Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  A do t shikosh Zotin?

  Emri: Screen Shot 2021-09-13 at 2.12.43 AM.jpg

Shikime: 87

Madhsia: 31.4 KB

  Mitropoliti Athanasios i Limassol, Qipro  shtja q do t prpiqem t diskutoj sot sht "A doni t shihni Zotin?”. Menjher dikush mund t prgjigjet: “Prse sht e nevojshme pr t par Zotin? Un nuk dua ta shoh Zotin, nuk e ndiej nevojn pr T. Pse duhet t hyj n kt proes, kt gar dhe t filloj ta detyroj veten t bj gjra q mi krkojn t tjert pr t par Zotin? Dhe cila sht vrtet nevoja pr t par Zotin pr mua q prballem me kaq shum pun dhe prgjegjsi dhe vshtirsi do dit. A nuk kam nj barr t madhe mbi supe kshtu si jam?" Me t vrtet, kto t gjitha jan shqetsime t justifikuara.

  N ditt tona, njeriu sht aq i ngarkuar, aq i lodhur, aq i ngopur sa nuk mban m dot mbi supe asgj tjetr dhe nuk dshiron q ju ta ngarkoni at me ndonj pesh shtes edhe kur kjo gj sht e nevojshme. Kshtu q, a sht vrtet e nevojshme t shohsh Zotin? Cili sht efekti praktik n jetn ton t prditshme? Me t vrtet, vllezrit dhe motrat e mia t dashura, sht nevoja m e madhe e t gjithve pr t par Zotin. Pse sht e nevojshme? Sepse duke par Zotin, ne shohim veten. Ne nuk mund t funksionojm, nuk mund t jetojm, nuk mund t ekzistojm, nuk mund t marrim pjes n kt bot nse nuk e shohim Zotin. Si duhet t jem burr, baba, burr, mik, nse nuk e njoh Zotin? Nse nuk e njoh Zotin, nuk do ta njoh kurr veten time. Un kurr nuk do ta kuptoj kush jam dhe pse jam ktu, si funksionoj dhe, aq m tepr, si t funksionoj n mnyrn e duhur.

  Meqense njeriu sht nj imazh i Zotit, ajo q Zoti sht nga natyra, njeriu sht nga Hiri. Dhe do t prpiqem ta shpreh akoma m thjesht, jo n terma t sakt, por pr hir q ju ta kuptoni m kollaj kt q po ju them. Nse supozojm se mund t bjm nj fotografi t Zotit, Ai t mund t qndronte para nesh dhe ne t mundemi t’i bjm Atij nj fotografi. Kjo fotografi do t ishte imazhi i Zotit. Ky imazh i Zotit sht njeriu. Njeriu sht Zoti. Jo n thelbin e Tij, por nga Hiri. Njeriu sht imazhi i Zotit. Ky imazh i Zotit, n nj moment pas rnies s njeriut, u prish. Ra dhe u prish. Ashtu si nj fotografi e varur n mur bie dhe thyhet n nj mij pjes. Pra, si mundet q fotografia t kthehet n gjendjen e saj t par? Ju duhet t vzhgoni me kujdes se far portretizonte fotografia fillimisht, t zgjidhni pjest e duhura dhe t riktheni bukurin e figurs n gjendjen e saj origjinale.

  Kjo sht ajo q ndodhi me njeriun. Njeriu, krijimi m i bukur i Zotit, krijimi m i rndsishm i Zotit, i cili u bekua me gjith bukurin e Zotit, ra dhe u prish. do gj q Zoti i dha atij si dhurata, njeriu i shtrembroi dhe u mbush me pasione
  dhe mkate. Pasionet dhe mkatet jan shtrembrimet e figurs s Zotit. Dhe ne po kalojm tani para nesh, veten, t thyer, t coptuar. E bukur nga njra an, por e prishur nga ana tjetr. Si do ta kthej un at n bukurin e tij t par, t kthehet n at q ishte? Secili prej nesh mund t dshmoj brenda tij ose saj realitetin e ktij shtrembrimi. A mundet dikush rreth nesh q t dali e t thot se un nuk jam i zhgnjyer nga vetja? Pse veprova kshtu? Pse nuk e parandalova kt gj? Un mund ta kisha shmangur kt etj. Dhe prfundojm duke lnduar t tjert, lndojm veten, dmtojm marrdhnien ton me Zotin, marrdhnien ton me mjedisin. Un i trishtoj t tjert. Si mund ta gjej veten time t humbur?

  Ashtu si nj njeri i humbur q po krkon t dij nga vjen dhe po krkon prindrit e tij n mnyr q t zbuloj se kush sht n t vrtet, n t njjtn mnyr ne kemi nevoj t shohim Zotin. Esht nj nevoj e ekzistencs son pr t par Zotin. Nse nuk e shohim At, ne nuk mund ta rindrtojm veten. Ne nuk mund t sillemi drejt si duhet. Ne nuk mund t bhemi njerz t drejt, t balancuar, t prsosur aq t bukur sa na krijoi Zoti. Ende mbetet pyetja: "Si mund ta shoh Zotin?" Kshtu, deri m tani kemi arritur n prfundimin se "Po, kam nevoj t shoh Zotin!" "Pse?" "Sepse, duke e par At, m duhet t rindrtoj veten.” "Pra, si e sheh dikush Zotin?” "A sht e mundur?"

  Un vizitoj shkollat ​​e Lemessos shpesh. Lavdi Zotit, ne kemi 100 shkolla fillore dhe 35 shkolla 8 vjeare dhe t mesme. Ne diskutojm me nxnsit e klass s tret t shkolls 8 vjeare dhe klass s tret t shkolls s mesme dhe shum student m pyesin:
  “At, a ka Zot?” "Sigurisht, Zoti ekziston!”
  "A e ke par at?" “Sigurisht, e kam par At! Un e shoh At do dit! A doni edhe ju ta shihni At? " Un i pyes ata ... "Po!" Ata prgjigjen: “Shklqyer, un do t'ju jap numrin e Tij. Ju do ta merrni n telefon dhe Ai do ta ngrej telefonin, Ai ka nj celular, Ai do t prgjigjet s shpejti, mos u shqetso se Ai nuk do t t mungoj. Jo vetm q Ai do t'ju prgjigjet, Ai do t'ju drgoj nj mesazh, ndoshta edhe nj afishe. Do t shihni Zotin, gjn m t natyrshme, lvizja m e madhe e ekzistencs son sht drejt Tij.

  A sht e mundur t jetojm dhe t duam dika q nuk e kam par kurr? Mendoni se sa naiv do t ishim nse do t donim dik q nuk e kemi par kurr. Esht njsoj si t martohesh me nj vajz q nuk e njeh, nuk e ke par ndonjher, as nuk do ta shohsh kurr at, dhe un sapo t kam thn se do t martohesh me t. Nuk sht e mundur! Marrdhnia jon me Zotin sht nj marrdhnie dashurie. Un nuk mund t dua dika q nuk e kam par. Un thjesht e besoj. Me t vrtet, e besoj, besimi sht hapi i par, por e prsosura nuk sht besimi, sht dashuria.

  Ne nuk jemi thirrur t besojm n Zot. Ky sht vetm hapi i njohjes, ne jemi t thirrur ta duam Zotin. Pr t dashur dik, kam nevoj ta shoh at dhe jo vetm ta shoh, t flas me T, ta prek, t bashkohesh me t dhe t bhesh nj. Pra, far Kisha na fton t bjm… ta duam Zotin dhe t bashkohemi me Zotin, do t ishte nj mashtrim, nj tallje nse nuk mund ta shihnim Zotin. Ne mund ta shohim Zotin! Si dhe ku? Vet Krishti i prgjigjet asaj pyetjeje. "Lum ata q jan t pastr n zemr, sepse ata do ta shohin Zotin”. far sht kuptimi t ksaj fraze ndr t tjera Krishti tha? Ashtu si syt tan mund t shohin botn e jashtme, mjeti vizual q sheh Zotin sht zemra jon. Cila zemr? Ajo me valvulat dhe arteriet. Sigurisht q jo! Kur Ungjilli dhe Etrit flasin pr zemrn aludojn pr qendrn e fuqis shpirtrore dhe fuqis fizike t personalitetit njerzor. "Qenia" jon. Prandaj, ne e shohim Zotin me zemrn ton. Kur? Kur zemra sht e pastr? Cili sht kuptimi i ksaj? A ka nj zemr t papastr? Sigurisht! Vet Krishti na e thot kt. Pasionet dhe mkati infektojn zemrn e njeriut, prishin shikimin e zemrs, veprojn si ret rreth zemrs dhe e pengojn at t shoh Zotin ... dhe far pason? Kisha mbrrin, ky spital i mir, spitali i Hirit dhe pranon secilin prej nesh.

  Para s gjithash me Pagzimin e Shenjt. Ju duhet t keni marr pjes n misterin e Pagzimit t Shenjt, q nga ndrhyrja e saj e par, Kisha vulos zemrn e katekumenit me shenjn e Kryqit dhe thrret do shpirt t papastr t fshehur dhe t shtrir n zemrn e foshnjs t largohet. Ne jemi pagzuar, jemi veshur me Krishtin, jemi t krishtruar dhe ecim brenda kishs me mjekimin shrues. Ky spital i quajtur kish ka ilae, sepse sht vrtet nj spital, sepse shron njeriun dhe urdhrimet e Zotit jan jo urdhra ligjor, urdhra t nj kodi ligjor por ato jan receta mjeksore. Ashtu si ai mjeku q ju kshillon t lini cigaren, alkoolin, t mblat ose t strviteni m shum, bni kt dhe at, etj. Mjeku nuk sht polic, nuk sht gjykats. E njjta gj me kishn. Urdhrimet, i gjith edukimi asketik i kishs sht ai q shron zemrn ton. Na liron nga pasionet tona. Dhe syt tan fillojn t shohin at q po ndodh prreth nesh. Cila sht e para gj q ne do t dshmojm, vet Zotin? Ai sht mjeku i mir dhe mjeku i madh, por kur shikimi yn fillon t pastrohet, gjja e par q do t shohim sht vetvetja. Do t shohim kush jemi dhe si jemi. Ne do t shohim se ku jemi, far po ndodh rreth nesh. Ashtu si nj njeri q sht n nj dhom t errt dhe kur drita fillon t ndrioj rreth tij, njeriu del n drit e na shfaqet. Nj dhom e errt, nj dhom e rregullt q ka nevoj pr ta rregulluar. Ndrsa ecni n luft, gjja tjetr q do t shohim sht vllai yn, njerin tjetr, vllai yn, jo armiku yn, jo kundrshtari yn, jo dikush nga i cili kemi frik, por vllai yn. M pas, do t shohim Zotin ton, Atin. Si? Jo n trupin e Tij. Zoti nuk sht si ne. As ne nuk do ta shohim At me vegime. Por ne do ta shohim at si drit t vrtet. Ather ne me t vrtet do t shohim se far do t thot Zoti dhe sa Ai e do njeriun dhe si jemi t ngjashm me T, si i ngjajm Atij, jemi t njjt me T. Dhe duke par sa i bukur sht Zoti dhe sa t shmtuar jemi n mkatin ton, me dhimbje, me luft, me prpjekje, ne fillojm kthimin ton ashtu si dgjuam dje n Ungjillin e Birit Plangprishs, i cili u kthye tek Ati. Mbi t gjitha, ne e kuptojm se ky Zot nuk sht dika e panjohur dhe i huaj pr ne, por Ai sht Ati yn, Ai q na krijoi me kaq dashuri.

  M kujtohet, vllezrit e mi, nj histori pr t'ju treguar q ndodhi kur isha student n universitetin e Selanikut. Nj vajz e vetme e nj vejushe dikur iku nga shtpia e saj n Selanik. Selaniku sht nj qytet i madh, nna e ve e krkoi por nuk e gjeti dot. Shum fjal u than pr zhdukjen e saj. Pasi u morr vesh q kjo vajz kish br nj gabim po punonte n qendrat e nats, e merrni vet me mend n far kushte. Si mund ta gjente nna e shkret? Pas ca kohsh kur nna ishte duke e krkuar, vajza u largua dhe shkoi n Athin, nj qytet edhe m i madh se Selaniku. Situata u b akoma m keq si mund ta merrni me mend. far bri nna? Ajo shkoi n Athin dhe filloi t pyeste gjith qendrat e nats pr t gjetur vajzn e saj ...
  ishte e pamundur… si mund ta gjente ajo? Ishte gati e pamundur. Kishin kaluar dy vjet duke e krkuar at tashm. far bri zemra e nns q mendon pr gjithka dhe shpik gjithka pr fmijn e saj si thot nj thnie greke? Nna bri fotografi t saj, i printoi ato dhe i postoi n hyrjet e t gjitha qendrave t nats dhe shkroi n posterin "Vajza ime e dashur,
  T humba, por nuk t kam harruar, po t pres. Un jam nna jote ”.

  N nj moment, vajza pa kt fotografi t nns s saj dhe kjo ishte e mjaftueshme pr t'u prekur prbrenda e pr t’iu larguar skllavris s keqe n t ciln kishte hyr dhe u kthye pr t gjetur nnn e saj. Sepse kur shihni - pavarsisht nse ju plqen apo jo - se jeni krijesa e Tij, ather nuk mund ta durosh m. Kur shihni Zotin, t Cilin e ndjeni deri n qelizn e fundit t ekzistencs suaj, Ai sht Zoti q ju solli n kt bot, q sht Ati juaj, q ju do pafund dhe ju ka dhuruar kaq shum pasuri dhe prap ju keni prfunduar kaq t varfr, dhe ju ka dhn kaq shum bukuri dhe prap prfunduat
  kaq i shmtuar ... ather me t vrtet ju prishni gjithka dhe thoni at q tha djali plangprishs n Ungjill dje "Un do t nisem dhe do t kthehem tek babai im", nuk do t qndroj nj moment tjetr ktu duke ushqyer derra, por un do t kthehem tek babai im dhe atje, edhe si skllav, t paktn do t ngopem me pranin dhe dashurin e tij.

  Kjo, vllezrit dhe motrat e mia, sht ajo pr t ciln kemi nevoj. Dhe si vrtetohet se kjo sht e vrtet? Pr shembull, dikush mund t thot: “At, ato gjra q thua jan vrtet t kndshme ... ku sht prova se t gjitha ato gjra pr t cilat flisni jan t vrteta? Dhe kur do t ndodhin kto gjra? N rast se ne prgjigjemi se ato do t ndodhin pas vdekjes son, ather t gjith duhet t fillojm t qeshim. At, t gjitha kto gjra, t cilat ti i ke prshkruar gjat gjith ksaj kohe jan pr m von kur ne vdesim A kemi dik q vdiq dhe u kthye dhe na tha se ata jan vrtet t vrtet? Jo! A ka dikush q ka vdekur dhe mund t provoj dika nga t gjitha kto? Jo! Kush mund t dshmoj ndonj nga kto dhe kur do t'i shohim?M lejoni n kt pik t recitoj shembullin e Shn Paisios i cili tha: “Nse Kisha e shron njeriun vetm pas vdekjes ... kshtu q n at rast atje sht nj njeri q ndjek t gjitha urdhrimet e Zotit, merr trajtimin shrues nga Kisha
  dhe kur vdes, shkon n parajs dhe sheh Zotin…. ky shembull sht i ngjashm me nj nga nj mjek sharlatan q ju siguron ilae ndrsa jeni t smur dhe ju thot se “kur t vdisni do t jeni mir. Pas vdekjes, do t jeni mir! ”. Kush sht ai naiv, t marr ilae ose t'i nnshtrohet nj operacioni n mnyr q t shrohet pas vdekjes? E njjta gj do t zbatohej pr kishn, vllezrit dhe motrat e mia, nse ajo na siguronte t gjitha at trajtim asketik dhe na udhzoi t bnim gjithka q urdhron Ungjilli vetm pr t par q pasi t vdessh, gjithka sht e vrtet. Naivitet n kulm!

  Kthehuni prsri n pyetjen, "Kur i sheh njeriu t gjitha kto gjra?" N jetn e tanishme! Duke filluar nga kjo jet dhe duke vazhduar n jetn tjetr duke mposhtur vdekjen. Nga jeta e tanishme, njeriu sheh Zotin. Vrtetimi? T gjith kta njerz q e pan At. Ata nuk jan 1, 2, 3, 5 ose 10 persona. Nj numr i madh njerzish e pan dhe ende po e shohin Zotin. Kushdo q i jep zemrn, gjith ekzistencn e tij ktij trajtimi asketik t kishs e sheh Zotin. Q nga asti i par q ju do t thoni "Un do t kthehem", Zoti sht i pranishm. Dhe kur koha vjen q syt tuaj t hapen n kt trajtim do t shihni q Zoti ishte i pranishm n gjith jetn tuaj, edhe kur nuk mund ta shihje, edhe kur nuk e doje At, edhe kur e przure, e prndoqt, ose e mallkuat ose e mohuat do dit me jetn tuaj ... Zoti ishte i pranishm. Ishte pran teje, po t krkonte, ashtu si kjo nn q mbushi t gjith vendin me fotot e saj pr t'ju kujtuar se ajo po ju krkon. Ai ju humbi, por Ai kurr nuk ju harroi.

  Kjo sht arsyeja pse ne themi n shrbesn e Mbrmsores "Mshira jote, o Zot, do t m ndjeki t gjitha ditt e jets sime." Zoti po na ndjek. Kudo dhe gjithmon Ai sht pran nesh. Ai nuk flet, Ai pret. Zoti nuk sht i stresuar, Ai nuk nxiton, as nuk e z paniku… sepse Ai ka dashamirsi absolute pr njeriun dhe Ai pret pr t, pret dhe pret derisa njeriu t zgjohet dhe t kuptoj far po ndodh. Dhe pastaj Zoti jepet n trsin e Tij, Zoti bie n prqafimin e njeriut dhe njeriu n prqafimin e Zotit. Njeriu dhe Zoti jan t bashkuar n nj bashkim t dashuris absolute.

  Dhe cilat jan rezultatet e ksaj pr t prfunduar? “Kur do ta shohim At, do t bhemi si Ai sepse ne e shohim At ashtu si sht ” - thot Joan Theologu. Fotografia e Zotit nuk do t mbrrij m pas, ajo ka mbrritur tashm dhe vazhdon prjetsisht. Njeriu i Zotit, vllezrit dhe motrat e mia, bhet njsoj si Zoti. I mbl, paqsor, i qet, i ekuilibruar, ai ka
  frytet e pranis s Zotit me vete. Dhe pr t mos u mashtruar far thot Apostulli Pavl? Frytet e pranis s Zotit, t Fryms s Shenjt jan dashuria, gzimi, paqja, durimi, prmbajtja, dashamirsia, besimi. T gjitha kto jan dshmi se Zoti sht i pranishm. Pra, njeriu q sheh Zotin i mban t gjitha kto prova, ai sht plot me t gjitha virtytet q prmenda.

  Dhe si sht e dobishme kjo n koht tona? Sot, vllezrit dhe motrat e mia, ne mundohemi nga shum gjra. Ne e dgjuam m par At Sotirios me shum dhimbje duke na informuar n lidhje me prpjekjet e famullis son, e banorve t saj. Pasiguri, frik, ankth. far do t ndodh nesr? far i pret fmijt tan, familjet tona, gjith botn? T gjith flasin me shum shqetsim pr t ardhmen e njerzimit. Mjafton t ndizni radion, televizorin pr t par lajmet dhe do t hasni vetm n gjra t trishtueshme. Vdekje, fatkeqsi, zhgnjime, gnjeshtra. T gjitha kto lindin pasiguri, frik, ankth dhe vetmi. Ne jemi vetm n shtpin ton, me nj mij njerz rreth nesh, megjithat sa mes nesh na mundon vetmia? Pr t gjitha kto, Zoti prgjigjet. Sepse Ai sht “Kudo i pranishm dhe mbush gjithka" si thot lutja. Ai nuk l asgj. Kur Zoti sht i pranishm, njeriu pushon. far do t thot pushim? Ai pushon. Kur jeni t lodhur dhe gjeni nj shtrat t bukur pr t'u lodhur dhe ju thoni "Un pushova". Kshtu sht Zoti, vllezrit e mi. Ai sht pjesa tjetr e njerzve t lodhur.

  Pr t gjith ne t lodhurit, t mbushur me mkatet tona, pasionet tona gjat gjith jets son, Zoti sht prgjigja e problemeve tona. Ai sht prgjigjia pr ekzistencn ton. Pa t, ne nuk mund t veprojm. Brenda familjes, kur Zoti sht pran nesh, ne bhemi bashkshort t mbl, prindr t dashur pa gjra t liga, ne nuk e idhullojm familjen ton, as nuk jemi indiferent dhe t ashpr. Jo n nj ekstrem t ashprsis, as n tjetrin t ndjeshmris s tepruar, por n ekuilibr
  t terrenit t mesm i cili karakterizohet nga pjekuria dhe qndrueshmria e cila rrjedh nga prania e Zotit brenda qenies s njeriut.

  Po e prfundoj duke thn se kemi nj nevoj pr t par Zotin n mnyr q t bhemi njerz. Dhe Kisha jon na ofron rrugn pr ta par At. Ajo gjithashtu tregon vendin ku ne e shohim At. Ajo tregon se si e shohim At. N fund,
  vet prova q ne e shohim At na dshmohet nga jeta e njerzve t Zotit, ktyre njerzve t mbl q jan prhapur mes nesh. Njerz t thjesht, t prditshm, t padukshm, t prulur t cilt, sidoqoft, jan t talentuar dhe t zbukuruar me dhuratat e Shpirtit t Shenjt.

  Kshtu, uroj pr t gjith ju q kjo prani e Zotit t jet prvoja e jets son n mnyr q ne mund t funksionojm si duhet me T si bashkshort, si prindr, si njerz t ksaj bote, kudo q t jemi. Pa Zot, vllezrit dhe motrat e mia, ne jemi t smur dhe me mangsi… me Zotin, ne jemi t plot dhe t shndetshm, kshtu q Hiri i Krishtit ton t jet gjithmon me ne.

  Shum faleminderit!  Ky prkthim n anglisht i ligjrats s Mitropolitit Athanasios t Limasolit u regjistrua pr otelders, Msimi Ortodoks i Etrve, nga Peter Eliades.

  Gjeni episode t tjer n Spotify, Apple Podcasts dhe Google Podcasts.
  Mos harroni t vizitoni faqen ton t internetit otelders.org, si ne n Facebook n facebook.com/otelders dhe regjistrohuni n kanalin ton n YouTube: youtube.com/otelders  Shnim: Prktheu nga anglishtja n shqip, Ilirjan Papa.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-09-2021 m 01:55

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Neteorm (13-09-2021)

 3. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,877
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A do t shikosh Zotin?

  Nj kndvshtrim shum i bukur sa i prket qnies ton, kjo lidhet edhe m shum me shpirtin e njeriut, q sht prbr po nga Ai.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 19-10-2016, 17:50
 2. Dashuria pr Zotin
  Nga Mexhid Yvejsi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-01-2011, 10:00
 3. Un e dua Zotin, kjo m mjafton.
  Nga strange n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-04-2009, 15:29
 4. Si te shikosh se cfare eshte bere te kompjuteri
  Nga rachi n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 17-12-2004, 16:05
 5. A ja vlen me te shikosh futboll ??
  Nga Qerim n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 01-08-2004, 11:45

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •