Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  584

  Sodoma dhe Gomorra? Dshmi se nj ndikim kozmik shkatrroi nj qytet biblik n luginn e Jordanit?

  N Epokn e Mesme t Bronzit (rreth 3,600 vjet m par ose rreth 1650 para Krishtit), qyteti i Tall el-Hammam ishte n rritje.
  I vendosur n nj kodr n Luginn jugore t Jordanit, n verilindje t Detit t Vdekur, vendbanimi n at koh u b qyteti m i madh i banuar vazhdimisht i Epoks s Bronzit n jug t Levantit, i cili priti nj qytetrim t hershm pr disa mijra vjet.
  N at koh, ishte 10 her m i madh se Jeruzalemi dhe 5 her m i madh se Jeriko.
  "Esht nj zon tepr e rndsishme kulturore," tha James Kennett, profesor emeritus i shkencs s Toks n Universitetin e Santa Barbara. "Shumica e vendeve ku u zhvillua kompleksiteti i hershm kulturor i njerzve jan n kt zon."
  Nj vend i preferuar pr arkeologt dhe studiuesit biblik, tuma prmban dshmi t kulturs q daton q nga koha e halkolitit ose e Bakrit, t gjitha t ngjeshura n shtresa pasi nj vendbanim i lart strategjik u ndrtua, u shkatrrua dhe u rindrtua pr mijvjear.
  Por ka nj shtres prej 1.5 metrash n shtresn e Epoks s Mesme t Bronzit II, e cila ngjalli interesin e disa studiuesve pr shkak t materialeve t saj "jashtzakonisht t pazakonta".
  Prve mbeturinave q priteshin nga shkatrrimi nga lufta dhe trmetet, ata zbuluan fragmente qeramike me siprfaqe t siprme t shkrira n xham, tulla prej balte "fllusk" dhe material ndrtimi t shkrir pjesrisht.
  Gjithka sugjeron nj ngjarje me temperatura jashtzakonisht t larta, shum m t ngrohta se do gj q mund t prodhoj teknologjia e asaj kohe.
  "Ne kemi par dshmi t temperaturave mbi 2.000 grad Celsius," tha Kennett, ekipi hulumtues i t cilit n at koh ndrtoi nj rast pr nj sulm m t vjetr ajror kozmik rreth 12,800 vjet m par q shkaktoi djegie t prhapura, ndryshime klimatike dhe zhdukje t kafshve.
  Materialet e djegura dhe t shkrira n Tall el-Hammam dukeshin t njohura dhe nj grup studiuesish, prfshir nj shkenctar q merrej me goditjet e Allen West dhe Kennett, iu bashkuan studiuesit biblik t Universitetit Trinity Southwest Philip J. Silvi pr t prcaktuar se far ndodhi n kt qytet 3,650 vite m par.
  Rezultatet e tyre u botuan n revistn Nature Scientific Reports.

  "Ka dshmi t nj sulmi t madh kozmik ajror, pran nj qyteti t quajtur Tall el-Hammam," tha Kennett pr nj shprthim t ngjashm me ngjarjen Tunguska, afrsisht madhsin e nj goditjeje prej 12 megatonsh q ndodhi n vitin 1908, kur nj meteor i 56-60 metra thyen atmosfern e Toks mbi taign e Siberis Lindore.

  -Xhejms Keneti, profesor i shkencave t toks n Universitetin Santa Barbara, tha: sht nj fush jashtzakonisht e rndsishme nga ana kulturore. "Shumica e vendeve ku sht zhvilluar kompleksiteti i hershm kulturor i njerzve jan n kt fush."
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  584

  Pr: Sodoma dhe Gomorra? Dshmi se nj ndikim kozmik shkatrroi nj qytet biblik n luginn e Jordan

  Tronditja e shprthimit mbi Tall el-Hammam ishte e mjaftueshme pr t rrafshuar qytetin, pr t prishur pallatet dhe muret dhe strukturat prreth me tulla, thekson gazeta.

  Pr Kennett, prova shtes t sulmeve ajrore u gjetn duke kryer shum lloje t ndryshme t analizave t toks dhe sedimenteve nga shtresa kritike.
  N analizn e tyre, u shfaqn topa t pasur me hekur dhe dioksid silcium , si dhe metale t shkrir.
  "Un mendoj se nj nga zbulimet kryesore sht kuarci i tronditur. "Kto jan kokrra rre q prmbajn arje q formohen vetm nn presion shum t lart," tha Kennett pr nj nga provat e shumta q tregojn pr nj sulm t madh ajror pran Tall el-Hammam.
  Ne kemi "kuarc t tronditur" nga kjo shtres, q do t thot se ka pasur nj presion t jashtzakonshm pr t goditur kristalet e kuarcit - kuarci sht nj nga mineralet m t vshtira; sht shum e vshtir ta tronditsh at ".
  Sulmi ajror, sipas artikullit, mund t shpjegoj gjithashtu "prqendrimet anormalisht t larta t krips" t gjetura n shtresn e shkatrrimit - mesatarisht 4% n sediment dhe deri n 25% n disa mostra.
  "Kripa u hodh pr shkak t presionit t lart gjat goditjes," tha Kennett pr meteorin, i cili ndoshta u shprb pas kontaktit me atmosfern e Toks.Dhe sht e mundur q ndikimi t godas pjesrisht Detin e Vdekur, i cili sht i pasur me krip ".

  Brigjet lokale t Detit t Vdekur jan gjithashtu t pasura me krip, kshtu q ndikimi mund t'i ket rishprndar kto kristale kripe shum larg-jo vetm n Tall el-Hammam, por edhe pran Tell es-Sultan (i propozuar si Jerikoja biblike, e cila gjithashtu psoi shkatrrim t dhunshm n t njjtn koh) dhe Tall-Nimrin (gjithashtu ather u shkatrrua).
  Tokat e kripura t larta mund t jen prgjegjse pr t ashtuquajturin "hendekun e epoks s bronzit t von", thon studiuesit, n t cilt qytetet prgjat Lugins s Jordanit t poshtm u braktisn, duke e ulur popullsin nga dhjetra mijra n ndoshta disa qindra nomad.
  Asgj nuk mund t rritet n kto toka dikur pjellore, duke i detyruar njerzit t largohen nga zona pr shekuj me radh.

  Dshmit e zhvendosjes s Tall el-Hammam dhe komuniteteve aty pran rishfaqen n Epokn e Hekurit, afrsisht 600 vjet pas shkatrrimit t papritur t qyteteve n Epokn e Bronzit.

  Zjarri dhe squfuri
  Tall el-Hamman ishte n qendr t debatit nse mund t ishte qyteti biblik i Sodoms, nj nga dy qytetet n librin e Zanafills t Testamentit t Vjetr q Zoti shkatrroi pr shkak t s keqes q u bn ata dhe banort e tyre.
  Nj banor, Loti, shptohet nga dy engjj q e udhzojn t mos shikoj prapa tij ndrsa kur te iksh.
  Gruaja e Lotit, megjithat, mbetet dhe shndrrohet n nj shtyll kripe.
  Ndrkoh, zjarri dhe squfuri ran nga qielli; disa qytete u shkatrruan; tymi i dendur u ngrit nga zjarri; banort e qytetit u vran dhe t korrat bujqsore u shkatrruan n at q tingllon si nj dshmi okulare e ndikimit kozmik.
  "T gjitha vzhgimet e bra n Zanafilla jan n prputhje me goditjen kozmike," tha Kennett, "por nuk ka asnj dshmi shkencore q ky qytet i shkatrruar sht me t vrtet Sodoma e Testamentit t Vjetr."
  Sidoqoft, studiuesit than se katastrofa mund t kishte krijuar nj tradit gojore q mund t ket shrbyer si frymzim pr nj tregim t shkruar n librin e Zanafills, si dhe nj tregim biblik t djegies s Jerikos n librin e Joshuas t Testamentit t Vjetr.

  Referenca: "Nj shprthim ajri i madhsis Tunguska shkatrroi Tall el-Hammam, nj qytet i epoks s bronzit t mesm n Luginn e Jordanit pran Detit t Vdekur" Ted E. Bunch, Malcolm A. LeCompte, A. Victor Adedeji, James H. Wittke, T David Burleigh, Robert E. Hermes, Charles Mooney, Dale Batchelor, Wendy S. Wolbach, Joel Kathan, Gunther Kletetschka, Mark CL Patterson, Edward C. Swindel, Timothy Witwer, George A. Howard, Siddhartha Mitra, Christopher R. Moore , Kurt Langvorthy, James P. Kennett, Allen West dhe Phillip J. Silvia, 20 shtator 2021, Raporte Shkencore.
  https://scitechdaily.com/sodom-and-g...jordan-valley/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Tema t Ngjashme

 1. Kush e shkatrroi ushtrin n vitin 1997 dhe si u rindrtua ajo?
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 28-08-2008, 11:01
 2. Njerzit m me ndikim n bot_2007.
  Nga DI_ANA n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-02-2008, 10:18
 3. Shqipria, vendi par n bot q shkatrroi armt kimike
  Nga Davius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-07-2007, 07:43
 4. Ambasadoret: Islami shkaterroi diplomacine.
  Nga BlueBaron n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2005, 13:43
 5. Frymezim, ndikim, apo vjedhje?
  Nga buna n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 05-07-2003, 10:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •