Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,878
  Postimet n Bllog
  3

  Cfar sht kokaina dhe si prodhohet?

  Emri: Screenshot_20210522-050817_Chrome.jpg

Shikime: 98

Madhsia: 24.2 KB

  Kokaina bhet nga gjethet e bims s koks, e cila sht bime e cila mbin n Amerikn e Jugut.

  Peruja, Bolivia dhe ili t gjith kan nj gjurm t prodhimit t kokains, por shumica e kokains vjen nga Kolumbia. Bimt e Kolumbis kan m shum alkaloide t nevojshme pr t prodhuar kokain.

  Duhen rreth 450-600 kilogram gjethe t freskta koka kolumbiane pr t krijuar 1 kilogram baz kokain. Si bhet kokaina nga nje fabrik me pamje t si punishte? Procesi krkon tre hapa t gjer, por shpesh ka hapa t tjer q ndodhin para se kokaina t arrij n perfundim. Le t hedhim nj vshtrim n proces.

  Si prodhohet kokaina?

  Hapi i par se si bhet kokaina sht rritja dhe korrja e bims s koks. Gjethet e ndryshme t bims prmbajn sasi t ndryshme t alkaloideve t nevojshme t krkuara.Pasi bimt e sakta t rriten n zona t mbrojtura, gjethet korren dhe thahen. Para se t thahen gjethet, ato zhyten n benzin ​​pr t ndihmuar n ndarjen e alkaloidit.

  M pas benzina kullohet nga gjethet dhe ato thahen.
  Pas tharjes, gjethetzhyten n nj substanc q prmban glqere.
  Ekzistojn disa procese t ndryshme q prdoren pr t ndihmuar n nxjerrjen e kokains nga gjethet e thara.
  Acid dhe kalium shtohen m pas n przierje pr t uar m tej procesin.

  Przierja tretet n aceton dhe pastaj ngjyhet prsri n acid. M n fund, e gjith przierja kullohet dhe pasta q rezulton lihet t thahet.

  Kjo sht ajo qe quhet Guri i kokains.

  Nj metod e dyt gjithashtu ka q przierja t ngjyhet n aceton, por hapat e prfundimit prfshijn shtrydhjen e przierjes nga dora dhe m pas ngrohjen e saj n nj mikroval pr t thar gurin e kokains.

  Si shtohet ajo ne pesh per te perfituar?

  N mnyr q t fitojn m shum para n kokain, shum shprndars shtojn przierje pr ta ndihmuar at t shtohet ne peshe. Disa nga kto jan mjaft t padmshme, por t disa shtojn toksicitetin e kokains. Mesatarisht esht vlersuar se kokaina e gjetur n rrug sht normalisht vetm dyzet pr qind e pastr.

  Pjesa m e madhe sht e przier me sod buke, e cila n thelb sht e padmshme.
  Shprndars t tjer prdorin nj substanc t till si levamisole.
  Ky sht nj prbrs q prdoret pr t vrar krimbat n bagti dhe mund t shkaktoj probleme me gjakun e nj personi kur glltitet.

  Nj program mjeksor detoksimi sht mnyra m e mir pr t pastruar sistemin tuaj n rast se ka substanca t tjera t prziera n t cilat mund ta bjn detoksimin m t rrezikshm.

  Si kthehet kokaina ne krak CRACK?

  Duke przier ose amoniakun ose nj przierje t sods s buks dhe ujit, kokaina n pluhur mund t shndrrohet n nj lng q m pas nxehet.

  Kjo nxehje bn q substanca t ngurtsohet n nj gur q sht kokain e pastr.

  Burimi : blogushqip.com

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,878
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Cfar sht kokaina dhe si prodhohet?

  Gjithka q shkakton kokaina n mendjen dhe trupin tuaj

  Pavarsisht nse e thithni me hund apo e pini duhan ose e merrni si injeksion, kokaina hyn n qarkullimin tuaj t gjakut dhe fillon t ndikoj n mendje brenda pak sekondash.


  Kokaina ndikon n tru n sekonda dhe efekti i saj zgjat nga 5 deri n 30 minuta

  Kokaina pengon thithjen normale t hormoneve t prfshira n dshirn dhe knaqsin nga truri, gj q mund t’ju jap nj ndjenj t prkohshme t euforis intensive.

  Kokaina pengon thithjen normale t hormoneve t prfshira n dshirn dhe knaqsin nga truri, gj q mund t'ju jap nj ndjenj t prkohshme t euforis intensive.

  Normalisht, qelizat tona t trurit riciklojn dhe riprdorin hormone t tilla si serotonina dhe dopamina, t cilat luajn nj rol kritik n mnyrn se si ne prjetojm dshirn, motivimin, knaqsin dhe shprblimin.

  Pasi lirohen nga qelizat e trurit pr t drguar sinjalin e tyre ato riabsorbohen nga receptort special n t njjtn qeliz. Kokaina bllokon kta receptor dhe kshtu ndrpret kt proces rrethor.

  Rezultati sht nj tepric e hormoneve q lidhen me emocionet tona kryesore, si sht dshira dhe knaqsia pr t pushtuar trupin ton.


  Kokaina zgjeron Bebzat e syve tuaj

  Kur dopamina dhe serotonina rriten n trupin ton ather mund t kemi bebe t zgjeruara, dhe kokaina i rrit t dyja.

  Kokaina mund tju beje te ndiheni m aktiv dhe vigjilent …
  Kokaina mund tju beje te ndiheni m aktiv dhe vigjilent ... ...
  Kokaina ka t ngjar t rris nivelet e dopamins – nj hormon q luan nj rol ky n rritjen e sjelljes – n qarqe t ndryshme n tru, duke prfshir nj t prfshir n knaqsi dhe nj tjetr t prfshir n lvizje. Studimet tregojn se kjo sht nj nga arsyet pse disa prdorues mund t ndihen m aktiv, llafazan ose vigjilent.


  Kokaina ben t ndiheni t irrituar, t shqetsuar ose paranojak.

  Studimet tregojn nj lidhje midis prdorimit t kokains dhe psikozs kur dikush humbet kontaktin me realitetin. Simptomat e psikozs prfshijn agjitacion, ankth, paranoj dhe halucinacione.

  Pr disa prdorues, dshira pr kokaine mund t zgjohet duke par njerz ose vende q u kujtojn koht e kaluara t prdorimit.
  Pr disa prdorues, dshira pr kokaine mund t zgjohet duke par njerz ose vende q u kujtojn koht e kaluara t prdorimit.
  Pjesa e trurit e prekur nga kokaina prfshin qendrat kryesore t kujtess q na ndihmojn t kujtojm se nga erdhi knaqsia. Kur jemi nn ndikimin e kokains, kto zona t trurit krijojn kujtime nga prvoja jon e kndshme dhe vendi ose njerzit q morn pjes n prvojn ton.


  Kokaina ngushton enet e gjakut

  Kokaina stimulon sistemin nervor, i cili shtrngon ent e gjakut q bartin gjak n organe dhe inde.

  Kokaina ben qe Rritmi i zemrs t rritet

  Ndrsa ent tuaja t gjakut zvoglohen, zemra juaj duhet t punoj m shum pr t furnizuar gjakun n trupin tuaj.

  Kokaina ju pret oreksin

  Reduktimi i oreksit sht nj nga pasojat m t zakonshme t prdorimit t kokains, kjo sht arsyeja pse prdoruesit e shpesht mund t humbin pesh ose t kequshqyer.


  Prdorimi kronik i kokaines mund t zvogloj aftsin e trupit pr t ruajtur yndyrn

  Nj studim i vitit 2013 zbuloi se kokaina mund t ndikoj n aftsin e trupit pr t ruajtur yndyrn. Studiuesit vzhguan 65 britanik, rreth gjysma e t cilve kishin qen t varur nga kokaina pr m shum se nj dekad. (Gjysma tjetr nuk e kishte prdorur kurr drogn.)

  Ata arritn n dy prfundime befasuese:
  1. T droguarit kishin tendenc t hanin m shum se ata q nuk kishin marr kurr drog, dhe

  2. Ata kishin tendenc t kishin m pak yndyr trupore sesa ata q nuk kishin marr kurr droga.

  Prfundim: Kokaina duket se ndikon ndjeshm n metabolizmin.
  Kokaina ben qe Arteriet te ngushtohen, t cilat mund t bllokojn rrjedhjen e gjakut n zemr dhe madje mund t shkaktojn nj sulm n zemr.
  Kokaina ben qe Arteriet te ngushtohen, t cilat mund t bllokojn rrjedhjen e gjakut n zemr dhe madje mund t shkaktojn nj sulm n zemr.
  Nj studim i vitit 2012 zbuloi se edhe tek t rinjt q raportuan se prdorin kokain vetm “shoqrisht”, ilai mund t rris ndjeshm rrezikun e sulmit n zemr.


  Thithja e kokains mund t krijoj vrima n pjes t hunds, si sht diafragma

  Kokaina bllokon rrjedhjen e duhur t gjakut n diafragm, pjesa e hunds q ndan rrugt e frymmarrjes dhe ndan vrimat e hunds. Prdorimi i prsritur mund t shkaktoj vrima n zon, t cilat nuk mund t shrohen pa trajtim.

  Kokaina mund t thaj pasazhet e hunds, duke shkaktuar gjakderdhje nga hunda dhe kongjestion t hunds


  Kokaina mund t thaj pasazhet e hunds, duke shkaktuar gjakderdhje nga hunda dhe kongjestion t hunds
  Disa nga efektet e kokains varen nga mnyra e prdorimit. Thithja e shpesht mund t shkaktoj: humbje t ndjenjs s nuhatjes, gjakderdhje nga hunda, probleme me glltitjen, z t ngjirur dhe rrjedhje t hunds.


  Kokaina me duhan mund t irritoj mushkrit dhe, n disa raste, t shkaktoj dme t prhershme.

  Pirja e duhanit t kokains sht lidhur me nj sr shtjesh t mushkrive t tilla si dmtimi i rrugve t frymmarrjes, astma, smundjet intersticiale t mushkrive, pneumonia, bronkioliti, hipertensioni pulmonar, emfizema, infeksionet dhe tumoret.

Tema t Ngjashme

 1. Prodhohet vaksina kundr kancerit
  Nga fighterme n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 27-11-2011, 13:34
 2. Prodhohet automobili i par fluturues
  Nga YlliRiaN n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 11-07-2011, 03:46
 3. Prodhohet ilai kundr t smurve nga dhembjet e dashurise
  Nga davidd n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 08-01-2010, 07:02
 4. Ja dhe kokaina duke u shkolluar
  Nga kokaina_vogel n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 02-11-2003, 20:52
 5. Energjia, prodhohet m pak se n vitin 1991
  Nga SUPERSTAR_N1 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-08-2002, 14:40

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •