Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3

Tema: Lana Del Rey

 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet nė Bllog
  4

  Lana Del Rey


 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  sirena_adria (08-10-2021)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Lana Del Rey


 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,673

  Pėr: Lana Del Rey

  Pse njerėzit e pėlqejnė kaq shumė Lana del Rey ?!

  Nuk ėshtė njė nga artistet qė shet pafund albume, apo bėn shumė lekė me shitje. Nxjerr shumė rrallė kėngė, por tė gjitha janė tė pėlqyera. Nėse ende nuk e ke dėgjuar muzikėn e saj, mjafton t’i kushtosh disa orė dhe do tė biesh nė dashuri me tekstet dhe meloditė qetėsuese tė kėngėve tė Lana del Rey.

  Por pse ėshtė kaq e pėlqyer Lana del Rey?

  1. Me kėngėt e saj tė transporton nė njė ambient komplet tjetėr.

  Nėse mundohesh tė dėgjosh kėngėt e Lanės me kufje dhe me vėmendje, do tė transportojnė nė njė mjedis komplet tjetėr, pasi janė vėrtet hipnotizuese. Secila kėngė tregon njė histori tė vetėn qė tė bėn pjesė tė njėbote imagjinare.

  2. Trajton shpesh tematikėn e dashurisė sė vėrtetė.

  Lana me tė vėrtetė trajton fuqinė e emocioneve tė forta, nostalgjinė dhe tė qenit i verbėr nė dashuri. Ajo i ēmon meshkujt nė kėngėt e saj dhe vepron sikur tė mund tė bėjė gjithēka pėr ta, pavarėsisht se si e trajtojnė. Kjo gjė ėshtė e vėshtirė, por kur jemi tė dashuruar me tė vėrtetė, jemi joegoistė, edhe nėse na trajtojnė keq. Dashuria ėshtė poetike, dramatike dhe disa herė e dhimbshme tė paktėn pėr disa shpirtra tė ndjeshėm. Por nuk duhet tė jetė kėshtu, dashuria duhet tė jetė e thjeshtė, duhet tė jetė argėtuese. Lana na thote se dashuria ėshtė diēka qė ia vlen tė luftosh pėr ta pasur, edhe pse mund tė kemi ngelur me zemėr tėthyer kohė mė parė.

  3. I kushton shumė rėndėsi kulturės.

  Lana del Rey nuk ka videoklipe tė realizuara nė mėnyrė totalisht moderne, por i ka si njė ndėrthurje tė sėvjetrės me tė renė. Kjo gjė i jep edhe veēanti, pasi nė ēdo kėngė tė saj, mund tė dallosh njė aspekt tė njėkulture tjetėr, apo tė sė shkuarės, gjithmonė tė pėrshtatur me pėrmbajtjen e teksteve tė kėngėve tė saj.

  4. Nuk ėshtė e pėrqendruar vetėm nė njė zhaner muzikor.

  Lana ėshtė vėrtet e mrekullueshme nė zhanera tė ndryshėm muzikor. Muzika e saj mund tė klasifikohet si pop art, por ajo ka edhe disa kėngė tė cilat janė mė tė lidhura me muzikėn grunge, rap, opera, jazz, r & n & b, klasike. Ēdo album ėshtė i ndryshėm nga tjetri, nuk ka tė bėjė vetėm me muzikėn, por edhe me atmosferėn, pamjet dhe kuptimin. Pėr mė tepėr, nė kėngėt e saj ne arrijmė tė shohim se si transformohet Lana si person, por edhe mėnyrėn se si mendimet dhe ndjenjat e saj po ndryshojnė.

  5. Mban kontakte shumė tė mira me fansat e saj.

  Ajo thjesht i do shumė fansat e saj dhe ėshtė gjithmonė gati tė flasė me ta. Lana madje i pėrqafon dhe i puth nė koncertet e saj. Nuk ka rregull tė artė nė koncertet e saj. Tė gjithė ata qė mund t’i afrohen mjaftueshėm Lanės gjatė turneut ose jetės sė pėrditshme, mund tė takohen lehtėsisht me tė. Pėr mė tepėr,ajo me tė vėrtetė kujdeset pėr fansat e saj dhe dėshiron t’i njohė ata mė shumė. Kjo gjė i jep shumė pikėnjė artisti.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/pse-...-lana-del-rey/

Tema tė Ngjashme

 1. A vjen fjala Tirana nga lumi Lana?
  Nga Dritare nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 13-11-2013, 15:37

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •