Me ne fund u sqarua dhe "masakra zgjedhore", kur SHBA pranon sinqerisht Ramen per bashkepunim,ne zgjedhje te drejta. lulushi nese i kane mbetur 2 fije mend te mbylle gojen e te pranoje zgjedhjet.

Urimi i Blinken:

I nderuar Z. Kryeministėr:

Urime pėr ju dhe partinė tuaj pėr suksesin tuaj elektoral. Unė gjithashtu dua tė pėrgėzoj popullin e Shqipėrisė qė, megjithė kufizimet e pandemisė COVID-19, ushtroi tė drejtat e tyre themelore nė zgjedhjet e 10-tė kombėtare tė vendit qė nga rėnia e komunizmit. Unė pres qė tė punoj me ju gjatė mandatit tuaj tė tretė si Kryeministėr pėr tė forcuar mė tej bashkėpunimin tonė mbi demokracinė dhe mbrojtjen, si dhe tregtinė dhe investimet. Ne do tė vazhdojmė tė mbėshtesim Shqipėrinė ndėrsa punon pėr tė forcuar shtetin e sė drejtės, pėr tė pėrmirėsuar llogaridhėnien e qeverisė dhe pėr tė kryer reformėn nė drejtėsi. Pėrmes kėtyre zgjedhjeve paqėsore, Shqipėria ka demonstruar mė tej gatishmėrinė e saj pėr tė hapur negociatat e pranimit nė BE. Shqipėria ėshtė njė Aleate e fortė e NATO-s dhe ne ju pėrgėzojmė pėr pėrparimin tuaj drejt Betimit tė Uellsit. Ne jemi mirėnjohės pėr bashkėpunimin tonė nė fushėn e mbrojtjes dhe e vlerėsojmė shumė Shqipėrinė pėr pritjen e Defender 21. Ne pėrballemi me shumė kriza nė tė gjithė globin, dhe unė kam besim se sė bashku mund tė ngrihemi pėr tė pėrmbushur kėto sfida historike. Ne kemi njė mundėsi dhe njė pėrgjegjėsi pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme paqėsore tė rrėnjosur nė liri dhe prosperitet pėr tė gjithė.

Sinqerisht,

Antony J. Blinken