Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  11 shtator 2001: A e dim t vrtetn e asaj q ndodhi at dit?

  Emri: 11shtator2001.jpg

Shikime: 89

Madhsia: 60.8 KB

  Nj dit para se t ndodhte sulmi terrorist mbi kullat n New York, sekretari i departamentit te mbrojtjes ne Amerike, Donald Rumsfeld, beri publike faktin se ne institucionin qe ai drejtonte, mungonin ne librat e llogarise $2.3 trilion. Pentagoni nuk e dinte se ku kishin shkuar keto para dhe si ishin perdorur ato para.

  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-09-2021 m 00:55

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 11 shtator 2001: A e dim t vrtetn e asaj q ndodhi at dit?

  Vite me pas, nje prej zjarrfikesve qe ishte deshmitar okular i ngjarjes nga afer, Rudy Dent, qe kish punuar plot 32 vjet ne kete detyre, eshte edhe veteran i luftes ne Vietnam, ben nje interviste me InfoWars ku ben disa deklarata te forta:

  1. As nuk kish bere vaki me pare qe nje gradacele te binte e shembej nga flaket e zjarrit. Zjarri nuk rrezon gradacela pasi nuk krijon nxehtesi sa duhet per te shkrire celikun me te cilin jane ndertuar keto gradacela. Kete sipas Rudit e di cdo njeri qe ka eksperience pune si zjarrfikes.
  2. Sipas Rudy Dent, ai pa me syte e tij se si celiku i gradacelave kishte shkrire komplet dhe ishte bere si llave vullkani.
  3. Sipas Rudy Dent, Kulla 7, qe ishte nje kulle afer me dy kullat e rrezuara, nuk u shemb nga zjarri por u hodh ne ere me mjete shperthyese. Sipas Rudit, godina u shemb komplet sic shemben godinat me shperthime te kontrolluara.

  Intervisten mund ta ndiqni me poshte ne anglisht:

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 11 shtator 2001: A e dim t vrtetn e asaj q ndodhi at dit?

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 11 shtator 2001: A e dim t vrtetn e asaj q ndodhi at dit?

  Shume njerez kane spekulluar, ne mungesen e fakteve dhe fale lenies komplet ne erresire te plote nga mediat e kontrolluara qe refuzojne te hetojne keto pretendime, se si krahu i godines se Pentagonit qe u godit, si kulla 7 ne NYC, ishin dy godinat ku ruheshin dokumenta qe mund te zbardhin te verteten se ku shkuan $2.3T qe mungonin ne librat e llogarise se Pentagon. Sipas nje raporti qe beri agjencia e lajmeve ekonomike Bloomberg kete vit te cilin mund ta lexoni ketu, Pentagonit sot, 20 vjet me pas i mungojne ne librat e llogarise jo $2.3 trilion por $35 trilion.

  Thirrja e Donald Rumsfeld per transparence 1 dite para sulmeve te 11 shtatorit ra ne vesh te shurdhet. Transparenca nuk u be kurre pasi sulmet e perqendruara fshine nga ekzistenca dokumentat qe mund ta benin kete transparence.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-09-2021 m 02:18

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 11 shtator 2001: A e dim t vrtetn e asaj q ndodhi at dit?

  Nje tjeter aspekt i se vertetes qe mbahet e fshehur edhe sot e kesaj dite per ate qe ndodhi, eshte roli i Arabise Saudite ne kete sulm. Shumica e terroristeve qe rrembyen 3 avionet ate dite, ishte shtetas saudite. Nje fakt ky qe askush nuk e mohon dot. Osama Bin Laden dhe gjithe familja e tij ishin shtetas saudite. Menjehere pas sulmeve, FBI hetoi ngjarjet dhe beri publike disa fakte per keto hetime, por refuzon edhe sot e kesaj dite, 20 vjet me pas, qe te beje publike faktet qe zbuluan dhe implikojne Arabine Saudite. Edhe pse familjet e viktimave u kane bere thirrje te perseritura FBI dhe 4 presidenteve ne keto 20 vjet qe te bejne transparencen me publikun dhe ti bejne keto fakte publike, keto jane mbajtur sekret me justifikimin se "perbejne kercenim per sigurine kombetare" nese do te beheshin publike. Shume prej familjareve te viktimave e shohin kete akt si nje mbrojtje qe shteti amerikan po i ben shtetit saudit. Shume prej familjareve te viktimave te 11 shtatorit, kane hapur edhe nje padi gjyqesore ndaj mbreterise saudite, ku i bejne me faj per ate qe ndodhi dhe kerkojne edhe demshperbimin per demin e shkaktuar jo vetem per ta, por per ekonomine amerikane e mbare boten.

  Pas shume presioneve, presidenti Biden leshoi nje dekret presidencial, ku i cakton Departamentit te Drejtesise ne SHBA, detyren e shqyrtimit te ketyre dokumentave dhe perberjes se tyre publike brenda 6 muajve te ardhshem. Ky ishte kushti qe familjaret e viktimave i vune Biden, nese ai donte te merrte pjese ne ceremonine perkujtimore te 20 vjetorit ne NYC.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-09-2021 m 01:34

 6. #6
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,878
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 11 shtator 2001: A e dim t vrtetn e asaj q ndodhi at dit?

  Teorite konsirative jane te shume per nje nga ngjarjet me te medha ne histori ku islamiket shkaterruan kullat binjake, po ne pikpamjen time cdo teori bie poshte, pasi kur u shemben kullat shtetet arabe festonin si te cmendur..

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 11 shtator 2001: A e dim t vrtetn e asaj q ndodhi at dit?

  Paralajmerimi i presidentit Eisenhower per popullin amerikan, para se te largohej nga detyra e presidentit. Nje gjeneral ne Luften e II Boterore, ai ishte edhe nje nga presidentet me te respektuar e dashur per popullin amerikan. Paralajmerimi i tij ne ikje per popullin e tij: kercenimi me i madh per Ameriken eshte kompeksi industrial ushtarak! Shikoni videon e tij me poshte, fjalimi i tij i plote per popullin amerikan para largimit nga detyra, ne 17 janar, 1961.

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 8. #8

  Pr: 11 shtator 2001: A e dim t vrtetn e asaj q ndodhi at dit?

  Perpara disa viteve qarkullonte nje teori ne internet(edhe ketu ne forum) qe ne kullat binjake nuk kishin vdekur ebrenj (gje qe nuk ishte e vertete) si te thuash se kullat binjake i kishin shkaterruar ebrenjte. Qe nje teori qe u besua dhe ma ha mendja besohet edhe sot nga shume persona,besohej shume edhe sepse nuk i dihej prejardhja. Megjithate kete teori e shpiku Tv i Hezbollahut ne Liban,dhe kur i pyeten se nga e kishin marre u pergjigjen nga nje agjensi lajmesh Jordanese,natyrisht kur pyeten agjensine jordanese ata e mohuan se kishin dhene nje lajm te tille.

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 11 shtator 2001: A e dim t vrtetn e asaj q ndodhi at dit?

  Ekziston nje thenie ne Amerike: "Po do te mesosh te verteten, ndiq parane nga pas!" Dhe ne temen ne fjale, po shtrojme pyetjen:

  - Kush perfitoi financiarisht nga ajo qe ndodhi ne 11 shtator 2001 ne Amerike?

  Pas fiaskos te madhe amerikane ne Afganistan, ku trupat amerikane u terhoqen plotesisht duke lene pas mijera qytetare amerikane dhe $85 miliard si dhurate per terroristet e Talibanit ne armatime ushtarake nga me te sofistifikuarat, ne media filloi te publikohej edhe "kostoja e luftes ne 20 vjet ne Afganistan". Dhe njeri pas tjetrit ne televizor e neper gazeta, filluan te recitojne si papagaj shifren se lufta ne Afganistan i kushtoi Amerikes $2.5 trilion dollare, mijera jete ushtaresh amerikane te humbura, mijera jete te tjera te sakatosura, dhe veterane qe kthehen nga lufta e vuajne traumen e perballjes me ate pyetjen e veshtire: "A e beme gjithe ate sakrifice ne gjak e para per hic asgje?!"

  Te henen e kesaj jave, Brown University, nje nga shkollat me te mira ne Amerike, nxorri nje studim te vetin ne lidhje me koston reale te luftes ne Afganistan ne keto 20 vjet, qe pas 11 shtatorit 2001. Dhe kjo kosto nuk eshte $2.5 trilion qe degjoni ne media, por eshte $14 trilion dollare. Dhe gati gjysma e atyre $14 trilion dollareve, shkoi ne xhepat e "korporatave private te luftes" qe perbejne ate "kompleksin industrial ushtarak" qe ze ne goje presidenti Eisenhower ne fjalimin e tij ne 1961.

  - Cilat jane keto kompani private?

  Lockheed Martin,
  Boeing,
  General Dynamics,
  Raytheon,
  Northrop Grumman

  Dhe si per ta vendosur raportin e tyre ne kontekstin e duhur, perpiluesit e raportit thone se vetem ne vitin 2020 nje korporate private si Lockheed Martin mori $75 miliard ne kontrata nga Pentagoni, dhe kjo shume eshte 1.5 here me shume se sa gjithe buxheti i Departamentit te Shtetit dhe Agjensise se Zhvillimit Nderkombetar (USAID) se bashku, te dyja se bashku ishin vetem $44 miliard dollare.

  Raportin e plote mund ta lexoni ne anglisht ketu.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-09-2021 m 15:04

Tema t Ngjashme

 1. 11 Shtator 2001 - 11 Shtator 2012!
  Nga tani_26 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 11-09-2012, 13:08
 2. 11 shtator 2001... pas ksaj dite bota nuk ish si m par.
  Nga ClaY_MorE n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 14-09-2008, 07:34
 3. far ishit duke br m 11 shtator 2001?
  Nga dardajan n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 11-11-2006, 07:28
 4. Teoria me e re e konspiracionit mbi 11 shtator 2001
  Nga Lorencone n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 14-11-2004, 10:29
 5. 11 shtator, 11 mars, 911 dite ndermjet tyre...rastesi shifrash?1
  Nga Klajdi03 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-04-2004, 19:06

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •