Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  111

  Kush i nxit t diplomuarit dhe profesionistt e rinj t largohen nga Shqiperia?

  3 Korrik 20210

  Shifrat dhe statisikuat pr largimet e t rinjve t diplomuar dhe t profesionistve t t gjitha profesioneve jasht shtetit pr nj jet m t mir jan t larta.
  Largimet e tyre kan reflektojn sigurisht pasigurit q hasin n vndin ton pr t gjetur pun, pr pages m t madhe, prnj jet m t mir, pr nj siguri shndetsore m t mir, por edhe pr disa nj kuriozitet pr t par t panjohurn, pr t krahasuar at q kan par n tv, filma me realitetin e Perndimit.
  Po t shohsh statistikat mund t vresh se Shqipria n Censusin e vitit 2011 kishte 3.023 milion banor.
  N Censusin e vitit 2001 popullsia ra nga 3.3 milion q ishte n vitin 1990 n 3,023,000 banor.
  2011 2.83 milion banor
  2017 2.87 milion banor
  2018 2,866,376 milion banor
  2019 2,854,191 milion banor
  2020 2,837,848 milion banor
  Nga 1991, 350,000 shqiptar kan emigruar n itali, 440,000 shqiptar jan vendosur n Greqi, 50.000 n Angli, 60.000 ne SHBA dhe Kanada etj, ne Belgjike dhe Gjermani, Turqi, France, etj.
  (https://en.xn--ikipedia-s1a.org/iki...ics_of_Albania).
  Gjat gjith kohs ka patur lvizje migruese t popullats nga Shqipria vajtje dhe ardhje. Asnjeher gazetat dhe Mediat tv krejtsisht t politizuara nuk kan thn t vrtetn e bazuar n statistika, por pr t shkaktuar indinjat dhe konfuzion kan informuar t dhna jo t sakta.
  Problemet e migracionit dihen nga e gjith popullata se prse largohen njerzit dhe kjo nuk prbn sekret.
  Problemet qndrojn se si shteti qeverit q jan aktuale dhe ato q do t vijn t ken mundsin t paksojn largimin sidomos t t rinjve dhe profesionistve me qllim q Shqipria t ket nj stabilitet demografik por dihet q pa t rinjt nuk ka t ardhme vndi.
  Dihet gjithashtu se nga largimi i grup-moshs s re m aktive t popullats dmton rnd vndin dhe pr kt arsye shteti dhe qeveria duhet t gjej zgjidhjet e mjaftueshm pr t penguar kt fenomen negativ i cili nuk ka kapur vetm Shqiprin por t gjitha vndet e vogla ballkanike q jan jasht BE.
  Profesionet q krkohen m shum n perndim jan profesionet e infermjeris, zanatinjt, profesione inxhinjerike, kryesisht iT, pun t rndomta q kryhen kryesisht nga moshat e reja dhe t afta pr pun.
  Dihet q problemet e migracionit jan t vshtira pr Shqiprin, por krahas largimeve ka dhe ardhje prandaj po t vresh me kujdes jo vetm statistikat por edhe realitetin, mund t konstatosh se problemet qndrojn jo vetm tek largimet t cilat n total jan rreth 185.152 banor nga viti 2001 deri n vitin 2021.
  Problemi i dyt qndron se largimet e t rinjve dhe t moshs aktive ndonse m t pakt kt 20 vjear kan shkaktuar paksimin e martesave brnda vndit e pr pasoj rnien e lindshmris. Ky sht problem m i madh. Pavarsisht se shteti mund t justifikohet me t ardhurat q i vijn nga emigrantt problem i largimeve t moshave t reja dhe moshave active n pun.
  Kjo shihet n paksimin gradual t nxnsve n total do vit n Shqipri, gj q e cila shkakton gjithashtu paksimin e prurjeve t nxnsve n Shkolla dhe Universitete.
  Po kush e shkakton n Shqipri kemigrimin e t rinjve? Disa nga shkaqet po i prmnd ktu si:
  Pagat e ulta sidomos pr profesionet e mjekve dhe infermjerve, por edhe t profesioneve t tjera, n raport me BE,
  Mungesa dhe pasiguria n dhnies e shrbimeve shndetsore sidomos n spitalet publike t cilat jan mbytur nga rryshfeti dhe mitmarrja
  Mungesa e mbulimit me siguracionet shndetsore t popullats me qllim dhnien e kujdesit shndetsor cilsor gj q do t shmangte rryshfetin masiv n mjeksi n Shqipri
  Mungesa n zbatimin e ligjeve n drejtim t rendit publik
  Mungesa n legjislacion pr pronat
  Dobsi t theksuara n Pushtetin local
  Dmtimi dhe shkatrrimi i Hierarkis Profesionale dhe Meritokracis e cila shkakton edhe `brain drain`, qoft pr shkak t pagave t ulta qoft prshak t kategorizimit t pagave
  Mungesa e dshirs pr pun e shoqruar edhe me mungesa t vndeve t puns sidomos n qytetet e mdha dhe paradoksalisht prania e vndeve t lira t puns n zonat rurale n t cilat t papunt nuk dshrojn t shkojn, pr shkak t pagave t ulta, t mungess s kontratave t rregullta t puns, sepse nuk mjafton vetm paga, por duhet edhe strehimi.
  Prania e shoqatave t huaja, t cilat bjn promocione dhe thirrje pr t rinjt e diplomuar dhe t profesionistve q t emigrojn jasht shtetit
  T gjitha kto detyrojn moshn e re, profesionistt e rinj, t krkojn t largohen nga Shqipria. Kjo gj theksohet edhe nga problemi q shteti dhe qeverit prkatse , duhet t rregullojn ligje dhe kontrata t veanta pun pr ata q shkojn jasht shtetit t cilt jan diplomuar n Universitetet publike.
  Kjo sepse Shteti ka harxhuar jo vetem para, pajisje, ndrtesa, laboratore, profesorat akademik pr ti diplomuar, por edhe sepse kta t diplomuar ishin caktuar pr t punuar n zona t caktuara t vendit nga ato zona t cilat i kan drguar pr t fituar shkolln e lart. Kshtu q shteti i huaj q i pranon n pun t diplomuarit tan duhet t paguaj shtetin shqiptar nga i cili vijn kta njerz.
  Pra problemet jan komplekse dhe qeveria dhe shteti shqiptar duhet t vendos si prioritet rregullimin e;
  Rritjes s konsiderueshme t pagave t profesionistve me shkoll t lart
  Promovimin e vndeve t puns n zona t largta nprmjet lidhjes s kontratave q nxisin punmarrsin t punojn n Shqipri, duke aktivizuar pr kt qllim dhe pushtetin lokal
  Nxjerrjen e ligjeve pr vndet q punsojn profesionistt shqiptar q t paguajn tarifa t veanta pr do person q ata pranojn n pun.
  Kto ndryshime mund t prmirsojn dhe t paksojn largimin e moshs s re, t diplomuarve dhe t profesionistve nga Shqipria.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,093
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kush i nxit t Diplomuarit dhe Profesionistt e Rinj t Largohen nga Shqiperia?

  Kjo teme eshte disi delikate e me shume qesharakane nga pikpamja qe e shoh une, do iki thot infermier sepse nuk i del rroga minimuni 650 mije leke te vjetra, plus bashkishet qe marin gjate sherbimeve...

  Keta lloj kufome qe sjane per vendin e tyre nuk meritojne jo Gjermanine po as Bangladeshi eshte shume, cfare ti besh ndonje hallexhiu qe mundesite e punes jane shume re pakta dhe jeton ne zonat urale..

  Eshte turp te diskutosh mbi njerez pse nuk e kane rrogen mbi nje milion leke ku ka shume e me shume te tjere qe vuajne vertet per problematika me te medha.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,084
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kush i nxit t diplomuarit dhe profesionistt e rinj t Largohen nga Shqiperia?

  Hall i madh na zuri o Pirro! Po mire qe ngelen pa martuar e pa u shumuar, por kemi edhe hallin e pensioneve. Kush do ti paguaje taksa shtetit qe shteti te na paguaje ne pensionisteve pensionet?

  Po ti mos u shqeteso hic. Do ti japi zgjidhje Edi Rama edhe ketij problemi. Nuk duan ata kopuket tane te jetojne, punojne, martohen ne Shqiperi? Ka Bangladeshi e India njerez plot. Na e beri premtimin qe ne fushate. Mos i merrni keta shqiptaret ne pune u tha bizneseve te vendit, merrni ata nga bangladeshi. Se keta shqiptaret jane shume kopuke, duan liri e merren me politike, bejne edhe protesta. Kurse ai i shkreti nga India e Bangladeshi as shqip s'di, me politike nuk merret, protesta para Kryeministrise nuk ben, keshtu qe te gjithe jemi te fituar.

  Lule prej Bangladeshi ka per ta bere Shqiperine, ja ke per te pare. Dhe me taksen qe paguan ai puntori nga Bangladeshi, do paguajme edhe pensionin e Pirros. Ti vetem vazhdo te votosh per Edi Ramen, se gjithe bota e ka marre zili Shqiperine. E mos degjo ata kopuket qe thone qe Pirro e shoket e tij me votat per Ramen e zbrazen Shqiperine nga rinia dhe inteligjenca.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 03-07-2021 m 23:44

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  111

  Pr: Kush i nxit t diplomuarit dhe profesionistt e rinj t largohen nga Shqiperia?

  Te duket qesharake nje problem kaq serioz si largimi i profesionisteve?
  Vetem nje drogaxhi ose nje i pafytyre mund tecshprehet keshtu madje pasi ka marre dozen e mjaftueshme per tu rrumbulluar.
  Po ta lexosh deri ne fund do shikosh se nuk eshte vetem rritja e mages por edhe manaxhimi ndryshe i soitaleve publike dhe vendosja e kontrolleve te rrepta ne pune.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  111

  Pr: Kush i nxit t diplomuarit dhe profesionistt e rinj t largohen nga Shqiperia?

  Interesant, shume kritikues, kririkojne sikur te ishin sekretare te PPSH, por harrojne qe jetojne 30 vjet pas. Keqardhje

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,084
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kush i nxit t diplomuarit dhe profesionistt e rinj t largohen nga Shqiperia?

  Citim Postuar m par nga pirro2020 Lexo Postimin
  Te duket qesharake nje problem kaq serioz si largimi i profesionisteve?
  Vetem nje drogaxhi ose nje i pafytyre mund tecshprehet keshtu madje pasi ka marre dozen e mjaftueshme per tu rrumbulluar.
  Po ta lexosh deri ne fund do shikosh se nuk eshte vetem rritja e mages por edhe manaxhimi ndryshe i soitaleve publike dhe vendosja e kontrolleve te rrepta ne pune.
  A ka ironi dhe tragjedi-komedi me te madhe, se sa te te lexosh ty ne forum? Nga nje ane je partizan i Edi Rames dhe qeverisjes se tij, dhe ia jep voten me deshire ne cdo zgjedhje, e nga ana tjeter ankohesh se pse po na ikin te rinjte nga vendi? A nuk e kupton qe per aq kohe sa nje psikopat klinik do te jete kryeminister i atij vendi vetem maskarenjte e fukarenjte kane per te mbetur ne ate vend? Nje dekade iku, sa dekada te tjera dhe sa qindra mijera shqiptare te tjere duhet te largohen nga ai vend qe ti e brezi yt i rritur e djegur nen komunizem ta kuptoni kete gje?

  Edi Rama jeton si pasha ne Shqiperi pasi ka njerez si puna tende qe ia japin voten. Dhe jo vetem qe ia jepni voten, por ai ju diskretiton ne ate pike sa ju thote do ta mbush Shqiperine me indiane e bangladeshiane, e ju prape ia jepni voten. Dhe mire u gjen, e meritoni qeverine qe keni. Prisni kur t'iu ngreje taskat neser akoma me shume se arken e shtetit e ka bosh, parate e i harxhoi per fushate. Dhe pastaj do t'iu vije rradhe pensionisteve qe te marrin rrugen e kurbetit, jo vetem rinia.

  Ti e brezi yt je problemi i Shqiperise Pirro, jo rinia shqiptare qe ikin nga ai vend ne kerkim te nje jete me te mire. Nuk mund te besh rinine me faj se nuk duan te katandisen si baballaret e gjysherit e tyre.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 04-07-2021 m 14:02

 7. #7
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,765

  Pr: Kush i nxit t diplomuarit dhe profesionistt e rinj t largohen nga Shqiperia?

  Rritja e rrogave ka lidhje direkte me produktivitetin e personit qe kerkon rritje rroge.
  Nqs personi punon fort eshte eficent e ben punen shpejt ne kohe te shkurter dhe realizon servis te mire per 8 ore
  e justifikon nje rritje rroge.Rritja e rroges justifikohet edhe me eksperiencen e punes.Kur vitet e punes dhe eksperienca rritet atehere
  personi e meriton rritjen e rroges.Eksperienca eshte e pazevendesushme dhe vlera e saj duket qarte ne zgjidhjet e problemeve teper komplekse.
  Rritja e rrogave ka edhe lidhje edhe me ekonomine me shkallen e produktivitetit ne mase,gdp-se se nje vendi.
  Rritja e rrogave vjen me pasoja te tjera si rritja e cmimeve te produkteve dhe sherbimeve.
  Pas universitaret duan te largohen ne rradhe te pare sepse rrogat ne Shqiperi nuk u pelqejne.Shqiperia nuk eshte Amerike dhe nuk mund te
  gjesh rroga te larta si ne Amerike por per shkallen e zhvillimit ekonomik ato rroga jane disi te justifikuara.
  Shqiperia s'ka qene ndonjehere mire ekonomikisht.Historikisht ka qene me probleme.Ka qene me probleme historikisht edhe me rrogat.
  Problemi eshte se shqiptarit te sotem i eshte ngulur ne tru ai mentaliteti qe bari eshte me i gjate dhe me i gjelber pertej kufirit,me fjale te tjera rrogat jane me te mira,
  shtepite me te bukura,makinat shkelqejne ne vendet e Europes Perendimore Amerike Kanada etj.
  Standarti i larte i jeteses,jeta komode ne vendet e huaja vjen me para te madhe vjen me cmim te larte qe duhet paguar nqs e do ate jete.
  Si do arrish ti adaptohesh asaj jete.Adaptimi ne ate jete kerkon kohe ,gjuha duhet ditur mire ne te folur dhe shkruar.
  Universiteti ne Shqiperi ti jep mundesite te nisesh dicka por si mund ti pershtatesh ambjenteve te punes atje varet....ka shume pikpyetje sepse nuk eshte ceshtja
  se sa mire e njeh zanatin ,por sa mire e njeh kulturen urbane,kulturen e nje kombi,kulturen e komunikimit.
  Nqs nuk njeh mire kulturen e komunikimit kulturen e nje kompanie institucioni atehere eshte e veshtire te te mbajne atje te punosh.
  Pasuniversitaret kujtojne se meqenese kane diplomen e universitetit te Tiranes do gjejne pune ne Amerike ne zanatin qe te siguron diploma.
  Nuk eshte aq e thjeshte.Fati nuk funksionon ashtu,qe mbarove universitetin dhe fillo pune menjehere.Konkluzioni eshte qe te fitosh pune me diplomen e universitetit te Tiranes ne Amerike,Europe Kanada nuk eshte e lehte.E para duhet ti pershtatesh kultures lokale dhe familjarizohesh me te.Duhet te pershtatesh mire me gjuhen dhe theksin.E dyta te huajt ne shume vende te botes nuk i duan,nuk tregojne ndonje interes te bashkepunojne
  sepse bashkepunimi me te huajt eshte gjithmone i veshtire,komunikimi eshte me probleme per shkak te diferencave kulturale.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. 2 antart m posht falenderuan benseven11 pr mendimin e shprehur n kt postim:

  brunilda_it (14-08-2021),Neteorm (19-07-2021)

 9. #8

  Pr: Kush i nxit t diplomuarit dhe profesionistt e rinj t largohen nga Shqiperia?

  what is ecommerce
  thanks for sharing

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Kush i nxit t diplomuarit dhe profesionistt e rinj t largohen nga Shqiperia?

  https://www.youtube.com/watch?v=4eMeWX5BXW4

  Pse po largohen studentet jashte,nga punesimi tek siguria ja arsyet - Vizioni i Pasdites

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 07-06-2017, 17:39
 2. Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE
  Nga Abdurrezak... n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 24-09-2013, 20:54
 3. Ja Kush Eshte Shqiperia Dhe Qeveria E Saj
  Nga bebushja n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-08-2007, 13:22
 4. Microsoft-i hap portal pr profesionistt e teknologjis
  Nga Davius n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2007, 15:36
 5. Profesionistet
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 13-11-2002, 10:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •