Në këtë epokë dixhitale, bizneset kanë nevojë për një qasje të integruar të marketingut që përdor të gjitha kanalet e rëndësishme të marketingut. Një element i rëndësishëm i marketingut dixhital është Marketingu i Motorëve Kërkues (SEM).

Qëllimi kryesor i SEM është të ju vë përpara njerëzve që kërkojnë produktet dhe shërbimet tuaja, dhe kjo e bën këtë edhe për të gjithë konkurrentët tuaj. Për të përfituar nga SEM, duhet të bëni më shumë sesa thjesht të krijoni një faqe në internet.

Motorët e kërkimit mund t’ju ndihmojnë të qëndroni përpara blerësve në internet, por kjo mund të jetë e mundur vetëm kur përmbajtja që u jepet atyre është pronë e optimizuar për të.

Emri:  077c248e1ae13e0b3009789ce34045ac3d726d28_2_690x443.jpg

Shikime: 4295

Madhësia:  25.4 KB

Këtu janë disa nga strategjitë për të siguruar që programi juaj SEM të japë rezultatet më të mira.

1. Indeksoni të gjitha faqet tuaja me motorët kryesorë të kërkimit

Indeksoni të gjitha faqet tuaja me MSN, Bing dhe Google. Meqenëse Google zakonisht merret me shumicën e kërkimeve në internet, ai do të jetë mesatarisht burimi kryesor i porosive dhe trafikut të motorëve të kërkimit.

Dorëzimi i motorëve të kërkimit nuk duhet të shqetësojë sepse motorët kryesorë të kërkimit janë të aftë të gjejnë vetë site të reja. Ka disa mënyra të dokumentuara mirë për të futur një faqe në Bing dhe Google, për shembull, provat dhe vëzhgimet tregojnë se Google mund të ndihmojë me futjen e faqes tuaj në Google.

Çdo faqe interneti e denjë do të indeksohet shumë shpejt nga motorët kryesorë të kërkimit. Ju duhet të investoni në ndërtimin e reputacionit në internet të faqes tuaj dhe bërjen e faqeve tuaja relevante dhe më të pasura, dhe mbajtjen e vizitorëve të faqes të angazhuar. Mos e paraqisni kurrë uebfaqen tuaj në faqet ku nuk jeni të sigurt se ku do të vendoset lidhja pasi do të rrezikoni të shfaqeni në territorin e lidhjeve të panatyrshme.

Vini re se mjetet e motorëve të kërkimit kanë çështje që indeksojnë një numër faqesh të krijuara në mënyrë dinamike. Gjithashtu, algoritmet për të marrë faqet e internetit të rangut të lartë në rezultatet e kërkimit natyror po ndryshojnë gjithnjë, kështu që nuk ka asnjë garanci se ajo që ka punuar disa muaj më parë do të bëjë sot. Duke marrë ndihmë nga tregtarët dixhitalë me përvojë, ju lehtë mund të kapërceni probleme të tilla.

2. Zgjidhni Platformën e duhur të marketingut të motorëve të kërkimit

Motorët e kërkimit zakonisht kanë një platformë reklamash për t’ju ndihmuar në marketingun e motorëve të kërkimit. Aktualisht, Google Adwords (kohët e fundit duke u bërë Google Ads) është platforma më e popullarizuar dhe efektive. Një tjetër platformë e njohur është Bing Ads. Vini re se aq sa të gjitha platformat SEM përdorin reklamimin paguaj për klikim (PPC), disa nga PPC nuk janë SEM.

Disa nga faktorët për të parë kur përcaktohet përdorimi i platformës janë grupi i moshës së audiencës tuaj, mënyra se si grupi i moshës pëlqen të marrë informacionin, ku hulumtimi ose dyqan para blerjes, nëse konkurrentët tuaj po kryejnë fushata SEM dhe rezultatet e pritura.

Gjetja e përgjigjeve për pyetjet do t’ju ndihmojë të përcaktoni se cila platformë do të jetë e dobishme dhe / ose duhet të përdorni SEM. Për shembull, nëse zbuloni se klientëve tuaj të mundshëm u pëlqen të marrin lajme përmes botimeve në letër, mund të jetë e përshtatshme që të shpenzoni para në treg për reklama në ato botime.

3. Mos nxitoni për Strategjinë SEM

Nëse ju nxitoni SEM, mund të mos merrni rezultatet më të mira. Ashtë një ide e mirë të filloni me disa fushata në fillim të këtij udhëtimi. Në disa raste, zhvillimi i shumë fushatave njëkohësisht mund të humbasë në punën, duke ju lënë pa ose pak kohë për të vlerësuar strategjinë tuaj SEM. Filloni me rreth tre fushata, analizoni rezultatin dhe vendosni se çfarë më pas.

4. Pozicioni më i lartë nuk nënkupton gjithmonë ROI të lartë

Njerëzit me përvojë pune me SEM e dinë se duhet të gjejnë fjalët kryesore dhe të përqendrohen në to. Por në një farë mase, kjo mund të diskutohet. Disa studime kanë treguar se aq sa një pozicion më i lartë mund të marrë një normë më të lartë Klikimi (KRRT), është më i kushtueshëm, por jo gjithmonë gjeneron më shumë shndërrime.

Emri:  fb79c2abfd215481de4f66cfba821cfc53bc3ce1_2_690x429.jpg

Shikime: 4670

Madhësia:  33.3 KB

Ju nuk duhet domosdoshmërisht të përqendroheni në arritjen e një pozicioni të lartë; është mirë të gjesh pozicionin më të ulët të mundshëm që mund të arrish duke ruajtur një normë të mirë konvertimi. Eksperimentoni me shumë pozicione për të gjetur më të mirën. Nëse zbuloni se në pozicionin mesatar më të ulët, mund të gjeneroni të njëjtën sasi konvertimesh si pozicioni më i lartë, qëndrimi atje mund t’ju kursejë shumë para.

5. Testimi i A / B

Marketerët e kërkimit gjithmonë duhet të përpiqen të gjejnë një ekuilibër midis trafikut të kualifikuar (një normë e lartë konvertimi) dhe reklamave tërheqëse (një CTR e lartë). Ata mund ta bëjnë këtë me një test A / B.

Ka shumë mundësi që tashmë i dini rreth testimit A / B dhe keni kryer disa teste vetë. Tani diskutojmë disa mënyra se si ju mund t’i optimizoni strategjitë e testimit A / B:

– Mos provoni më shumë se një element në të njëjtën kohë. Ju lehtë mund të bëni një hap shumë me testimin A / B. Përgatitni një listë të testeve më të mira 5 – 10 A / B për t’u kryer dhe sigurohuni që të bëni vetëm njërën prej tyre një herë. Bërja e kësaj garanton rezultate përfundimtare dhe të sakta.

– Kini besim në të dhënat tuaja. Ndërsa mund të keni pritjet tuaja, ju duhet të pranoni të dhënat e forta pasi kjo është ajo që ka rëndësi në fund të fundit.

– Bëhu i durueshëm. Ju duhet të kryeni testin tuaj për një periudhë kohe në mënyrë që të mund të merrni të dhëna të mjaftueshme për të bërë një përfundim të qëndrueshëm. Në mënyrë tipike, do t’ju duhen disa mijëra përshtypje për të marrë të dhëna të besueshme.

– Eksperimentet në AdWords. Kjo karakteristikë është e dobishme kur drejtoni një test të vërtetë A / B me një grup eksperimental dhe një kontroll. Merrni një manual nga Google në lidhje me veçorinë eksperimentale dhe brenda një kohe të shkurtër do të jeni në formë për testimin tuaj A / B. Karakteristika e eksperimentit ndodhet në skedën e cilësimeve të secilës fushatë.

Testimi i A / B krijon rritje të ROI dhe efikasitet nga shpenzimet e reklamave në mënyra të ndryshme duke përfshirë uljen e shpenzimeve të reklamave, rritjen e vlerës së konvertimit dhe zbulimin e mundësive të optimizimit në kanalet e tjera me pagesë.

6. Vendosni Rregullat e Automatizuara

Me role të automatizuara, ju mund të optimizoni në mënyrë efektive strategjinë tuaj të PPC, kështu që të kurseni kohë. Problemi është se rregullat mund të kthehen shpejt në një katastrofë. Për shembull, mund të vendosni një rregull për të rritur ofertat për fjalë kyçe që kanë një CPA të ulët, por fjalët kyçe fillojnë të kenë CPA të mëdha.

Mënyrat e zakonshme për të filluar me automatizimin SEM përfshijnë; caktimin e reklamave tuaja, rregullimin automatik të ofertave tuaja, ndaljen e performuesve të ulët dhe caktimin e reklamave tuaja.

Disa rregulla të rëndësishme për AdWords përfshijnë; një rregull i automatizuar për një buxhet, përshtypje rregulli të automatizuar, një rregull i automatizuar për shndërrime, një rregull i automatizuar për pjesën e përshtypjes, një rregull i automatizuar për një pozicion mesatar dhe një rregull i automatizuar për rezultatin e cilësisë.

Një mënyrë më e mirë për të menaxhuar fjalët kyçe të automatizuara është të vendosni kundër-rregulla. Kjo është, vendosni një rregull që thotë se kur duhet të ngrini ofertat dhe një kundërshtar që thotë se kur duhet të ulni ofertat. Por ju duhet të kontrolloni rregullat të paktën një herë në javë derisa të jeni në rregull duke punuar me ta.

7. Udhëtim i qëndrueshëm i reklamave​

Gjithmonë sigurohuni që secila prej reklamave tuaja e përdor përdoruesin në faqen e duhur të uljes. Mesazhi i reklamës duhet të ndërlidhet me mesazhin përkatës të faqes së uljes. Nëse keni reklama të shumëfishta me mesazhe të ndryshme që shkojnë në të njëjtën faqe, mund të përfundoni me një normë më të ulët konvertimi edhe duke paguar për klikime të padëshiruara. Nëse zbatoni këto taktika, do të merrni një shtytje në strategjinë tuaj SEM në asnjë kohë. Gjëja më e rëndësishme është të kontrolloni rregullisht pasi motorët e kërkimit vazhdimisht bëjnë ndryshime në mjetet e tyre. Ju gjithashtu duhet të jeni gjithmonë në arkë për trendet e zakonshme dhe mënyra të tjera për të përmirësuar performancën e fushatës suaj.

Përdorni të gjitha mjetet që janë në dispozicion për të ndjekur, testuar dhe akorduar strategjinë tuaj SEM derisa të merrni rezultatet e dëshiruara./facebook.com