Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,552
  Postimet nė Bllog
  4

  A do tė shikosh Zotin?

  Emri: Screen Shot 2021-09-13 at 2.12.43 AM.jpg

Shikime: 101

Madhėsia: 31.4 KB

  Mitropoliti Athanasios i Limassol, Qipro



  Ēėshtja qė do tė pėrpiqem tė diskutoj sot ėshtė "A doni tė shihni Zotin?”. Menjėherė dikush mund tė pėrgjigjet: “Pėrse ėshtė e nevojshme pėr tė parė Zotin? Unė nuk dua ta shoh Zotin, nuk e ndiej nevojėn pėr Tė. Pse duhet tė hyj nė kėtė proēes, kėtė garė dhe tė filloj ta detyroj veten tė bėj gjėra qė mi kėrkojnė tė tjerėt pėr tė parė Zotin? Dhe cila ėshtė vėrtet nevoja pėr tė parė Zotin pėr mua qė pėrballem me kaq shumė punė dhe pėrgjegjėsi dhe vėshtirėsi ēdo ditė. A nuk kam njė barrė tė madhe mbi supe kėshtu siē jam?" Me tė vėrtetė, kėto tė gjitha janė shqetėsime tė justifikuara.

  Nė ditėt tona, njeriu ėshtė aq i ngarkuar, aq i lodhur, aq i ngopur sa nuk mban mė dot mbi supe asgjė tjetėr dhe nuk dėshiron qė ju ta ngarkoni atė me ndonjė peshė shtesė edhe kur kjo gjė ėshtė e nevojshme. Kėshtu qė, a ėshtė vėrtet e nevojshme tė shohėsh Zotin? Cili ėshtė efekti praktik nė jetėn tonė tė pėrditshme? Me tė vėrtetė, vėllezėrit dhe motrat e mia tė dashura, ėshtė nevoja mė e madhe e tė gjithėve pėr tė parė Zotin. Pse ėshtė e nevojshme? Sepse duke parė Zotin, ne shohim veten. Ne nuk mund tė funksionojmė, nuk mund tė jetojmė, nuk mund tė ekzistojmė, nuk mund tė marrim pjesė nė kėtė botė nėse nuk e shohim Zotin. Si duhet tė jem burrė, baba, burrė, mik, nėse nuk e njoh Zotin? Nėse nuk e njoh Zotin, nuk do ta njoh kurrė veten time. Unė kurrė nuk do ta kuptoj kush jam dhe pse jam kėtu, si funksionoj dhe, aq mė tepėr, si tė funksionoj nė mėnyrėn e duhur.

  Meqenėse njeriu ėshtė njė imazh i Zotit, ajo qė Zoti ėshtė nga natyra, njeriu ėshtė nga Hiri. Dhe do tė pėrpiqem ta shpreh akoma mė thjeshtė, jo nė terma tė saktė, por pėr hir qė ju ta kuptoni mė kollaj kėtė qė po ju them. Nėse supozojmė se mund tė bėjmė njė fotografi tė Zotit, Ai tė mund tė qėndronte para nesh dhe ne tė mundemi t’i bėjmė Atij njė fotografi. Kjo fotografi do tė ishte imazhi i Zotit. Ky imazh i Zotit ėshtė njeriu. Njeriu ėshtė Zoti. Jo nė thelbin e Tij, por nga Hiri. Njeriu ėshtė imazhi i Zotit. Ky imazh i Zotit, nė njė moment pas rėnies sė njeriut, u prish. Ra dhe u prish. Ashtu si njė fotografi e varur nė mur bie dhe thyhet nė njė mijė pjesė. Pra, si mundet qė fotografia tė kthehet nė gjendjen e saj tė parė? Ju duhet tė vėzhgoni me kujdes se ēfarė portretizonte fotografia fillimisht, tė zgjidhni pjesėt e duhura dhe tė riktheni bukurinė e figurės nė gjendjen e saj origjinale.

  Kjo ėshtė ajo qė ndodhi me njeriun. Njeriu, krijimi mė i bukur i Zotit, krijimi mė i rėndėsishėm i Zotit, i cili u bekua me gjithė bukurinė e Zotit, ra dhe u prish. Ēdo gjė qė Zoti i dha atij si dhurata, njeriu i shtrembėroi dhe u mbush me pasione
  dhe mėkate. Pasionet dhe mėkatet janė shtrembėrimet e figurės sė Zotit. Dhe ne po kalojmė tani para nesh, veten, tė thyer, tė copėtuar. E bukur nga njėra anė, por e prishur nga ana tjetėr. Si do ta kthej unė atė nė bukurinė e tij tė parė, tė kthehet nė atė qė ishte? Secili prej nesh mund tė dėshmojė brenda tij ose saj realitetin e kėtij shtrembėrimi. A mundet dikush rreth nesh qė tė dali e tė thotė se unė nuk jam i zhgėnjyer nga vetja? Pse veprova kėshtu? Pse nuk e parandalova kėtė gjė? Unė mund ta kisha shmangur kėtė etj. Dhe pėrfundojmė duke lėnduar tė tjerėt, lėndojmė veten, dėmtojmė marrėdhėnien tonė me Zotin, marrėdhėnien tonė me mjedisin. Unė i trishtoj tė tjerėt. Si mund ta gjej veten time tė humbur?

  Ashtu si njė njeri i humbur qė po kėrkon tė dijė nga vjen dhe po kėrkon prindėrit e tij nė mėnyrė qė tė zbulojė se kush ėshtė nė tė vėrtetė, nė tė njėjtėn mėnyrė ne kemi nevojė tė shohim Zotin. Eshtė njė nevojė e ekzistencės sonė pėr tė parė Zotin. Nėse nuk e shohim Atė, ne nuk mund ta rindėrtojmė veten. Ne nuk mund tė sillemi drejt siē duhet. Ne nuk mund tė bėhemi njerėz tė drejtė, tė balancuar, tė pėrsosur aq tė bukur sa na krijoi Zoti. Ende mbetet pyetja: "Si mund ta shoh Zotin?" Kėshtu, deri mė tani kemi arritur nė pėrfundimin se "Po, kam nevojė tė shoh Zotin!" "Pse?" "Sepse, duke e parė Atė, mė duhet tė rindėrtoj veten.” "Pra, si e sheh dikush Zotin?” "A ėshtė e mundur?"

  Unė vizitoj shkollat ​​e Lemessos shpesh. Lavdi Zotit, ne kemi 100 shkolla fillore dhe 35 shkolla 8 vjeēare dhe tė mesme. Ne diskutojmė me nxėnėsit e klasės sė tretė tė shkollės 8 vjeēare dhe klasės sė tretė tė shkollės sė mesme dhe shumė studentė mė pyesin:
  “At, a ka Zot?” "Sigurisht, Zoti ekziston!”
  "A e ke parė atė?" “Sigurisht, e kam parė Atė! Unė e shoh Atė ēdo ditė! A doni edhe ju ta shihni Atė? " Unė i pyes ata ... "Po!" Ata pėrgjigjen: “Shkėlqyer, unė do t'ju jap numrin e Tij. Ju do ta merrni nė telefon dhe Ai do ta ngrejė telefonin, Ai ka njė celular, Ai do tė pėrgjigjet sė shpejti, mos u shqetėso se Ai nuk do tė tė mungojė. Jo vetėm qė Ai do t'ju pėrgjigjet, Ai do t'ju dėrgojė njė mesazh, ndoshta edhe njė afishe. Do tė shihni Zotin, gjėnė mė tė natyrshme, lėvizja mė e madhe e ekzistencės sonė ėshtė drejt Tij.

  A ėshtė e mundur tė jetojmė dhe tė duam diēka qė nuk e kam parė kurrė? Mendoni se sa naivė do tė ishim nėse do tė donim dikė qė nuk e kemi parė kurrė. Eshtė njėsoj si tė martohesh me njė vajzė qė nuk e njeh, nuk e ke parė ndonjėherė, as nuk do ta shohėsh kurrė atė, dhe unė sapo tė kam thėnė se do tė martohesh me tė. Nuk ėshtė e mundur! Marrėdhėnia jonė me Zotin ėshtė njė marrėdhėnie dashurie. Unė nuk mund tė dua diēka qė nuk e kam parė. Unė thjesht e besoj. Me tė vėrtetė, e besoj, besimi ėshtė hapi i parė, por e pėrsosura nuk ėshtė besimi, ėshtė dashuria.

  Ne nuk jemi thirrur tė besojmė nė Zot. Ky ėshtė vetėm hapi i njohjes, ne jemi tė thirrur ta duam Zotin. Pėr tė dashur dikė, kam nevojė ta shoh atė dhe jo vetėm ta shoh, tė flas me Tė, ta prek, tė bashkohesh me tė dhe tė bėhesh njė. Pra, ēfarė Kisha na fton tė bėjmė… ta duam Zotin dhe tė bashkohemi me Zotin, do tė ishte njė mashtrim, njė tallje nėse nuk mund ta shihnim Zotin. Ne mund ta shohim Zotin! Si dhe ku? Vetė Krishti i pėrgjigjet asaj pyetjeje. "Lum ata qė janė tė pastėr nė zemėr, sepse ata do ta shohin Zotin”. Ēfarė ėshtė kuptimi tė kėsaj fraze ndėr tė tjera Krishti tha? Ashtu si sytė tanė mund tė shohin botėn e jashtme, mjeti vizual qė sheh Zotin ėshtė zemra jonė. Cila zemėr? Ajo me valvulat dhe arteriet. Sigurisht qė jo! Kur Ungjilli dhe Etėrit flasin pėr zemrėn aludojnė pėr qendrėn e fuqisė shpirtėrore dhe fuqisė fizike tė personalitetit njerėzor. "Qenia" jonė. Prandaj, ne e shohim Zotin me zemrėn tonė. Kur? Kur zemra ėshtė e pastėr? Cili ėshtė kuptimi i kėsaj? A ka njė zemėr tė papastėr? Sigurisht! Vetė Krishti na e thotė kėtė. Pasionet dhe mėkati infektojnė zemrėn e njeriut, prishin shikimin e zemrės, veprojnė si retė rreth zemrės dhe e pengojnė atė tė shohė Zotin ... dhe ēfarė pason? Kisha mbėrrin, ky spital i mirė, spitali i Hirit dhe pranon secilin prej nesh.

  Para sė gjithash me Pagėzimin e Shenjtė. Ju duhet tė keni marrė pjesė nė misterin e Pagėzimit tė Shenjtė, qė nga ndėrhyrja e saj e parė, Kisha vulos zemrėn e katekumenit me shenjėn e Kryqit dhe thėrret ēdo shpirt tė papastėr tė fshehur dhe tė shtrirė nė zemrėn e foshnjės tė largohet. Ne jemi pagėzuar, jemi veshur me Krishtin, jemi tė krishtėruar dhe ecim brenda kishės me mjekimin shėrues. Ky spital i quajtur kishė ka ilaēe, sepse ėshtė vėrtet njė spital, sepse shėron njeriun dhe urdhėrimet e Zotit janė jo urdhra ligjorė, urdhra tė njė kodi ligjor por ato janė receta mjekėsore. Ashtu si ai mjeku qė ju kėshillon tė lini cigaren, alkoolin, tė ėmblat ose tė stėrviteni mė shumė, bėni kėtė dhe atė, etj. Mjeku nuk ėshtė polic, nuk ėshtė gjykatės. E njėjta gjė me kishėn. Urdhėrimet, i gjithė edukimi asketik i kishės ėshtė ai qė shėron zemrėn tonė. Na ēliron nga pasionet tona. Dhe sytė tanė fillojnė tė shohin atė qė po ndodh pėrreth nesh. Cila ėshtė e para gjė qė ne do tė dėshmojmė, vetė Zotin? Ai ėshtė mjeku i mirė dhe mjeku i madh, por kur shikimi ynė fillon tė pastrohet, gjėja e parė qė do tė shohim ėshtė vetvetja. Do tė shohim kush jemi dhe si jemi. Ne do tė shohim se ku jemi, ēfarė po ndodh rreth nesh. Ashtu si njė njeri qė ėshtė nė njė dhomė tė errėt dhe kur drita fillon tė ndriēojė rreth tij, njeriu del nė dritė e na shfaqet. Njė dhomė e errėt, njė dhomė e rregullt qė ka nevojė pėr ta rregulluar. Ndėrsa ecni nė luftė, gjėja tjetėr qė do tė shohim ėshtė vėllai ynė, njerinė tjetėr, vėllai ynė, jo armiku ynė, jo kundėrshtari ynė, jo dikush nga i cili kemi frikė, por vėllai ynė. Mė pas, do tė shohim Zotin tonė, Atin. Si? Jo nė trupin e Tij. Zoti nuk ėshtė si ne. As ne nuk do ta shohim Atė me vegime. Por ne do ta shohim atė si dritė tė vėrtetė. Atėherė ne me tė vėrtetė do tė shohim se ēfarė do tė thotė Zoti dhe sa Ai e do njeriun dhe si jemi tė ngjashėm me Tė, si i ngjajmė Atij, jemi tė njėjtė me Tė. Dhe duke parė sa i bukur ėshtė Zoti dhe sa tė shėmtuar jemi nė mėkatin tonė, me dhimbje, me luftė, me pėrpjekje, ne fillojmė kthimin tonė ashtu siē dėgjuam dje nė Ungjillin e Birit Plangprishės, i cili u kthye tek Ati. Mbi tė gjitha, ne e kuptojmė se ky Zot nuk ėshtė diēka e panjohur dhe i huaj pėr ne, por Ai ėshtė Ati ynė, Ai qė na krijoi me kaq dashuri.

  Mė kujtohet, vėllezėrit e mi, njė histori pėr t'ju treguar qė ndodhi kur isha student nė universitetin e Selanikut. Njė vajzė e vetme e njė vejushe dikur iku nga shtėpia e saj nė Selanik. Selaniku ėshtė njė qytet i madh, nėna e ve e kėrkoi por nuk e gjeti dot. Shumė fjalė u thanė pėr zhdukjen e saj. Pasi u morr vesh qė kjo vajzė kish bėrė njė gabim po punonte nė qendrat e natės, e merrni vetė me mend nė ēfarė kushte. Si mund ta gjente nėna e shkretė? Pas ca kohėsh kur nėna ishte duke e kėrkuar, vajza u largua dhe shkoi nė Athinė, njė qytet edhe mė i madh se Selaniku. Situata u bė akoma mė keq siē mund ta merrni me mend. Ēfarė bėri nėna? Ajo shkoi nė Athinė dhe filloi tė pyeste gjithė qendrat e natės pėr tė gjetur vajzėn e saj ...
  ishte e pamundur… si mund ta gjente ajo? Ishte gati e pamundur. Kishin kaluar dy vjet duke e kėrkuar atė tashmė. Ēfarė bėri zemra e nėnės qė mendon pėr gjithēka dhe shpik gjithēka pėr fėmijėn e saj siē thotė njė thėnie greke? Nėna bėri fotografi tė saj, i printoi ato dhe i postoi nė hyrjet e tė gjitha qendrave tė natės dhe shkroi nė posterin "Vajza ime e dashur,
  Tė humba, por nuk tė kam harruar, po tė pres. Unė jam nėna jote ”.

  Nė njė moment, vajza pa kėtė fotografi tė nėnės sė saj dhe kjo ishte e mjaftueshme pėr t'u prekur pėrbrenda e pėr t’iu larguar skllavėrisė sė keqe nė tė cilėn kishte hyrė dhe u kthye pėr tė gjetur nėnėn e saj. Sepse kur shihni - pavarėsisht nėse ju pėlqen apo jo - se jeni krijesa e Tij, atėherė nuk mund ta durosh mė. Kur shihni Zotin, tė Cilin e ndjeni deri nė qelizėn e fundit tė ekzistencės suaj, Ai ėshtė Zoti qė ju solli nė kėtė botė, qė ėshtė Ati juaj, qė ju do pafund dhe ju ka dhuruar kaq shumė pasuri dhe prapė ju keni pėrfunduar kaq tė varfėr, dhe ju ka dhėnė kaq shumė bukuri dhe prapė pėrfunduat
  kaq i shėmtuar ... atėherė me tė vėrtetė ju prishni gjithēka dhe thoni atė qė tha djali plangprishės nė Ungjill dje "Unė do tė nisem dhe do tė kthehem tek babai im", nuk do tė qėndroj njė moment tjetėr kėtu duke ushqyer derra, por unė do tė kthehem tek babai im dhe atje, edhe si skllav, tė paktėn do tė ngopem me praninė dhe dashurinė e tij.

  Kjo, vėllezėrit dhe motrat e mia, ėshtė ajo pėr tė cilėn kemi nevojė. Dhe si vėrtetohet se kjo ėshtė e vėrtetė? Pėr shembull, dikush mund tė thotė: “At, ato gjėra qė thua janė vėrtet tė kėndshme ... ku ėshtė prova se tė gjitha ato gjėra pėr tė cilat flisni janė tė vėrteta? Dhe kur do tė ndodhin kėto gjėra? Nė rast se ne pėrgjigjemi se ato do tė ndodhin pas vdekjes sonė, atėherė tė gjithė duhet tė fillojmė tė qeshim. At, tė gjitha kėto gjėra, tė cilat ti i ke pėrshkruar gjatė gjithė kėsaj kohe janė pėr mė vonė kur ne vdesim A kemi dikė qė vdiq dhe u kthye dhe na tha se ata janė vėrtet tė vėrtetė? Jo! A ka dikush qė ka vdekur dhe mund tė provojė diēka nga tė gjitha kėto? Jo! Kush mund tė dėshmojė ndonjė nga kėto dhe kur do t'i shohim?Mė lejoni nė kėtė pikė tė recitoj shembullin e Shėn Paisios i cili tha: “Nėse Kisha e shėron njeriun vetėm pas vdekjes ... kėshtu qė nė atė rast atje ėshtė njė njeri qė ndjek tė gjitha urdhėrimet e Zotit, merr trajtimin shėrues nga Kisha
  dhe kur vdes, shkon nė parajsė dhe sheh Zotin…. ky shembull ėshtė i ngjashėm me njė nga njė mjek sharlatan qė ju siguron ilaēe ndėrsa jeni tė sėmurė dhe ju thotė se “kur tė vdisni do tė jeni mirė. Pas vdekjes, do tė jeni mirė! ”. Kush ėshtė ai naiv, tė marrė ilaēe ose t'i nėnshtrohet njė operacioni nė mėnyrė qė tė shėrohet pas vdekjes? E njėjta gjė do tė zbatohej pėr kishėn, vėllezėrit dhe motrat e mia, nėse ajo na siguronte tė gjitha atė trajtim asketik dhe na udhėzoi tė bėnim gjithēka qė urdhėron Ungjilli vetėm pėr tė parė qė pasi tė vdesėsh, gjithēka ėshtė e vėrtetė. Naivitet nė kulm!

  Kthehuni pėrsėri nė pyetjen, "Kur i sheh njeriu tė gjitha kėto gjėra?" Nė jetėn e tanishme! Duke filluar nga kjo jetė dhe duke vazhduar nė jetėn tjetėr duke mposhtur vdekjen. Nga jeta e tanishme, njeriu sheh Zotin. Vėrtetimi? Tė gjithė kėta njerėz qė e panė Atė. Ata nuk janė 1, 2, 3, 5 ose 10 persona. Njė numėr i madh njerėzish e panė dhe ende po e shohin Zotin. Kushdo qė i jep zemrėn, gjithė ekzistencėn e tij kėtij trajtimi asketik tė kishės e sheh Zotin. Qė nga ēasti i parė qė ju do tė thoni "Unė do tė kthehem", Zoti ėshtė i pranishėm. Dhe kur koha vjen qė sytė tuaj tė hapen nė kėtė trajtim do tė shihni qė Zoti ishte i pranishėm nė gjithė jetėn tuaj, edhe kur nuk mund ta shihje, edhe kur nuk e doje Atė, edhe kur e pėrzure, e pėrndoqėt, ose e mallkuat ose e mohuat ēdo ditė me jetėn tuaj ... Zoti ishte i pranishėm. Ishte pranė teje, po tė kėrkonte, ashtu si kjo nėnė qė mbushi tė gjithė vendin me fotot e saj pėr t'ju kujtuar se ajo po ju kėrkon. Ai ju humbi, por Ai kurrė nuk ju harroi.

  Kjo ėshtė arsyeja pse ne themi nė shėrbesėn e Mbrėmėsores "Mėshira jote, o Zot, do tė mė ndjeki tė gjitha ditėt e jetės sime." Zoti po na ndjek. Kudo dhe gjithmonė Ai ėshtė pranė nesh. Ai nuk flet, Ai pret. Zoti nuk ėshtė i stresuar, Ai nuk nxiton, as nuk e zė paniku… sepse Ai ka dashamirėsi absolute pėr njeriun dhe Ai pret pėr tė, pret dhe pret derisa njeriu tė zgjohet dhe tė kuptojė ēfarė po ndodh. Dhe pastaj Zoti jepet nė tėrėsinė e Tij, Zoti bie nė pėrqafimin e njeriut dhe njeriu nė pėrqafimin e Zotit. Njeriu dhe Zoti janė tė bashkuar nė njė bashkim tė dashurisė absolute.

  Dhe cilat janė rezultatet e kėsaj pėr tė pėrfunduar? “Kur do ta shohim Atė, do tė bėhemi si Ai sepse ne e shohim Atė ashtu siē ėshtė ” - thotė Joan Theologu. Fotografia e Zotit nuk do tė mbėrrijė mė pas, ajo ka mbėrritur tashmė dhe vazhdon pėrjetėsisht. Njeriu i Zotit, vėllezėrit dhe motrat e mia, bėhet njėsoj si Zoti. I ėmbėl, paqėsor, i qetė, i ekuilibruar, ai ka
  frytet e pranisė sė Zotit me vete. Dhe pėr tė mos u mashtruar ēfarė thotė Apostulli Pavėl? Frytet e pranisė sė Zotit, tė Frymės sė Shenjtė janė dashuria, gėzimi, paqja, durimi, pėrmbajtja, dashamirėsia, besimi. Tė gjitha kėto janė dėshmi se Zoti ėshtė i pranishėm. Pra, njeriu qė sheh Zotin i mban tė gjitha kėto prova, ai ėshtė plot me tė gjitha virtytet qė pėrmenda.

  Dhe si ėshtė e dobishme kjo nė kohėt tona? Sot, vėllezėrit dhe motrat e mia, ne mundohemi nga shumė gjėra. Ne e dėgjuam mė parė At Sotirios me shumė dhimbje duke na informuar nė lidhje me pėrpjekjet e famullisė sonė, e banorėve tė saj. Pasiguri, frikė, ankth. Ēfarė do tė ndodhė nesėr? Ēfarė i pret fėmijėt tanė, familjet tona, gjithė botėn? Tė gjithė flasin me shumė shqetėsim pėr tė ardhmen e njerėzimit. Mjafton tė ndizni radion, televizorin pėr tė parė lajmet dhe do tė hasni vetėm nė gjėra tė trishtueshme. Vdekje, fatkeqėsi, zhgėnjime, gėnjeshtra. Tė gjitha kėto lindin pasiguri, frikė, ankth dhe vetmi. Ne jemi vetėm nė shtėpinė tonė, me njė mijė njerėz rreth nesh, megjithatė sa mes nesh na mundon vetmia? Pėr tė gjitha kėto, Zoti pėrgjigjet. Sepse Ai ėshtė “Kudo i pranishėm dhe mbush gjithēka" siē thotė lutja. Ai nuk lė asgjė. Kur Zoti ėshtė i pranishėm, njeriu pushon. Ēfarė do tė thotė pushim? Ai pushon. Kur jeni tė lodhur dhe gjeni njė shtrat tė bukur pėr t'u ēlodhur dhe ju thoni "Unė pushova". Kėshtu ėshtė Zoti, vėllezėrit e mi. Ai ėshtė pjesa tjetėr e njerėzve tė lodhur.

  Pėr tė gjithė ne tė lodhurit, tė mbushur me mėkatet tona, pasionet tona gjatė gjithė jetės sonė, Zoti ėshtė pėrgjigja e problemeve tona. Ai ėshtė pėrgjigjia pėr ekzistencėn tonė. Pa tė, ne nuk mund tė veprojmė. Brenda familjes, kur Zoti ėshtė pranė nesh, ne bėhemi bashkėshortė tė ėmbėl, prindėr tė dashur pa gjėra tė liga, ne nuk e idhullojmė familjen tonė, as nuk jemi indiferentė dhe tė ashpėr. Jo nė njė ekstrem tė ashpėrsisė, as nė tjetrin tė ndjeshmėrisė sė tepruar, por nė ekuilibėr
  tė terrenit tė mesėm i cili karakterizohet nga pjekuria dhe qėndrueshmėria e cila rrjedh nga prania e Zotit brenda qenies sė njeriut.

  Po e pėrfundoj duke thėnė se kemi njė nevojė pėr tė parė Zotin nė mėnyrė qė tė bėhemi njerėz. Dhe Kisha jonė na ofron rrugėn pėr ta parė Atė. Ajo gjithashtu tregon vendin ku ne e shohim Atė. Ajo tregon se si e shohim Atė. Nė fund,
  vetė prova qė ne e shohim Atė na dėshmohet nga jeta e njerėzve tė Zotit, kėtyre njerėzve tė ėmbėl qė janė pėrhapur mes nesh. Njerėz tė thjeshtė, tė pėrditshėm, tė padukshėm, tė pėrulur tė cilėt, sidoqoftė, janė tė talentuar dhe tė zbukuruar me dhuratat e Shpirtit tė Shenjtė.

  Kėshtu, uroj pėr tė gjithė ju qė kjo prani e Zotit tė jetė pėrvoja e jetės sonė nė mėnyrė qė ne mund tė funksionojmė siē duhet me Tė si bashkėshortė, si prindėr, si njerėz tė kėsaj bote, kudo qė tė jemi. Pa Zot, vėllezėrit dhe motrat e mia, ne jemi tė sėmurė dhe me mangėsi… me Zotin, ne jemi tė plotė dhe tė shėndetshėm, kėshtu qė Hiri i Krishtit tonė tė jetė gjithmonė me ne.

  Shumė faleminderit!



  Ky pėrkthim nė anglisht i ligjėratės sė Mitropolitit Athanasios tė Limasolit u regjistrua pėr otelders, Mėsimi Ortodoks i Etėrve, nga Peter Eliades.

  Gjeni episode tė tjerė nė Spotify, Apple Podcasts dhe Google Podcasts.
  Mos harroni tė vizitoni faqen tonė tė internetit otelders.org, si ne nė Facebook nė facebook.com/otelders dhe regjistrohuni nė kanalin tonė nė YouTube: youtube.com/otelders



  Shėnim: Pėrktheu nga anglishtja nė shqip, Ilirjan Papa.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 13-09-2021 mė 01:55

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  Neteorm (13-09-2021)

 3. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,998
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: A do tė shikosh Zotin?

  Njė kėndvėshtrim shumė i bukur sa i pėrket qėnies tonė, kjo lidhet edhe mė shumė me shpirtin e njeriut, qė ėshtė pėrbėrė po nga Ai.

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  992

  Pėr: A do tė shikosh Zotin?

  Citim Postuar mė parė nga Neteorm Lexo Postimin
  Njė kėndvėshtrim shumė i bukur sa i pėrket qėnies tonė, kjo lidhet edhe mė shumė me shpirtin e njeriut, qė ėshtė pėrbėrė po nga Ai.
  Shpirti brenda nesh ka per qellim satanain dhe jo hyjin..po te germosh brenda vetes do te degjosh nje ze te degjeneruar qe adhuron veten e vet dhe jo hyjin. Versetet ne lidhje me kete jane manipuluar nga satanai perse ai e adhuron vetem vwten e vet dhe e mban veten per zotin e vertete kurse hyjin e konsideron si nje engjell te lajthitur. Keshtu mendon ai dhe ka fuqi bindese dhe mashtruese te padiskutueshme per ne njerexit por edhe per engjejt e thjeshte, ata qe nuk kane rrace dhe ofiqe te larta drite.
  Hyjin e vertete e kane pare vetem dy tre engjej te larte dhe disa krijesa te tij te perjeteshme me te fuqishme se ai dhe askush tjeter.

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 19-10-2016, 17:50
 2. Dashuria pėr Zotin
  Nga Mexhid Yvejsi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-01-2011, 10:00
 3. Unė e dua Zotin, kjo mė mjafton.
  Nga strange nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-04-2009, 15:29
 4. Si te shikosh se cfare eshte bere te kompjuteri
  Nga rachi nė forumin Pyetni ekspertėt
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 17-12-2004, 16:05
 5. A ja vlen me te shikosh futboll ??
  Nga Qerim nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 01-08-2004, 11:45

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •