Close

Rezultati i Sondazhit: A pranoni integrimin e mijëra refugjatëve afganë në shoqërinë shqiptare?

Votues
12. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Po

    2 16.67%
  • Jo

    8 66.67%
  • Nuk e di

    2 16.67%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #-19
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Sondazhi: A jeni dakord që refugjatët e Afganistanit të vendosen në trojet shqiptare?

    Qeveria e Tiranës, Shkupit dhe Prishtines, janë treguar të gatshme për të pritur, strehuar e ndihmuar refugjatë nga Afganistani që po largohen nga frika e Talibanit. Ky është një vendim që po merret nga krerët e shtetit, pa marrë me parë mendimin e qytetarëve të tyre apo të përfaqësuesve të tyre në parlament. Po e hapim këtë sondazh për të matur opinionin publik shqiptar ne lidhje me kete ceshtje.

    Ju ftojme te votoni ne sondazh dhe te shprehni edhe mendimin tuaj ne nje postim ne kete teme se cilat jane arsyet qe ju shtyne te votoni ne kete menyre.

    Sondazhi eshte publik dhe i hapur.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 21-08-2021 më 00:30
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  2. #-18
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,326
    Postimet në Bllog
    7

    Për: Sondazhi: A jeni dakord që refugjatët e Afganistanit të vendosen në trojet shqiptare?

    SHQIPTARET NDIHMUAN VERTET HEBRENJTE GJATE LUFTES.

    Por familja e Edvin-it vllaho-shqiptare nuk ka ndihmuar asnje hebre te vetem as gjate luftes as ne paqe, por kane pare vetem interesin e tyre.

    SHQIPTARET KANE 30 VJET QE JANE SHNDERRUAR PO SHNDERROHEN ME TE VERTET NE AFGANET E EUROPES.

    Dhe pikerisht Politikanet dhe Paraardhesit ne Pushtetin Politik jane Pergjegjesit e drejtperdrejt per kete gjendje mjeruese per shqiptaret.

    PS. SERVILIZMI KRYEMINISTRIT I DUHET TË MBAJ PUSHTETIN DHE QË TË MOS SHPALLET KUR TË BIER NGA FIKU MË SHUMË SE NON-GRATA.

  3. #-17
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,326
    Postimet në Bllog
    7

    Për: Sondazhi: A jeni dakord që refugjatët e Afganistanit të vendosen në trojet shqiptare?

    Rama: Ne ishim afganë që po i iknim ferrit tonë

    Edi Rama ka shpërndarë në “Twitter” intervistën e tij për BBC ku foli për strehimin e mijëra afganëve në Shqipëri. Rama thekson edhe njëherë mesazhin e tij për të mos harruar atë çfarë vetë shqiptarët kanë kaluar, duke u identifikuar si afganët tani.

    “Ne ishim afganë që po i iknim ferrit tonë. Shqipëria nuk mund t’ia lejojë vetes të harrojë. Ne ua kemi borxh fëmijëve tanë.

    Intervista ime në BBC për Shqipërinë që ishte dera e parë e hapur në Evropë për njerëzit e Afganistanit që besuan në demokraci dhe punuan me ne��”, shkruan Rama.

  4. #-16
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: Sondazhi: A jeni dakord që refugjatët e Afganistanit të vendosen në trojet shqiptare?

    Afganistanasit po te futen ne Shqiperi nuk do sjellin as progres teknologjik as progres kultural por vetem probleme.
    Ardhja e tyre do vije me probleme si semundjet nga higjena e tyre mizerabel dhe rritjen e krimit.
    Lejimi i nje tufe injorantesh afganas ne Shqiperi eshte komplet me rrezik te madh per shoqerine dhe te ardhmen
    e Shqiperise.
    Shqiperia nuk eshte USA,nuk eshte as Kanadaja,as Franca as Gjermania apo Zvicra qe kane buxhet shume shume te madh
    dhe te ardhura te medha vjetore nga taksat.
    Shqiperia vazhdon te jete shtet i varfer dhe futja e afganasve do e perkeqsoje situaten ekonomike dhe sociale ne vend.
    Vendimi per ti pranuar refugjatet nuk ka asnje llogjike.
    Nuk mund te besh progres si shtet me nje tufe injorantesh,as nuk mund te rritesh kualitetin e jetes me nje tufe kafshesh nga Afganistani.
    Mijera refugjate do hane dhe jetojne me taksat e paguara nga shqiptaret qe punojne.
    Komplet qytetaret e Tiranes duhet te ngrihen ne demonstrata proteste para kryeministrise te ndalojne futjen e afganasve.
    Futja e afganistanasve ne Shqiperi vjen edhe me rreziqe shume te medha si perhapjen intensive te droges vecanerisht heroines.Afganistani eshte vater prodhimi masiv ilegal i heroines.Futja e afganistanasve ne Shqiperi do lehtesoje shume per afganasit te bejen trafikun e heroines dhe kalimin e saj ne Europe
    duke perdorur Shqiperine si tranzit.
    Futja e refugjateve afganas ne Shqiperi do rrise rrezikun per perhapejen e terrorizmit me origjine nga Afganistani dhe per ato(terroristet) do jete me e lehte te qarkullojne dhe futen ne Shqiperi ku do gjejne shume afganas te tjere.Kjo do jete me shume rrezik per shtetin qe do ta kete shume te veshtire te kontrolloje situaten dhe ndjeke dhe kape terroriste ne nje kohe kur ne Shqiperi mund te jene refugjate supozojme 20 mije 30 mije afganas.Elememnti terrorist mund te fshihet dhe strehohet ne familjet e ketyre refugjateve dhe do jete jashte zakonisht e veshtire per shtetin te diktoje survejoje dhe parandaloje aktet e terrorizmit ne Shqiperi apo Europe.Shteti duhet te ndaloje kategorikisht hyrjen e afganasve,sirianeve palestineze irakiane komplet nga ato zonat e pista shtetet e lindjes se mesme ku ndodhen elemente terroriste.Mbrohet jo vetem Shqiperia por edhe Europa.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 06-09-2021 më 23:28
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  5. #-15
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    Për: Sondazhi: A jeni dakord që refugjatët e Afganistanit të vendosen në trojet shqiptare?

    Modeli Amerikan po shkon drejt deshtimit.

    Pesedhjete vjet nga sot e imagjinoj kete vend si Perandoria Osmane, Jugosllavia ose Brazili ku multikulturalizmi e multifetarizmi nuk kultivojne ndjenja e vlera komunale, por i ndajne qytetaret ne grupe, minigrupe, klasa, kasta, sekte, elita, qyteza te rrethuara per pasaniket, slums for the outcasts, etj. Nese parashikimi im del bllof, kjo do te thote qe Amerika eshte rast unik ne historine e njerezimit. Do te thote, po ashtu, qe ligjet dhe institucionet amerikane na qenkan vegla me te forta sesa ndjenjat, kulturat dhe vlerat qe zakonisht mbajne ne kembe familjet, fiset, aristokracite, mbreterite dhe kombet.

    Nuk e di sesa shume injorance u nevojitet Juri Kimit dhe ambasadoreve te SHBA ne bote qe me ngulm te imponojne modelin amerikan (ate model te trumpetuar nga Hillary Clinton, George Soros & Co), kur ne SHBA deshtimi ka marre permasa kolosale. Injorance me kujntale, apati e padokumentuar ne ndonje popull eurokristian gjer me sot, materializem te pashpirt, egoizem, dhune e perversitet maksimal.

    Kjo pak a shume eshte Amerika per ata qe informohen 24 ore ne dite nga mediet e ketij vendi. Dhe pyetja ime eshte: a do te ishte katandisur keshtu ky vend, nese nuk i largohej aq teper vlerave te atyre qe e ndertuan Ameriken? A ishin multikulturaliste George Washingon, Hamilton, Madison e shoke? Ndoshta edhe kane qene. Por une do desha nje pergjigje te sigurt.

    Persa u perket afganeve, mire se te vijne ne Tirane. Jam i sigurt se jeta e nja afgani vlen me shume se jeta e Sali Berishes, Ilir Metes & Co. Jam i sigurt, po ashtu, qe vendi me emrin Shqiperi mund te jete parajse per shume jo-shqiptare. E nese per ta ai vend eshte parajse, mire se te shkojne!

    Ajo qe nuk jam dakord eshte shtysa amerikane ndaj Shqiperise me shoqe qe te kopjojne SHBA, qe tekefundit nuk do te dalloje shume nga Brazili dhe as do ia vleje te thirret demokraci. Se demokracia ka nevoje per nje popull qe vendos dhe ne SHBA ka njerez te lire, por nuk ka popull. Ka shume popuj ketu. Uroj te mos katandiset Shqiperia dhe Evropa njelloj si keta. Modeli amerikan per ca vite nuk do te dalloje shume nga Brazili, Afrika e Jugut dhe Amerika Latine. Tani ardhmeria duket se do te vendoset nga modeli kinez (ku aparati shteteror ve miliarda ne pune dhe u kontrollon jeten me imtesine me te madhe) ose nga nje Evrope e idealizuar ku kombet e vogla i bashkon nje treg i madh dhe per shume ceshtje te tjera vendosin te pavarura (sic e thashe vetem si ideal sherben ky model).

  6. #-14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    180

    Për: Sondazhi: A jeni dakord që refugjatët e Afganistanit të vendosen në trojet shqiptare?

    Jam i sigurte se shume nga juve qe shkruani nuk jetoni ne Shqiperi.
    Pra dikur prapa ne kohe, juve ose prinderit tuaj kane emigruar.

    Jam i sigurte se ne vendin e ri, ne te cilin keni zgjedhur per te jetuar, nuk organizuan ndonje referendum per te pranuar ose jo shqiptaret brenda vendit, jo per gje, por po ta kishin organizuar ....

  7. #-13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,892

    Për: Sondazhi: A jeni dakord që refugjatët e Afganistanit të vendosen në trojet shqiptare?

    Absolutisht jo ,jam kunder ,dhe jam plotesisht dakort me asyetimin e Austrise e cila thote se ketyre personave duhet ti jepet ndihme humanitare ne kuadrin e projekteve te kombeve te bashkuara per rrefugjatet ,si dhe keta persona duhet te vendosen ne vendet kufitare ne kampet e hapura dhe te menaxhuara nga agjensite e financuara nga kombet e bashkuara per kete qellim, shqiperia e drejtuar nga sulltan gazepi surrelit ne rastin e ketyre personave qe nje zot e di cfare jane eshte sjelle tamam si nje prostitute qe shkerdhehet per leke

    ne lidhje me kete teme autokrati i kremlinit Putin ka thene:

    Nuk dua terroriste te maskuar si refugjate ne vendin tim
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 20-09-2021 më 18:15

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ATMAN për postimin:

    Arianitas (10-05-2022)

  9. #-12
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671

    Për: Sondazhi: A jeni dakord që refugjatët e Afganistanit të vendosen në trojet shqiptare?

    të ngulen në hunj, që të jenë shembull për të tjerët, këtu nuk kanë çfarë kërkojnë, nuk duam kolonizimin e trojeve tona,

    përpara na kanë kolonizuar me dhunë kurse sot mundohen të na e ngulin me anë të mëshirës

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar alibaba për postimin:

    Arianitas (10-05-2022)

  11. #-11
    i/e regjistruar Maska e Arianitas
    Anëtarësuar
    10-05-2022
    Postime
    8

    Për: Sondazhi: A jeni dakord që refugjatët e Afganistanit të vendosen në trojet shqiptare?

    Në përgjithësi nuk jam kundër emigrimit, por këtu kemi të bëjmë me një specifikë të ndryshme.
    Afganistanasit dhe në përgjithësi Arabët përveç faktit se na ndan një hendek tepër i madh kulturor dhe traditor gjë e cila përbën një problem tepër të madh dhe shkas konflikti të përhershëm, është edhe problemi i trungësimit të tyre në shoqërinë perëndimore.
    Në përgjithësi emigrantët nga vendet arabe ose nga Lindja, nuk dëshirojnë ti përshtaten kulturës dhe as qytetërimit prëndimor, duke formuar geto kudo që shkojnë, dhe ky është një problem tepër i madh....
    Mendimi im është se, meqënëse NUK U PËLQEN QYTETËRIMI DHE KULTURA PERËNDIMORE , lehtësisht mund të emigrojnë në Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara, Dubai, Turqi etj, ska se përse të vijnë këtu.

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-12-2010, 14:30
  2. Refugjatët shqiptarë ndryshojnë emrat!
    Nga Arrnubi në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 29-09-2010, 11:24
  3. Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 30-04-2009, 06:05
  4. Bisedat (OFEZAT) Fetare ne Forum. Jeni Dakord?
    Nga alproud në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 24-08-2008, 07:22
  5. A jeni dakord me SAT?
    Nga miri në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 18-03-2004, 06:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •