Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,432

  TKOB n Tiran: Shklqejn Plcido Domingo & Ermonela Jaho!
  GRAND GALA

  TKOB: Shklqejn, PLACIDO DOMINGO & ERMONELA JAHO !

  16.09.2021


  el srish dyert, pas 5 vite mungese pr publikun e gjer: Teatri Kombtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor shnoi nisjen e stins koncertale, mbrmjen e djeshme. ”Grand Gala"; ngjiti n skenn e rikonceptuar, t ridimensionuar, dy emra t mdhenj t muziks klasike n bot. PLACIDO DOMINGO, i cili vjen pr her t par para publikut shqiptar dhe ERMONELA JAHO, ishin dy t ftuarit VIP, t cilt pruruan teatrin e ri.

  Teatri Kombtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor sht tempulli i artit skenik, muzikor dhe baletit, i vetmi Institucion Kombtar i ktij lloji n vendin ton; i krijimit, prodhimit dhe interpretimit t repertorit m t mir skenik gjithprfshirs, Kombtar e Ndrkombtar.

  Sopranoja Ermonela Jaho, aktualisht n kulmin e shklqimit n skenat m t mdha botrore, ka interpretuar n skenn e Teatrit t rikonstruktuar Kombtar t Operas dhe Baletit.

  Nga skena, ku nisi ndrra e saj, ajo kujtoi fillimet dhe dha nj mesazh pr kdo q i v vetes qllime. Ishte Ermonela Jaho, q ftoi n sken legjendarin Placido Domingon, i cili mori duartrokitjet e publikut shqiptar.

  “Edhe pse i vogl, por me nj pasion dhe dashuri t jashtzakonshme, ktu filloi ndrra ime pr t’u br kngtare operistike.

  Ashtu si ato breza q na kan frymzuar neve, na kan dhn kt shpres, kt forc, uroj q ky teatr dinjitoz t jap t njjtn shpres, t njjtin frymzim, edhe brezave t rinj. Thuhet q ndrrat jan t vshtira pr t’u arritur, por un e arrita ndrrn time dhe ndrra ime fillon pikrisht ktu.

  Sa her me pedagogt tan, kngtart e bashkkombasit e mi, q kan dal nga kjo sken, kemi folur e ndrruar pr idhujt tan.

  Ishte dika e jashtzakonshme t kishim qoft edhe nj regjistrim t tyrin dhe pikrisht njri nga ata idhujt tan, q nuk ka nevoj pr prezantim, kndon n kt sken dinjitoze. Me pak fjal, ftoj n sken legjendarin PLACIDO DOMINGO”, – tha sopranoja, teksa i la skenn legjendarit spanjoll, i cili, pa dyshim, dhuroi emocione t paharruara.

  TKOBAP mban misionin e ruajtjes dhe zhvillimit t vlerave artistike t teatrit muzikor dhe atij koreografik, folklorit shqiptar dhe botror, krijimtarin e re skenike, ngritjen teknike dhe profesionale, larmin e stileve dhe individualiteteve interpretuese dhe krijuese, edukimin e brezave me veprat m t arrira t teatrit muzikor, koreografik e folklorik.  Konica.al

  https://konica.al/2021/09/tkob-shkel...ermonela-jaho/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 17-09-2021 m 10:31

Tema t Ngjashme

 1. M.Placido: Kam stergjyshe shqiptare
  Nga BARAT n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-03-2008, 19:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •