Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  Ne ishim afgant dikur, Rama intervist pr BBC: Kur trokitm n dyert e t tjerve u mirpritm. Jo shum koh m par strehuam gjysm milion refugjat nga Kosova

  Emri: Screenshot_2-27.jpg

Shikime: 247

Madhsia: 22.0 KB

  Kryeministri i Shqipris, Edi Rama ka dhn nj intervist pr The World Tonight t BBC lidhur me vendimin pr t strehuar afgan.

  Rama thot se shqiptart ishin afgant kur largoheshin nga kshtjella e Kores s Veriut t Europs.

  Ai kujton se edhe Shqipria dikur ka strehuar shum m shum refugjat, gjysm million t till nga Kosova q po zbrazej nga gjenocidi serb.

  Sa i prket vendeve europiane q po planifikojn ti bjn ball eksodit afgan, Rama thot se vendimi i prket atyre dhe mund t bjn far t duan.

  Pr kryeministrin shqiptar sht e paarsyeshme q fajsimi i SHBA pr trheqjen e trupave ushtarake nga Afganistani t prdoret pr ti kthyer kurrizin refugjatve q krkojn ndihm.  INTERVISTA E RAMS PR BBC

  BBC: Nj vend i vogl evropian, q nuk sht n BE, por sht antar i NATO-s, ka rn dakord tu ofroj strehim afganve q do t shkojn pr n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Grupi i par pritet t mbrrij kto dit dhe n vijim mund t strehohen deri n 3 000 prej tyre. Kryeministri i Shqipris, Edi Rama, na tregoi se pse vendi i tij ishte ofruar ti pranonte.

  RAMA: Sepse kjo sht ajo ka ne jemi. Shqipria ishte i vetmi vend n Evrop q kishte m shum hebrenj pas Lufts sesa prpara saj dhe arsyeja ishte se n Shqipri ne kishim nj kod nderi, q thot se nuk ka turp m t madh n jet se t dorzosh mikun. Kshtu, hebrenjve ktu iu dha streh dhe sht nj nga faqet m t bukura t historis son. S dyti, ne ishim afgant disa dekada m par, kur u larguam nga Shqipria, kshtjella e Kores s Veriut t Evrops, nn nj diktatur brutale dhe trokitm n dyert e t tjerve dhe u mirpritm. Sigurisht, me shum vshtirsi, por, n thelb, u mirpritm. S treti, sepse mendoj q duhet ta bjm edhe pr fmijt tan. Fmijt tan duhet t kuptojn se kjo sht bota ku jetojm. Ne mund t mos jemi t pasur, po nuk mund tia lejojm vetes ta kemi kujtesn t shkurtr.

  BBC: Si po thoni, ju nuk jeni vend i pasur. Mund tju duhet ti strehoni kta njerz pr nj far kohe. A do t jet barr e madhe pr Shqiprin n aspektin praktik?

  RAMA: Mos harroni nj gj se n Evropn Perndimore njerzit i kan harruar luftrat. Luftrat pr ta jan thjesht dokumentare n Netflix. Pr ne, luftrat kan qen ktu dhe kemi par luftra. Kemi par tmerret e lufts dhe na sht dashur t ofrojm streh n Shqipri jo shum koh m par. Asokohe, un isha ministr i Kulturs, kur strehuam rreth gjysm milioni refugjat nga Kosova, t cilt po i iknin spastrimit etnik. Mbijetuam, ja ku jemi. Nuk jemi vend i pasur, por ja ku jemi srish, kshtu q financiarisht, moralisht e n gjithka nuk mendoj se u dmtuam. Mendoj q ajo prvoj na pasuroi m shum moralisht.

  BBC: Sot, sht zhvilluar nj debat mjaft i fort n parlament, ktu n Uestminister, rreth pozicionit t Mbretris s Bashkuar, asaj ka duhet t ndodh dhe pse vendet e tjera nuk ia doln t parashikonin sa shpejt do ta merrnin kontrollin talebant dhe jan ngritur pikpyetje lidhur edhe me vet NATO-n, ndrkoh q Shtetet e Bashkuara t Ameriks vendosn t vepronin t vetme n thelb dhe vende t tjera, si Mbretria e Bashkuar, q kishin trupa atje, ndjen se nuk patn zgjedhje tjetr prvese t trhiqeshin edhe ata. A mendoni se kjo e ka vn n nj far mnyre n pikpyetje qllimin e NATO-s?

  RAMA: M duket sinqerisht e paarsyeshme q fajsimi i ShBA-s po prdoret pr tiu kthyer kurrizin afganve q kan nevoj pr ne tani. S pari, t shptojm njerzit e m pas t debatojm si t duam pr NATO-n, pr pushtimin, pr mospushtimin e kshtu me radh. Sigurisht q trheqja ishte vendim i njanshm i ShBA-s, por jemi t gjith bashk pjes e ksaj.

  BBC: Po a nuk sht e drejt q disa prej nesh t pyesin a jemi pjes t gjith bashk, nse Amerika trhiqet n mnyr t njanshme?

  RAMA: Po, sht e vrtet, keni t drejt, por, tani, kjo nuk sht arsye pr tiu kthyer kurrizin ktyre njerzve, e kam fjaln, njerzve q kan nevoj pr streh. Un e kam diskutuar kt n samitin e NATO-s dhe jam shprehur se e di pr far flas, pasi ne kemi jetuar n nj regjim q ishte si ai i talebanve. Na duhet t mendojm pr t nesrmen e njerzve q kan punuar pr ne, pasi ata do t etiketohen si tradhtar e do t trajtohen si tradhtar dhe trajtimi i tyre si tradhtar n at regjim nnkupton vdekjen.

  BBC: Ather, edhe nj mendim t fundit fare pr refugjatt. Mbretria e Bashkuar ka deklaruar sot se do t pranoj 20 000 persona brenda disa vjetve, duke filluar me 5 000, por do t ket disa vende evropiane, t cilat mund t vendosin se nuk jan t gatshm t pranojn refugjat. Ju dhat argumentin moral se pse vendi juaj vendosi t bnte at q bri. far mesazhi do t kishit pr aleatt evropian q jan skeptik, q jan t pasigurt lidhur me pranimin e refugjatve nga Afganistani.

  RAMA: Nuk e di. Nuk e di far do t thot 20 000 veta brenda shum viteve, pasi ne duhet tu gjendemi atyre q kan punuar me ne dhe jan mijra e mijra, e mijra, e mijra t cilve duhet tu gjendemi krah sot, jo prgjat shum viteve, por ato mund t mbyllen, mund t bjn t duan.

  BBC: Ky ishte Kryeministri i Shqipris, Edi Rama.

  Balkanweb

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  Ministrat e NATO-s n takim t jashtzakonshm, Xhaka: Shqipria gati t pres mijra afgan! Nse e bkemi ne, cili vend nuk e bn dot?

  Emri: WhatsApp-Image-2021-08-20-at-6.25.49-PM-1.jpg

Shikime: 199

Madhsia: 28.9 KB

  Ministrja e Jashtme e Shqipris, Olta Xhaka ka marr pjes n takimin e jashtzakonshm t NATO-s me homologt e saj pr strehimin e afganve.

  Xhaka thot se Shqipria sht gati t pres mijra afgan teksa thekson se sht e papranueshme mos u ofrohet strehim qytetarve q punuan pr NATO.

  Ajo gjithashtu thekson q nse Shqipria sht gati t strehoj afgan, athere cili vend antar i NATO nuk e bn dot.

  Talebant n Afganistan kan marr srish pushtetin duke kontrolluar me forc territorin e shtetit teksa mijra afgan bashkpuntor ndr vite t NATO-s dhe SHBA duhet t evakuohen pasi u rrezikohet jeta e familja. Shqipria deri m tani pritet t strehoj prkohsisht 3 mij afgan, por grupi i par nuk ka mbrritur ende pr shkak t trazirave t vazhdueshme n aeroportin e Kabulit.

  NJOFTIMI NGA MEPJ

  Ministrja pr Evropn dhe Punt e Jashtme, Olta Xhaka, mori pjes n takimin e jashtzakonshm t Kshillit t Atlantikut t Veriut (NAC), n format t Ministrave t Punve t Jashtme, takim ky i cili u zhvillua pr t trajtuar situatn n Afganistan.

  Ministrja Xhaka rikonfirmoi se Shqipria sht gati t pres fmijt, grat e burrat, jeta e t cilve sht n rrezik nga situata e rnduar e siguris.

  “Edhe pse t gjith sot kan n mendje 1000 pyetje e diskutime t mundshme pr at q ka ndodhur dhe at q do t jet e ardhmja e NATO-s, shtja kryesore, n fakt e vetme, ku duhet t fokusohemi sot jan grat, fmijt dhe burrat afgan q sot rrezikojn jetn sepse punuan pr ne. sht e papranueshme q vendet antare t NATO-s t mos arrijn dot t’ju ofrojn strehim dhe nj jet t re njerzve q punuan dhe luftuan pr t ardhmen q ne ju premtuam. Nse Shqipria e bka kt, cili vend n kt tryez nuk e bka dot?!”, tha kryediplomatja Xhaka gjat fjals s saj, ku ndr t tjera njohu pjesmarrsit edhe me masat e marra nga qeveria shqiptare pr pritjen e qytetarve afgan.

  N prfundim t takimit, Ministrat e Punve t Jashtme t vendeve t NATO-s aprovuan edhe nj deklarat t prbashkt

  Balkanweb

 3. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,469
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  Perfundimisht Albo ti je kunder pritjes se tyre. Une jam pro, sepse duhet t`i bejme tjetrit ate qe do te desheronim qe tjetri ta bente per ne ne ato kushte. Nga fjalet e Kryeministrit del qarte kjo. Pavaresisht se cilet jane ata qe vijne une jam pro pritjes se tyre,aq me teper qe ata jane tranzit. Dhe shteti t`i kete nen mbikeqyrje.
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Perfundimisht Albo ti je kunder pritjes se tyre. Une jam pro, sepse duhet t`i bejme tjetrit ate qe do te desheronim qe tjetri ta bente per ne ne ato kushte. Nga fjalet e Kryeministrit del qarte kjo. Pavaresisht se cilet jane ata qe vijne une jam pro pritjes se tyre,aq me teper qe ata jane tranzit. Dhe shteti t`i kete nen mbikeqyrje.
  Nese do te behej fjale per te ndihmuar refugjatet e Afganistanit sa per tranzit, per tu sistemuar ne nje vend tjeter me vone, askush nuk do te kish ndonje problem. Por Rama nuk po ofron tranzit, Rama po ofron "azil politik" qe do te thote, te gjithe refugjatet qe do te perfundojne ne Shqiperi do te ngelen ne Shqiperi, e do te behen shtetas shqiptare si ty. Do ti kesh komshi ne pallat e ne lagje e qytetin ku banon. Amerika nuk po kerkon per vende tranzit, ka Gjermanine e Spanjen ne Evrope si ndalesa tranziti, nuk i duhet Shqiperia. Amerika po kerkon per vende te gatshme qe ti marrin keta refugjate e ti integrojne ne vendin e tyre.

  Ne cdo vend demokratik, asnje burre shteti nuk merr nje vendim te tille, pa e kaluar me pare ne Kuvend per diskutim, ose pa e kaluar ne referendum ne popull. Afganistani ka plot 39 milion njerez. Dhe nese lajmi merr dhene qe Shqiperia u jep azil politik refugjateve nga Afganistani, Shqiperia me 2 milion banore gjithsej kthehet ne Albanistan brenda nje jave. Edi Rama, qe eshte djalli me brire, ua tha hapur ne fushate, por ju jeni shume syleshe per ta kuptuar. Nuk do merrem me ju shqiptaret tha cdo 4 vjet ne zgjedhje, do sjell njerez nga Banglandeshi e Siria, Afganistani qe t'iu zevendesoj ju me ta. Ata do te me votojne mua se une ua hapa deren dhe i solla ketu, dhe nuk me duhet as t'iu mbush mendjen apo xhepat ju qe t'iu blej votat me.

  Cfare kulture kane refugjatet nga Afganistani:

  - 40% e tyre besojne se hedhja e njeriut-bombe ne ere eshte dicka e pranueshme per te zgjidhur problemet e tyre.
  - talebanet dhe mbeshtetesit e tyre besojne ne Sheriat si ligh te vetem; demokracise pijini lengun, theokracia preferohet ne Afganistan.
  - 90% e afganistanezeve jane analfabete dhe nuk dine as te lexojne e as te shkruajne.
  - kur e pyeten nje ushtar amerikan se cfare mendon se ishte arsyeja qe ushtria afgane nuk i beri rezistence talibanit. Ai tha: "Ishin 90% njerez analfabete dhe 75% e tyre ishin tere kohes se droguar. Besnikeria e tyre nuk ishte ndaj shtetit por ndaj fisit."
  - grate i trajtojne si kafshe e jo si njerez duke u mohuar cdo liri si njerez
  - vajzat e reja dhe djemte e vegjel i lidhin pas krevatit si skllave seksuale aqsa doli se fundi qe CIA i blinte kreret e fiseve ne Afganistan me viagra.
  - refugjatet afgane ne vende te Evropes si Gjermani e Austri kane bere krime mostruoze: perdhunimin e vajzave te vogla minorene, qe ne kulturen e tyre nuk konsiderohen krim.
  - jane eksperte vetem ne nje fushe, mbjelljen e kultivimin e heroines - qe besoj se eshte edhe nje nga arsyet pse Rama nxitoi i pari qe ti sjelli ne Shqiperi.

  5000 vota duhen per tu bere deputet ne Shqiperine e zbrazur nga shqiptaret. Beji llogarite vete ne baze te numrit te afganeve qe do te sjelle Rama, sa deputete do te kene afganet ne Kuvendin e Albanistanit neser.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-08-2021 m 22:35

 5. #5
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,469
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Nese do te behej fjale per te ndihmuar refugjatet e Afganistanit sa per tranzit, per tu sistemuar ne nje vend tjeter me vone, askush nuk do te kish ndonje problem. Por Rama nuk po ofron tranzit, Rama po ofron "azil politik" qe do te thote, te gjithe refugjatet qe do te perfundojne ne Shqiperi do te ngelen ne Shqiperi, e do te behen shtetas shqiptare si ty. Do ti kesh komshi ne pallat e ne lagje e qytetin ku banon. Amerika nuk po kerkon per vende tranzit, ka Gjermanine e Spanjen ne Evrope si ndalesa tranziti, nuk i duhet Shqiperia. Amerika po kerkon per vende te gatshme qe ti marrin keta refugjate e ti integrojne ne vendin e tyre.

  Ne cdo vend demokratik, asnje burre shteti nuk merr nje vendim te tille, pa e kaluar me pare ne Kuvend per diskutim, ose pa e kaluar ne referendum ne popull. Afganistani ka plot 39 milion njerez. Dhe nese lajmi merr dhene qe Shqiperia u jep azil politik refugjateve nga Afganistani, Shqiperia me 2 milion banore gjithsej kthehet ne Albanistan brenda nje jave. Edi Rama, qe eshte djalli me brire, ua tha hapur ne fushate, por ju jeni shume syleshe per ta kuptuar. Nuk do merrem me ju shqiptaret tha cdo 4 vjet ne zgjedhje, do sjell njerez nga Banglandeshi e Siria, Afganistani qe t'iu zevendesoj ju me ta. Ata do te me votojne mua se une ua hapa deren dhe i solla ketu, dhe nuk me duhet as t'iu mbush mendjen apo xhepat ju qe t'iu blej votat me.

  Cfare kulture kane refugjatet nga Afganistani:

  - 40% e tyre besojne se hedhja e njeriut-bombe ne ere eshte dicka e pranueshme per te zgjidhur problemet e tyre.
  - talebanet dhe mbeshtetesit e tyre besojne ne Sheriat si ligh te vetem; demokracise pijini lengun, theokracia preferohet ne Afganistan.
  - 90% e afganistanezeve jane analfabete dhe nuk dine as te lexojne e as te shkruajne.
  - kur e pyeten nje ushtar amerikan se cfare mendon se ishte arsyeja qe ushtria afgane nuk i beri rezistence talibanit. Ai tha: "Ishin 90% njerez analfabete dhe 75% e tyre ishin tere kohes se droguar. Besnikeria e tyre nuk ishte ndaj shtetit por ndaj fisit."
  - grate i trajtojne si kafshe e jo si njerez duke u mohuar cdo liri si njerez
  - vajzat e reja dhe djemte e vegjel i lidhin pas krevatit si skllave seksuale aqsa doli se fundi qe CIA i blinte kreret e fiseve ne Afganistan me viagra.
  - refugjatet afgane ne vende te Evropes si Gjermani e Austri kane bere krime mostruoze: perdhunimin e vajzave te vogla minorene, qe ne kulturen e tyre nuk konsiderohen krim.
  - jane eksperte vetem ne nje fushe, mbjelljen e kultivimin e heroines - qe besoj se eshte edhe nje nga arsyet pse Rama nxitoi i pari qe ti sjelli ne Shqiperi.

  5000 vota duhen per tu bere deputet ne Shqiperine e zbrazur nga shqiptaret. Beji llogarite vete ne baze te numrit te afganeve qe do te sjelle Rama, sa deputete do te kene afganet ne Kuvendin e Albanistanit neser.

  Albo
  Nuk besoj se do te vijne shume te tille, gjithsesi te shohim,sa do qendrojne e sa do largohen.Une thashe qe te mbahen nen mbikqyrje ne nje territor te kufizuar.
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  Intervista e Rams pr CNN: Un jam katolik, grua myslimane, dy fmijt e rritur ortodoks, i vogli mund t jet hebre..

  Emri: rama-19.jpg

Shikime: 171

Madhsia: 31.2 KB


  Kryeministri Edi Rama dha nj intervist pr median prestigjoze ”CNN”, ku fokusi sht strehimi i afganve n Shqipri. ”2000 afgan q jan listuar dhe 2000 t tjer q ne po punojm pr t’i pritur”. Po ashtu kreu i qeveris bri me dije se nuk ka asnj shqiptar n Kabul. ”Afgant jan miqt tan, nse duan mund t qndrojn n Shqipri”,-tha m tej Rama pr ”CNN”.

  Gazetarja: Shumica e popullsis shqiptare sht myslimane. Ky vend nuk sht tejet fetar n vetvete. Ju jeni katolik. Jam kureshtare se cila sht lidhja mes ktyre afganve n vetvete, mysliman q vijn nga nj regjim shtyps q rikthehet n Afganistan. Sa ndikim ka kjo te vendimi juaj dhe te prgjegjsia q ju ndjeni pr t’i mik pritur ata?

  Rama: Un jam katolik. Bashkshortja ime myslimane. Dy fmijt e mdhenj jan ortodoks. Kemi nj m t vogl q mund t zgjedh t jet hebre, i takon atij. Ktu bhet fjal pr njerz, jo pr etiketa q lidhet me ngjyrat, kulturn, besime. Edhe nj her ka t bj me njerz q i besuan asaj ka ne i besuam asaj q i besuam pr 30 vite m par talibanizmit t kuq, ku i ikm ferrit. Pr ne shkoi mir se ishim n mes t Europs. Nse BE dhe SHBA nuk do t gjenden, duke u trhequr, s paku ju detyrohemi t’i japim streh. I detyrohemi. Jo vetm pr ta, por ka t bj me brezat e fmijve tan. Si do t na shohin nse i lm n balte kta njerz? far do t ndodh nse predikojm idealizmin dhe vlerat q kemi promovuar.

  Pjes nga intervista

  far po ndodh n terren me shqiptart dhe afgant q kan punuar pr ju?

  Rama: Dua t prsris at q ’kam thn disa her. Ka t bj me at q jemi. Ka t bj me at q jemi antare e NATO-s. Kemi br prpara sepse kjo sht historia jon. Shqipria sht i vetmi vend n Evrop q ka pasur hebrenj. sht kshtu sepse n fund t fundit i detyrohemi fmijve tan.

  far nnkupton ky afat pr ju dhe pr shtetasit shqiptar, a ka shtetas shqiptar q kan mbetur n Afganistan.

  Rama: Jo nuk ka. Jemi gati t mirpresim afgant q besuan te ne si NATO dhe q ne nuk i ndihmojm. sht shtje jet a vdekje pr ta dhe sht nj shtje shum e madhe pr ne si aleanc e NATO-s. Nuk jemi n kohn pr t ngritur shtjet q duhet ngritur. Kjo sht koha pr t menduar pr ata q gjenden midis jets dhe vdekjes. Shqipria nuk sht nga vendet e pasura, por kemi n kujtes dhe besojm q sht n nderin e antarve t NATO-s dhe t gjith ksaj bashksie vendesh q mbrojn vlerat q ne qndrojm, n t kundrt rrezikon q NATO t zbehet n syt e bots q krkojn liri, trajtim t barabart pr grat dhe jo vetm NATO-ja por edhe kjo pjes e jona e bots bazohet n kto parime. sht shum e qart, jemi sfiduar n nj mnyr t till si nuk jemi sfiduar m par. Jo nga nj kundrshtar apo nga nj forc kundr nesh, por nga vetja jon, sfidohemi ose t qndrojm pr at ka i themi bots q jemi. Ky sht nj objektiv i madh q nuk mund t dshtojm.

  Ju folt pr historin tuaj dhe pastrimin etnik, e q keni mbrojtur hebrenjt. Lufta sht NETFLIX, pr ne lufta ka qen reale. Sa refugjat jeni t gatshm t prisni?

  Rama: Ne qndrojm pr dika q sht thellsisht e rndsishme pr fmijt tan. Ne kemi prjetuar luftn, kemi pasur njerz t vdesin. Kemi pasur refugjat lufte n Kosov q lvizn n tokn ton. Ishim n situat financiare m t vshtir se sot. Ajo nuk na bri t vdisnim urie, por na bri m t pasur moralisht.

  Sa refugjat do pranoni?

  Rama: Ne tham se jemi t gatshm pr t pritur njerz. Pr momentin po punojm pr listat q na sjellin dhe numrojm rreth 2 mij t listuar dhe 2 mij t tjer, q po punojm pr t mirpritur.

  A i pranoni n mnyr t prhershme?

  Rama: S’sht shtja q ne do i pranojm n mnyr t prhershme, por kanuni i par kishte t shkruar q shtpia e shqiptarit sht e zotit e mikut. Nse duan t qndrojn le t qndrojn.

  Ka nj shtje morale q sht prparsia numr 1 pr ju, por sht dhe shtje politike e t gjith i kthehen refugjatve q kan ardhur nga Siria drejt Evrops. Presidenti turk tha q Turqia s’do t jet magazina e refugjatve, ’mendoni pr kt?

  Rama: Mendoj q faqja m e ndritur e historis sht faqja q shkroi Angela Merkel duke i hapur kraht ktyre njerzve t dshpruar dhe ajo i shptoi nderin Evrops. Ne respektojm debatet, interesat dhe s’kemi nevoj t’i bjm leksione askujt. do t thot 20 mij n 5 vite. Un nuk diskutoj shifrat, sht fjala pr dispobilitet dhe munges dispobiliteti. Ndoshta se kishim fatkeqsin dhe mirsin pr t par do t thot t jetonim n nj regjim me talebnt pr 20 vjet. Ne ishim afgant q i iknim ferrit q ishim mbyllur pr gjysm shekulli. Vllezrve tona italian i dukeshim si alien, e sot ne jemi t integruar atje, shqiptart po prfitojn shum atje. Asokohe ne kishim nevoj t merrnin dhe morm.  Koha Jone
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-08-2021 m 10:10

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  Afgant e par mbrrijn n Shqipri, Xhaka: do qytetar shqiptar duhet t ndihet vrtet krenar sot

  Emri: WhatsApp-Image-2021-08-27-at-07.50.07-3.jpg

Shikime: 167

Madhsia: 25.1 KB

  Ka mbrritur n aeroportin e Rinasit, avioni i par me 121 qytetar afgan, mes t cilve 11 foshnja, t cilt fillimisht iu nnshtruan prpunimit t t dhnave individuale.

  M pas ata u nisn drejt strukturave hoteliere n Durrs. Qytetart afgan jan pritur nga ministrja pr Evropn dhe Punt e Jashtme Olta Xhaka, ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, drejtues t FA dhe policis s shtetit.

  Avioni i par nga Kabuli mbrriti sot n pistn ushtarake t aeroportit t Rinasit, n orn 3.20 am.

  121 qytetart afgan u pritn n qendrn e pritjes s prkohshme, ngritur n zonn ushtarake fal bashkpunimit t Forcave t Armatosura dhe Policis s Shtetit. Qendra e pritjes s prkohshme sht inspektuar nga Ministrja Xhaka e cila ka vlersuar kontributin e efektiv t FA, policis s shtetit, policis kufitare dhe mjekve e infermierve.

  “sht vrtet nj moment shum emocionues. Kto kan qen dit shum intensive, me shum pun pr t koordinuar nj operacion humanitar n nj koh rekord. Por mbi t gjitha kan qen dit shum t vshtira, me shum shqetsim pr fatin e qytetarve afgan q presim sot sepse situata e siguris n Kabul sht prkeqsuar shum”, u shpreh Xhaka.  “Fatkeqsisht, sulmet e tmerrshme q ndodhn sot, humbja tragjike e jets e mbi 60 qytetarve dhe trupave t partnerve tan amerikan, ishte prova e asaj q na shqetsonte ne, q shqetsonte t gjith partnert. Ishte pikrisht frika nga sulme t tilla, q na ka shtyr t bjm maksimumin q kta qytetar t vinin sa m shpejt n Shqipri, ku jan larg rrezikut e larg friks pr jetn”, vijoi ajo.

  “Dit pas dite, na sht dashur t prballemi me shtyrje, vshtirsi t reja, pengesa t reja si pasoj e situats s siguris. Prandaj sot jam aq e lehtsuar q m n fund avioni i par arriti t ulet duke sjell ktu nj kontigjent t par afgansh, burra, gra, fmij. sht vrtet nj moment emocionues sepse do burr, do grua, do fmij q shihni ktu sot, sht nj jet e shptuar nga tmerri i lufts dhe i nj regjimi q i sheh si armiq pr t’u vrar, pr t’u persekutuar.

  Un ndihem vrtet krenare sot, dhe do qytetar shqiptar duhet t ndihet vrtet krenar sot, q edhe njher, ashtu si kemi br n kushedi sa raste n historin ton, shqiptart po tregojn at q sht shpirti i vrtet i ktij populli, solidaritetin, mikpritjen, bujarin.

  Dhe kur sheh nj shfaqje t till solidariteti, kur sheh sesi Shqipria q nuk sht nj vend i pasur, q nuk sht nj vend me mundsi t mdha materiale apo logjistike, e kupton q nuk sht nj rastsi q pikrisht n Shqipri pati m shum hebrenj pas lufte sesa para lufte, apo q shqiptart pavarsisht kushteve ekonomike vetm 2 vjet pas vitit t mbrapsht 1997, arritn t strehonin gjysm milioni vllezr e motra kosovare q ishin detyruar t largoheshin nga shtpit e tyre si pasoj e lufts e krimeve t nj tjetr regjimi terrorist e vrastar”, tha Xhaka.

  “Por ktu nuk bhet fjal vetm pr mikpritjen dhe besn tradicionale t shqiptarve, ktu bhet fjal edhe pr nj detyrim moral. Sepse kta afgan, pedagog, artist, intelektual, aktivist t shoqris civile, t drejtave t njeriut apo t grave, ishin pr 20 vjet aleatt tan, aleatt e NATO, besuan tek vizioni i nj Afganistani modern e rrezikuan gjithka pr t punuar bashk me ne pr ta br realitet at vizion. Prandaj, ishte nj detyrim, q kta aleat t mos i braktisnim n mshirn e talibanve, por t bnim far mundeshim pr t’iu dhn mundsin t largohen nga rreziku qe u kanosej ne vendin e tyre”, tha ajo.

  Shqipria ka pranuar t strehoj rreth 4000 afgan prkohsisht, teksa prpunohen aplikimet e tyre pr t emigruar pr n Shtetet e Bashkuara.

  “Kemi br gjithka, q t’i mirpresim e t’u ofrojm kushte sa m t mira e sa m dinjitoze jetese.

  Grupi q ka zbritur sot, q sht grupi i par, do t strehohet n nj struktur hoteliere n Durrs. Ndrkoh q teksa presim q t kaloj piku i sezonit e t lirohen kapacitetet e strukturave hoteliere pr pjesn tjetr, afgant e tjer q do t vijn n ditt n vijim do t strehohen pr pak dit n konviktet e QS.

  Ne kemi marr masa pr gjithka, pr prpunimin e dokumentacionit e regjistrimin, pr kontrollet e kujdesin shndetsor, pr paketat higjienike, pr ushqimin, transportin e padyshim edhe sigurin.

  Dhe sot, dua t’ju bj nj falnderim t gjith strukturave t shtetit q jan duke bashkpunuar pr t br t mundur kt operacion, sepse bashkpunimi ka qen vrtet i shklqyer dhe ia kemi dal t organizohemi vrtet n mnyr shum efikase pavarsisht kohs s shkurtr, mundsive t kufizuara dhe prmasave sfiduese t ktij operacioni”, prfundoi ministrja Xhaka.

  Balkanweb

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  121 afgan strehohen n hotele luksoze/ Mjek dhe polic 24 or n dispozicion

  Refugjatt afgan t cilt mbrritn n vendin ton mngjesin e ksaj t premteje u akomoduan n struktura luksoze hotelerie n qytetin e Durrsit. Kta shtetas do t ken shrbim special, pasi do t ken ruajte 24 or nga policia e shtetit dhe polici private, shrbim mjeksor apo dhe prkthyes t posam. N hotele luksoze do t strehohen refugjat t cilt kan pasur nj status shoqror t caktuar n Afganistan.

  Nga SYRI TV

  Durrsi u b qyteti i par q hapi dyert e dy hoteleve pr strehimin e 121 refugjatve afgan, q mbrritn mngjesin e ksaj t premteje n aeroportin e Rinasit.

  Pas kontrolleve mjeksore dhe procedurave t tjera ligjore q kryen n aeroportin e Rinasit, dy grupe me nga 60 qytetar afgan, u akomoduan n dy hotele luksoze n qytetin bregdetar.

  Pr refugjatt e par afgan, t cilt ishin kryesisht punonjs t Fondacionit Soros n Afganistan, jan krijuar kushte t mira akomodimi. Policia e shtetit dhe dy kompani private t siguris, mes t cilave dhe njra q ruan kampin e muxhahedinve n Manz, do t garantojn sigurin e qytetarve afgan n kto hotele.

  Refugjatt afgan do t qndrojn vetm brenda perimetrit t hotelit, dhe nuk do t lejohen t dalin jasht tij. Pr sigurin shndetsore t tyre do t angazhohet staf i posam mjeksor, me autoambulanca q do t qndrojn n dispozicion 24 or.

  Pr t lehtsuar komunikimin mes autoriteve shqiptare dhe refugjatve por dhe partnerve, jan angazhuar prkthyes t posam. Ndrkoh, n strukturat hoteliere n qytetin e Durrsit do t vijojn t akomodohen refugjat afgan t cilt kan pasur status t rndsishm shoqror gjat 20 viteve t fundit n vendin e tyre.

  Pjesa tjetr e refugjatve afgan, q pritet t vijn n ditt n vij dhe mendohet se do t jet nj numr prej rreth 4 mij personash, do t strehohen n konvikte, apo struktura t tjera akomoduese t prcaktuara nga qeveria. Refugjatt afgan do t strehohen n disa qytete t vendit, prfshir Durrsin, Kavajn, Lezhn, Tirann dhe Beratin.  Syri

 9. #9
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,329
  Postimet n Bllog
  7

  Pr: Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  Emri: f7df2d8b3897fdd4a5b902fc50a7b54afdb76ca9.jpeg

Shikime: 170

Madhsia: 37.7 KB

  Kjo sht nj ndr fotografit q bn xhiro npr bot, ku tregon lumturin e nj fmije q largohet nga vendi i tij, personalisht m vjen mir q mund ti mirpresim njerzit n rast nevoj.. Bota ka nevoj pr m shum humanizm dhe solidaritet n kohn q jetojm.

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  Afgant pr ”Zrin e Ameriks”: T sigurt n Shqipri, por shum t shqetsuar pr atdheun (VIDEO)

  Emri: Capture-93-1140x570.jpg

Shikime: 175

Madhsia: 37.2 KB

  Nga: Zri i Ameriks

  Shqipria po strehon 607 shtetas afgan t ikur nga trazirat n Kabul. Nj avion me 150 qytetar afgan t tjer mbrriti sot n Aeroportin Nn Tereza t Rinasit. Ata u strehuan n Qytetin Studenti pran Tirans dhe n hotelet e Durrsit. Shumica e tyre jan veprimtar t shoqris civile, gazetar e student, si dhe shum fmij. Pjesa m e madhe e qytetarve afgan t ardhur nga Kabuli n Shqipri jan gra e vajza si dhe shum fmij. Ata tani luajn n oborin e konviktit dhe lvizin t qet n mjediset e Qytetit Studenti n periferi t Tirans, ndrsa jan t rrethuar nga kujdestar e roje, si dhe nga shikimet kureshtare e dashamirse t banorve vendas.

  “Jam gazetare, eh… isha gazetare n qytetin tim, n Herat”, – thot Zijagul Azimi, kryeredaktore n Agjencin e Lajmeve mbi Grat e Afganistanit. Ajo erdhi e vetme nga Herati n Kabul dhe nga Kabuli n Tiran, por prapa la gjith pjestart e tjer t familjes.

  “Kur e lash Heratin, qytetin tim, un humba gjithka; punn time, familjen time. Gjithka. Humba lidhjet me familjen. Ata jan ende n Herat. Talebant i ndjekin familjet e gazetarve, ata mund ta gjejn familjen time dhe mund ta vrasin. Famijla ime shkoi n nj shtpi tjetr dhe fshihen nga ndjekjet e talebanve, ndaj jam shum e shqetsuar pr familjen time”, – thot Zijagul.

  Ajo sht prpjekur t telefonoj familjen n Afganistan dhe t msoj lajme pr ta nga Shqipria, por ktu sapo ka ardhur dhe nuk sht e leht t gjej lidhje t tilla. “Un jam vetm fizikisht ktu, zemra ime sht tek atdheu im, tek njerzit e mi. Dua prsri t punoj si gazetare, por m duket e pamundur n kto kushte. Askush nuk di asgj pr t ardhmen” – thot gazetarja nga Herati.

  Ndrsa Muhamed Isa sht vetm 16 vjec, nxns n klasn e 11 t Kolegjit. Ai erdhi n Shqipri bashk me familjen, dy prindrit, motrn dhe vllain. Pak dit m par, ai thot se ishte plot me ndrra, shpresa dhe me plane pr t ardhmen, sepse studionte n nj prej shkollave m t mira t Afganistanit, por pas ardhjes s talebanve i humbi t gjith kto dshira pr shkollim.

  “Babai im sht gazetar dhe njkohsisht professor n Universitet. Talebant e krcnuan at disa her dhe ai u detyrua t emigroj. Talebant anulluan gjith fluturimet nga Herati n Kabul dhe ishte mjaft e vshtir t mbrrije n Kabul. N kryeqytet shkuam me nj autobus pr 24 or rresht udhtim” – thot Muhamedi i vogl.

  Ai shtoi se Shqipria ishte “vendi m i bukur q kishte par jetn e vet”, se njerzit ktu jan shum t dashur, i ndihmojn pr do nevoj, dhe jan shum t qet. Tani ai shqetsohet shum pr nj shok n vendlindje.

  “Shoku im m i mir ishte nj gjeni n shkoll. Edhe ai donte t shkonte n vende t tjera kto dit. M duket se ka ngelur ende n Herat, ndaj dua q edhe ai t vij ktu, sepse kishte shum dshira pr t realizuar me matematikn dhe shkenca t tjera. Ka nj mundsi q ai t dal n Iran, por sht shum e vshtir t vij kndej” – thot Muhamed Isa.

  Midis qytetarve afgan t sapoardhur n Shqipri ka edhe specialist t ekonomis dhe legjislacionit. Nj prej tyre sht edhe drejtuesi i Organizats pr Studime Ekonomike e ligjore t Afganistanit, Muhamed Halid Ramizi, i cili na krkoi t’ja mbulonim fytyrn pr arsye sigurie. Ai thot se kjo ishte qendra kryesore e krkimeve liberale n Afganistan.

  “Un punoja si drejtues i nj prej qendrave studimore q mbrojtjen e t drejtave njerzore dhe vlerave t tjera shoqrore si demokraci, lirit personale, ekonomia e tregut. Por pr fat t keq, pas pushtimit nga talebant, pasi ata erdhn n pushtet n Afganistan, hapsira jon e puns u ngushtua mjaft, kshtu q u b e pamundur t veproje atje. Ata u munduan t na kapnin dhe mund t na vrisnin menjher”- thot zoti Ramizi.

  Organizatat ndrkombtare partnere dhe qeveria shqiptare i solln n Shqipri at me familjen, me kolegt dhe tani jan t sigurt. “Tani po shohim far do t ndodh n Afganistan dhe jam i sigurt q ne do t bjm shum m tepr veprimtari nga jasht Afganistanit pr kombin afgan” – thot zoti Ramizi.

  Organizata e tij kishte 20 persona, pjesa m e madhe jan ktu n Shqipri, dhe nj pjes n vendet fqinje t Afganistanit, si Pakistan e Taxhikistan por, sipas tij, atje ata jan t rrezikuar seriozisht nga grupet talebane.

  “N Shqipri na pritn njerz shum miqsor dhe t dashur, dhe ne kemi nj respekt t madh pr popullin shqiptar. Ne nuk donim ta linim atdheun ton n ato kushte, por jeta jon u rrezikua seriozisht. Ktu n Shqipri jemi t sigurt, na duan t gjith, ndrkoh disa organizata po punojn pr t na drguar n SHBA. Tani pr tani po gzojm mbrojtjen dhe kujdesin e populit dhe qeveris shqiptare” – thot zoti Ramizi.

  Brenda 4 ditve t fundit kan mbrritur n Aeroportin Nn Tereza 6 avion, duke strehuar n Shqipri 607 qytetar afgan t shprngulur nga rreziqet e shtuara prej talebanve n Kabul. T dieln mbrritn edhe dy avion t tjer me 182 shtetas afgan t larguar nga Kabuli, mes t cilve edhe nna me fmij t mitur. Shqipria u angazhua qysh n fillim pr t strehuar shtetas afgan, q po largohen nga atdheu i tyre, sepse rrezikohen t vriten nga talebant. Autoritetet shqiptare jan shprehur se mund t presin deri n 4 mij qytetar afgan dhe kan br gati pr mikpritjen e tyre nj numr t konsiderueshm hotelesh dhe kampuse studentore.  Zeri i Amerikes

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,315
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Premtim i mbajtur! Edi Rama e kthen Shqiprin n Albanistan, hap dyert pr refugjatt afgan

  Zgjatet qndrimi afganve, qeveria vendos t’i asistoj edhe pr 6 muajt e ardhshm

  Emri: Refugjate-afgane-1-2048x1152.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 39.0 KB

  Afgant e ardhur nj vit m par n Shqipri pasi talebant morn pushtetin n kt vend do t qndrojn edhe 6 muaj t tjer n vendin ton.

  Qeveria ka marr vendimin kt t enjte dhe jan ngarkuar 8 ministri q t merren me procedurat e zgjatjes s qndrimit t tyre n vendin ton.

  Vern e kaluar m shum se 900 afgan u vendosn n Durrs dhe Shngjin dhe qeveria shqiptare mori prgjegjsin pr akomodimin dhe sigurin e tyre.

  Sipas marrveshjet afgant do t qndronin n vendin ton deri n prfundimin e procedurave pr pajisjen me viz pr t udhtuar m pas n shtetet e bashkuara t Ameriks dhe Europs perndimore.

  Euronews

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 19-01-2022, 12:40
 2. Albanistan: Fondet e BE-s u prdorn nga Rama pr blerje votash
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-05-2021, 09:56
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-04-2021, 09:08
 4. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 17-03-2021, 21:19
 5. Asnj premtim i mbajtur nga qeveria
  Nga Wordless n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 14-10-2016, 06:19

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •