Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,919

  Koncert madhshtor pr Shenjtrimin e Nn Terezs n Vatikan

  Shenjtrimi i Nn Terezs, koncert madhshtor n Vatikan nga yjet shqiptar

  3 Shtator 2016


  Yjet e skens shqiptare u bn bashk n vigjilje t kanonizimit t Nn Terezs n nj koncert t organizuar n bazilikn e Shn Palit, n Rom.

  N Bazilikn e Shn Palit, q sht njra prej katr bazilikave m t mdha papnore n Rom, u mbajt koncerti n nderim t figurs s Nn Terezs, ku performojn yjet shqiptar, q karriern e tyre e zhvillojn kryesisht n nivel ndrkombtar. Mes tyre, sopranot e mirnjohura Inva Mula e Ermonela Jaho dhe kngtarja Rita Ora.

  Himni kushtuar Nn Terezs Vals Hyjnor, me vet vargje t murgeshs s t varfrve gjat nj udhtimi nga Irlanda n Kalkut, kompozuar nga Genc Tukii, interpretohet nga diva, Inva Mula, s bashku me orkestrn dhe korin e Filarmonis s Kosovs, drejtuar nga mjeshtri Bujar Llapaj. Pikrisht Inva ishte e para q performoi, pas nj fjalimi emocionues t futbollistit Lorik Cana.

  Sopranoja Inva Mula interpreton po ashtu Ave Maria t Schubert , ndrsa Thais Meditation i Massenet erdhi nn tingujt e violins s Shklzen Dolit.

  Valsi Hyjnor do t jet nj dhurat pr njerzimin nga shpirti shqiptar, si dshmi e dashuris son t madhe ndaj njerzimit, paqes, tolerancs, dashuris dhe vetm dashuris shkruante m par Dijana Tosku, ideatorja e ktij himni, n rrjetin e saj social.

  N vijim t koncertit, Panis Angelicus interpretohet nga sopranoja Ermonela Jaho ndrsa Fjalt e Qiririt, t Limos Dizdarit, nga tenori Ram Lahaj.

  T pranishm n kt koncert jan edhe Lorik Cana pr t recituar vargje t Nn Terezs, e po ashtu Majlinda Kelmendi, Gzim Myshketa, Lum Veseli, Andi Bajgora.


  https://javanews.al/video-shenjterim...jet-shqiptare/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,919

  Pr: Koncert madhshtor pr Shenjtrimin e Nn Terezs n Vatikan  DIVINE WALTZ 💜 VALSE CLESTE 💜 VALSI HYJNOR


  GENC TUKII - COMPOSER ( on a musical theme by Lorenc Antoni )

  MOTHER TERESA ( Ganxhe Bojaxhi ) - POETESS

  INVA MULA - SOPRANO

  BUJAR LLAPAJ- CONDUCTOR

  SIHANA BADIVUKU & BLERIM GRUBI - SOLOIST

  Kosovo Philharmonic Choir and Orchestra

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,919

  Pr: Koncert madhshtor pr Shenjtrimin e Nn Terezs n Vatikan  ERMONELA JAHO – “ PREGHIERA “

  Koncerti kushtuar Shenjtrimit t NN TEREZS - Vatican

  Basilica Papale San Paolo Fuori le Mura - 3 Shtator, 2016  ERMONELA JAHO - Soprano

  BUJAR LLAPAJ - Dirigjent

  Filharmonija e Kosoves.

  Ideatore dhe producente - DIJANA TOSKA
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 24-09-2021 m 12:37

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,919

  Pr: Koncert madhshtor pr Shenjtrimin e Nn Terezs n Vatikan  Nn Tereza prcjellur me Lahut

  Koncerti kushtuar Shenjtrimit t NN TEREZS - Vatican

  Basilica Papale San Paolo Fuori le Mura - 3 Shtator, 2016


  ELBENITA KAJTAZI - Soprano

  KRESHNIK ALIKAJ - Kompozitor

  REMZI LIMANI - Tekst

  SHERIF KURTI - Lahut

  Kori dhe Orkestra e Filharmonis s Kosovs

  BAKI JASHARI - Dirigjent

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,919

  Pr: Koncert madhshtor pr Shenjtrimin e Nn Terezs n Vatikan  RITA ORA – “ WHAT CHILD IS THIS? “

  Koncerti kushtuar Shenjtrimit t NN TEREZS - Vatican

  Basilica Papale San Paolo Fuori le Mura - 3 Shtator, 2016  RITA ORA - Kengetare

  SHKELZEN DOLI - Violinist

  BUJAR LLAPAJ - Dirigjent

  Filharmonija e Kosoves.

  Ideatore dhe producente - DIJANA TOSKA

Tema t Ngjashme

 1. Origjina vllehe e Nene Terezes
  Nga angmokio n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 19-02-2014, 15:23
 2. Sot, 103 vjetori i lindjes s Nn Terezs
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-08-2013, 00:13
 3. Koncert madheshtor 12-12-12 ne Madison SQ Garden Nju Jork
  Nga benseven11 n forumin Muzika botrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-12-2012, 21:31
 4. Ikona e Nene Terezes
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 13-09-2006, 11:12
 5. MTV, koncert madhshtor n Vlor
  Nga Albo n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 05-09-2006, 09:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •