WordPress është miqësor me SEO, por gjithsesi ka disa mënyra për t’i bërë webfaqet tuaja më të optimizuara për motorët e kërkimit duke rregulluar disa nga veçoritë e WordPress. Ky artikull është posaçërisht për fillestarët, por edhe përdoruesit me përvojë mund të kontrollojnë dy herë nëse nuk kanë harruar ndonjë gjë.

Çfarë është SEO dhe pse ju nevojitet?
Optimizimi i Motorëve të Kërkimit ose SEO është një mënyrë për t’ju dhënë motorëve të kërkimit më shumë informacion në lidhje me faqen tuaj të internetit.

Sa më shumë informacion që kanë, aq më të mëdha janë shanset tuaja për të arritur renditje më të mirë. Për ta bërë këtë, duhet të bëni një numër konfigurimesh në strukturën dhe shtresat e faqes suaj të internetit.

Si një rregull i përgjithshëm, SEO është efektive kur bëni shumë gjëra të vogla në mënyrë korrekte dhe nuk është për t’u habitur që Google zyrtarisht raporton se ka mbi 250 faktorë të renditjes në algoritmin e tyre.

Pse keni nevojë për SEO?
Ta themi thjesht, SEO mund t’ju japë një avantazh konkurrues ndaj pronarëve të faqeve të internetit që nuk praktikojnë SEO, kështu që do t’ju duhet të konkurroni me më pak faqe interneti për faqet kryesore të rezultateve të motorëve të kërkimit.

Motorët e kërkimit kanë rregulla dhe SEO është mënyra e vetme për të luajtur lojën e tyre në mënyrë korrekte.

# 1 – Struktura URL (Permanent links)
Kur konfiguroni WordPress për herë të parë, gjëja e parë që duhet të bëni pasi të jetë ngritur faqja e internetit është të konfiguroni strukturën URL. Kjo në përgjithësi njihet si Permanent links dhe mund ta gjeni nën SETTINGS > PERMALINKS në menunë WordPress.

[​IMG]
Praktika më e mirë është të kesh URL që janë të lehta për tu kuptuar, fjalët kyçe ndahen nga ‘-‘ dhe nuk përmbajnë informacion të panevojshëm. Vendosja më e optimizuar që plotëson udhëzimet e mësipërme është Post Name.

# 2 – Dukshmëria e kërkimit
Kur publikoni një faqe interneti ju mund të zgjedhni nëse motorët e kërkimit duhet të përfshijnë ose jo faqet tuaja të internetit në indeksin e tyre. Në WordPress ky është një parametër nën SETTINGS > READING dhe nëse është vendosur gabimisht, mund të shkaktojë probleme të mëdha pasi motorët e kërkimit nuk do të indeksojnë faqen tuaj të internetit në mënyrë korrekte. Si një praktikë më e mirë gjithmonë kontrolloni që opsioni Discourage Search Engines from indexing this Site të mos jetë i zgjedhur apo aktivizuar.

# 3 – Hartat e faqeve XML
Crawlers e motorëve të kërkimit mund të zbulojnë faqe nga webfaqja juaj duke përdorur metoda të ndryshme, por një mënyrë e thjeshtë për ta bërë më të lehtë këtë detyrë është krijimi i një XML Sitemap dhe paraqitja e tij në indeksin e tyre. Një sitemap XML është vetëm një listë e të gjitha faqeve që gjenden në webfaqen tuaj dhe dëshironi të indeksojnë motorët e kërkimit, në një format që ata mund të kuptojnë.

Në mënyrë të paracaktuar WordPress nuk gjeneron një Sitemap por ju mund të përdorni një shtesë shtesë si Google XML Sitemap Generator që mund të krijojë XML Sitemaps që ju nevojiten.

# 4 – Titulli dhe përshkrimi i faqes kryesore
Në varësi të themes ose kornizës (framework) që përdorni, keni mundësi për konfigurimin e titullit dhe përshkrimit të faqes suaj të internetit. Rregullat që duhet të ndiqni janë si më poshtë:

Titulli duhet të ketë më pak se 70 karaktere, pa përfshirje të fjalëve kyçe, mund të përfshijë edhe domenin e uebfaqes. Për Shembull titulli për ballinën e faqes tonë: “Hostinkos.com – Web hosting i klasit të parë, faqe unike me kosto të ulët dhe më shumë!”.

Përshkrimi duket të ketë më pak se 156 karaktere, pa përshirje të fjalëve kyçe, duke e bërë atë tërheqëse në mënyrë që përdoruesit të dëshirojnë të klikojnë dhe të hyjnë në faqen tuaj të internetit.

# 5- Titujt dhe përshkrimet për faqet / postimet
Kur krijoni një postim ose faqe të re, WordPress automatikisht do të marrë titullin e postimit / faqes dhe do ta përdorë atë si Titulli SEO të faqes. Derisa kjo funksionon për shumicën e rasteve, ndonjëherë është më mirë të shkruash një titull më të personalizuar të SEO-së, i cili mund të jetë i ndryshëm nga titulli aktual i postimit.