Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Cfarë është kokaina dhe si prodhohet?

    Emri:  Screenshot_20210522-050817_Chrome.jpg

Shikime: 1188

Madhësia:  24.2 KB

    Kokaina bëhet nga gjethet e bimës së kokës, e cila është bime e cila mbin në Amerikën e Jugut.

    Peruja, Bolivia dhe Çili të gjithë kanë një gjurmë të prodhimit të kokainës, por shumica e kokainës vjen nga Kolumbia. Bimët e Kolumbisë kanë më shumë alkaloide të nevojshme për të prodhuar kokainë.

    Duhen rreth 450-600 kilogramë gjethe të freskëta koka kolumbiane për të krijuar 1 kilogram bazë kokainë. Si bëhet kokaina nga nje fabrikë me pamje të si punishte? Procesi kërkon tre hapa të gjerë, por shpesh ka hapa të tjerë që ndodhin para se kokaina të arrijë në perfundim. Le të hedhim një vështrim në proces.

    Si prodhohet kokaina?

    Hapi i parë se si bëhet kokaina është rritja dhe korrja e bimës së kokës. Gjethet e ndryshme të bimës përmbajnë sasi të ndryshme të alkaloideve të nevojshme të kërkuara.Pasi bimët e sakta të rriten në zona të mbrojtura, gjethet korren dhe thahen. Para se të thahen gjethet, ato zhyten në benzinë ​​për të ndihmuar në ndarjen e alkaloidit.

    Më pas benzina kullohet nga gjethet dhe ato thahen.
    Pas tharjes, gjethetzhyten në një substancë që përmban gëlqere.
    Ekzistojnë disa procese të ndryshme që përdoren për të ndihmuar në nxjerrjen e kokainës nga gjethet e thara.
    Acid dhe kalium shtohen më pas në përzierje për të çuar më tej procesin.

    Përzierja tretet në aceton dhe pastaj ngjyhet përsëri në acid. Më në fund, e gjithë përzierja kullohet dhe pasta që rezulton lihet të thahet.

    Kjo është ajo qe quhet Guri i kokainës.

    Një metodë e dytë gjithashtu ka që përzierja të ngjyhet në aceton, por hapat e përfundimit përfshijnë shtrydhjen e përzierjes nga dora dhe më pas ngrohjen e saj në një mikrovalë për të tharë gurin e kokainës.

    Si shtohet ajo ne peshë per te perfituar?

    Në mënyrë që të fitojnë më shumë para në kokainë, shumë shpërndarës shtojnë përzierje për ta ndihmuar atë të shtohet ne peshe. Disa nga këto janë mjaft të padëmshme, por të disa shtojnë toksicitetin e kokainës. Mesatarisht eshtë vlerësuar se kokaina e gjetur në rrugë është normalisht vetëm dyzet për qind e pastër.

    Pjesa më e madhe është e përzier me sodë buke, e cila në thelb është e padëmshme.
    Shpërndarës të tjerë përdorin një substancë të tillë si levamisole.
    Ky është një përbërës që përdoret për të vrarë krimbat në bagëti dhe mund të shkaktojë probleme me gjakun e një personi kur gëlltitet.

    Një program mjekësor detoksimi është mënyra më e mirë për të pastruar sistemin tuaj në rast se ka substanca të tjera të përziera në të cilat mund ta bëjnë detoksimin më të rrezikshëm.

    Si kthehet kokaina ne krak – CRACK?

    Duke përzierë ose amoniakun ose një përzierje të sodës së bukës dhe ujit, kokaina në pluhur mund të shndërrohet në një lëng që më pas nxehet.

    Kjo nxehje bën që substanca të ngurtësohet në një gur që është kokainë e pastër.

    Burimi : blogushqip.com

  2. #2
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: Cfarë është kokaina dhe si prodhohet?

    Gjithçka që shkakton kokaina në mendjen dhe trupin tuaj

    Pavarësisht nëse e thithni me hund apo e pini duhan ose e merrni si injeksion, kokaina hyn në qarkullimin tuaj të gjakut dhe fillon të ndikojë në mendje brenda pak sekondash.


    Kokaina ndikon në tru në sekonda dhe efekti i saj zgjat nga 5 deri në 30 minuta

    Kokaina pengon thithjen normale të hormoneve të përfshira në dëshirën dhe kënaqësinë nga truri, gjë që mund t’ju japë një ndjenjë të përkohshme të euforisë intensive.

    Kokaina pengon thithjen normale të hormoneve të përfshira në dëshirën dhe kënaqësinë nga truri, gjë që mund t'ju japë një ndjenjë të përkohshme të euforisë intensive.

    Normalisht, qelizat tona të trurit riciklojnë dhe ripërdorin hormone të tilla si serotonina dhe dopamina, të cilat luajnë një rol kritik në mënyrën se si ne përjetojmë dëshirën, motivimin, kënaqësinë dhe shpërblimin.

    Pasi lirohen nga qelizat e trurit për të dërguar sinjalin e tyre ato riabsorbohen nga receptorët specialë në të njëjtën qelizë. Kokaina bllokon këta receptorë dhe kështu ndërpret këtë proces rrethor.

    Rezultati është një tepricë e hormoneve që lidhen me emocionet tona kryesore, siç është dëshira dhe kënaqësia për të pushtuar trupin tonë.


    Kokaina zgjeron Bebëzat e syve tuaj

    Kur dopamina dhe serotonina rriten në trupin tonë atëherë mund të kemi bebe të zgjeruara, dhe kokaina i rrit të dyja.

    Kokaina mund tju beje te ndiheni më aktiv dhe vigjilent …
    Kokaina mund tju beje te ndiheni më aktiv dhe vigjilent ... ...
    Kokaina ka të ngjarë të rrisë nivelet e dopaminës – një hormon që luan një rol kyç në rritjen e sjelljes – në qarqe të ndryshme në tru, duke përfshirë një të përfshirë në kënaqësi dhe një tjetër të përfshirë në lëvizje. Studimet tregojnë se kjo është një nga arsyet pse disa përdorues mund të ndihen më aktivë, llafazanë ose vigjilentë.


    Kokaina ben të ndiheni të irrituar, të shqetësuar ose paranojak.

    Studimet tregojnë një lidhje midis përdorimit të kokainës dhe psikozës kur dikush humbet kontaktin me realitetin. Simptomat e psikozës përfshijnë agjitacion, ankth, paranojë dhe halucinacione.

    Për disa përdorues, dëshira për kokaine mund të zgjohet duke parë njerëz ose vende që u kujtojnë kohët e kaluara të përdorimit.
    Për disa përdorues, dëshira për kokaine mund të zgjohet duke parë njerëz ose vende që u kujtojnë kohët e kaluara të përdorimit.
    Pjesa e trurit e prekur nga kokaina përfshin qendrat kryesore të kujtesës që na ndihmojnë të kujtojmë se nga erdhi kënaqësia. Kur jemi nën ndikimin e kokainës, këto zona të trurit krijojnë kujtime nga përvoja jonë e këndshme dhe vendi ose njerëzit që morën pjesë në përvojën tonë.


    Kokaina ngushton enet e gjakut

    Kokaina stimulon sistemin nervor, i cili shtrëngon enët e gjakut që bartin gjak në organe dhe inde.

    Kokaina ben qe Rritmi i zemrës të rritet

    Ndërsa enët tuaja të gjakut zvogëlohen, zemra juaj duhet të punojë më shumë për të furnizuar gjakun në trupin tuaj.

    Kokaina ju pret oreksin

    Reduktimi i oreksit është një nga pasojat më të zakonshme të përdorimit të kokainës, kjo është arsyeja pse përdoruesit e shpeshtë mund të humbin peshë ose të kequshqyer.


    Përdorimi kronik i kokaines mund të zvogëlojë aftësinë e trupit për të ruajtur yndyrën

    Një studim i vitit 2013 zbuloi se kokaina mund të ndikojë në aftësinë e trupit për të ruajtur yndyrën. Studiuesit vëzhguan 65 britanikë, rreth gjysma e të cilëve kishin qenë të varur nga kokaina për më shumë se një dekadë. (Gjysma tjetër nuk e kishte përdorur kurrë drogën.)

    Ata arritën në dy përfundime befasuese:
    1. Të droguarit kishin tendencë të hanin më shumë se ata që nuk kishin marrë kurrë drogë, dhe

    2. Ata kishin tendencë të kishin më pak yndyrë trupore sesa ata që nuk kishin marrë kurrë droga.

    Përfundim: Kokaina duket se ndikon ndjeshëm në metabolizmin.
    Kokaina ben qe Arteriet te ngushtohen, të cilat mund të bllokojnë rrjedhjen e gjakut në zemër dhe madje mund të shkaktojnë një sulm në zemër.
    Kokaina ben qe Arteriet te ngushtohen, të cilat mund të bllokojnë rrjedhjen e gjakut në zemër dhe madje mund të shkaktojnë një sulm në zemër.
    Një studim i vitit 2012 zbuloi se edhe tek të rinjtë që raportuan se përdorin kokainë vetëm “shoqërisht”, ilaçi mund të rrisë ndjeshëm rrezikun e sulmit në zemër.


    Thithja e kokainës mund të krijojë vrima në pjesë të hundës, siç është diafragma

    Kokaina bllokon rrjedhjen e duhur të gjakut në diafragmë, pjesa e hundës që ndan rrugët e frymëmarrjes dhe ndan vrimat e hundës. Përdorimi i përsëritur mund të shkaktojë vrima në zonë, të cilat nuk mund të shërohen pa trajtim.

    Kokaina mund të thajë pasazhet e hundës, duke shkaktuar gjakderdhje nga hunda dhe kongjestion të hundës


    Kokaina mund të thajë pasazhet e hundës, duke shkaktuar gjakderdhje nga hunda dhe kongjestion të hundës
    Disa nga efektet e kokainës varen nga mënyra e përdorimit. Thithja e shpeshtë mund të shkaktojë: humbje të ndjenjës së nuhatjes, gjakderdhje nga hunda, probleme me gëlltitjen, zë të ngjirur dhe rrjedhje të hundës.


    Kokaina me duhan mund të irritojë mushkëritë dhe, në disa raste, të shkaktojë dëme të përhershme.

    Pirja e duhanit të kokainës është lidhur me një sërë çështjesh të mushkërive të tilla si dëmtimi i rrugëve të frymëmarrjes, astma, sëmundjet intersticiale të mushkërive, pneumonia, bronkioliti, hipertensioni pulmonar, emfizema, infeksionet dhe tumoret.

Tema të Ngjashme

  1. Prodhohet vaksina kundër kancerit
    Nga fighterme në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 27-11-2011, 13:34
  2. Prodhohet automobili i parë fluturues
    Nga YlliRiaN në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 11-07-2011, 03:46
  3. Prodhohet ilaçi kundër “të sëmurëve” nga dhembjet e dashurise
    Nga davidd në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 08-01-2010, 07:02
  4. Ja dhe kokaina duke u shkolluar
    Nga kokaina_vogel në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 02-11-2003, 20:52
  5. Energjia, prodhohet më pak se në vitin 1991
    Nga SUPERSTAR_N1 në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 01-08-2002, 14:40

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •