Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,096

  Qyteti i panjohur i ILIRĖVE

  MADHĖSHTOR/ Qyteti i panjohur i ILIRĖVE - Gjurmė Shqiptare
  22 maj 2021


  Top Channel Albania

  Pėr banoret dikur keto shkrepa ishin shtepite e perendive te vjetra pagane, me pas te te pareve te tyre...

  Gjithkund ata lane gjurme, te cilat ruhen ende edhe sot....

  Nje toponim, nje qyteze e panjohur...objekte arkeologjike dhe shume legjenda....

  Perveē nje thike stralli dhe objekteve te rastesishme qe na tregojne se eshte jetuar qe ne periudhen e prehistorise asgje tjeter me teper nuk dihet per kete vend. Shume legjenda , rrefenja dhe mistere qendrojne atje lart.

  Cfare eshte ky qytet dhe perse per te nuk eshte folur kurre ? Si u bashkua dora e njeriut dhe natura per ta ngritur?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,096

  Pėr: Qyteti i panjohur i ILIRĖVE
  MREKULLI / Zbuloni qytetin ILIR qė e donin gjithė pushtuesit - Gjurmė Shqiptare
  May 29, 2021

  Top Channel Albania

  Njė qytet i vjetėr, pak i njohur.... Pėr tė luftuan romakėt, normanėt, anzhuinėt e osmanėt... Tė gjithė u gjendėn poshtė mureve tė kėsaj kėshtjelle... Madje edhe djali i Gjergj Kastriotit kėtu realizoi kryengritjen e tij tė madhe....
  Dokumenta, enigma, tė dhėna tė harruara...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,096

  Pėr: Qyteti i panjohur i ILIRĖVE  Qendra ILIRE me emrin e madh e tė papritur ? - Gjurmė Shqiptare
  19 juni 2021  Top Channel Albania

  Filmimet nga ajeri, tregojne pozicionin ne te cilin ngrihet kjo keshtjelle… Rreth saj dallohen shume rrenoja te tjera qe i perkasin padyshim nje vendbanimi….I gjithe shpati i malit eshte i mbushur me te tilla.... jane disa qindra... Te dhenat per kete vend jane te pakta, te copezuara dhe asnjehere nuk kane shkuar deri ne themel te tyre… Megjthate, atje sipermi ruhet dicka vertete e rralle....

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,096

  Pėr: Qyteti i panjohur i ILIRĖVE  Thesari qė kėrkojnė nė malet e Shqipėrisė tė gjithė - Gjurmė Shqiptare
  Jun 26, 2021

  Top Channel Albania

  Sa me lart te ngjitesh, aq me madheshtore eshte pamja ne drejtim te liqenit dhe gjithe zones qe e rrethon...Shkembinj me forma te ēuditshme, fryt i dores se natyres, i paraprijne Gurit te Kamjes… Ai dallohet nga te gjitha anet....Ky gur monument natyre ka terhequr ketu gjithmone vizitore te shumte . Jo thjesht ata qe pelqejne vende te tilla te veēanta, por edhe kerkues te shumte ilegale te thasareve....Ata jane shqiptare dhe te huaj... Kane hapur e germuar gjithkund...Cfare kerkojne ata me ngulm pergjate trupit te Gurit te Kamjes ?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,096

  Pėr: Qyteti i panjohur i ILIRĖVE
  Zbulim madhėshtor nė Shqipėri. Ja si ndryshon historia... - Gjurmė Shqiptare
  Jul 3, 2021

  Top Channel Albania

  Ne dokumentarin e dates 8 maj 2021, pasi ndoqem disa te dhena jo te zakonshme, arritem te zbulojme ne fshatin Gjuras, jo larg Peshkopise ne Diber, nje shpelle te mbushur me eshtra....
  Per te marre pergjigje, nje jave me pas ne 15 maj 2021, pasi ngritem me kerkesen tone nje grup te specalizuar arkeologesh, i perbere nga 5 te tille, u rikthyem ne shpelle.
  Arkeologet arriten ne perfundimin se kemi te bejme me nje zbulim shume te rendesishem, unikal per Shqipėrinė. Sipas tyre keto eshtra datojne mijera vjet me pare...
  Deri me tani askush nuk mund te jape nje pergjigje plotesisht te sakte deri ne realizimin jashte vendit te analizave te specializuara me karbon.
  Megjithate, duket se historia e kesaj shpelle, nuk perfundon me pritjen, sepse te dhena te tjera kane mbrritur tek ne…

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,096

  Pėr: Qyteti i panjohur i ILIRĖVE


  Njė histori e rrallė nė malin e Dajtit, pak km nga Tirana - Gjurmė Shqiptare
  10 07 2021

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,096

  Pėr: Qyteti i panjohur i ILIRĖVE  Vendi SHQIPTAR ku ndodhin mrekulli? - Gjurmė Shqiptare
  17 07 2021

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,096

  Pėr: Qyteti i panjohur i ILIRĖVE

  Shkatėrrimi mė i frikshėm nė Shqipėri. Si u zhduk qyteti… - Gjurmė Shqiptare
  23 shtator, 2021
  Top Channel Albania

  Shumica shohin sot kėtė pamje tė Durrėsit… Kjo sepse qyteti i lashtė i pėrmendur hershėm nė dokumenta ėshtė pėrpirė…Jo nga pushtuesit qė kėtu kanė zbritur bollshėm gjatė historisė, por nga shumėkatėshit e betonit…Nė themelet e shumė prej kėtyre pallateve dergjen rrėnoja arkeologjike…Njė dokumentar me fakte tronditėse… Si u zhdukėn shumė gjymtyrė tė Durrėsit tė vjetėr ? Ēfarė mbijeton ende nė bordumet e disa pallateve ? Tė fshehtat, tė pathėnat, heshtja…. Do te sjellim si kurre me pare historine dhe Durresin e vertete, ate te kohes se shkuar, por edhe te sotmin…

Tema tė Ngjashme

 1. Origjina e ilirėve
  Nga oliver55 nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-01-2015, 14:11
 2. A duhet te ngrihet ne Shkoder Muzeu i ILIREVE?
  Nga DYDRINAS nė forumin Votime dhe sondazhe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-03-2013, 06:11
 3. FAVEIRIAL-Otomanėt i kthejnė mitropolitė ilirėve
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2008, 11:20
 4. Lidhja mes ilirėve dhe thrakasve
  Nga alibaba nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 20-10-2006, 09:07
 5. Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 17:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •