Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Glauk Konjfca: Marveshja e Rams me Serbin pr "Open Balkan" nuk prfaqson interesat shqiptare

  Kryeparlamentari i Kosovs godet Ramn pr takimet me Vuiin: Je gabim, ulu e bisedo me shqiptart

  Emri: auto_a11631021958.jpg

Shikime: 68

Madhsia: 32.0 KB

  Kryetari i Kuvendit t Kosovs, Glauk Konjufca, ka goditur kryeministrin e Shqipris, Edi Rama, pr iniciativn e Open Balkanit.

  Ai ka thn se Rama s pari sht dashur t ulet me prfaqsuesit e shqiptarve n Kosov, Maqedoni t Veriut e Lugin t Preshevs q t definonte interesat e shqiptarve.

  Konjufca po ashtu ka thn se Rama sht ngutur t lidhte projektin me Aleksandar Vuiq, n kohn kur Kosova po kalonte n procese zgjedhore dhe pastaj nuk i la zgjidhje Kosovs.

  ‘Mu ka duk se ky projekti i minishengenit q ja ndrruan emrin, po duket sikur zgjedhja alternative pr BE-n. Vonesat q u bn, Sebia sht e bllokuar n dialogun me Kosovn dhe Shqipria q kishte shpresa t tjera n ecjen drejt antarsimit t plot drejt BE-s. Kto dyja u afruan m shum pr t zbuluar kt projektin Open Balkan t cilin ma merr mendja se Kosovs nuk i konvenon. Qasja e Vuciqit ka qen q kt projekt ta bj me Edi Ramn dhe pastaj t bj deklarata n Titter se ne do t ecim prej Beogradit drejt Durrsit. E konsideronte Kosovn si nj autostrad ku nuk do t kishte nevoj t ndalej fare dhe t ecte pr n Durrs’, ka thn Konjufca n emisionin dPt te Fidani n T7.

  Konjufca thot se nuk e kupton Ramn se far deshi t bj kur lidhi marrveshje me Vuiin. Ai thot se ai sht dashur t ulet me politikant shqiptar q t krijohej nj projekt kombtar s pari, e pastaj t shikoheshin aleancat me shtetet tjera n rajon.

  ‘Nuk mund ta kuptoj pse kryeministri i Shqipris, duke e ditur se nuk sht qndrim i VV-s por kombtar dhe Republikan e shtetror i t gjitha partive n Kosov. Pse para se me pyet opozitn n Kosov shkon e bn kto projekte me Vuii. Pyete do shqiptar, le t i qesin krejt letrat q t’i shpjegoj ku qndron fitimi pr shqiptart dhe interesat e tyre. Dhe rezultati sht afrimi i Kosovs me Shqiprin, heqja e barrierave dhe pastaj kur t afrohemi si shqiptar, e definojm m mir problemin me Serbin dhe kombin serb.

  Por t thuash se n kohn kur Kosova po kryente proces zgjedhor, t shkosh me Vuiin t kryesh marrveshjen dhe n fund t thuash se kjo ka prfunduar, nuk mund t thuash se sht n t mirn e shqiptarve dhe si qasje sht partikulare. Dhe kjo sht si me qen borxhli ndaj Vuiit.

  Sikur ai t ndihet keq dhe t mundohesh t’ia heqsh. Mundesh me shku tash dhe me thn se orientimi im sht me Maqedonin, Kroacin dhe t mos e shprblesh sjelljen agresive ndaj fqinjve t Serbis. Ata duan t kthehen n Kosov. Ata kt duan.

  Vetm presin q t dobsohet Amerika. Mendojn e kan n vitin 98-99. Por tash nuk e kan at pushtet dhe e presin nj ndryshim t madh botror. Serbia niset me tanke drejt Kosovs dhe nse Edi Rama e di kt prfundim, ose nse nuk e di, dhe e merr kt prcaktim pr Zotin sht gabim. Duhet t ulet me Albinin, pse jo edhe me Lumirin e Memlin.

  Shqiptart duhet t ulen. Edhe Ali Ahmeti e Zijadin Sela. Po ashtu Shaip Kamberi. Nse kemi interesa si shqiptar. Duhet t i qesim n letr e t’i shtyjm prpara. A bhet kjo me Vuii. Ai i ka interesat e tij’, prfundoi ai.

  Express
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Glauk Konjfca: Marveshja e Rams me Serbin pr "Open Balkan" nuk prfaqson interesat shqipta

  Ish-kryeredaktori i radio “Europa e lir”: Perndimi pro Procesit t Berlinit dhe kundr ‘Open Balkans’. Rama po na e shet sapunin pr djath

  Emri: Screenshot_6-12.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 31.8 KB

  Analisti politik, ish-kryeredaktor i radios “Europa e lire” n Prag, Melazim Koci iu sht bashkuar reagimeve q ka sjell projekti ‘Open Balkans’ i ndrmarr nga kryeministri Edi Rama, homologu i tij maqedonas, Zoran Zaev si dhe presidenti serb, Aleksandr Vui.

  Prmes nj analize, Koci thekson se perndimi mbshtet procesin e Berlinit dhe jo ‘Open Balkans’. Sipas tij, kryeministri Edi Rama dje manipuloi kur tha se Gjermania mbshteste ‘Open Balkans’.

  ANALIZA
  Perendimi mbeshtetje Procesit te Berlinit dhe jo Open Balkans!

  Pavaresisht perpjekjeve te Edi Rames dhe mediave te aferta me te per te na shitur sapunin per djath, faktet jane kokeforta dhe deshmojne se Perendimi mbeshtete Procesin e Berlinit dhe jo Open Balkans te Rames dhe Vuciqit.

  Edi Rama dje manipuloj kur tha se Gjermania mbeshtete Open Balkans.

  Gjate 24 oreve te fundit jane bere te ditura qendrimet e SHBA, BE dhe Gjermanise rreth kesaj ceshtje dhe askush jo qe nuk mbeshtete, por as nuk permend Mini Shengenin ose Open Balkans.
  Departamenti Amerikan i Shtetit: “SHBA mbeshtesin fuqimisht vijimin e perpjekjeve ne Ballkanin Perendimor per te thelluar dhe forcuar integrimin gjitheperfshires rajonal, ne baze te rregullave dhe standardeve te BE-se”.

  BE: “Nje proces me perfshirje te gjithe rajonit te Ballkanit Perendimor eshte thelbesor. Eshte e rendesishme qe rajoni te perparoje ne krijimin e nje Tregu te Perbashket Rajonal, nje angazhim politik i marre nga gjashte udheheqesit e rajonit ne Samitin e Sofjes vjeshten e kaluar”(Procesi i Berlinit v.j).

  Gjermania: “Kreret e qeverive te gjashte vendeve te Ballkanit Perendimor e riafirmuan angazhimin per kete projekt historik (Procesi i Berlinit) ne Samitin e fundit me 5 korrik”.
  Si shihet ne deklarimet e qendrave perendimore te vendosjes potencohen Tregu i Perbashket Rajonal, gjitheperfshirja, dhe rregullat e standardet e BE-se, te gjitha te perfshira ne Procesin e Berlinit dhe jo ne Open Balkans.

  Eksperti i njohur pr shtjet e Ballkanit, Franz – Lothar Altman keto dite deklaroi se Mini Shengeni ose Open Balkans, nuk ka lidhje me Procesin e Berlinit dhe shtoi: nen ombrellen e Procesit te Berlinit jane te perfshira edhe shtetet anetare te BE-se, gje qe do te sillte vendosjen e nje zone te gjere ekonomike ndermjet BE dhe Ballkanit Perendimor, me lidhje ekonomike te ngjashme me ato qe ka BE me Irlanden dhe Norvegjine.

  Logjikshem shtrohet pyetja – pse Rama dhe Vuciq anashkalojne Procesin e Berlinit dhe avancojne Open Balkans qe nuk ka asnje lidhje me BE?

  Eshte hakmarrje per moshapjen e negociatave te BE me Tiranen dhe Shkupin?

  A eshte i sakte dyshimi se Procesi i Berlinit eshte sabotuar nga Tirana dhe Beogradi, sepse me te Serbia obligohej te njihte segmente te caktuara te shtetesise se Kosoves?

  Pse Open Balkans pos Kosoves, refuzohet edhe nga Bosnja dhe Mali i Zi?

  A eshte Open Balkans reinkarnim i sherreve dhe politikave te vjetra “Ballkani ballkanasve” dhe tentim per te margjinalizuar rolin e Perendimit ne kete hapesire?

  Dhe kryesorja – a eshte Open Balkans tentim per te izoluar Kosoven dhe per ta goditur shtetesine e saj?

  Ne vend te deshifrimit qellimisht te gabuar te mesazhit te Gjermanise per Open Balkans, KM i Shqiperise Edi Rama do te bente mire qe para opinionit te Shqiperise, Kosoves dhe me gjere te shpjegonte nese keto dilema kane baze!

  Melazim Koci – Analist politik, ish kryeredaktor i radios “Europa e lire” ne Prage

  Balkanweb

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Glauk Konjfca: Marveshja e Rams me Serbin pr "Open Balkan" nuk prfaqson interesat shqipta

  Politikani serb bn propozimin: Rama, Vui dhe Zaev meritojn mimin Nobel pr Paqe pr “Open Balkan”

  Emri: Screenshot_16-3.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 26.6 KB

  Politikani serb, Dragan Markovi Palma propozon q Edi Rama, Aleksandar Vui dhe Zoran Zaev t nominohen pr mimin Nobel pr Paqe.

  Tre lidert e Shqipris, Serbis dhe Maqedonis s Veriut kan krijuar iniciativn “Open Balkan’’ dhe pr Markovi kjo sht marrveshja m e rndsishme n 70 vitet e fundit.

  Ai thot se ku ka ekonomi t lidhur, nuk ka luft dhe mbi t gjitha marrveshja siguron paqe mes serbve dhe shqiptarve.

  “Aty ku ekonomia sht e lidhur, nuk ka luft. Marrveshja “Ballkani i Hapur” sot siguron kalim falas t njerzve dhe mallrave, por mbi t gjitha siguron paqe n kt fush, veanrisht midis serbve dhe shqiptarve, dhe kjo sht arsyeja pse presidenti serb Aleksandr Vui dhe kryeministrat shqiptar dhe maqedonas verior Zoran Zaev dhe Edi Rama meriton mimin Nobel pr Paqe. ”,- deklaroi Markovi.

  Po ashtu ai ka akuzuar kritikn e ‘’Open Balkan’’ se jan ata q nuk duan paqe dhe bashkpunim. Kurti dhe Izetbegovi sipas tij, jetojn ende n shekujt e kaluar.

  “Ai q sht kundr asaj marrveshjeje nuk sht pr paqe dhe bashkpunim. Kurti dhe Izetbegović ende jetojn n shekujt e kaluar dhe kjo i mban ata prpara. Lufta n ish -Jugosllavi prfundoi 30 vjet m par dhe ne nuk duhet t harrojm at q ndodhi, por duhet t shohim se si t bashkpunojm,”- prfundoi politikani serb.

  (BalaknWeb)

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Glauk Konjfca: Marveshja e Rams me Serbin pr "Open Balkan" nuk prfaqson interesat shqipta

  “T jemi pran njri-tjetrit”, Kurti: Vetm kur t lidhemi fort do t mund t hapemi me fqinjt pa u rrezikuar

  Emri: hhh-1536x1024.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 28.0 KB

  Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti ka dhn nj mesazh i cili duket se sht pr iniciativn “Open Balkan” dhe debatet e fundit mbi kt shtje.

  Kurti thot se shqiptart duhet t jen pran njr-tjetrit, pasi vetm duke u lidhur fort mund t happen me fqinjt pa u rrezikuar.

  Ai shton se koh t mira po vijn pr shqiptart dhe thekson q nuk do e humbin kt moment.  MESAZHI NGA ALBIN KURTI

  Miq t dashur, shkupjan, shqiptar nga t gjitha ant e Republiks s Maqedonis s Veriut,

  T nderuar prfaqsues t Institutit t Trashgimis Shpirtrore dhe Kulturore t Shqiptarve n Shkup,

  Ju falnderoj pr ftesn q m keni br, si organizator t tribuns me temn “Kauzat shqiptare para dhe pas Hasan Prishtins”.

  N t njjtn koh ju krkoj falje q nuk munda t marr pjes sot fizikisht n kt aktivitet q mbahet me rastin e Vitit t Hasan Prishtins, n nderim t 100 vjetorit, prej kur kjo figur markante e historis son, ishte kryeministr i Shqipris. Nuk munda t vij pr shkak t angazhimeve t shumta e diskutimeve t rndsishme t Kuvendit t Kosovs, por me zemr do t doja t isha pran jush. Pas pak ditsh do t jem sigurisht aty, si pjesmarrs n ceremonin e prurimit t Bulevardit “Hasan Prishtina” n Shkup.

  Po t isha aty, sigurisht do t kishim diskutuar gjat mbi kontributin e Shkupit e t shqiptarve t Maqedonis n shtjen kombtare. Nga grat tona nder i Kombit, Sevasti e Parashqevi Qiriazi dhe Gonxhe Bojaxhiu, Nna Terez, nga kryengritjet e hershme t Dervish Cars qysh n 1844, e deri te lirimi i Shkupit nga Hasan Prishtina, Bajram Daklani, Bajram Curri, Isa Boletini, Mehmet Deralla, Idriz Seferi etj. Do t flisnim edhe pr zhvillimet e thellimet e mendimit strategjik shqiptar, nga Ukshin Hoti e deri te Arbn Xhaferri. Por kto t gjitha do t’i diskutojm n raste t tjera.

  Mesazhi q dua t jap sot sht ai i t qenit pran njri-tjetrit, me projekte t prbashkta, me koordinim dhe me pun. Vetm kur t lidhemi fort me njri-tjetrin, do t mund t hapemi me fqinjt pa u rrezikuar.

  Kahja jon si shqiptar sht perndimi, aleatt tan jan ShBA dhe BE, aspirata jon legjitime sht barazia me popujt e tjer t Ballkanit dhe bashkimi paqsor e demokratik kombtar, e detyra jon m emergjente sht q t luftojm korrupsionin dhe t’i hapim rrugn zhvillimit ekonomik. Rajoni fiton siguri dhe stabilitet afatgjat vetm nga dnimi dhe izolimi i kriminelve, dhe askush nga politikant shqiptar nuk duhet t bashkpunoj me krimin. Koh t mira po vijn pr shqiptart por edhe pr fqinjt tan, sepse partnert tan t mdhenj jan m t vendosur se kurr pr t na ndihmuar n luftn ton pr drejtsi e demokraci, por edhe kundr ndikimeve negative ruso-kineze n qytetet e n shtetet tona, por edhe n rajon. Jam i sigurt se shqiptart, n t gjitha shtetet ballkanike ku jetojm e veprojm, nuk do ta humbim kt moment t rndsishm historik.

  Ju prshndes t gjithve dhe uroj punime t mbara n sesionet e tribuns, me respekt t thell pr organizatort, bashkpuntort shkencor e gjith pjesmarrsit.

  Albin Kurti, Kryeministr i Republiks s Kosovs

  Balkanweb
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-09-2021 m 16:33
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Glauk Konjfca: Marveshja e Rams me Serbin pr "Open Balkan" nuk prfaqson interesat shqipta

  Bashkpunimin rajonal e duan t gjitha palt, por Prishtina e kundrshton/ Prplasje n distanc Kosov-Shqipri pr iden e “Open Balkan”

  Skedart e Bashkngjitur 177094

  Iniciativa “Ballkani i Hapur” sht vazhdimsi e “mini-Shengenit” ballkanik, q Kosova e ka kundrshtuar edhe m par. Iniciativn pr “Open Balkan” e prkrahin Shqipria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut.

  Kryeministri i Shqipris, Edi Rama dhe disa nga udhheqsit politik n Kosov si t partive n pushtet edhe atyre n opozit po vazhdojn prplasjen n distanc rreth ides pr nj Ballkan t hapur, apo siҫ njihet tashm “Open Balkan”. N nj postim t gjat n Facebook, kryeministri shqiptar Rama duke iu prgjigjur shum komentuesve nga Kosova, t cilt e akuazuan pr siҫ thon “afrsin e tij me Vuiin”, ve t tjerash shkroi edhe pr refuzimin e Kosovs q t jet pjes e iniciativs “Ballkani i Hapur”, q deri disa jav m par njihej si mini-Shengeni Ballkanik.

  Rama mbron iden e Open Balkan
  Rama shkroi se kjo retorik nuk i shrben Kosovs dhe diplomacis s saj. “Ballkani i Hapur sht jo vetm rruga e t ardhmes pr prosperitetin e kombit shqiptar, si komb europian q prkatsin e vet e ka n Europn e Bashkuar, por sht edhe nj mundsi e re dhe e madhe m shum, n rrugn drejt njohjes s Kosovs nga Serbia; sa pr nj nga shum shembuj t dobis s madhe t Ballkanit t Hapur, kush nuk do q ta kuptoj pse Ballkani i Hapur e heq m n fund kufirin mes Shqipris e Kosovs, le t m thot pse nuk e kan hequr dot deri m sot, ata q e kan premtuar me buj dhe pse nuk e heq dot pa Ballkanin e Hapur at kufi, asnj prej atyre t cilve “nuk u han luli” pr aleatt e pazvendsueshm strategjik t Kosovs e t Shqipris bashk, q e mbshtesin plotsisht nismn Open Balkan”, tha kryeministri Rama. E pr mbshtetjen e perendimit pr “Open Balkan”, Rama i referohet edhe qeveris gjermane duke thn hapur “qeveria gjermane e mbshtet kt nism”. Rama iu prgjigjet kritikve, se “nuk jam tradhtar, por nuk heq dor nga ‘Ballkani i Hapur'”.

  Kundrshtime nga Kosova
  Bashkpunimin rajonal e duan t gjitha palt, por procesin e Open Balkan Kosova e kundrshton. Iniciativn pr “Open Balkan”, deri tani e prkrahin vetm Shqipria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut. Ministrja e jashtme e Kosovs, Donika Grvalla e refuzoi bashkimin me kt nism, duke e cilsuar devijim t rrugs s Kosovs drejt BE-s. “Si Republik e Kosovs, iniciativn e Novi Sadit, n ndrkoh t “mini-Shengenit”, e tash e “Ballkanit t Hapur”, e konsiderojm si t rrezikshme, sepse krijohet prshtypja se kemi alternativ ndaj rrugs son t prbashkt si rajon, drejt BE-s dhe primin e ktij mesazhi ne e konsiderojm se sht m i rrezikshm sesa vonesat q mund t ndodhin ndrkoh, gjat procesit ton t integrimit”, ka thn ministrja e Punve t Jashtme e Kosovs, Donika Grvalla.

  Edhe kryetarja e Grupit Parlamentar e partis n pushtet, Lvizjes Vetvendosje, Mimoza Kusari-Lila, tha se “t gjitha partit n Kosov kan shprehur kundrshtit e tyre pr iniciativn “Ballkani i Hapur” (Open Balkans), pasi sipas saj, kjo nism sht e “dmshme” pr faktin se Serbia sht bosht i ksaj iniciative. “Pr ne, absolutisht ka qen nj proces q prej fillimit nuk sht mbshtetur dhe e kemi konsideruar si nj proces, e para paralel dhe e dyta t dmshm n momentin kur Serbia bhet bosht i nj iniciative, si sht rasti i ‘mini-Shengenit’ dhe (tani) ‘Open Balkan’”, tha Mimoza Kusari-Lila pas nj mbledhje t Kryesis s Kuvendit t Kosovs.

  Skedart e Bashkngjitur 177096

  Si mund t evitohen keqkuptimet?
  Prplasjet n distanc ndrmjet politiks kosovare dhe asaj t Shqipris jan kthyer n debat mes analistve politik. Blerim Burjani, analist politik i tha DW-s se “keqkuptimet ndrmjet Kosovs dhe Shqipris mund t evitohen nse bashkpunohet m ngusht n fushn ekonomike”. “Ballkan Open sht ide q do t duhej s pari Kosov-Shqipri t bisedojn pr prparsit dhe pr mangsit e nj projekti t till n mnyr q t shmangeshin keqkuptimet e ndrsjellta. Edi Rama ka avancuar ne kt ide jasht angazhimit t Kosovs pr t trajtuar fillimisht tema t ksaj natyre q nuk jan t reja dhe t panjohura pr Kosovn, q dikur ishte prmend si “Ballkania”. Keqkuptimet ndrmjet Kosovs dhe Shqipris mund t evitohen duke bashkpunuar ngusht dhe sinqert n fushn ekonomike e q nj koh t gjat ka munguar ky sinqeritet n mes dy shteteve”, thot Blerim Burjani.

  Sipas analistit Burjani, kryeministri shqiptar Edi Rama, e sheh nismn e Balkan Open si nj projekt pr prfitim ekonomik sesa politik. “Realisht kryeministrit Rama, nisma e Balkan Open i konvenon nga aspekti ekonomik dhe turistik, q n fakt m shum duket turistik se sa ekonomik si interes i Shqipris. Raporti i tij jo i mir me politikn kosovare, duket t jet m shum personal se sa ndr-shqiptar, pasi shqiptaret dhe interesat e tyre jan interesa m t gjera se sa interesat e tjera. Open Ballkan pr momentin duket me shum t panjohura n kuptimin politik, ashtu siҫ e mendon Prishtina, prderisa Tirana zyrtare e mendon puro interes ekonomik dhe avancim t lirive ekonomike”, thot Burjani.

  Skedart e Bashkngjitur 177095

  Kosova ka premtuar, se do t’i bashkohej, “mini-Shengenit” n Marrveshjen e Uashingtonit, t nnshkruar m 4 shtator 2020 n Shtpin e Bardh nga ish-kryeministri i Kosovs, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbis, Aleksandar Vui, marrveshje kjo, e cila n dy dokumente t ndara u nnshkrua n prani t ish-presidentit t Shteteve t Bashkuara, Donald Trump. N Kuvendin e Kosovs, m 6 gusht, nuk u miratua nj rezolut ku i krkohej Qeveris s Kosovs q t zbatonte Marrveshjen e Uashingtonit. Gjat votimit pr kt rezolut, q sipas ligjeve n Kosov, nuk jan detyruese, por shprehin vullnetin politik, deputett e Lvizjes Vetvendosje q sht n pushtet abstenuan. Ideja e “mini-Shengenit” sht prezantuar n Novi Sad t Serbis m 10 tetor t vitit 2019, nga lidert e Serbis, Maqedonis s Veriut dhe Shqipris. M 29 korrik 2021, n nj forum ekonomik q u mbajt n Shkup, ksaj nisme iu ndryshua emri n “Open Balkan” dhe kryeministri i Shqipris, Edi Rama, ai i Maqedonis s Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti i Serbis, Aleksandar Vui u bn thirrje t gjitha shteteve t rajonit q t’i bashkohen ksaj iniciative.

  DW

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Glauk Konjfca: Marveshja e Rams me Serbin pr "Open Balkan" nuk prfaqson interesat shqipta

  Fantazit e Beogradit pr “Botn serbe” rrezikojn bashkpunimin n Ballkan

  Ka pak mundsi q projektet e bashkpunimit ekonomik ndrkufitar si nisma “Ballkani i Hapur” t jen vrtet t suksesshm ndrsa lidert politik n Beograd vazhdojn t ndrrojn pr nj shtet m t madh serb q prfshin territorin dhe qytetart e vendeve fqinje.

  Autor: Jasmin Mujanovic | BIRN

  Emri: 223689061_10159868571052932_8076511724317575284_n-768x511.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 34.0 KB
  Presidenti serb Aleksandr Vui, kryeministri i Maqedonis s Veriut, Zoran Zaev, dhe kryeministri i Shqipris, Edi Rama. Foto: Facebook/Zoran Zaev.

  Damir Marusic dhe Benjamin Haddad nga Kshilli Atlantik, nj think-tank amerikan, botuan nj ese provokuese n Foreign Policy javn e kaluar n lidhje me nismn e re t prbashkt “Ballkani i Hapur” t krijuar nga qeverit e Shqipris, Maqedonis s Veriut dhe Serbis.

  Eseja prqendrohet n iden se epoka e zgjerimit t BE-s ka prfunduar prfundimisht dhe kshtu shtetet lokale po kthehen n mnyr t domosdoshme drejt zhvillimit t mekanizmave ndr-rajonal pr t promovuar bashkpunimin politik dhe ekonomik.

  Nga ana e tyre, Marusic dhe Haddad jan optimist pr rndsin e projektit, duke shkruar: “E ardhur pas Marrveshjes s Presps midis Maqedonis s Veriut dhe Greqis, iniciativa si Ballkani i Hapur sinjalizojn se dika e rndsishme, dhe vrtet e shndetshme, po ndodh n terren: Lidert lokal po marrin n dor fatin e tyre dhe po tregojn kreativitet.”

  Problemi me kt narrativ, megjithat, sht se ajo nuk ka lindur nga faktet e asaj – si shprehen autort – q po ndodh n terren.

  Si e pranojn vet Marusic dhe Haddad, fakti q vetm tre nga gjasht shtetet e Ballkanit i jan bashkuar ksaj nisme sht domethnse. Por mungesa e Kosovs, Bosnjs dhe Hercegovins dhe Malit t Zi nuk sht, si argumentojn autort, sepse “tre vendet q nuk pranuan mbeten skeptike, duke argumentuar se nisma e re kopjon zhvillimin e nj Tregu t Prbashkt Rajonal, pr t cilin u pajtuan t gjasht n Sofje, Bullgari, vitin e kaluar si pjes e Procesit t Berlinit”.

  S pari, nisma e bashkpunimit rajonal e Procesit t Berlinit pr Ballkanin, ashtu si projekti i zgjerimit t BE-s, sht e vdekur. Ajo nuk sht asgj m shum sesa thjesht nj format diskutimi n kt moment, dhe n shtat vitet q kan kaluar q nga samiti inaugurues i Procesit t Berlinit, ajo ka sjell ndonj pasoj politike. Fakti q nj Treg i Prbashkt Rajonal ishte rn dakord dhe tani po zvendsohet nga kjo nism trepalshe, tregon se sa i parndsishm sht br Procesi i Berlinit.

  Arsyeja pse Kosova, Bosnja dhe Hercegovina dhe Mali i Zi nuk e kan nnshkruar iden e “Ballkanit t Hapur” nuk sht sepse ata vazhdojn t mbajn shpresn pr nj Treg t Prbashkt Rajonal t inicuar nga BE-ja. Ata nuk jan regjistruar pr t njjtn arsye pse Tregu i Prbashkt Rajonal nuk ka arritur t bhet asgj m shum sesa thjesht nj tjetr linj e gjat “konceptesh” ndrkombtare pr rajonin (kujtoni “pronsin lokale”, “lidhshmrin”, dialog Beograd-Prishtin, etj).

  Problemi mbetet Serbia dhe makinacionet e saj ndaj pjess m t madhe t rajonit – makinacione t cilat nuk kan t bjn me bashkpunimin politik dhe ekonomik, por kan t bjn shum me fantazit revanshiste dhe hegjemoniste t elits qeverisse t Beogradit.

  Aleksander Vulin, ministri i brendshm i Serbis dhe i besuari i presidentit Aleksandr Vui, ka promovuar iden se Serbia po krkon unifikimin formal politik dhe institucional t t gjith serbve etnik n Ballkanin Perndimor. Kjo do t thot, nj Serbi e Madhe, me Beogradin si kryeqytet dhe Vuiin si udhheqs t padiskutueshm. Ai e ka etiketuar kt ide “Bota serbe”.

  Vulin e ka mbrojtur hapur iden e “Bots serbe” n tubimet politike dhe n televizionet kombtare, dhe ai e ka prdorur konceptin si nj mjet pr t luftuar kundr qeverive fqinje, veanrisht n Kosov, Bosnj dhe Hercegovin dhe Malin e Zi.

  Jo pr habi sepse ato tri vende prmbajn shumicn e popullsis dhe territoreve q Vulin dhe Vui besojn se do t inkorporohen prfundimisht n shtetin e madh serb.


  Idealet e Millosheviit jan ende gjall

  Emri: thumbs_b_c_5d8e427722effea0020de30185668757.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 29.7 KB
  Kryeministri i Shqipris Edi Rama, ai i Maqedonis s Veriut Zoran Zaev dhe presidenti i Serbis Aleksandr Vui gjat takimit n Shkup. Foto: Anadolu.

  Me pak fjal, Serbia perceptohet n t paktn gjysmn e rajonit si nj krcnim pr integritetin territorial dhe sovranitetin e shteteve n fjal. Si e till, pak njerz n Prishtin, Sarajev ose Podgoric jan t interesuar t thellojn lidhjet me nj regjim t till.

  Ky sht realiteti i pashmangshm politik i Ballkanit Perndimor bashkkohor. Pr fat t keq, shum pak njerz n SHBA ose BE shfaqen t gatshm pr t trajtuar kt fakt. N vend t ksaj, nj program shpresdhns politikash zvendson nj tjetr, si ndrrimi i stinve. Dhe ashtu si stint, secila zbehet, dhe zvendsohet nga nj tjetr. Pra, Tregu i Prbashkt Rajonal bhet Ballkan i Hapur, e kshtu me radh e kshtu me radh.

  Megjithat, kjo sht nj prpjekje e kot, sepse nj linj veprimi nuk mund t jet kurr nj zvendsim pr politikn. Pr sa koh q Beogradi mbetet i prkushtuar ndaj idealeve dhe aspiratave t regjimit t mparshm t Sllobodan Millosheviit, n kt rajon nuk mund t arrihet asnj progres. Kjo nuk sht thjesht nj shtje zbatimi; sht shtje substanciale.

  Pr t qen i qart, koncepti i Ballkanit t Hapur – ashtu si Tregu i Prbashkt Rajonal, si zgjerimi i BE-s, si t gjitha kto skema madhore q jan propozuar pr rajonin pr pjesn m t madhe t dy dekadave t fundit – sht nj ide e mir. Ide t tilla padyshim do t prmirsonin jetn dhe jetesn pr t gjith ata q jan t prfshir, nse do t zbatoheshin ndonjher.

  Megjithat, rajoni gjithashtu do t prmirsohej pa mas, nse vendi m i populluar n Ballkanin Perndimor nuk do t qeverisej nga nj autokrat mohues i gjenocidit. Por ja q kshtu sht. Dhe pr shkak t ksaj, nuk ka asnj t ardhme reale as pr iniciativn “Ballkani i hapur”, as pr nj Treg t Prbashkt Rajonal.

  Trheqja dramatike dhe, ndonjher, poshtruese amerikane nga Afganistani i ka futur n nj analiz t thell ekspertt e politiks s jashtme n t dy ant e Atlantikut. Mesa duket, nj nga msimet kryesore t lufts n Afganistan duhet t jet se strategjit ose planet duhen br bazuar n kushtet q mbizotrojn n realitet n terren, jo n ato q ne do t donim q t mbizotronin.

  N Ballkanin Perndimor, “Bota serbe” sht nj fakt n terren dhe nj krcnim me t cilin duhet t ballafaqohemi. Koncepte si nisma “Ballkani i hapur” jan thjesht ide t shklqyera n teori.

  Opinionet e shprehura jan vetm ato t autorit dhe jo domosdoshmrish pasqyrojn pikpamjet e BIRN.


  RRETH AUTORIT
  Jasmin Mujanovic
  Dr. Jasmin Mujanovic sht nj studiues politik i specializuar n politikn e Europs juglindore dhe n politikn e demokratizimit post-autoritar dhe post-konflikt m gjersisht. Libri i tij i par, “Uri dhe Zemrim: Kriza e Demokracis n Ballkan” do t publikohet n vitin 2017.

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Glauk Konjfca: Marveshja e Rams me Serbin pr "Open Balkan" nuk prfaqson interesat shqipta

  Gjermania zyrtarisht kundr projektit Vui-Rama pr ‘Ballkanin e Hapur’

  Sekretari i Shtetit pran Ministris s Jashtme Gjermane, Miguel Berger, n n intervist me DW, ka kmbngulur se e vetmja zgjidhje pr Ballkanin Perndimor sht Procesi i Berlinit i iniciuar nga kancelarja Merkel n vitin 2014. I pyetur pr projektin e “Ballkanit t Hapur”, ai deklaron se zgjidhjet e prkohshme q po propozohen nuk jan alternativa t vrteta dhe nuk krkohen as nga qeverit dhe as nga qytetart e rajonit. Sipas tij pr Berlinin zyrtar sht vendimtare t avancojm punn pr Tregun e Prbashkt Rajonal t gjasht shteteve t Ballkanit Perndimor, n kuadr t Procesit t Berlinit.

  Deutsche Welle: sht krijuar prshtypja se vendet e Ballkanit Perndimor e kan humbur besimin te BE-ja. N fillim t gushtit ju ishit pr vizit n rajon. A sht kjo edhe prshtypja juaj?

  Miguel Berger: BE-ja po bn shum pr t ardhmen e Ballkanit Perndimor. Pr shembull me Planin e Ekonomis dhe Investimeve, i cili kap shuma prej disa miliard dollarsh dhe ka n fokus, ndr t tjera, transformimin ekologjik dhe dixhital dhe konektivitetin. BE-ja sht dhe do t mbetet partnerja m e afrt dhe m e besueshme e gjasht shteteve t Ballkanit Perndimor. Ka njfar zhgnjimi, por gjat udhtimit tim n rajon prjetova edhe nj afri dhe nj interes t madh pr BE-n. Por ne, domethn BE-ja, duhet ta bjm t qart se e marrim seriozisht rrugn e Ballkanit Perndimor drejt BE-s. Kjo sht arsyeja se prse sht kaq e rndsishme q negociatat e zgjerimit me Shqiprin dhe Maqedonin e Veriut t fillojn sa m shpejt t jet e mundur.

  Le t qndrojm shkurtimisht te vizita juaj n rajon me rastin e fillimit t detyrs s Christian Schmidt-it, si Prfaqsues i Lart i OKB-s, n Bosnj-Hercegovin. Institucioni i tij nuk pranohet nga Republika Srpska. A nuk sht ky nj "mission impossible".

  Christian Schmidt sht i legjitimuar duke u emruar nga Komiteti Drejtues i Kshillit t Zbatimit t Paqes si Prfaqsues i Lart n Bosnj-Hercegovin dhe gzon mbshtetje t gjer ndrkombtare. Shpresojm q t gjitha palt ta pranojn, sepse sht n interes t popullit t Bosnjs dhe Hercegovins dhe t stabilitetit t vendit, dhe t punojn me t n mnyr konstruktive. Vitet e fundit kan treguar se kur ka vullnet politik, ka edhe prparim. Kujtoj ktu, pr shembull, mbajtjen e zgjedhjeve lokale n qytetin e Mostarit, n dhjetor 2020. Bosnja dhe Hercegovina duhet t`i kaprcejn bllokadat ekzistuese, t zbatojn reformat dhe t prparojn n rrugtimin pr BE. Qytetart e saj e meritojn kt dhe Christian Schmidt-i do t jap nj kontribut t rndsishm n kt drejtim.

  Gjermania e mbshtet integrimin e Ballkanit Perndimor n BE prmes Procesit t Berlinit. Por vitet e fundit nuk u arritn prparime t mirfillta n kt drejtim. far sugjerimesh keni pr qeverin e re n mnyr q ky afrim t ndodh me t vrtet.

  Procesi i Berlinit, i iniciuar nga Kancelarja Gjermane, Angela Merkel, n vitin 2014, pr t promovuar bashkpunimin rajonal duhet par si nj mbshtets i procesit t zgjerimit t BE-s. Ritmi i integrimit t rajonit n BE sht vrtet i paknaqshm. Vitin e kaluar, Bashkimi Evropian e modifikoi procedurn e zgjerimit, n mnyr q t'i jap m shum dinamik procesit t zgjerimit, por edhe reformave t nevojshme. BE-ja i mbshtet vendet e Ballkanit Perndimor edhe financiarisht. N prgjigje t situats s vshtir q krijoi pandemia n rajon, n prill 2020, rajonit iu dha nj paket ndihmash emergjente, n shumn prej 3.3 miliard euro. N Tetor 2020, Komisioni Evropian prezantoi nj Plan Ekonomie dhe Investimesh, me nj vllim t prgjithshm deri n 9 miliard euro, pr rimkmbjen afatmesme ekonomike t Ballkanit Perndimor. E gjitha kjo nnvizon se BE-ja vazhdon t jet shum e angazhuar dhe ofron stimuj t ndryshm pr t promovuar proceset e reformave n Ballkanin Perndimor, si edhe pr t promovuar integrimin e vendeve n BE.

  Qarkullojn disa ide pr zgjidhje t ndrmjetme pr Ballkanin Perndimor, si pr shembull, krijimi i nj Hapsire t prbashkt Ekonomike t lidhur me BE-n. Sa e hapur sht qeveria gjermane ndaj ksaj ideje?

  Qeveria Federale e sheh t ardhmen e Ballkanit Perndimor n BE. Zgjidhjet e prkohshme q po propozohen nuk jan alternativa t vrteta dhe nuk krkohen as nga qeverit dhe as nga qytetart e rajonit. N t njjtn koh, ne shohim potencial t madh pr rajonin, me an t zgjerimit t mtejshm t bashkpunimit rajonal. Prparimi n kt fush, si sht sidomos zhvillimi i Tregut t Prbashkt Rajonal deri n vitin 2024, e mbshtet rrugn e gjasht vendeve t Ballkanit Perndimor drejt BE-s.

  Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipria koht e fundit e riemrtuan nismn e tyre nga "Mini-Shengen" n "Ballkan t Hapur". far mendoni ju pr kt nism?

  Ne duam forcim t qndrueshm t bashkpunimit midis t gjasht shteteve t Ballkanit Perndimor. Kt qasje po ndjekim n Procesin e Berlinit. N Kshillin e Bashkpunimit Rajonal, pr shembull, jan br shum prparime n gjashtshe, edhe me mbshtetjen e BE-s. N parim, natyrisht, do bashkpunim rajonal n Ballkanin Perndimor sht pr t’u prshndetur. Por, nga ana tjetr, sht e rndsishme q bashkpunimi rajonal t jet gjithprfshirs dhe i hapur pr t gjasht vendet e Ballkanit Perndimor. Me kt kam parasysh si zhvillimin e ideve dhe nismave t reja, ashtu edhe zbatimin e tyre. Kjo sht nj qasje, pr t ciln jan zotuar pjesmarrsit n "Procesin e Berlinit" dhe t ciln e promovon edhe BE -ja.

  Pra, Open Ballkan bie ndesh me nismn e Tregut t Prbashkt Rajonal?

  Pr ne sht vendimtare q n samitin e fundit t Procesit t Berlinit, m 5 korrik, krert e shteteve dhe qeverive t gjasht vendeve t Ballkanit Perndimor, me ftes t kancelares Merkel, riafirmuan prpjekjet e tyre pr t jetsuar Tregun e Prbashkt Rajonal. Ky sht nj projekt vrtet historik, pr t cilin u zotuan t gjasht vendet e Ballkanit Perndimor n Samitin e Procesit t Berlinit n Sofje, n nntor 2020. N kt kontekst, me mbshtetjen e Kshillit t Bashkpunimit Rajonal R, jan duke u negociuar t katra marrveshjet e reja, prfshi edhe nj marrveshje pr lvizjen e lir t njerzve me karta identiteti dhe nj marrveshje pr njohjen e kualifikimeve akademike dhe profesionale. Kto jan marrveshje q do t sjellin prmirsime reale pr njerzit n rajon, pr shembull, nuk do t nevojiten m viza pr udhtimet midis Kosovs dhe Bosnj-Hercegovins.

  Bosnja-Hercegovina, Kosova dhe Mali i Zi nuk i jan bashkuar nisms pr Ballkanin e Hapur, sepse kan frik se Serbia do t jet tepr e privilegjuar. A sht e justifikuar kjo frik?

  Pr ne sht vendimtare t avancojm punn pr Tregun e Prbashkt Rajonal t gjasht shteteve t Ballkanit Perndimor n kuadr t Procesit t Berlinit. Kjo sht shum e rndsishme, sepse Tregu i Prbashkt Rajonal, i cili do t krijohet deri n vitin 2024, sht parakushti kryesor pr zbatimin me sukses t Planit Ekonomik dhe Investues t BE -s n rajon.

  Dialogu Kosov-Serbi nuk duket se po bn ndonj prparim pr momentin. far mund t bhet pr ta ringjallur at?

  Zgjidhja e konfliktit mes Serbis dhe Kosovs duhet t arrihet sa m shpejt. Mungesa e prparimeve po e dmton zhvillimin dhe prparimin mungesa e prparimeve n zhvillimin dhe stabilitetin e tyre. Prandaj prparimi n dialogun e ndrmjetsuar nga BE sht shum i rndsishm. I drguari special i BE -s pr dialog, Miroslav Lajčk dhe Prfaqsuesi i Lart Josep Borrell, kan mbshtetjen ton t plot. Ata jan duke br pikrisht at q tani pr tani sht e drejt: T'i ulin t dyja palt n bisedime. N fund, do t nevojiten t bhen edhe kompromise t dhimbshme, n mnyr q negociatat t prmbyllen me nj marrveshje gjithprfshirse, t qndrueshme dhe detyruese, q do t'u mundsoj t dy vendeve t bashkohen me BE-n.

  Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti, e ka deklaruar shtjen e trajtimit t s kaluars me Serbin si parakusht pr bisedime t suksesshme. far do t'i propozonit ju Presidentit serb?

  Nj parakusht i rndsishm sht q do pal t prballet me prgjegjsin e vet. Vetm mbi kt baz mund t bhet pajtimi. Un e theksova kt edhe n diskutimet e mia n rajon. Sidoqoft, prballja me t kaluarn nuk duhet t jet parakushti i dialogut, sepse kshtu bisedimet do t jen t pamundura. N kndvshtrimin tim sht e anasjella: Nj marrveshje e suksesshme mes Kosovs dhe Serbis do ta bnte m t leht prballjen me t kaluarn.

  M 6 tetor do t ket nj tjetr samit t BE-s me Ballkanin Perndimor n Slloveni. Cilat jan pritshmrit tuaja?

  Ne presim nj sinjal t qart se rruga evropiane e rajonit do t vazhdoj. Prandaj ne shpresojm shum q do t arrijm t'i shmangim pengesat aktuale n mnyr q t fillojm m n fund negociatat e antarsimit me Shqiprin dhe Maqedonin e Veriut, gj q sht miratuar qysh n Mars 2020. Zgjidhja sht n tryez - n qershor ajo u mbshtet shprehimisht nga 26 shtete antare t BE-s.

  Syri

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-04-2021, 16:01
 2. Tadi: Pranoj bashkimin Kosov-Shqipri, "me kompensim" pr Serbin
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 79
  Postimi i Fundit: 14-06-2011, 14:39
 3. Tadi, pranon bashkimin Kosov-Shqipri, "me kompensim" pr Serbin
  Nga Mr.Sojeva n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 13-06-2011, 09:02
 4. 2005-2006 'Balkan S.O.S.":
  Nga Kryeplaku n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 10-07-2005, 13:05
 5. "Open Water"
  Nga McLaren n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-08-2004, 02:47

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •