Close

Rezultati i Sondazhit: A pranoni integrimin e mijra refugjatve afgan n shoqrin shqiptare?

Votues
12. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Po

  2 16.67%
 • Jo

  8 66.67%
 • Nuk e di

  2 16.67%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #-19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,758
  Postimet n Bllog
  4

  Sondazhi: A jeni dakord q refugjatt e Afganistanit t vendosen n trojet shqiptare?

  Qeveria e Tirans, Shkupit dhe Prishtines, jan treguar t gatshme pr t pritur, strehuar e ndihmuar refugjat nga Afganistani q po largohen nga frika e Talibanit. Ky sht nj vendim q po merret nga krert e shtetit, pa marr me par mendimin e qytetarve t tyre apo t prfaqsuesve t tyre n parlament. Po e hapim kt sondazh pr t matur opinionin publik shqiptar ne lidhje me kete ceshtje.

  Ju ftojme te votoni ne sondazh dhe te shprehni edhe mendimin tuaj ne nje postim ne kete teme se cilat jane arsyet qe ju shtyne te votoni ne kete menyre.

  Sondazhi eshte publik dhe i hapur.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-08-2021 m 00:30
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #-18
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,122
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sondazhi: A jeni dakord q refugjatt e Afganistanit t vendosen n trojet shqiptare?

  SHQIPTARET NDIHMUAN VERTET HEBRENJTE GJATE LUFTES.

  Por familja e Edvin-it vllaho-shqiptare nuk ka ndihmuar asnje hebre te vetem as gjate luftes as ne paqe, por kane pare vetem interesin e tyre.

  SHQIPTARET KANE 30 VJET QE JANE SHNDERRUAR PO SHNDERROHEN ME TE VERTET NE AFGANET E EUROPES.

  Dhe pikerisht Politikanet dhe Paraardhesit ne Pushtetin Politik jane Pergjegjesit e drejtperdrejt per kete gjendje mjeruese per shqiptaret.

  PS. SERVILIZMI KRYEMINISTRIT I DUHET T MBAJ PUSHTETIN DHE Q T MOS SHPALLET KUR T BIER NGA FIKU M SHUM SE NON-GRATA.

 3. #-17
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,122
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sondazhi: A jeni dakord q refugjatt e Afganistanit t vendosen n trojet shqiptare?

  Rama: Ne ishim afgan q po i iknim ferrit ton

  Edi Rama ka shprndar n “Twitter” intervistn e tij pr BBC ku foli pr strehimin e mijra afganve n Shqipri. Rama thekson edhe njher mesazhin e tij pr t mos harruar at far vet shqiptart kan kaluar, duke u identifikuar si afgant tani.

  “Ne ishim afgan q po i iknim ferrit ton. Shqipria nuk mund t’ia lejoj vetes t harroj. Ne ua kemi borxh fmijve tan.

  Intervista ime n BBC pr Shqiprin q ishte dera e par e hapur n Evrop pr njerzit e Afganistanit q besuan n demokraci dhe punuan me ne��”, shkruan Rama.

 4. #-16
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,804

  Pr: Sondazhi: A jeni dakord q refugjatt e Afganistanit t vendosen n trojet shqiptare?

  Afganistanasit po te futen ne Shqiperi nuk do sjellin as progres teknologjik as progres kultural por vetem probleme.
  Ardhja e tyre do vije me probleme si semundjet nga higjena e tyre mizerabel dhe rritjen e krimit.
  Lejimi i nje tufe injorantesh afganas ne Shqiperi eshte komplet me rrezik te madh per shoqerine dhe te ardhmen
  e Shqiperise.
  Shqiperia nuk eshte USA,nuk eshte as Kanadaja,as Franca as Gjermania apo Zvicra qe kane buxhet shume shume te madh
  dhe te ardhura te medha vjetore nga taksat.
  Shqiperia vazhdon te jete shtet i varfer dhe futja e afganasve do e perkeqsoje situaten ekonomike dhe sociale ne vend.
  Vendimi per ti pranuar refugjatet nuk ka asnje llogjike.
  Nuk mund te besh progres si shtet me nje tufe injorantesh,as nuk mund te rritesh kualitetin e jetes me nje tufe kafshesh nga Afganistani.
  Mijera refugjate do hane dhe jetojne me taksat e paguara nga shqiptaret qe punojne.
  Komplet qytetaret e Tiranes duhet te ngrihen ne demonstrata proteste para kryeministrise te ndalojne futjen e afganasve.
  Futja e afganistanasve ne Shqiperi vjen edhe me rreziqe shume te medha si perhapjen intensive te droges vecanerisht heroines.Afganistani eshte vater prodhimi masiv ilegal i heroines.Futja e afganistanasve ne Shqiperi do lehtesoje shume per afganasit te bejen trafikun e heroines dhe kalimin e saj ne Europe
  duke perdorur Shqiperine si tranzit.
  Futja e refugjateve afganas ne Shqiperi do rrise rrezikun per perhapejen e terrorizmit me origjine nga Afganistani dhe per ato(terroristet) do jete me e lehte te qarkullojne dhe futen ne Shqiperi ku do gjejne shume afganas te tjere.Kjo do jete me shume rrezik per shtetin qe do ta kete shume te veshtire te kontrolloje situaten dhe ndjeke dhe kape terroriste ne nje kohe kur ne Shqiperi mund te jene refugjate supozojme 20 mije 30 mije afganas.Elememnti terrorist mund te fshihet dhe strehohet ne familjet e ketyre refugjateve dhe do jete jashte zakonisht e veshtire per shtetin te diktoje survejoje dhe parandaloje aktet e terrorizmit ne Shqiperi apo Europe.Shteti duhet te ndaloje kategorikisht hyrjen e afganasve,sirianeve palestineze irakiane komplet nga ato zonat e pista shtetet e lindjes se mesme ku ndodhen elemente terroriste.Mbrohet jo vetem Shqiperia por edhe Europa.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 06-09-2021 m 23:28
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #-15
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  39
  Postime
  2,176

  Pr: Sondazhi: A jeni dakord q refugjatt e Afganistanit t vendosen n trojet shqiptare?

  Modeli Amerikan po shkon drejt deshtimit.

  Pesedhjete vjet nga sot e imagjinoj kete vend si Perandoria Osmane, Jugosllavia ose Brazili ku multikulturalizmi e multifetarizmi nuk kultivojne ndjenja e vlera komunale, por i ndajne qytetaret ne grupe, minigrupe, klasa, kasta, sekte, elita, qyteza te rrethuara per pasaniket, slums for the outcasts, etj. Nese parashikimi im del bllof, kjo do te thote qe Amerika eshte rast unik ne historine e njerezimit. Do te thote, po ashtu, qe ligjet dhe institucionet amerikane na qenkan vegla me te forta sesa ndjenjat, kulturat dhe vlerat qe zakonisht mbajne ne kembe familjet, fiset, aristokracite, mbreterite dhe kombet.

  Nuk e di sesa shume injorance u nevojitet Juri Kimit dhe ambasadoreve te SHBA ne bote qe me ngulm te imponojne modelin amerikan (ate model te trumpetuar nga Hillary Clinton, George Soros & Co), kur ne SHBA deshtimi ka marre permasa kolosale. Injorance me kujntale, apati e padokumentuar ne ndonje popull eurokristian gjer me sot, materializem te pashpirt, egoizem, dhune e perversitet maksimal.

  Kjo pak a shume eshte Amerika per ata qe informohen 24 ore ne dite nga mediet e ketij vendi. Dhe pyetja ime eshte: a do te ishte katandisur keshtu ky vend, nese nuk i largohej aq teper vlerave te atyre qe e ndertuan Ameriken? A ishin multikulturaliste George Washingon, Hamilton, Madison e shoke? Ndoshta edhe kane qene. Por une do desha nje pergjigje te sigurt.

  Persa u perket afganeve, mire se te vijne ne Tirane. Jam i sigurt se jeta e nja afgani vlen me shume se jeta e Sali Berishes, Ilir Metes & Co. Jam i sigurt, po ashtu, qe vendi me emrin Shqiperi mund te jete parajse per shume jo-shqiptare. E nese per ta ai vend eshte parajse, mire se te shkojne!

  Ajo qe nuk jam dakord eshte shtysa amerikane ndaj Shqiperise me shoqe qe te kopjojne SHBA, qe tekefundit nuk do te dalloje shume nga Brazili dhe as do ia vleje te thirret demokraci. Se demokracia ka nevoje per nje popull qe vendos dhe ne SHBA ka njerez te lire, por nuk ka popull. Ka shume popuj ketu. Uroj te mos katandiset Shqiperia dhe Evropa njelloj si keta. Modeli amerikan per ca vite nuk do te dalloje shume nga Brazili, Afrika e Jugut dhe Amerika Latine. Tani ardhmeria duket se do te vendoset nga modeli kinez (ku aparati shteteror ve miliarda ne pune dhe u kontrollon jeten me imtesine me te madhe) ose nga nje Evrope e idealizuar ku kombet e vogla i bashkon nje treg i madh dhe per shume ceshtje te tjera vendosin te pavarura (sic e thashe vetem si ideal sherben ky model).

 6. #-14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  180

  Pr: Sondazhi: A jeni dakord q refugjatt e Afganistanit t vendosen n trojet shqiptare?

  Jam i sigurte se shume nga juve qe shkruani nuk jetoni ne Shqiperi.
  Pra dikur prapa ne kohe, juve ose prinderit tuaj kane emigruar.

  Jam i sigurte se ne vendin e ri, ne te cilin keni zgjedhur per te jetuar, nuk organizuan ndonje referendum per te pranuar ose jo shqiptaret brenda vendit, jo per gje, por po ta kishin organizuar ....

 7. #-13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,503

  Pr: Sondazhi: A jeni dakord q refugjatt e Afganistanit t vendosen n trojet shqiptare?

  Absolutisht jo ,jam kunder ,dhe jam plotesisht dakort me asyetimin e Austrise e cila thote se ketyre personave duhet ti jepet ndihme humanitare ne kuadrin e projekteve te kombeve te bashkuara per rrefugjatet ,si dhe keta persona duhet te vendosen ne vendet kufitare ne kampet e hapura dhe te menaxhuara nga agjensite e financuara nga kombet e bashkuara per kete qellim, shqiperia e drejtuar nga sulltan gazepi surrelit ne rastin e ketyre personave qe nje zot e di cfare jane eshte sjelle tamam si nje prostitute qe shkerdhehet per leke

  ne lidhje me kete teme autokrati i kremlinit Putin ka thene:

  Nuk dua terroriste te maskuar si refugjate ne vendin tim
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 20-09-2021 m 18:15

 8. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  Arianitas (10-05-2022)

 9. #-12
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671

  Pr: Sondazhi: A jeni dakord q refugjatt e Afganistanit t vendosen n trojet shqiptare?

  t ngulen n hunj, q t jen shembull pr t tjert, ktu nuk kan far krkojn, nuk duam kolonizimin e trojeve tona,

  prpara na kan kolonizuar me dhun kurse sot mundohen t na e ngulin me an t mshirs

 10. Anetart m posht kan falenderuar alibaba pr postimin:

  Arianitas (10-05-2022)

 11. #-11

  Pr: Sondazhi: A jeni dakord q refugjatt e Afganistanit t vendosen n trojet shqiptare?

  N prgjithsi nuk jam kundr emigrimit, por ktu kemi t bjm me nj specifik t ndryshme.
  Afganistanasit dhe n prgjithsi Arabt prve faktit se na ndan nj hendek tepr i madh kulturor dhe traditor gj e cila prbn nj problem tepr t madh dhe shkas konflikti t prhershm, sht edhe problemi i trungsimit t tyre n shoqrin perndimore.
  N prgjithsi emigrantt nga vendet arabe ose nga Lindja, nuk dshirojn ti prshtaten kulturs dhe as qytetrimit prndimor, duke formuar geto kudo q shkojn, dhe ky sht nj problem tepr i madh....
  Mendimi im sht se, meqnse NUK U PLQEN QYTETRIMI DHE KULTURA PERNDIMORE , lehtsisht mund t emigrojn n Arabin Saudite, Emiratet e Bashkuara, Dubai, Turqi etj, ska se prse t vijn ktu.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2010, 14:30
 2. Refugjatt shqiptar ndryshojn emrat!
  Nga Arrnubi n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 29-09-2010, 11:24
 3. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 06:05
 4. Bisedat (OFEZAT) Fetare ne Forum. Jeni Dakord?
  Nga alproud n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 24-08-2008, 07:22
 5. A jeni dakord me SAT?
  Nga miri n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 18-03-2004, 06:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •