Nuk ka ndodhur ndonjher (t paktn n Shqipri), q nj humbs pr t disatn here, t vazhdoj t pompoj me t madhe nj budallallk t madh: at t fitores kur humbet, madje i u bn thirrje, dhe del pa pikn e turpit t reklamoj humbjen si.. nj yner t madh tek populli i ndershn opozitar. Ky person ose do t ket detyrime t rnda t prapambetura ndaj t `kaluars non gratta`, ose mbetet t jet nj papagall q nuk kupton far i thot goja mndjes.
Vetm n historin e humorit dhe t Sarkazms gjen nj pinjoll t budallallkut politik t ktij kalibri dhe ky mbetet kadeti i dhj..r Bigler I romanit Ushtari i mir Shvejk.
Ky kadet q lexonte betejat e lavdishme t s kaluars dikur i u dha grada pr t komanduar. Kadeti psoi nj transformim t rndsishm; u fry si gjel, e mbante kokn lart pa e ulur ndonjher posht, fjalt i kopsiste e i shqiptont ashtu si perandori austriak duke i vn theksin pjeszs `por`, madje duke ngritur dhe zrin dhe gishtin e mesit. Dgjuesit habiteshin nga ky transformim i uditshm, kur shihnin kadetin e tyre t fryr si gjel deti, i pispillosur me uniformn ushtarake t asaj kohe dhe duke u hequr si strateg i madh. Me nj fjal ngritja n detyr na i bri keq Kadetit t dhj..r Bigler, dhe kush e shihte e kuptonte se ngritja n detyrr i kishte br aq keq sa ishte ishte smur nga trut e koks. N nj moment fjalimi pr shkak t ngrnies si i babzitur e zuri nj diarre aq e fort sa Kadeti Bigler na e bri n br..k prmajtjen e ushqimit t transformuar n zorrt e smura. Kjo i dha dhe nofkn e msiprme.
Aq t sikletshme ishin budallallqet e tij si strateg ushtarak, sa q kur dshtoi n drejtimin e trupave duke patur humbje t mdha n ushtar n front, mareshalli e gradoi dhe e ja hoqi gradat. Kjo mjaftoi q Kadeti yn i ndruar por i dhj..r Bigler , t fryhej e t vint n masn q ishte prpara gradimit, por .. nofka i mbeti.
N Shqipri paska dhe kadet t till q drejtojn partira, nganjher edhe opozitare, por me disa dallime nga kadeti yn i nderuar, sepse 107 vjet pas lufts s par botror, kadett tan kan sufler, kujdestar, q e orientojn, madje dhe kur humbin i thon ; s`ka gj, fajin e ka ai q ka fituar, ai ka br me hile, ai ka br masakr duplex nj parazgjedhore dhe nj zgjedhore, madje madje, ka br e po bn edhe masakr post zgjedhore, sepse po.. reklamon fitoren..
Kshtu na erdhi rradha q kadetit ton t prkahur pa rezervva nga e `kaluara non gratta`, q e ndjek pas partin, t detyrohet q t justifikoj humbjen, dhe t mos pranoj dorheqjen.
sht qytetare t dorhiqesh nse dshton, dhe sht humane q t pranosh humbjen, por t brtassh e t thuash se humbja na qnka nj fitore pr humbsit (!?)- n vnd q tu thuash popullit opozitar t vrtetn e hidhur se, humbn pr shkak se ne nuk paraqitm nj program alternativ m t mir, q humbm sepse u mbshtetm vetm tek objekti q na ka piketuar e `kaluara non gratta` pr ta hequr me do kusht, q humbn sepse gnjyem aq shum sa askush nuk na besoi, q humbm sepse mashtruam dhe publikuam aq shum fake news nprmjet `Syri tv`, `koha jon` e `telegraf`, q humbm sepse paraqitm analist aq t paskrupullt sa ata nuk e kishin pr gj t kopjonin Shekspirin kur ai shprehej tek Makbethi ``sht ajo gj e zez q zbardh n fund t pusit`, dhe q humbm sepse populli nuk ishte aq leshko sa t na besonte, dhe s fundi q humbm sepse partin ton t nderuar opozitare nuk arritm ta pastronim nga njerz-demon, nga njerz t korruptuar, nga njerz vrass, dhe nuk afruam njerzit e ndershm e qytetar, t shkolluar e puntor.
Kto ishin shkaqet.
Madje edhe kandidatt e paraqitur pr drejtues t partis m t madhe opozitare n fakt jan kandidat q nuk duan t mohojn t kaluarn, jan kandidat t ushqyer nga e `kaluara non gratta` me urrejtje, me inate, me qejfmbejtje, dhe me iden e lufts s klasave, duke i quajtur kundrshtart n kohn e demokracis jo si opozitar por si armiq, duke vazhduar politikat Enveriste se shoqria na qnka bardh e zi, pra ai q sht armiku i kryetarit sht dhe armiku i partis, duke e justifikuar veten sipas parimit t s `kaluars non gratta` se, kur humbet nuk e ke fajin ti- por kundrshtari q fitoi me hile, dhe vazhdojn mashtrimin me aforizmn bajate por t rrezikshme -`prpiqu t justifikosh me do marifet humbjen me qllim q t rrish komandant prsri`... Dhe e kundrta, kur fiton, meritat i ka gjithmon kryetari t tjerve u mbetet vetm t duartrokasin sa her q komandanti ngre dhe trash zrin para masave.
Kto jan partit tona opozitare, t voglat kan 30 vjet pa ndrruar Kryetar, e madhja kryetari pseudo-dorhiqet por drejton n hije nprmjet kadetit t dhj..r Bigler, i cili porsi ato kukullat siciljane, performojn si n fillimet e shekullit t XX para Don Demonve, dhe para popullit t thjesht, q nuk ka mundsi t qahet, por vetm t qesh nga veprimet kukullore t realizuara me mjeshtri nga artistt e fshehur posht perdes, t paguar sa pr t ngrn nj pjat pilaf.
N kohn q fituesit punojn por sigurisht kush punon edhe gabon, humbsit tan `fitimtar` t drejtuar nga Kadeti i dhj..r Bigler, vazhdojn rrugn e tyre t hipokritit histerik, duke justifikuar veten e duke i rn gjoksit me grusht, duke folur para turmave q qeshin me vete, e duke mallkuar kombtar dhe ndrkombtar, duke shar Shqiprin e cila na qnka n kriz por duke harruar se n kriz jan vet ata opozita.

priftipirro2017@gmail.com