Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Zbulimi i Ashkenazve të lashtë - vendlindja e folësit Jude

    Zbulimi i Ashkenazve të lashtë - vendlindja e folësit Jude
    Në 1,000 vjet, kërkimi për vendndodhjen e Ashkenazit – i konsideruar vendlindja e hebrenjve ashkanazikë dhe gjuhës jude – është një nga kërkimet më të gjata në historinë njerëzore.
    Ky është ndoshta vetëm kërkimi i dytë më i gjatë për arkën e Noes që filloi në shekullin e 3 pas.e.sone.
    Emri i vendit Ashkenaz shfaqet tri herë në Bibël, por në Mesjetë origjina e saktë e Ashkenazit u harrua.
    Për shkak të migrimit të hebrenjve Ashkenazi, më vonë u lidh me Gjermaninë
    Kjo bëri që të gjithë hebrenjtë gjermanë të konsideroheshin "Ashkenazi", i cili atëherë ishte një term i aplikuar për hebrenjtë e Evropës Qendrore dhe Lindore që ndiqnin zakonet fetare Ashkenazi dhe që flisnin Judish. .

    Gjuha jude - e cila përbëhet nga elemente hebraike, gjermane, sllave dhe është shkruar në gjuhën aramaike - është folur të paktën që nga shekulli i IX pas Krishtit, por origjina e saj është debatuar nga gjuhëtarët për disa shekuj.

    Ndërsa disa kanë sugjeruar e një origjinë gjermane, të tjerë besojnë një fillim më kompleks për gjuhën, duke filluar në tokat sllave në Khazarij - Perandoria e Mesjetës Khazar që mbulonte Rusinë jugore të sotme, Kazakistanin, Ukrainën, dhe pjesë të Kaukazit - dhe të ndjekura nga Ukraina, dhe më në fund nga Gjermania.
    Edhe pse gjuha adoptoi një fjalor gjerman ajo mbajti gramatikën e saj sllave - që është arsyeja pse Judish shpesh është referuar si "me keq gjermanisht".
    Paaftësia e gjuhëtarëve për të arritur një konsensus i ka bërë disa të ankohen se misteri se nga erdhi Judet nuk do të zgjidhet kurrë.

    Por tani për herë të parë një mjet pionier që i kthen të dhënat e gjenomit në koordinata stërgjyshore, po ndihmon për të përcaktuar ADN-në e folësve te judve.
    Në studimin më të madh gjenomik të hebrenjve Ashkenazi, dhe i pari që studioi folësit jude, ne zbatuam mjetin tonë Struktura Gjeografike e Popullsisë (GPS) - e cila punon në mënyrë të ngjashme me orën e navigimit në makinën tuaj - deri në gjenomet e më shumë se 360 ​​hebrenjve që flasin judisht dhe jo judish.

    Çuditërisht, GPS-ja ynë u gjet në Turqinë veri-lindore,ku gjetëm katër fshatra të parë, një nga të cilët u braktis në mes të shekullit të 7-të pas e sone.

    Këto fshatra të lashta të identifikuara nga mjeti GPS janë grupuar pranë Rrugës së Mëndafshit - rrjeti i lashtë i rrugëve tregtare - dhe janë emëruar Iskenaz, Eskenaz, Ashanaz, dhe Ashkuz.
    Ka të ngjarë që këto të jenë fshatrat që shënojnë vendndodhjen e tokave të humbura të Ashkenazit.


    DNA e folësve të judish mund të kishte origjinën nga katër fshatra të lashtë në Turqinë veri-perëndimore.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Zbulimi i Ashkenazve të lashtë - vendlindja e folësit Jude

    Historia e një populli
    I vendosur në rrugët e kryqëzuara të rrugëve të lashta tregtare, ky rajon sugjeron se gjuha judishe u zhvillua nga hebrenjtë iranianë dhe ashkenazikë ndërsa tregtonin në Rrugën e Mëndafshit nga shekujt e parë të e.s. deri rreth shekullit të IX kur arritën në tokat sllave.

    Duke mbledhur dëshmi nga gjuhësia, historia dhe gjenetika, arritëm në përfundimin se hebrenjtë e lashtë ashkenazik ishin tregtarë zhvilluan judishten si një gjuhë sekrete që e zhvilluan Judishin si nji gjuhë sekrete – me 251 fjalë për "blej" dhe "shesin" – për të ruajtur monopolin e tyre. Ata njiheshin se tregtonin çdo gjë, që nga gëzofi e deri te skllevërit.
    Der në shekullin e 8-të, fjalët «jude» dhe «tregtar» ishin praktikisht sinonime,dhe pikërisht në këtë kohë judenjtë ashkenazikë filluan të shpërnguleshin nga Ashkenazi i lashtë në Perandorinë Khazar për të zgjeruar operacionet e tyre tregtare.
    Ky migrim hebre çoi në disa nga sundimtarët turk Khazar dhe sllavët e shumtë lindorë që jetojnë brenda Perandorisë Khazar për t'u konvertuar në judaizëm kështu që ata nuk humbën në tregtinë fitimprurëse të Rrugës së Mëndafshit midis Gjermanisë dhe Kinës.
    Por rënia e Khazarias për shkak të pushtimeve të vazhdueshme dhe më në fund Vdekja e Zezë e shkatërroi këtë Perandori të fundit hebraike të Khazarias.
    Kjo çoi në ndarjen e hebrenjve Ashkenazic në dy grupe - disa të mbetur në Kaukaz dhe të tjerë të migrojnë në Evropën lindore dhe Gjermani.
    Të dy grupet ende e quanin veten hebrenj ashkenazi, megjithatë emri Ashkenaz u lidh më fort me Gjermaninë dhe grupin evropian – për të cilët Judish u bë gjuha e tyre primare.

    Një gjuhë e fshehtë
    Meqënëse Turqia veri-lindore është vendi i vetëm në botë ku ekzistojnë emrat e iskenazit, Eskenazit, Ashanazit dhe Ashkuzit,kjo nënkupton fuqishëm se Yiddish u themelua rreth mijëvjeçarit të parë në një kohë kur tregtarët hebrenj bartnin mallra nga Azia në Evropë.
    Kjo u bë duke zhvilluar gjuhën e Judishten, e cila shumë pak mund të flasë ose të kuptojë ndryshe nga hebrenjtë.

    Dëshmi të mëtejshme për origjinën e hebrenjve ashkenazi mund të gjenden në shumë zakone - të tilla si thyerja e një xhami në një ceremoni martese dhe vendosja e gurëve mbi gurë varresh, të cilat ndoshta u futën nga të konvertuarit sllavë në judaizëm.

    Duke studiuar origjinën e Judish duke përdorur teknologjinë tonë GPS, kombinuar me një qasje tek qytetarët,ne ishim në gjendje të hedhim dritë mbi një nga kapitujt më të paharrueshëm të historisë dhe të demonstronim përdorimin e mjeteve gjenetike biogjeografike për të studiuar origjinën e gjuhës.

    Për hebrenjtë ashkanazi këto janë lidhjet që lidhin historinë, kulturën, sjelljen dhe identitetin e tyre.

    --Dy tregtarë hebrenj me veshje mesjetare.

    -Albert Ajnshtajni është hebre Ashkenazve
    https://theconversation.com/uncoveri...speakers-58355
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 29-08-2021 më 13:21

Tema të Ngjashme

  1. Vendlindja e Skenderbeut
    Nga ArbenNYC në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 27-01-2019, 14:52
  2. Kerkoj ndihme nga anglisht folesit.
    Nga Miri.D në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-05-2014, 21:43
  3. Pse po shperngulen shqiptaret nga vendlindja ?
    Nga Renea në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 07-01-2013, 14:03
  4. Ç’po ndodh me folësit e gjuhës shqipe?
    Nga vagabondo_nyc në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 07-07-2007, 07:54
  5. Vendlindja
    Nga flurans ilia në forumin Ditari i meditimeve
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-08-2006, 06:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •