Gjermani.
N nj far mnyre , ish Presidenti Trump kishte shum t drejt kur deklaronte menjher pasi mori mandatin pr President kur hidhte parrulln `Make Amerika Great Again`, se kundrshtari kryesor pr SHBA sht Kina dhe jo Rusia, sepse ajo po e konkuron dhe po ja merr tregun SHBA, dhe vndeve t BE, s bashku me vndet e tjera t t ashtuquajturs ish-bots s tret: India, Brazili, Turqia, etj.
Dhe ashtu po ndodh.
Kina si nj superfuqi ekonomiko e tashm edhe ushtarake, po konkuron dhe sfidon SHBA n do sfer t ekonomis, militare, n teknologji, dhe n kozmos, duke krijuar kshtu nj form t re t ardhshme t lufts s ftoht, por edhe nj pikpyetje t madhe, at q vuri n dilem Lenini: Kush do t fitoj?
Sot bhet fjal pr nj konkurenc t re midis Sistemit Kapitalist egzistues dhe Sistemit komunist sepcifik t Kins s sotme t Presidentit Xi.?
Kjo po v n diskutim edhe vet demokracin perndimore e cila po kalon nj kriz morale, etike, dhe sociale, madje dhe n vet mnyrn politike t zgjedhjes dhe ndrrimit t pushteteve n vndet me demokraci perndimore, sepse po shihet q sistemi bipolar kinez mund t mbijetoj edhe me nj parti e cila ndrron drejtuesit brnda vet sistemit.
Kjo t kujton gjithashtu edhe drejtimin me rotacion t Jugosllavis pas vdekejes s Titos, ku secili President i gjasht Republikave jugosllave merrte drejtimin pas do gjasht muaj ose pas nj viti.
Kt tip sistemi t drejtimit demokratik brnda nj partie, e ka prvehtsuar edhe vet BE.
Pra kapitalizmi po mbijeton edhe duke marr elementt m t mir t ish sistemit komunist, por gjithashtu po reflekton edhe pr dshtimin e vendosjes me dhun t demokracive perndimore n vnde me tradita ku dominon islami dhe ligji Sharia.
Kjo t kujton prplasjen e sistemit t vjetr komunist i cili prhapte komunzimin me dhun, duke u justifikuar se edhe kapitalizmi po prhap kapitalin n vot sipas Fidel Kastros i cili dergoi revolucionarin e Guevara pr t nxitur revolucionin socialist n vndet e Ameriks qndrore dhe Ameriks s Jugut.
Gjiithmon zgjidhja vjen pas prplasjes, pas konfliktit, dhe si thot filosofi kinez Lao Tze: `Kur largohen dshirat, athere mund t shihet Misteri`.
S fundmi mund t shprehemi se konflikti n kohn e sotme ndoshta do t mbetet m i rrezikshmi, sepse n kt koh po vihet n rrezik edhe vet egzistenca e Planetit.