Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Shuhet n moshn 89-vjeare aktori dhe regjisori i njohur Pirro Mani

  Emri: Pirro-Mani-1140x570.jpg

Shikime: 74

Madhsia: 24.2 KB

  sht shuar n moshn 89-vjeare, aktori dhe regjisori i njohur Pirro Mani. Nj prej “korifenjt” e kinematografis shqiptare humbi jetn n SHBA, aty edhe ku jetonte. Pirro Mani lindi n Kor m 14 Prill 1932 pr t’u shquar si nj nga personalitetet m t shquar n historin e teatrit shqiptar.

  Studioi n Institutin Shtetror t Artit Teatror, GITIS, n Mosk. Pas kthimit n atdhe u emrua regjisor i Teatrit “A. Z. ajupi”, Kor, t cilin e drejtoi me sukses pr rreth tet vjet. Q nga 1967 – 1992 ka qn regjisor i Teatrit kombtar, ku ka vn me dhjetra pjes teatrale. N karriern e tij artistike numron mbi 80 shfaqje. sht nderuar me shum mime. sht mjeshtr i regjis e skenave masive, njohs i thell i mizanskens. Shfaqjet kulminante jan “Cuca e maleve”, “Fytyra e dyt”, “Arturo Ui”, “Gjenerali i ushtris s vdekur”, “Epoka para gjyqit”, “Nata e 12 -t”, “Prometeu”, etj. sht angazhuar edhe n disa filma artistik. Ka fituar shum mime dhe sht nderuar me titullin e lart “Artist i popullit”.

  Artisti i njohur Elton Deda thot se Mani ka sjell shum gzim n jetn e tij, mirpo kjo e sotmja ishte trishtim. Prmes nj postimi n facebook, Deda thekson se regjisori nuk e ka trajtuar si t dashurin e vajzs, mirpo i ka dhn vendin e duhur si artist e si koleg. ”Veprat e tij nuk do t ken kurr fund”.

  Postimi i plot i Deds

  Fluturo tashm me enjgjjt babai i Teatrit. Ke sjell shum gzime n jetn time. Dhe far trishtimi solle sot. Do t jem mirnjohs pr gjithka, pr dashurin q m dhe, pr trajtimin jo si i dashuri i Jols por si artist dhe koleg. Madhshtia jote nuk ka fund! Ashtu si nuk do ket kurr fund vepra dhe pasuria q na le! Qofsh i parajss babi Piro!

  Emri: pirro.jpg

Shikime: 55

Madhsia: 38.0 KB

  Koha Jone

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pr: Shuhet n moshn 89-vjeare aktori dhe regjisori i njohur Pirro Mani

  https://www.youtube.com/watch?v=d990tbyXZPU

  “Ndarja nga jeta e Piro Manit”, Regjisori: Edhe drunjte mund t’i bente aktore, aq i zoti ishte


  Regjisori Spiro Duni, i ftuar n studion e “ABC” me gazetaren Juli Xhokaxhi, foli pr ndarjen nga jeta t artistit t jashtzakonshm Piro Mani.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-04-2020, 15:07
 2. Ndrron jet n moshn 95 vjeare ish- regjisori i Tom & Jerry dhe Popeye
  Nga Akuamarini n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2020, 15:42
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-04-2015, 15:14
 4. Shuhet n moshn 86-vjeare "Donika e Sknderbeut"
  Nga Xhuxhumaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-09-2014, 03:54
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-07-2013, 01:18

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •