Strukturuar Query Language, ose SQL, sht nj gjuh programimi e krijuar posarisht pr bazat e t dhnave. sht gjuha m e prdorur gjersisht e bazs s t dhnave; t gjith kan nevoj pr SQL.

Emri:  3acefb1a76a8b23b48a09f342de54580c1fababf.jpg

Shikime: 421

Madhsia:  28.9 KB

SQL prdoret pr t ndar dhe menaxhuar t dhnat, veanrisht t dhnat q gjenden n sistemet relacionale t menaxhimit t bazs s t dhnave - t dhnat jan t organizuara n tabela dhe skedart e shumfisht, secila q prmbajn tabela t t dhnave, mund t lidhen s bashku me nj fush t prbashkt.

Duke prdorur SQL, ju mund t krkoni (krkoni informacion nga bazat e t dhnave), prditsoni dhe riorganizoni t dhnat, si dhe krijoni dhe modifikoni skemn (strukturn) e nj sistemi t bazs s t dhnave dhe kontrolloni qasjen n t dhna. Softueri i zakonshm q prdoret pr servert SQL prfshijn Microsoft Access, MySQL dhe Oracle.

Historia e SQL

N vitin 1969, hulumtuesi IBM Edgar F. Codd prcaktoi modelin e bazs s t dhnave relacionale, i cili u b baza pr zhvillimin e gjuhs SQL. Thn thjesht, modeli i bazs s t dhnave relacionale po ka nj informacion t prbashkt (ose nj “els”) t lidhur me t dhna t ndryshme. Nj shembull sht nj emr prdoruesi q shoqrohet me emrin tuaj t vrtet dhe numrin e telefonit.

Disa vjet m von, IBM filloi t punoj n nj gjuh t re pr sistemet relacionale t menaxhimit t bazs s t dhnave bazuar n gjetjet e Codd. Gjuha fillimisht quhej SEQUEL ose Language Structured English Query. Ky projekt, i quajtur System / R, kaloi disa implementime dhe rishikime, dhe emri i gjuhs u ndryshua disa her prpara se t quhej m n fund SQL.

Pas fillimit t testimit n SQL n vitin 1978, IBM filloi zhvillimin e produkteve komerciale, duke prfshir SQL / DS (1981) dhe DB2 (1983). Shitsit e tjer e ndoqn, duke njoftuar ofertat e tyre komerciale me baz SQL. Kto prfshijn Oracle, i cili lshoi ​​produktin e par n 1979, si dhe Sybase dhe Ingres.

Msoni SQL

SQL sht m e leht pr fillestart pr t msuar se sa pr ata t marrin gjuh programimi si Java, C + +, PHP ose C #.

Nse dshironi t msoni SQL, por keni shum pak sfond t programimit ekzistues, mund t prfitoni nga prpjekja pr t prdorur nj nga burimet m posht, pastaj duke marr nj pikiat m t thell me nj kurs universitar ose t kolegjit komunitar. Prndryshe, mund t prfitoni nga shum msime falas online ose kurse t paguara n distanc.

Ktu jan disa shembuj t msimeve falas:

W3Schools SQL Tutorial
SQLcourse.com (tutorial i hyrjes SQL)
Codecademy ka nj program Learn SQL, si dhe nj kurs t avancuar n analizimin e metrics SQL biznesit
Nse jeni t interesuar n kurset e msimit t distancave t paguara, ne rekomandojm Hyrje t Shoqats Ndrkombtare t Webmasters (IWA) n SQL (Prdorimi i Aksesit) ose Hyrje n SQL (Prdorimi i MySQL).

Un kam marr kurse IWA m par. Ato SQL jan vetm katr jav, por ato jan m t strukturuara sesa msimet e vet-msimit, sepse kurset jan t udhhequra nga instruktort dhe prfshijn prfundimin e detyrave specifike nj her n jav. Ju do t habiteni se sa shum mund t msoni n nj koh kaq t shkurtr.

Librat e prdorshm n SQL pr fillestart prfshijn:

SQL: Udhzuesi i Fillestarve
SQL n nj fjal

Kontrolloni bibliotekn tuaj lokale pr t par nse mbartin kto ose libra t tjer inteligjent SQL.

Aftsit SQL jan t dshirueshme

Si u prmend m par, pothuajse gjithkush ka nevoj pr dik me njohuri SQL n organizatn e tyre.

Sipas Gooroo, n vitin 2015 u reklamuan 50,705 vende pune q krkonin njohuri SQL dhe paga mesatare pr nj pozicion q krkon njohuri SQL sht 81,632 dollar.