Videoja e saposhfaqur e 11 shtatorit tregon nj knd t papar m par t aeroplanit t dyt duke goditur Kulln Jugore – Ngarkuesi i videos pretendon se e "kish br aksidentalisht videon private" n YouTube pr gati 2 dekada (VIDEO)

Emri:  o6t31r4ti10.jpg

Shikime: 24

Madhsia:  20.5 KB

Njzet e dy vjet m par , terroristt rrmbyen katr aeroplan komercial amerikan, sipas Departamentit t Mbrojtjes . Dy u futn n Kullat Binjake t Qendrs Botrore t Tregtis n Nju Jork, nj tjetr n Pentagon n Arlington, Virxhinia dhe i fundit, Fluturimi 93 i United Airlines, u nis pr n Uashington, DC Pasagjer t guximshm e prishn at plan dhe avioni u prplas n nj fush n Pensilvani, duke kursyer jet t panumrta.

N nj zhvillim trondits, nj video e papar m par e sulmeve t 11 shtatorit sht shfaqur n YouTube, duke kapur nj knd t rrall t aeroplanit t dyt q godet Kulln Jugore t Qendrs Botrore t Tregtis. Ngarkuesi i videos pretendon se ajo "u la private aksidentalisht" pr gati dy dekada.

Videoja gati nnt minutshe u b publike vitin e kaluar dhe tregon ngjarje q shumica e amerikanve i kan par shum her, por nga nj knd tjetr dhe jashtzakonisht i qart.

Videoja u filmua nga Kevin Westley , nj veteran luftarak q shrbeu n luftn e Irakut t vitit 2003 si komandant avioni, teksa qndronte n nj vark, i rrethuar nga nj turm spektatorsh t habitur, sipas National World.

Pamjet fillimisht prqendrohen n flakt q prfshin Kulln e Veriut, por m pas zhvendosen n mnyr dramatike pikrisht n kohn e duhur pr t kapur avionin e dyt ndrsa ai bn afrimin e tij t drejtprdrejt n Kulln Jugore.

"Un e postova kt video n vitet 2000, por aksidentalisht [sic] e la private deri tani... Vura re se videoja ishte private dhe e bra publike," tha Westley, i cili e bri videon publike n shkurt 2022.Ndrsa shfaqja e pamjeve sht e rndsishme n vetvete, kritikt argumentojn se rrethanat q lidhen me mungesn e tij 20-vjeare nga publiku ngren pyetje shqetsuese.

Nj lexues i Gateway Pundit vuri n dukje se "YouTube u lanua m 14 shkurt 2005."

Nj tjetr lexues shkroi , “YouTube u themelua n 2005 dhe nuk u ngrit me t vrtet deri n fund t atij viti. Jan t paktn 4 vite ku shpjegimi “E lash aksidentalisht privat” nuk mban uj. N vitin 2001, shumica prej nesh mezi shikonin video n internetin ton dial-up, aq m pak t'i ngarkonin ato. Ne t gjith ishim ngjitur n televizort tan analog me rreze katod NTSC duke par rrjete lajmesh q do t kishin paguar para t mira pr kt pamje. Cila sht historia e vrtet ktu?”

Nj tjetr lexues tha : “Videoja u postua nj vit m par. Nse ai e kishte postuar vrtet shum vite m par, gjithka q do t duhej t bnte sht t ndryshonte cilsimin nga privat n publik dhe data e ngarkimit nuk do t ndryshonte. Kshtu q historia e tij nuk ka kuptim.”

YouTube u krijua nga tre ish-punonjs t PayPal: Chad Hurley, Steve Chen dhe Jawed Karim. Faqja e internetit u hap zyrtarisht m 14 shkurt 2005. YouTube u rrit shpejt n popullaritet dhe u ble nga Google n nntor 2006 pr 1.65 miliard dollar n magazin.

Pas hetimit ton, llogaria e Westley u krijua m 31 dhjetor 2006, sipas llogaris s tij n YouTube . "Un e postova kt video n vitet 2000, " shkroi Westely n mbishkrimin e tij.

Viti "2000" i referohet veanrisht vitit 2000, i cili sht nj vit i vetm kalendarik. Ndrsa termi 2000 i referohet t gjith dekads q shtrihet nga 1 janari 2000 deri m 31 dhjetor 2009.

Emri:  Screenshot-2023-09-13-at-1.20.46-AM.jpg

Shikime: 23

Madhsia:  12.2 KB


Burimi: TGP