Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    621

    Evropianët ne Epokës së Gurit përdornin kozmetikë 6,000 vjet më parë - 2000 vjet para kozmetikës së

    Vazët e gjetur në Kroaci përmbajnë gjurmë të dyllve të bletes dhe një mineral me bazë plumbi të bardhë
    Analiza e përbërësve gjurmë të gjetur në një shishe qeramike në Slloveni, e cila daton midis vitev 4350 dhe 4100 pes, tregoi se përmban dyllë bletësh, yndyrë shtazore dhe kozmetikë me bazë plumbi.
    Nëse është ne te vërtet një enë me grimi, kjo do të thoshte që grimi ishte përdorur në Evropë më shumë se 2000 vjet më herët nga sa mendohej.
    Për më tepër, kjo do të thotë se kjo shishe është 2000 vjet më e vjetër se dëshmia më e hershme e kozmetikës në Egjiptin e lashtë dhe Mesopotaminë, shkruan New Scientist.
    Mbi njëqind shishe të ngjashme
    Bine Kramberger, një arkeologe nga Instituti për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore të Sllovenisë, e gjeti këtë shishe të vogël qeramike në Zgornji Radvanj në 2014.


    Vazo ishte e vendosur në një zonë të pushtuar nga një popull parahistorik e Lasinjas në 4350 p.e.son, e cila e ka origjinën nga gjuetarët-grumbulluesit në Evropën Perëndimore.
    Mbi njëqind vazo të ngjashme janë zbuluar në rajon, kryesisht atribuar Lasinja në ultësirën juglindore të Alpeve ose kulturës Vinca në Ballkanin Qendror.
    Fillimisht, supozohej se ato ishin lodra për fëmijë për shkak të madhësisë dhe ngjashmërisë së tyre me kokat e kafshëve dhe njerëzve.
    Sidoqoftë, një analizë më e detajuar tregoi se shishja përmbante gjurmë dylli bletësh, yndyrna bimore dhe shtazore dhe një substancë të bardhë të bazuar në plumb, e njohur si cerusite, e cila është përdorur në kozmetikë për shekuj me radhë.
    Shumica e shisheve kishin vrima në doreza, duke treguar se ato ndoshta ishin të lidhura në një rrip ose lëkurë dhe të veshura rreth qafës ose belit.
    Si u grimuan popujte e lashtë
    Cerusite është një mineral i njohur si plumbi i bardhë ose karbonati i plumbit.
    Gjatë historisë, ajo është përdorur në kozmetikë, megjithëse kjo praktikë më vonë pushoi sepse substanca është mjaft toksike.
    Krambergeri e konsideron këtë një zbulim të jashtëzakonshëm sepse "rrallë ka vazo në të cilat ka ende mbetje të përmbajtjes së mëparshme".
    Ai dhe ekipi i tij analizuan më shumë se dhjetra vazo të tjera të së njëjtës epokë dhe zbuluan se ato përmbanin gjithashtu cerusit dhe minerale të tjera të plumbit.
    Provat më të hershme të përdorimit të kozmetikës në Egjipt datojnë afërsisht në 4000 para Krishtit.
    Burrat dhe gratë më pas përdorën okër të kuqe si skuqje në faqet e tyre ose për grimin e buzëve.

    https://www.dailymail.co.uk/sciencet...able-jars.html
    1.Një vazo e Epokës së Gurit nga Evropa që mund të jetë mbartur në qafë ose në bel
    [/SIZE]
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 31-07-2021 më 07:23

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 02-02-2018, 02:57
  2. Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 08-05-2013, 11:20
  3. Krijimi! Sa vjet më parë?
    Nga Elton80 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 24-09-2007, 11:27
  4. Një kampion shqiptar, 200 vjet para Krishtit
    Nga ALBA në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-03-2005, 19:56
  5. Si neser tre vjet me pare!!
    Nga Shpirt Njeriu në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 15-09-2004, 22:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •