Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3

  Raporti i OSBE/ODHIR: Problematika e zgjedhjeve si n Afganistan e jo si shtet evropian

  Raporti i OSBE-ODIHR pr zgjedhjet e 25 prillit, sipas Zrit t Ameriks

  Emri: frak-750x375.jpg

Shikime: 3077

Madhsia: 21.3 KB

  Nga Zri i Ameriks

  Raporti prfundimtar i ODIHR-it pr zgjedhjet parlamentare t 25 Prillit, i publikuar t hnn, i prmbahet gjetjeve kryesore t prfshira q n prfundimet paraprake, t nesrmen e votimit, duke u pasuruar pr disa nga shtjet me element shtes.

  Ndrsa vlerson procesin zgjedhor, dokumenti i prgatitur nga misioni i vzhguesve ndrkombtar, prmend shqetsimet lidhur me fenomenin e shitblerjes s vots, shfrytzimit nga ana e Partis socialiste t burimeve q i jep t qnurit n pushtet, si dhe ofron nj seri rekomandimesh pr zgjedhjet e ardhshme.

  Raporti i qndron vlersimit se n zgjedhjet e 25 Prillit, votuesit patn mundsi t zgjidhnin mes kandidatve, t cilt mundn t bnin fushat n mnyr t lir dhe n kushtet e nj kuadri ligjor q respekton lirit themelore dhe se pas nj marrveshjeje t re q i dha fund nj ngri politik, aktort kryesor patn besim t mjaftueshm pr t marr pjes n zgjedhje. Megjithat raporti vren se ndrsa nj numr rekomandimesh t ODIHR dhe Komisionit t Venecias u morn parasysh n ndryshimet ligjore, rekomandime t tjera mbeten t patrajtuara, prfshir ato q lidhen me de-politizimin e komisioneve zgjedhore t nivelit m t ult, t drejtat e votimit t personave me aftsi t kufizuara, prgjegjsin penale pr shpifje dhe prdorimin n lajme t materialeve t fushats

  Partia socialiste n pushtet, e cila fitoi nj mandat t tret qeveriss kritikohet se mori avantazhe t konsiderueshme nga t qenit n pushtet, prmes kontrollit t administrats lokale dhe nga shprdorimi i burimeve t administrats publike. Kjo u amplifikua prmes mbulimit pozitiv t institucioneve shtetrore n media thekson raporti, i cili m tej vren se pavarsisht nj kuadri ligjor solid q ndalon shprdorimin e burimeve administrative dhe minimizon avantazhin e partis n pushtet, ministrat vazhduan t bnin fushat gjat angazhimeve zyrtare. Publiciteti q erdhi si rrjedhoj e ksaj i dha partis qeverisse nj avantazh t konsiderueshm.

  Nga ana tjetr vihet n dukje se presidenti Ilir Meta, n kapacitetin e tij zyrtar bri fushat kundr partis qeverisse.

  Sipas misionit ndrkombtar t vzhguesve pretendimet pr shitblerje votash qen t vazhdueshme gjat fushats. Praktikat gjersisht t prhapura t shitblerjes s votave vazhduan t prbnin problem. Nj numr i lart i hetimeve u hapn n kt drejtim. Rreth 30 hetime kriminale t blerjes s vots dhe rreth 50 shtje penale pr parregullsi t tjera u iniciuan n lidhje me zgjedhjet e 2021.

  Raporti v n dukje se ofrimi i stimujve dhe presioni i pretenduar ndaj npunsve civil prbn shqetsim. E po ashtu dhe rrjedhja e t dhnave personale sensitive, duke prfshir edhe preferencat politike t zgjedhsve prbn shqetsim serioz dhe i bn zgjedhsit vulnerabl ndaj trysnis, thekson raporti duke ju referuar kshtu sistemit t patronazhistve t ngritur nga Partia socialiste.

  Raporti prfundimtar vlerson qartazi rolin e Komisionit Qendror t Zgjedhjeve, dhe strukturave t tij, prfshir fazn e ankimimeve n t ciln u angazhua dhe Kolegji Zgjedhor. Sipas ODIHR-it ankimimet dhe apelimet u morrn n konsiderat n nj proces t hapur dhe t rregullt, me respektimin e t drejtave procedurale t palve dhe vendimet t justifikuara n mnyr t arsyeshme.

  ODIHR ka ofruar dhe nj seri rekomandimesh pr t mbshtetur prpjekjet pr t harmonizuar zgjedhjet n Republikn e Shqipris me angazhimet e OSBE-s dhe detyrimet dhe standardet e tjera ndrkombtare pr zgjedhjet demokratike. Jan t paktn 5 rekomandime q cilsohen si prparsore e q lidhen me nevojn pr t rishikuar m tej kornizn ligjore, pr t garantuar t drejtn pr nj zgjedhje t lir dhe t fsheht, pr identifikimin, hetimin dhe ndjekjen penale t rasteve t blerjes s vots, pr garantimin e siguris s t dhnave personale t qytetarve dhe kufizimin e prdorimit n lajme t materialeve elektorale.

  N zgjedhjet e 25 Prillit Partia socialiste siguroi e vetme shumicn me 74 deputet. Partia Demokratike mori 59 vende n parlamentin e ardhshm, ndrsa aleatja e saj kryesore LSI, e cila garoi m vete, do t ket 4 deputet. Opozita vijon t denoncoj zgjedhjet duke i konsideruar ato nj masakr elektorale, e duke deklaruar se nuk do ti njoh kurr ato, pavarsisht se n shtator do t jet pjes e parlamentit t dal nga kto zgjedhje. Edhe n nj reagim pas publikimit t raportit, kryetari demokrat Lulzim Basha shprehet se ky dokument konfirmon se m 25 prill u tjetrsua vullneti i shqiptarve. Raporti konfirmon at q t gjith shqiptart e din tashm: 25 prilli nuk kishte lidhje me demokracin dhe zgjedhjet e lira e t ndershme. Ndrsa sipas sekretarit t Prgjithshm t Partis socialiste, Taulant Balla, Shqipria mori raportin m t mir pr zgjedhjet n kto 30 vite

  Zri Ameriks

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Raporti i OSBE/ODHIR: Problematika e zgjedhjeve si n Afganistan e jo si shtet evropian

  Raportin e plote e gjeni me poshte:

  493687.pdf

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-06-2017, 18:01
 2. Raporti perfundimtar i OSBE/ODIHR per zgjedhjet vendore
  Nga shigjeta n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-08-2011, 19:26
 3. Raporti i ODHIR mbi zgjedhjet vendore, 8 maj 2011
  Nga skipetar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 16-06-2011, 04:13
 4. Raporti i OSBE: Zgjedhjet e qershorit, nje permiresim i ndjeshem
  Nga juanito02 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 16-09-2009, 08:08
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-04-2005, 10:51

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •