Strukturuar Query Language, ose SQL, është një gjuhë programimi e krijuar posaçërisht për bazat e të dhënave. Është gjuha më e përdorur gjerësisht e bazës së të dhënave; të gjithë kanë nevojë për SQL.

Emri:  3acefb1a76a8b23b48a09f342de54580c1fababf.jpg

Shikime: 486

Madhësia:  28.9 KB

SQL përdoret për të ndarë dhe menaxhuar të dhënat, veçanërisht të dhënat që gjenden në sistemet relacionale të menaxhimit të bazës së të dhënave - të dhënat janë të organizuara në tabela dhe skedarët e shumëfishtë, secila që përmbajnë tabela të të dhënave, mund të lidhen së bashku me një fushë të përbashkët.

Duke përdorur SQL, ju mund të kërkoni (kërkoni informacion nga bazat e të dhënave), përditësoni dhe riorganizoni të dhënat, si dhe krijoni dhe modifikoni skemën (strukturën) e një sistemi të bazës së të dhënave dhe kontrolloni qasjen në të dhëna. Softueri i zakonshëm që përdoret për serverët SQL përfshijnë Microsoft Access, MySQL dhe Oracle.

Historia e SQL

Në vitin 1969, hulumtuesi IBM Edgar F. Codd përcaktoi modelin e bazës së të dhënave relacionale, i cili u bë baza për zhvillimin e gjuhës SQL. Thënë thjesht, modeli i bazës së të dhënave relacionale po ka një informacion të përbashkët (ose një “çelës”) të lidhur me të dhëna të ndryshme. Një shembull është një emër përdoruesi që shoqërohet me emrin tuaj të vërtetë dhe numrin e telefonit.

Disa vjet më vonë, IBM filloi të punojë në një gjuhë të re për sistemet relacionale të menaxhimit të bazës së të dhënave bazuar në gjetjet e Codd. Gjuha fillimisht quhej SEQUEL ose Language Structured English Query. Ky projekt, i quajtur System / R, kaloi disa implementime dhe rishikime, dhe emri i gjuhës u ndryshua disa herë përpara se të quhej më në fund SQL.

Pas fillimit të testimit në SQL në vitin 1978, IBM filloi zhvillimin e produkteve komerciale, duke përfshirë SQL / DS (1981) dhe DB2 (1983). Shitësit e tjerë e ndoqën, duke njoftuar ofertat e tyre komerciale me bazë SQL. Këto përfshijnë Oracle, i cili lëshoi ​​produktin e parë në 1979, si dhe Sybase dhe Ingres.

Mësoni SQL

SQL është më e lehtë për fillestarët për të mësuar se sa për ata të marrin gjuhë programimi si Java, C + +, PHP ose C #.

Nëse dëshironi të mësoni SQL, por keni shumë pak sfond të programimit ekzistues, mund të përfitoni nga përpjekja për të përdorur një nga burimet më poshtë, pastaj duke marrë një pikiatë më të thellë me një kurs universitar ose të kolegjit komunitar. Përndryshe, mund të përfitoni nga shumë mësime falas online ose kurse të paguara në distancë.

Këtu janë disa shembuj të mësimeve falas:

W3Schools SQL Tutorial
SQLcourse.com (tutorial i hyrjes SQL)
Codecademy ka një program Learn SQL, si dhe një kurs të avancuar në analizimin e metrics SQL biznesit
Nëse jeni të interesuar në kurset e mësimit të distancave të paguara, ne rekomandojmë Hyrje të Shoqatës Ndërkombëtare të Webmasters (IWA) në SQL (Përdorimi i Aksesit) ose Hyrje në SQL (Përdorimi i MySQL).

Unë kam marrë kurse IWA më parë. Ato SQL janë vetëm katër javë, por ato janë më të strukturuara sesa mësimet e vetë-mësimit, sepse kurset janë të udhëhequra nga instruktorët dhe përfshijnë përfundimin e detyrave specifike një herë në javë. Ju do të habiteni se sa shumë mund të mësoni në një kohë kaq të shkurtër.

Librat e përdorshëm në SQL për fillestarët përfshijnë:

SQL: Udhëzuesi i Fillestarëve
SQL në një fjalë

Kontrolloni bibliotekën tuaj lokale për të parë nëse mbartin këto ose libra të tjerë inteligjentë SQL.

Aftësitë SQL janë të dëshirueshme

Siç u përmend më parë, pothuajse gjithkush ka nevojë për dikë me njohuri SQL në organizatën e tyre.

Sipas Gooroo, në vitin 2015 u reklamuan 50,705 vende pune që kërkonin njohuri SQL dhe paga mesatare për një pozicion që kërkon njohuri SQL është 81,632 dollarë.