Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Shqipria, e fundit n Europ pr t ardhurat pr frym dhe konsumin edhe m 2020

  Shqipria u rendit e fundit n Europ pr t ardhurat dhe konsumin pr frym, n raport me mesataren e BE-s edhe pr vitin 2020.

  Sipas t dhnave t Eurostat, Prodhimi i Brendshm Bruto (PBB) pr Frym n Shqipri ishte sa 31% e mesatares s BE-s n vitin 2020 i njjti nivel si viti i mparshm, ndrkoh q vendet e tjera t Rajonit bn m shum progres n drejtim t konvergjencs (rritja me ritme m t shpejta se shtetet europiane, me qllim q t arrihet sa m shpejt mesatarja e BE-s).

  Pas Shqipris, m t ulta i ka t ardhurat Bosnj-Hercegovina, me 33% t mesatares s BE-s, nga 32% nj vit m par, duke zgjeruar diferencn me 2 pik prqindje me vendin ton.

  Progresin m t lart e shnoi Serbia, t ardhurat pr frym t s cils ishin sa 43% e mesatare s BE-s nga 41% q ishin n 2019.

  Maqedonia ruajti t njjtin nivel, n 38% t mesatares s BE-s, ndrsa t ardhurat pr frym t Malit t Zi ishin sa 46% e mesatare se BE duke shnuan 4 pik prqindje n krahasim me 2019, teksa Mali i Zi ishte shteti me rnien m t madhe t PBB-s n 2020-n, me rreth -10%..

  Shqipria gjithashtu me konsumin m t ult pr frym

  Shqipria u rendit e fundit edhe n nj tregues tjetr, at t konsumit individual pr frym (AIC), i cili sht nj mats i mirqenies materiale t familjarve dhe u referohet t gjitha t mirave dhe shrbimeve q konsumohen nga familjart (sipas standardeve t barazis s fuqis blerse).

  Pr Shqiprin, ky tregues ishte sa 40% e mesatare se BE-s n vitin 2020, duke shnuan nivelin m t ult n Europ dhe Rajon, me rritje prej 1 pik prqindje nga viti i mparshm.

  Pas Shqipris m t ult kt tregues e ka Bonja, me 43% (rritje 2 pik prqindje), Maqedonia e Veriut, me 44% (+2 pik prqindje). Progresin m t madh e bri Serbia, (nga 49% n 52%). Serbia sht vendi q shnoi dhe ecurin m t mir ekonomike n rajon n vitin e pandemis, me nj rnie prej 1%.

  Ndonse Shqipria ishte e dyta pas Serbis me performancn m t mir ekonomike (tkurrje -3.3%), srish kjo nuk sht arritur t reflektohet n treguesit e mirqenies, n raport me vendet e tjera t rajonit.

  Mali i Zi mbetet shteti me konsumin m t lart pr frym, prej 61% t mesatares s BE-s (1 pik prqindje m shum se vitin e mparshm).

  Europa

  N vitin 2020, konsumi pr frym i shprehur n standardet e fuqis blerse (PPS) ndryshonte nga 61% n 131% t mesatares s BE-s n t gjith 27 Shtetet Antare.

  N vitin 2020, nnt shtete antare regjistruan konsumin pr frym mbi mesataren e BE-s. Niveli m i lart n BE u regjistrua n Luksemburg, 31% mbi mesataren e BE, pasuar nga Gjermania (23% m shum) dhe Danimarka (21% m shum). Holanda, Austria, Finlanda, Belgjika, Suedia dhe Franca regjistruan nivele ndrmjet 5% dhe 20% mbi mesataren e BE-s.

  N trembdhjet Shtete Antare, konsumi pr frym ishte nn mesataren e BE-s. N Qipro, Itali, Lituani dhe Irland nivelet e konsumit ishin 10% ose m pak se mesatarja e BE-s, ndrsa Spanja, ekia, Portugalia, Malta, Polonia dhe Sllovenia ishin midis 11% dhe 20% m posht se mesatarja e BE-s . Rumania, Estonia dhe Greqia ishin midis 21% dhe 25% nn mesataren e BE.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,092
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shqipria, e fundit n Europ pr t ardhurat pr frym dhe konsumin edhe m 2020

  Nxirr edhe ndonj lajm t mir o Duke, pr Shqiprin jo pr politikant po pr vndin se kshu do na largosh edhe ata turist q na vin lol

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,462

  Pr: Shqipria, e fundit n Europ pr t ardhurat pr frym dhe konsumin edhe m 2020

  ska problem fare kemi lider me brekushe neve

  Emri: 205747895_10158288310807514_6417738691800971663_n.jpg

Shikime: 307

Madhsia: 38.4 KB

 4. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,092
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shqipria, e fundit n Europ pr t ardhurat pr frym dhe konsumin edhe m 2020

  Citim Postuar m par nga ATMAN Lexo Postimin
  ska problem fare kemi lider me brekushe neve

  Emri: 205747895_10158288310807514_6417738691800971663_n.jpg

Shikime: 307

Madhsia: 38.4 KB

  Mos i shiko gunn po shikoj punn, thot pooulli.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Shqipria, e fundit n Europ pr t ardhurat pr frym dhe konsumin edhe m 2020

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  Nxirr edhe ndonj lajm t mir o Duke, pr Shqiprin jo pr politikant po pr vndin se kshu do na largosh edhe ata turist q na vin lol
  Nese do ishin dynd turistet ketu tek forumi per te marr vesh se ’ndodh ne Shqiperi, Rama do e kishte mbyll me kohe kete forum.
  Ndaj rri i qete per kete pjese…
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,462

  Pr: Shqipria, e fundit n Europ pr t ardhurat pr frym dhe konsumin edhe m 2020

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin

  Mos i shiko gunn po shikoj punn, thot pooulli.
  Kur njeriu eshte bosh brenda vetes ben cte jete e mundur per te terhequr vemendjen e te tjereve me ekstravagancat e semura mendore te botes se jashtme (mendore)

  (N kto takime zyrtare ku shkon me atlete e me itjane nuk shkon si djali i Kristaqit por si kryeministri i vendit.)
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 25-06-2021 m 17:33

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-09-2015, 01:28
 2. CIA: Shqipria e varfr, PBB pr frym 8,200 USD
  Nga Wordless n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-03-2014, 06:23
 3. T fundit n Europ edhe pr arsimin
  Nga Edvin83 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 27-12-2010, 14:29
 4. Shqipria e fundit n Europ, pr prdorimin e internetit
  Nga strange n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-04-2009, 12:19
 5. Perdorimi i internetit... Shqiperia e fundit ne Europe
  Nga Qyfyre n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-04-2008, 10:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •