Emri:  C501E899-023E-443C-9E53-49EE9240C168.jpg

Shikime: 71

Madhsia:  30.7 KB

N Prishtin ka nisur edicioni i 39-t i Seminarit Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare.

Edhe kt vit, ky seminar ka mbledhur n Prishtin, nj numr t konsidrueshm t studiuesve t albanologjis dhe student nga e gjith bota.

Jan Jansen nga Holanda tregon se gjuhn shqipe nisi ta msoj n vitet 80 kur punonte pr Amnesty International dhe shkruante raporte pr shkeljen e t drejtave t njeriut n Kosov. Qe nga ajo koh ai u mishrua me kt gjuh dhe plqen edhe autoret nga Shqipria e Kosova.

Studiuesja nga Rusia, Maria Morozova tregon se nj vizit n fshatrat e Ukrains ku jetojn shqiptart bri q t dashurohet me shqipen.

Ndrsa, kolegu i saj, Aleksandr Novik, e nisi studimin e shqipes pas nj vizite n Kosov si student, ku edhe ather mori pjes n seminar ndrkombtar t gjuhs.

Ai tregon se universiteti i Shn Petersburgut ka degn e ksaj gjuhe.

N seminarin e 39-t t gjuhs shqipe pr her t par po merr pjes edhe studentja nga Hungaria, Masha Nemat.

M plqen Shqipria, m plqen gjuha shqipe, u shpreh ajo.

Programi i seminarit kt vit sht i larmishm duke pasur si bosht gjasht tema kryesore pr tri sesione shkencore, por edhe nj numr t konsiderueshm t referimeve dhe t ligjratave t rregullta n ditt e seminarit.

N hapjen e tij ishte edhe kryeministri i Kosovs Albin Kurti, i cili foli pr sfidat e shqipes, n letrsi e kultur, ku u zotua edhe pr mbshtetje institucionale.

Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare do t mbahet n Prishtin deri me 3 shtator.
Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare sht themeluar n vitin 1974 pran Fakultetit t Filologjis (ather: Fakulteti Filozofik) t Universitetit t Prishtins. Ky Seminar organizohet pr studiues e student q merren me probleme t gjuhs, t letrsis e t kulturs shqiptare, po edhe me albanologjin prgjithsisht.

Seminari ka zhvilluar gjithsej tridhjet e tet sesione. N vitet 1995 e 1996 sesionet e ktij Seminari u mbajtn n Tiran n bashkpunim me Institutin e Gjuhsis e t Letrsis t Akademis s Shkencave t Shqipris. Sesionet 19 dhe 20 (2000-2001) jan organizuar n bashkpunim me Institutin e Gjuhsis dhe t Letrsis t Akademis s Shkencave t Shqipris.SEMINARI XXXIX DO TI ZHVILLOJ PUNIMET N PRISHTIN NGA 23 gusht 3 shtator 2021.

Arritja e seminaristve n Kosov, m 22 gusht 2021 (e diel). Hapja solemne e Seminarit XXXIX, m 23 gusht 2021, n orn 11:00.

Programi baz i Seminarit XXXIX:

Kurse intensive t msimit t shqipes (tri nivele);
Ligjrata t veanta t gjuhsis;
Ligjrata pr letrsin shqiptare;
Ligjrata pr kulturn shqiptare;
Tryeza;
Referime shkencore;
Program kulturor plotsues pr ti njohur seminaristt me bukurit natyrore dhe historin, si dhe me veprimtarit kulturore n vende t ndryshme t Kosovs.


SESIONET SHKENCORE (2 3 Shtator 2021)

Temat bosht t Seminarit pr sesionet shkencore (2 3 Shtator 2021) jan:

Gjuhsi:
Struktura e shqipes s vjetr
N zhvillimin e saj historik gjuha shqipe ka ndrtuar tiparet e saj strukturore, t cilat n t kaluarn kan qen objekt studimi i shum studimeve historike-krahasimtare. N sesionin e sivjetm t Seminarit do t diskutohen prsri aspektet e ndryshme q kan t bjn me strukturn e shqipes s vjetr, ashtu si del e pasqyruar n shkrimet e vjetra, dhe tiparet strukturore t saj. Inkurajohen pjesmarrsit q n studimet e tyre t trajtojn shtje e probleme konkrete strukturore q lidhen me sistemin e shqipes s vjetr.

Shqipja dhe varietetet e saj
Shqipja e sotme ka manifestime varietetesh e formash t ndryshme gjuhsore t cilat kan mbshtetje t ndryshme gjeografike, shoqrore e kulturore. N kuadr t ksaj teme pjesmarrsit jan t ftuat t trajtojn shtje shumdimensionale q lidhen me varietetet e shqipes, me strukturn, funksionet dhe prdorimet e tyre.Letrsi:
Letrsia shqipe: vetmia dhe veimi
Kto topika t forta t letrsis universale me prani t gjithkohshme n letrsi, kan ln gjurm e jan br produktive edhe n letrsin shqipe. Nj hetim i gjurmve dhe relacioneve me topikat, poetikat, periudhat, autort dhe gjinit e letrsis shqipe sht i mundur. Vetmia dhe veimi shfaqen edhe si gjendje e parakushte t krijimit n prgjithsi dhe atij letrar n veanti.

Duke u nisur nga kto dy prerje t mdha, letrsia shqipe mund t hetohet e interpretohen nn dritn e:

Vetmis si parakusht i krkimit, zbulimit dhe krijimit t vetvetes dhe bots;
Vetmis dhe veimit si ndrtim e zotrim i vetvetes dhe i identitetit personal;
Veimit prej shoqris si distanc higjenike prej tjetrit ( edhe ai i zbulueshm pikrisht prej vetmis dhe veimit) pr t zbuluar kufijt e vetvetes;
Mungess s veimit social si parakusht e produkt i letrsis s mass;
Vetmis dhe veimit t individit krijues nga shoqria, dukuri e izma-ve letrare t shekullit XX, edhe n letrsin shqipe.


Msimdhnia e letrsis pr nxnsit e mijvjearit t ri
Kjo tem ka n qendr iden e msimdhnies s letrsis n nj brez t ri nxnsish q konsiderohen "t lindur" me teknologjit te reja, pra nxnsit e mijvjearit t ri t cilt kan nj qasje krejt t ndryshme me librin e leximet nga msuesit e tyre, por edhe n prgjithsi me "emigrantt", si quhen t gjith ata individ q teknologjit e reja i kane msuar dhe jan adoptuar me to q n mosh t vogl. Nisur nga kjo premis, edhe msimdhnia e letrsis ka reflektuar e po reflekton n bot. Po n arealet shqipfolse si rezulton kjo qasje n t gjitha nivelet: t programeve, t teksteve, t msuesve, si dhe t programeve t masterave q diplomojn msues letrsie?

Rasti i msimdhnies digjitale gjat periudhs s pandemis, m shum se nj vit n te gjitha nivelet e msimdhnies s letrsis mund t shrbej si nj casus pr t analizuar disa prej shtjeve t siprprmendura.

Kulturologji:
Roli i medias n periudhn e infodemis
Fjaln infodemi q pr her t par n 2003 e ka prmendur nj artikull i Washington Post-it, e ka riprdorur Organizata Botrore e Shndetsis n shkurt t vitit t kaluar si infodemi masive, q po e shoqron shprthimin e pandemis t Covidit. Ky term pr OBSH-n nnkupton vrshimin e madh t informatave rreth virusit, nj pjes e t cilave nuk jan ta sakta dhe e vshtirsojn gjetjen e burimeve t verifikuara pr publikun.

N periudhn e post-s-vrtets, diskursit popullist, dhe zhvillimit marramends t teknologjis digjitale, po bhet gjithnj m e vshtir t dallohen informacionet faktike nga propaganda. Dezinformatat pr coronavirusin po shprndahen po aq shpejt sa edhe vet virusi, duke filluar prej ilaeve mrekullibrse t mjeksis alternative e deri te aktivizmi pr anti-vaksinim dhe teorit e konspiracionit. Lajmet e rreme q shpesh jan t dors s dyt apo t tret, bhen virale sidomos npr rrjetet sociale, dhe pakkush nga publiku ua kushton ato 20 sekonda t larjes s duarve edhe verifikimit t burimit apo krkimit t thjesht n Google. Infodemia shkakton efekt t fuqishm emocional duke i ln anash gjykimin racional dhe mendimin kritik.

Cili sht roli i medias n kt kaos infodemik?

Fake news n epokn e vetkomunikimit
Sot kemi kaluar tashm nga epoka e komunikimit n at t vetkomunikimit, kur individt behn njkohsisht edhe dhns edhe marrs t mesazheve. Nj nga problemet q shfaqet rndom n kt epok vetkomunikimi sht fake news (lajmi i rrem) q sht shndrruar n dukuri sot n bot. Mnyrat e hetimit dhe zbulimit t fake news, raporti i lajmit t rrem m mediet tradicionale dhe ato t reja, reagimi ndaj tij dhe pasojat q krijon n komunikim e vetkomunikim mund t jen disa nga kndvshtrimet nga mund t shihet dukuria e fake news n epoken e vetkomunikimit.

Abstraktet deri n 300 fjal n shqip dhe n anglisht dorzohen deri m 20 korrik 2021 n e-mail adresn seminari.filologjik@uni-pr.edu. Abstraktet duhet t prmbajn temn dhe qllimin e hulumtimit, sfondin krkimor dhe metodologjin si dhe rezultatet e pritura. Po ashtu, luteni t shkruani nj biografi t shkurtr dhe t specifikoni nse aplikoni pr sesion shkencor apo referim shkencor. Vlersimi dhe przgjedhja e punimeve bhet deri m 25 korrik 2021.

Studiuesit nga Shqipria duhet t aplikojn n bashkdrejtorin e Seminarit n Tiran (e-mail adresa: lindameniku@gmail.com).

Po ashtu, ftohen studiuesit t cilt nuk do t mund t jen pjes e Seminarit t sivjetm dhe ta shpalosin punn e tyre shkencore, q ti drgojn punimet e tyre pr botim n revistn e Seminarit 39. Punimet t cilat duhet t prmbajn abstraktin n shqip dhe anglisht dorzohen deri m 1 dhjetor 2021 n e-mail adresn seminari.filologjik@uni-pr.edu.

Burumi : Shqipopedia.