Emri:  Screen-Shot-2018-03-23-at-15.45.05.jpg

Shikime: 5547

Madhsia:  80.6 KB

Ndoshta asnj vizatim tjetr nuk prmbledh m mir idealin e Da Vinit pr rendin matematikor, sa Njeriu Vitruvian, q i prket vitit 1490: sht pamja e nj njeriu me krah dhe kmb t shtrira, krthiza e t cilit mbivendoset n qendrn e nj rrethi. Vizatimi ilustron se sa i magjepsur ishte Leonardo nga fiziku i njeriut dhe prmasat e tij, dhe n t njjtn koh demonstron qart parimet mbi t cilat ai ngriti veprn e tij si shkenctar

Mos brtit mendo!
Kur njerzit nuk kan argumenta, ata kan tendencn q t ngrejn gjithnj e m shum zrin. Sa her q e brtitura sht reagimi gjat nj debati, ather nuk mund t ket shkenc t vrtet.

Njerzimi sht bota
Njeriu sht modeli final i bots. Prmasat gjenden jo vetm n numra dhe dimensione, por edhe tek toni, pesha, koha dhe vendi, ashtu sikurse ekzistojn n do forc tjetr q ekziston.

Dobia
Kur shkruani pr idet tuaja: n fillim shpjegoni dobit e ksaj siprmarrjeje, me qllim q dija e tyre t mos jet pa vler.

Admirimi i natyrs
Eja dhe vzhgo mrekullit e natyrs, q i zbulon vetm kur e vshtron At. Nuk ka asgj n natyr q nuk buron prej shkencs.

Matematika
Cilido q injoron urtsin e lart t matematiks, e ushqen veten me iluzion. Asnj investigim njerzor nuk mund t quhet shkenc e vrtet, nse nuk mund t demonstrohet matematikisht.

Origjina e fenomeneve natyrore
do gj n kozmos prhapet me val. do proces n natyr ndodh n kohn m t shkurtr t mundshme. Dhe lvizja sht origjina e gjith jets. / bota.al