WordPress sht miqsor me SEO, por gjithsesi ka disa mnyra pr ti br webfaqet tuaja m t optimizuara pr motort e krkimit duke rregulluar disa nga veorit e WordPress. Ky artikull sht posarisht pr fillestart, por edhe prdoruesit me prvoj mund t kontrollojn dy her nse nuk kan harruar ndonj gj.

far sht SEO dhe pse ju nevojitet?
Optimizimi i Motorve t Krkimit ose SEO sht nj mnyr pr tju dhn motorve t krkimit m shum informacion n lidhje me faqen tuaj t internetit.

Sa m shum informacion q kan, aq m t mdha jan shanset tuaja pr t arritur renditje m t mir. Pr ta br kt, duhet t bni nj numr konfigurimesh n strukturn dhe shtresat e faqes suaj t internetit.

Si nj rregull i prgjithshm, SEO sht efektive kur bni shum gjra t vogla n mnyr korrekte dhe nuk sht pr tu habitur q Google zyrtarisht raporton se ka mbi 250 faktor t renditjes n algoritmin e tyre.

Pse keni nevoj pr SEO?
Ta themi thjesht, SEO mund tju jap nj avantazh konkurrues ndaj pronarve t faqeve t internetit q nuk praktikojn SEO, kshtu q do tju duhet t konkurroni me m pak faqe interneti pr faqet kryesore t rezultateve t motorve t krkimit.

Motort e krkimit kan rregulla dhe SEO sht mnyra e vetme pr t luajtur lojn e tyre n mnyr korrekte.

# 1 Struktura URL (Permanent links)
Kur konfiguroni WordPress pr her t par, gjja e par q duhet t bni pasi t jet ngritur faqja e internetit sht t konfiguroni strukturn URL. Kjo n prgjithsi njihet si Permanent links dhe mund ta gjeni nn SETTINGS > PERMALINKS n menun WordPress.

[​IMG]
Praktika m e mir sht t kesh URL q jan t lehta pr tu kuptuar, fjalt kye ndahen nga - dhe nuk prmbajn informacion t panevojshm. Vendosja m e optimizuar q plotson udhzimet e msiprme sht Post Name.

# 2 Dukshmria e krkimit
Kur publikoni nj faqe interneti ju mund t zgjedhni nse motort e krkimit duhet t prfshijn ose jo faqet tuaja t internetit n indeksin e tyre. N WordPress ky sht nj parametr nn SETTINGS > READING dhe nse sht vendosur gabimisht, mund t shkaktoj probleme t mdha pasi motort e krkimit nuk do t indeksojn faqen tuaj t internetit n mnyr korrekte. Si nj praktik m e mir gjithmon kontrolloni q opsioni Discourage Search Engines from indexing this Site t mos jet i zgjedhur apo aktivizuar.

# 3 Hartat e faqeve XML
Crawlers e motorve t krkimit mund t zbulojn faqe nga webfaqja juaj duke prdorur metoda t ndryshme, por nj mnyr e thjesht pr ta br m t leht kt detyr sht krijimi i nj XML Sitemap dhe paraqitja e tij n indeksin e tyre. Nj sitemap XML sht vetm nj list e t gjitha faqeve q gjenden n webfaqen tuaj dhe dshironi t indeksojn motort e krkimit, n nj format q ata mund t kuptojn.

N mnyr t paracaktuar WordPress nuk gjeneron nj Sitemap por ju mund t prdorni nj shtes shtes si Google XML Sitemap Generator q mund t krijoj XML Sitemaps q ju nevojiten.

# 4 Titulli dhe prshkrimi i faqes kryesore
N varsi t themes ose kornizs (framework) q prdorni, keni mundsi pr konfigurimin e titullit dhe prshkrimit t faqes suaj t internetit. Rregullat q duhet t ndiqni jan si m posht:

Titulli duhet t ket m pak se 70 karaktere, pa prfshirje t fjalve kye, mund t prfshij edhe domenin e uebfaqes. Pr Shembull titulli pr ballinn e faqes ton: Hostinkos.com Web hosting i klasit t par, faqe unike me kosto t ult dhe m shum!.

Prshkrimi duket t ket m pak se 156 karaktere, pa prshirje t fjalve kye, duke e br at trheqse n mnyr q prdoruesit t dshirojn t klikojn dhe t hyjn n faqen tuaj t internetit.

# 5- Titujt dhe prshkrimet pr faqet / postimet
Kur krijoni nj postim ose faqe t re, WordPress automatikisht do t marr titullin e postimit / faqes dhe do ta prdor at si Titulli SEO t faqes. Derisa kjo funksionon pr shumicn e rasteve, ndonjher sht m mir t shkruash nj titull m t personalizuar t SEO-s, i cili mund t jet i ndryshm nga titulli aktual i postimit.