Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Sodoma dhe Gomorra? Dëshmi se një ndikim kozmik shkatërroi një qytet biblik në luginën e Jordanit?

    Në Epokën e Mesme të Bronzit (rreth 3,600 vjet më parë ose rreth 1650 para Krishtit), qyteti i Tall el-Hammam ishte në rritje.
    I vendosur në një kodër në Luginën jugore të Jordanit, në verilindje të Detit të Vdekur, vendbanimi në atë kohë u bë qyteti më i madh i banuar vazhdimisht i Epokës së Bronzit në jug të Levantit, i cili priti një qytetërim të hershëm për disa mijëra vjet.
    Në atë kohë, ishte 10 herë më i madh se Jeruzalemi dhe 5 herë më i madh se Jeriko.
    "Eshtë një zonë tepër e rëndësishme kulturore," tha James Kennett, profesor emeritus i shkencës së Tokës në Universitetin e Santa Barbara. "Shumica e vendeve ku u zhvillua kompleksiteti i hershëm kulturor i njerëzve janë në këtë zonë."
    Një vend i preferuar për arkeologët dhe studiuesit biblik, tuma përmban dëshmi të kulturës që daton që nga koha e halkolitit ose e Bakrit, të gjitha të ngjeshura në shtresa pasi një vendbanim i lartë strategjik u ndërtua, u shkatërrua dhe u rindërtua për mijëvjeçarë.
    Por ka një shtresë prej 1.5 metrash në shtresën e Epokës së Mesme të Bronzit II, e cila ngjalli interesin e disa studiuesve për shkak të materialeve të saj "jashtëzakonisht të pazakonta".
    Përveç mbeturinave që priteshin nga shkatërrimi nga lufta dhe tërmetet, ata zbuluan fragmente qeramike me sipërfaqe të sipërme të shkrira në xham, tulla prej balte "flluskë" dhe material ndërtimi të shkrirë pjesërisht.
    Gjithçka sugjeron një ngjarje me temperatura jashtëzakonisht të larta, shumë më të ngrohta se çdo gjë që mund të prodhojë teknologjia e asaj kohe.
    "Ne kemi parë dëshmi të temperaturave mbi 2.000 gradë Celsius," tha Kennett, ekipi hulumtues i të cilit në atë kohë ndërtoi një rast për një sulm më të vjetër ajror kozmik rreth 12,800 vjet më parë që shkaktoi djegie të përhapura, ndryshime klimatike dhe zhdukje të kafshëve.
    Materialet e djegura dhe të shkrira në Tall el-Hammam dukeshin të njohura dhe një grup studiuesish, përfshirë një shkencëtar që merrej me goditjet e Allen West dhe Kennett, iu bashkuan studiuesit biblik të Universitetit Trinity Southwest Philip J. Silvi për të përcaktuar se çfarë ndodhi në këtë qytet 3,650 vite më parë.
    Rezultatet e tyre u botuan në revistën Nature Scientific Reports.

    "Ka dëshmi të një sulmi të madh kozmik ajror, pranë një qyteti të quajtur Tall el-Hammam," tha Kennett për një shpërthim të ngjashëm me ngjarjen Tunguska, afërsisht madhësinë e një goditjeje prej 12 megatonësh që ndodhi në vitin 1908, kur një meteor i 56-60 metra thyen atmosferën e Tokës mbi taigën e Siberisë Lindore.

    -Xhejms Keneti, profesor i shkencave të tokës në Universitetin Santa Barbara, tha: «Është një fushë jashtëzakonisht e rëndësishme nga ana kulturore. "Shumica e vendeve ku është zhvilluar kompleksiteti i hershëm kulturor i njerëzve janë në këtë fushë."
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Sodoma dhe Gomorra? Dëshmi se një ndikim kozmik shkatërroi një qytet biblik në luginën e Jordan

    Tronditja e shpërthimit mbi Tall el-Hammam ishte e mjaftueshme për të rrafshuar qytetin, për të prishur pallatet dhe muret dhe strukturat përreth me tulla, thekson gazeta.

    Për Kennett, prova shtesë të sulmeve ajrore u gjetën duke kryer shumë lloje të ndryshme të analizave të tokës dhe sedimenteve nga shtresa kritike.
    Në analizën e tyre, u shfaqën topa të pasur me hekur dhe dioksid silcium , si dhe metale të shkrirë.
    "Unë mendoj se një nga zbulimet kryesore është kuarci i tronditur. "Këto janë kokrra rëre që përmbajnë çarje që formohen vetëm nën presion shumë të lartë," tha Kennett për një nga provat e shumta që tregojnë për një sulm të madh ajror pranë Tall el-Hammam.
    Ne kemi "kuarc të tronditur" nga kjo shtresë, që do të thotë se ka pasur një presion të jashtëzakonshëm për të goditur kristalet e kuarcit - kuarci është një nga mineralet më të vështira; është shumë e vështirë ta tronditësh atë ".
    Sulmi ajror, sipas artikullit, mund të shpjegojë gjithashtu "përqendrimet anormalisht të larta të kripës" të gjetura në shtresën e shkatërrimit - mesatarisht 4% në sediment dhe deri në 25% në disa mostra.
    "Kripa u hodh për shkak të presionit të lartë gjatë goditjes," tha Kennett për meteorin, i cili ndoshta u shpërbë pas kontaktit me atmosferën e Tokës.Dhe është e mundur që ndikimi të godasë pjesërisht Detin e Vdekur, i cili është i pasur me kripë ".

    Brigjet lokale të Detit të Vdekur janë gjithashtu të pasura me kripë, kështu që ndikimi mund t'i ketë rishpërndarë këto kristale kripe shumë larg-jo vetëm në Tall el-Hammam, por edhe pranë Tell es-Sultan (i propozuar si Jerikoja biblike, e cila gjithashtu pësoi shkatërrim të dhunshëm në të njëjtën kohë) dhe Tall-Nimrin (gjithashtu atëherë u shkatërrua).
    Tokat e kripura të larta mund të jenë përgjegjëse për të ashtuquajturin "hendekun e epokës së bronzit të vonë", thonë studiuesit, në të cilët qytetet përgjatë Luginës së Jordanit të poshtëm u braktisën, duke e ulur popullsinë nga dhjetëra mijëra në ndoshta disa qindra nomadë.
    Asgjë nuk mund të rritet në këto toka dikur pjellore, duke i detyruar njerëzit të largohen nga zona për shekuj me radhë.

    Dëshmitë e zhvendosjes së Tall el-Hammam dhe komuniteteve aty pranë rishfaqen në Epokën e Hekurit, afërsisht 600 vjet pas shkatërrimit të papritur të qyteteve në Epokën e Bronzit.

    Zjarri dhe squfuri
    Tall el-Hamman ishte në qendër të debatit nëse mund të ishte qyteti biblik i Sodomës, një nga dy qytetet në librin e Zanafillës të Testamentit të Vjetër që Zoti shkatërroi për shkak të së keqes që u bënë ata dhe banorët e tyre.
    Një banor, Loti, shpëtohet nga dy engjëj që e udhëzojnë të mos shikojë prapa tij ndërsa kur te ikësh.
    Gruaja e Lotit, megjithatë, mbetet dhe shndërrohet në një shtyllë kripe.
    Ndërkohë, zjarri dhe squfuri ranë nga qielli; disa qytete u shkatërruan; tymi i dendur u ngrit nga zjarri; banorët e qytetit u vranë dhe të korrat bujqësore u shkatërruan në atë që tingëllon si një dëshmi okulare e ndikimit kozmik.
    "Të gjitha vëzhgimet e bëra në Zanafilla janë në përputhje me goditjen kozmike," tha Kennett, "por nuk ka asnjë dëshmi shkencore që ky qytet i shkatërruar është me të vërtetë Sodoma e Testamentit të Vjetër."
    Sidoqoftë, studiuesit thanë se katastrofa mund të kishte krijuar një traditë gojore që mund të ketë shërbyer si frymëzim për një tregim të shkruar në librin e Zanafillës, si dhe një tregim biblik të djegies së Jerikos në librin e Joshuas të Testamentit të Vjetër.

    Referenca: "Një shpërthim ajri i madhësisë Tunguska shkatërroi Tall el-Hammam, një qytet i epokës së bronzit të mesëm në Luginën e Jordanit pranë Detit të Vdekur" Ted E. Bunch, Malcolm A. LeCompte, A. Victor Adedeji, James H. Wittke, T David Burleigh, Robert E. Hermes, Charles Mooney, Dale Batchelor, Wendy S. Wolbach, Joel Kathan, Gunther Kletetschka, Mark CL Patterson, Edward C. Swindel, Timothy Witwer, George A. Howard, Siddhartha Mitra, Christopher R. Moore , Kurt Langvorthy, James P. Kennett, Allen West dhe Phillip J. Silvia, 20 shtator 2021, Raporte Shkencore.
    https://scitechdaily.com/sodom-and-g...jordan-valley/
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

Tema të Ngjashme

  1. Kush e shkatërroi ushtrinë në vitin 1997 dhe si u rindërtua ajo?
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 28-08-2008, 11:01
  2. Njerëzit më me ndikim në botë_2007.
    Nga DI_ANA në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-02-2008, 10:18
  3. Shqipëria, vendi parë në botë që shkatërroi armët kimike
    Nga Davius në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 21-07-2007, 07:43
  4. Ambasadoret: Islami shkaterroi diplomacine.
    Nga BlueBaron në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-02-2005, 13:43
  5. Frymezim, ndikim, apo vjedhje?
    Nga buna në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 05-07-2003, 10:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •