Emri:  51430342904_c7b8cc11b9_b.jpg

Shikime: 137

Madhësia:  49.5 KB

Më 5 shtator 2021 fjeti më Zotin Hirësia e Tij Jonai. Pasi mësoi për fjetjen e tij, Kryepiskopi Anastas dha këtë mesazh ngushëllimi:
Me pikëllim të thellë mësuam për fjetjen më Zotin të Mitropolitit të Kampalës dhe Ugandës, Jona. Ai ishte studenti ynë në Universitetin e Athinës dhe bashkëpunëtor i ngushtë gjatë misionit në Afrikën Lindore. Ne e dorëzuam atë dhjakon (1981) dhe prift (1982). Nip i atë Abadias, njërit nga themeluesit dhe shtyllat e orthodhoksisë në Ugandë dhe Kenia, e jetonte me devotshmëri që fëmijë besimin e tij orthodhoks dhe punonte në kishë me zell apostolik, kujdes dhe tolerancë. Gjatë 40 viteve si klerik, ai dha dashuri dhe u përpoq që ta paraqiste veten si shërbëtor të Perëndisë “me shumë durim… në Shpirtin e Shenjtë… me fuqinë e Perëndisë (II Kor. 6:4-8), duke mbështetur kishën e tij me shpirt krijues.
Duke i shprehur ngushëllimet më të thella të Bekuarit nga Perëndia, Patriarkut të Aleksandrisë dhe Gjithë Afrikës, Theodhorit dhe orthodhoksëve shumë të dashur të Ugandës, bëmë një përshpirtje në kishëzën e Kryepiskopatës së Tiranës.
Perëndia i paqes dhe lutjeve prehtë shpirtin e vëllait tonë të zgjedhur Jona, drejtues orthodhoks i denjë!

KOASH