Reforma n Drejtsi, dhe institucionet e reja t dala prej saj, jan trumbetuar fort n media, qoft nga klasa politike por sidomos nga ambasadort e huaj n vendin ton, si nj shpres q shqiptart m n fund t gjejn drejtsin e munguar.

Nj ndr institucionet kryesore t dala nga Reforma n Drejtsi sht SPAK, Prokurosia e Posame Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Oraganizuar, pr t ciln pritshmrit e qytetarve jan t mdha, q t ket nj aksion t vrtet pr drejtsin.

Pra, t hetohet korrupsioni, krimi i politiks, zyrtarve t lart, por edhe krimi i organizuar.

Por, pyetja jon drejtuar SPAK sht pse nuk hetohet Ben Blushi?

Ben Blushi sht nj ish-politikan, sot drejtor i nj televizini kombtar. Ai sht paguar pr vite me radh nga taksat e shqiptarve n poste publike, dhe pasuria e tij e vn gjat ktyre viteve, sigurisht q i plotson t gjitha kriteret pr tu marr nn hetim nga SPAK.

CNA.al ka raportuar n lidhje me pasurin marramendes t drejtorit t Top Channel, Ben Blushi, i cili edhe me ardhjen e Rilindjes n pushtet duket se vetm ka shtuar pasurin e tij.

Nj personazh i ardhur nga bota e medias, dhe prfunduar n politik, q n nj periudh t shkurtr, gati nj mandat i plot i Rilindjes, mundi t shtoj pasurin e tij me nj vler tregu, prej t paktn 750 mij eurosh.

CNA.al ka treguar me dokumente ku kemi provuar se nj pron me nj vler 10 her m t lart sht deklaruar pr vetm 30 mij euro dhe kjo pron sht bler n Kor, n qendr t qytetit.

sht nj pron e deklaruar pr vetm 30 mij euro, kur vlera e saj sht gati 10-fish dhe kt nuk e kemi provuar me ekspert, por e kemi provuar me nj transaksion n objektin ngjitur, apo karshi, e cila sht n pronsi t ish-vjehrrit t ndjer t Zotit Ben Blushi. E cila sht n nj vler shum her m t lart dhe kjo pron n aktin e shitjes ka edhe nj firm false.

Por, prtej ksaj, ka edhe nj tjetr detaj. CNA.al ka raportuar n lidhje me ortakrin e Ben Blushit, me pronart e inceneratorve n Shqipri. Ky i fundit nj koncesion i akuzuar fort nga opozita.

S pari, CNA.al ka raportuar n lidhje me nj kompani t themeluar n Bullgari, e quajtur Em Capital Group AD, dhe ku bashkpronart jan Mirel Mrtiri, Klodian Zoto dhe Eva Blushi, bashkshortja e Ben Blushit.

N kt kompani, Mirel Mrtiri dhe Klodian Zoto kan 67% t aksioneve, ndrsa Zonja Blushi ka 33%.

M pas, sht po kjo kompani, e cila vjen n Shqipri dhe blen pr 2.2 milion dollar Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe. Pra, aksionerja e Top Channel, Vjollca Hoxha n nj nga kompanit e saj, sht ortake n nj biznes me njerzit e inceneratorve dhe bashkshorten e drejtorit q ajo ka n televizion.

Ndrkoh, s fundi CNA.al ka raportuar pr nj tjetr kompani, ku tashm Ben Blushi del hapur me emrin e tij.

CNA.al ka sjell me dokumente zyrtare sesi vet Ben Blushi, sht ortak n nj kompani t re, me pronart e inceneratorve.

Kompania sht themeluar nj muaj e gjysm m par dhe tashm sht e hapur, e pastr dhe e qart dhe nuk ka diskutime. Pronarja e Top Channel dhe Ben Blushi jan ortak me pronart e inceneratorve, pra ata q kan ndrtuar inceneratort n Shqipri, me lekt e taksapaguesve shqiptar.

Kompania quhet KUDOPAY dhe kt her srish kemi aksioner Ben Blushin, i cili n kompanin e par nuk ishte me emrin e tij, por ktu del hapur vet drejtori i Top Channel, n ortakri me Stela Gugalln e inceneratorit t Elbasanit. Me rreth 16% t aksioneve t kompanis KUDOPAY, ndrsa Vjollca Hoxha ka 17%. T dy bashk kan rreth 33% t aksioneve, kurse 67% i ka Stela Gugallja.

Por, kush sht Stela Gugallja

Stela Gugallja sht akuzuar se ka fituar nj kontrat klienteliste nga qeveria. Opozita ka akuzuar shpesh pr korrupsion n lidhje me shtjen e inceneratorve, pasi kompania e saj nuk ka pasur lek pr investim, por sapo ka marr kontratn nga qeveria, ka shkuar n nj bank t nivelit t dyt dhe nprmjet saj ka marr nj shum parash kredi, me t ciln ka filluar investimin e inceneratorit.

Ndrkoh n media sht zbuluar edhe lidhja e Stela Gugalls, me Mirel Mrtirin, ai q quhet ndryshe edhe truri i inceneratorve.

E gjith procedura e ndrtimit t ktij inceneratori sht quajtur korruptive nga opozita, por dhe nga mediat q e kan denoncuar masivisht, vajzn e cila n nj mosh fare t re, pa pasur m par asnj aktivitet si biznesmene, merr nj kontrat koncesionare.

Sipas investigimeve n media, Stela Gugallja sht bashkjetuesja e Mirel Mrtirit dhe nna e fmijve t tij.

Pra, tashm sht mjaft e qart, Ben Blushi dhe Vjollca Hoxha kan dal hapur n ortakri me pronart e inceneratorve.

Gjithkush mund t thot se nuk ka asgj t keqe t shtosh bizneset, apo se Vjollca Hoxha sht e lir t bj ortakri me Eva Blushin, me inceneratort apo kdo tjetr. Dhe ka plotsisht t drejt. N rast se nuk ka abuzime, vjedhje, shmangie taksash e t tjera, pra shkelje t ligjit, biznesi mund t quhet krejt normal.

Por, n rastin kur nj pronar televizioni dhe drejtori i atij televizioni t dalin hapur si ortak me nj kompani t akuzuar nga opozita, jo vetm pr lidhjet me qeverin, por edhe mnyrn sesi kta njerz kan mundur t sigurojn rreth 178 milion euro kontrata, nga buxheti i shtetit, nga taksat e shqiptarve, kjo sht nj kmban alarmi pr SPAK.

Emri:  2B90B8BE-D888-406E-B1F8-AD14032F14AC.jpeg

Shikime: 122

Madhsia:  105.0 KB

Skema sht mjaft e qart, qeveria u jep para pronarve t inceneratorve. Pronart e inceneratorve i ndajn ato n biznese me pronart e medias.

Dhe nse SPAK ka vesh t dgjoj e sy t shikoj, provat jan aty. Mjafton t ket dshirn dhe vullnetin pr t hetuar.

VINI RE: Ky artikull sht pron intelektuale e CNA.al