PUBLIKUAR N : 09:21 - 23/06/21


Kur themi q kujdesi ndaj pacientit t shtruar n Spitalet Publike sht jasht standardit do t thot q prve eufemizmit t prdorur pr t qen brenda etiks, spitalet publike mbeten jasht kontrollit rigoroz profesional dhe administrativ, pr sa i prket mundsive t shumta q ka Sistemi Shndetsor shqiptar pr ta prmirsuar at dhe pr ta vn n shinat e ligjshmris, t profesionalizmit, dhe meritokracis n Shndetsi.
Problemet e bartura dhe t pa rregulluara, si dhe ato t tanishmet, jan thelluar dhe pengojn nj kujdes t mir e cilsor shndetsor ndaj pacientit n kto tre drejtime:
n drejtim t: tipit ligjor, etiko-administrativ dhe profesional.
Mund ti shpjegojm m hollsisht: Le t marrim ann ligjore t drejtimit dhe t administrimit t spitaleve publike shqiptare sidomos ato terciare q gjenden n Tiran n t cilat fluksi i shtrimeve n spital vjen nga e gjith Shqipria.

Ligjshmria

Spitalet Publike pavarsisht VKM Nr. 308 t dt.21.05.2014 `Pr miratimin e paketave t shrbimeve shndetsore q do t financohen nga Fondi i Sigurimit t Detyrueshm t Kujdesit Shndetsor n shrbimin spitalori ndryshuar`, nprmjet p.sh., `Kontrats pr Financimin e shrbimeve shndetsore spitalore pr vitin 2020`. N kt kontrat prej 104 faqesh , sht harruar nj element thelbsor i cili ka shkaktuar prej 30 vitesh nj mit marrje masive t prditshme, t prmuajshme, do vit ndodh e njjta gj; pr shrbimin spitalor publik krkohen para nga personeli shndetsor ndaj do pacienti t shtruar n nj spital publik terciar, dytsor, dhe maternitet.
Prse ndodh kjo mit marrje dhe rrufshet masiv do dit do or, nga personeli shndetsor q paguhet me para e taksapaguesve shqiptar, q punon n ndrtesa publike hospitaliere, q punon me pajisjet dhe materialet mjeksore t shtetit, q sht specializuar me parat e taksapagueseve shqiptar n Fakultetin e Mjeksis?

Dihet pages nn dor pr nj shrbim q duhet t ishte pa pagese. Prse pa pages? Sepse Pacienti i shtruar paguan Sigurimet Shndetsore do muaj do vit dhe kur vjen sidomos mosha e tret q ka nevoj pr shrbim mjeksor ather familja duhet t paguaj nn dor pr shrbimin n vend q ta merrte at pa pages. Kjo pr shkak se Ligji, VKM dhe Kontrata nuk flet pr detyrimin q ka Personeli Shndetsor ndaj Pacientit i cili duhet dhn me profesionalizm dhe pa pages nn dor ( ryshfet apo mitmarrje). Ather duhet br nj VKM e re e cila ta bj aktive KARTN E SHNDETIT me t ciln duhet pajisur pacienti , i cili kur t shtrohet t tregoj kartn e Shndetit dhe t mos paguaj pr shrbimin. N ligje dhe VKM-t e M.SH., nuk prmenden problemet e Hoteleris, Ushqimit, kush kontrollon, kush paguan, por kto duhet t prfshihen n KARTN E SHNDETIT e cila duhet t ket nj sasi paraje sipas Klass s Smundjes q ka pacienti, kto para duhet t jen pjes e Sigurimeve Shndetsore q paguan pacienti ndr vite. Kjo do t eliminoj ryshfetin.

Problemet etiko- administrative

Vrehen shkelje t rnda t etiks profesionale dhe t Kodit t Hipokratit ndaj t cilit jan betuar Mjekt n momentin kur marrin Diplomn. Kto shkelje t rnda t etiks deh ato administrative rrjedhin nga;
Komisionet e marrjes n pun jan jo cilsore. Marrja n pun duke anash kaluar kriteret e vna si nota, titulli, praktikat, vjetrsia, dhe intervista.
Mungesa e disiplins n pun e cila sht detyre themelore e Drejtoris e cila kontrollon nprmjet nj sistemi burokratik por t domosdoshm
Higjiena n pavijone, shum e ult pr t mos thn e tmerrshme sidomos C, Sanitaret krkojn lek pr shrbim, infermiert krkojn lekt pr vendosjen e solucioneve dhe injeksioneve
Mungesa e distingtivave dallonjs (badge) se kush sht infermier, kush sht mjek, kush sht sanitar, kush sht roje. Kjo shkakton amulli, anarki, favorizim i infeksioneve hospitaliere, komplikacione mjeksore, etj
Kryeinfermieret jan t vendosura pa kriteret e nevojshme dhe pa vjetrsie dhe profesionalizmin e nevojshm
Mungojn provimet vjetore pr mjekt dhe infermiert brenda pavijoneve (ish ngritja tekniko-profesionale por me t drejt t humbjes s vendit t puns)
Mungon kontrollori pr do pavion
Mungon Bordi i drejtimit t Spitalit Terciar (QSU), por drejtohet vetm nga 1 person.
Kto defekte kan shkaktuar uljen e cilsis s mjekimit dhe t kujdesit ndaj pacientit i cili n m t shumtn e rasteve sht i paknaqur pavarsisht profesionalizmit t mjekut
Problemet Teknike e dhe Profesionale Mjeksore
Kto probleme n m t shumtn e rasteve jan mbuluar nga puna e shklqyer e disa mjekve por gjendja mbetet e rnd n Spitalet publike sepse:
Mjekt specialist t punsuar n Spitalet Terciare (Q.S.U.) nuk jan punsuar sipas merits, sipas eksperiencs, ispa notave, sipas titullit, sipas vjetrsis
Po ashtu dhe infermiert
Ndrhyn politika n emrimin e Drejtuesve, Shefave t Shrbimit, mjekve dhe infermierve
Mungojn medikamente, dhe konsumables, t cilat i detyrojn pacientt q t blejn medikamente spitalore n Farmacit prreth spitaleve
Analizat mjeksore, pacientt e shtruar detyrohen ti bjn tek private duke shtuar humbjet financiare t familjeve q kan t shtruar, me gjith PPP e analizave. Kontrollohen kto shrbime dhe nga kush?
Mjekt jan t dy apo tre punsuar kshtu q nuk qndrojn n Spital, duke shkaktuar rnien e vigjilencs mjeksore dhe rnien cilsore t kujdesit mjeksor pr pacientin e shtruar
Urdhri i Mjekut apo infermierit nuk funksionon pr t proceduar pr shkeljet disiplinore dhe profesionale t personelit Shndetsor
Tendert pr QSU-t duhet t realizohen n M.SH., dhe jo pr do spital
Duhen ripar dhe ri-kontrolluar PPP pr mjeksin sepse harxhohen shum fonde pr pak pun, si p.sh, checkup-i i cili bhet me mjekun e familjes, infermiert e familjes, personelin e Q.SH., por parat i merr koncesionari dhe personeli shndetsor nuk merr asgj pr punn shtes t kryer.
T premteve, t shtunave, t dielave, urgjencat e rretheve vijn n Tiran. Mjekt e rretheve pr arsye q duhet ti shoh M.SH. dhe Urdhri i Mjekut, nuk punojn si duhet por e gjejn t leht t transferojn pacientin duke krijuar probleme pr QSU-t e Tirans n urgjenca dhe n shtrime.
Shefat e Shrbimeve i kan kthyer Shrbimet n private dhe me pages. Kjo sht e pa-pranueshme pr nj Spital Publik. Prandaj duhen Bordet q drejtojn Spitalet, pr t rivendosur rregull dhe profesionalizm.

do vit, do familje shqiptare harxhon rreth 45.000 lek pr shrbime mjeksore, vizita. Ktu nuk jan prfshir shtrimet n Spitalet private.
Kto probleme t Spitaleve Publike Terciare (QSU) dhe rajonale duhet t zgjidhen nga M.SH. e cila duhet t mbaj kshilltar me eksperienc pr t drejtuar dhe menaxhuar sistemin publik shndetsor dhe t mos justifikohet me vaksinimet e suksesshme apo me problemet q pati pandemia.
Ka nj mori t madhe e t pafundme ankesash nga qytetart pr shrbim jo t mir profesional, pr mungesat n mjekime pr t shtruarit, pr mit marrjen skandaloze q ka mbytur shrbimin shndetsor dhe kujdesin ndaj Pacientit t shtruar, pr mungesn e disiplins dhe t etiks mjeksore nga shum mjek dhe infermier.

Rnia e kujdesit spitalor pr pacientin e shtruar mesa duket pr shkak t mjekve t dy punsuar bhet edhe pr t rritur numrin e shtrimeve n spitalet private sepse pacienti pr shndetin nuk kursehet, dhe kjo sht br motiv i veant pr t diskretituar shrbimin spitalor publik ndaj atij privat, pra ka rrnj t thella t cilat duhen rregulluar bazuar n ligj.
S fundmi, Qeveria ka hapur nj spital ne Fier, dhe urojm sinqerisht q ky spital t jet fillimi i nj sistemi t kujdesit mjeksor spitalor publik t rregullt dhe i prfshir nga Fondi i Sigurimeve Shndetsore, por Qeveria duhet medoemos t rregulloj problemet e sipr shkruara:
t krkoj asistenc
-t shmang dypunsimet e mjekve specialist
t rris pagat 100% t mjekve
t rris pagat 100% t infermierve por, pasi t ket kategorizuar infermiert me nj vendim t veant.