Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 70
  1. #1
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Emri:  berisha.jpg

Shikime: 760

Madhësia:  36.5 KB

    Në një reagim zyrtar nga SHBA bëhet me dije se ish-kryeministri Sali Berisha dhe familja e tij janë shpallur ‘non grata’ nga SHBA.

    Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony Blinken thotë se ai përcakton publikisht se Berisha dhe familja e tij janë të papërshtatshëm për të hyrë në SHBA.

    Ai thotë se veprimet e Berishës minuan demokracinë. Blinken sqaron se Berisha, sidomos në kohën si kryeminisër, ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij nga shpërdorimi i besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë.

    Deklarata e plotë e Blinken

    Sot, unë jam duke shpallur emërimin publik të Sali Berishës si nongrata , një ish-President i Shqipërisë, ish-Kryeministër i Shqipërisë dhe ish-deputet i Parlamentit të Shqipërisë, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të rëndësishëm.

    Në cilësinë e tij si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij nga shpërdorimi i besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë.

    Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë.
    Me këtë përcaktim, unë po rikonfirmoj nevojën për llogaridhënie dhe transparencë në institucionet demokratike të Shqipërisë, proceset qeveritare dhe veprimet e zyrtarëve publikë shqiptarë.

    Ky emërim është bërë nën Seksionin 7031 (c) të Departamentit të Shtetit, Operacionet e Jashtme, dhe Programet e Ndarjeve të Ndarjeve të Programeve Akti, 2021. Përveç Berishës, unë po përcaktoj publikisht bashkëshorten e tij, Liri Berishën, djalin e tij, Shkelzen Berisha dhe vajza, Argita Berisha Malltezi.

    Këta individë nuk janë të përshtatshëm për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara.


    Ky emërtim riafirmon angazhimin e SHBA-ve për mbështetjen e reformave politike thelbësore për institucionet demokratike të Shqipërisë. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të qëndrojnë me popullin e Shqipërisë. Departamenti do të vazhdojë të përdorë autoritete si kjo për të promovuar përgjegjësinë për aktorët e korruptuar në këtë rajon dhe globalisht.

    Emri:  13e08594-9b58-49e4-a643-1207b97bf961.jpg

Shikime: 722

Madhësia:  38.6 KB

    Top Channel

  2. #2
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Berisha me familjen shpallen “non grata” në SHBA, Balla përshëndet vendimin

    Pas shpalljes “non grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha dhe familjes së tij, ka reaguar Taulant Balla.


    Ai ka përshëndetur vendimin e SHBA-së, duke shpërndarë postimin e Sekretari i Shtetit, Antony Blinken/

    “PËRSHËNDES VENDIMIN E SHTETEVE TË BASHKURA TË AMERIKËS NDAJ SALI BERISHËS:

    “Aktet e korruptuara të ish-Presidentit të Shqipërisë Sali Berisha kanë minuar demokracinë në Shqipëri. Po e shpall Berishën dhe anëtarët e afërt të familjes së tij si të papranueshëm për të hyrë në Shtetet e Bashkuara.

    Ne mbetemi #tëbashkuarkundërkorrupsionit me partnerët tanë në Shqipëri.”


    Sekretari i Shtetit, Antony Blinken It is a beatiful day for the Albanian Democracy”, shkruan Balla.

    Top Channel

  3. #3
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Dhe shume qe vonuan. Dhe kjo deklarate ka lidhje te drejteperdrejte me zgjedhjet e PD dhe mbeshtetesit e Lulit.

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Neteorm për postimin:

    ATMAN (19-05-2021)

  5. #4
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Keta dreq Amerikanesh, nga dy komunist qe na kane mbetur njerit po ja ndalojne hyrjen. Shyqyr thuaj qe na ka mbetur shoku Gramoz se kush e di sa do merzitej Albo !

    Tani per nja dy tre jave do shikojme gallate ! Do jene dite estrade ku parrulla do jete "proletar te gjitha vendeve, bashkohuni"

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar SERAFIM DILO për postimin:

    Neteorm (19-05-2021)

  7. #5
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Berat Buzhala: Sali Berisha është kalibër special, i pari që foli në Shtëpinë e Bardhë për Kosovën

    Analisti Berat Buzhala i ka dalë në mbrojtje ish-kryeministrit Sali Berisha, pasi DASH e shpalli non-grata.

    Me hashtagun “#MeBerishën”, Burat Buzhalla shkruan se Sali Berisha është një politikan i kalibrit special, që nuk e meriton kurrsesi të dizenjohet si koka e krimit të organizuar.

    Më tej, Buzhala shkruan se Berisha është politikani i parë pas komunizmit që shkoi në Shtëpinë e Bardhë dhe ngriti çështjen e Kosovës.

    Reagimi i plotë i Berat Buzhalës:

    Sali Berisha ishte politikani i parë shqiptar, pas rënies së komunizmit, që shkoi në Shtëpi të Bardhe dhe e ngriti çështjen e Kosovës.

    Sali Berisha ishte politikani i parë në Shqipëri që vendosi t'i shpojë malet për ta bashkuar kombin.

    Sali Berisha, ndoshta në dokumentet e Departamentit te Shtetit nuk është personazh pozitiv, por në dokumentet e popullit shqiptar ai është i tillë.

    Berisha as nuk është politikani me i korruptuar në Ballkan, e as më jodemokratiku. Sigurisht që është më ndryshe se çdo kush tjetër. Është kalibër special.

    Është karakter i veçantë, me të mirat dhe të këqijat e tij, por assesi nuk e meriton të dizajnohet si koka e krimit te organizuar.

    Berisha ishte mik i Partisë Republikane, e me pak i asaj Demokratike. Sa herë që republikanët ishin në pushtet atje, e Berisha ishte këtu, raportet me Amerikën ishin të shkëlqyeshme.

    Të vetmet herë kur presidentet amerikanë kane shkelur në token shqiptare ka qenë kur në pushtet ishte Berisha.

    #meberishen
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  8. #6
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Kur Antony Blinken lavdëronte Berishën për luftën anti-korrupsion

    Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, njoftoi sot vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për ndalimin e hyrjes në SHBA të ish-presidentit dhe ish-kryeministrit Sali Berisha.

    Por në një takim mes të dyve në vitin 2009 në Shtëpinë e Bardhë, kur Blinken ishte Këshilltar për Sigurinë Kombëtare i Zëvendëspresidentit Joe Biden, Blinken vlerësonte Berishën për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

    Në një njoftim të kryeministrisë të asaj kohe, ruajtur në faqen http://arkiva.km.gov.al/ thuhet se: Unë vlerësoj suksesin e qeverise se Shqipërisë ne luftën kundër krimit te organizuar, korrupsionit dhe reformat ekonomike te implementuara.’

    Njoftimi i plotë:

    Z. Antony Blinken e siguroi Kryeministrin Berisha se administrata e re e Presidentit Obama do të vazhdojë të njëjtën mbështetje dhe vëmendje ndaj vendit tonë dhe siguroi se qeveria shqiptare dhe Shqipëria do të gjejnë tek kjo administratë miq të mirë dhe aleatë të fuqishëm.

    Dje pasdite në Shtëpinë e Bardhë, Kryeministri Berisha u prit në takim nga Këshilltari për Sigurinë Kombëtare i Zëvendëspresidentit të SHBA-së, z. Antony Blinken.

    Kryeministri Berisha e njohu z. Blinken me përpjekjet e vazhdueshme të qeverisë shqiptare në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, me qëllim shndërrimin e Shqipërisë në një vend të sigurtë për qytetarët dhe një vend tërheqës për investimet të huaja. Gjithashtu, Kryeministri vuri në dukje reformat e qeverisë në fushën ekonomike, krijimin e një klime të favorshme për biznesin, duke përmendur shkurtimin e shpenzimeve operative, nxjerrjen e administratës jashtë konfliktit të interesit, dixhitalizimin e shërbimeve administrative, si e-government, e-taksat etj.

    Më tej, Kryeministri u ndal në konsensusin mes forcave politike në Shqipëri për zgjedhjet e ardhshme, duke e vënë theksin në përmirësimin e kuadrit ligjor për mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Në këtë kontekst, Kryeministri Berisha e njohu z. Blinken me përpjekjet dhe arritjet e qeverisë për krijimin e një infrastrukture moderne zgjedhore për administrimin e zgjedhjeve në përputhje me standardet ndërkombëtare. Kryeministri theksoi se ka filluar pajisja e qytetarëve me kartat e identitetit me pasaportat biometrike, ndërkohë që ka përfunduar hartimi i regjistrit elektronik të shtetasve.

    Nga ana e tij, Zoti Blinken vlerësoi me nota tejet pozitive zhvillimet në Shqipëri dhe theksoi se ndihej entuziast për rezultatet dhe sukseset e arritura nga qeveria shqiptare. Ai e vlerësoi procesin e anëtarësimit në NATO si një moment të madh historik dhe theksoi se baza kryesore e këtij anëtarësimi janë standardet e arritura nga qeveria shqiptare. Ai shprehu vlerësimin e lartë për aleancën e madhe të Shqipërisë me SHBA, duke e konsideruar vendin tonë një nga miqtë më të mirë të SHBA-së. Gjithashtu, zoti Blinken vleresoi lartë suksesin e qeverisë shqiptare në luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit, reformat ekonomike, etj.

    Këshilltari për Sigurinë Kombëtare i Zëvendëspresidentit të SHBA-së, z. Antony Blinken, e siguroi Kryeministrin Berisha se administrata e re e Presidentit Obama do të vazhdojë të njëjtën mbështetje dhe vëmendje ndaj vendit tonë dhe siguroi se qeveria shqiptare dhe Shqipëria do të gjejnë tek kjo administratë miq të mirë dhe aleatë të fuqishëm. Ai theksoi se marrëdhëniet mes dy vendet do të njohin nivele akoma më të larta të bashkëpunimit dhe miqësisë.

    Gjatë takimit, të dy personalitetet u ndalën edhe në zhvillimet në rajon dhe proceset integruese të tij, si dhe në zhvillimet në Kosovë. Zoti Antony Blinken, ndër të tjera, vlerësoi rrugën Durrës - Kukës - Morinë si një vepër të madhe të modernizimit të Shqipërisë dhe si shumë të vlefshme për zhvillimin ekonomik të Shqipërisë, Kosovës, por edhe të gjithë rajonit.
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  9. #7
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Emri:  D48F8D14-F6DA-48CE-AEF3-817148DC8C39.jpg

Shikime: 694

Madhësia:  28.8 KB

    Pergjigje zotit Antony Blinken, Sekretar i Departamentit te Shtetit per vendimin e tij per te ndaluar hyrjen time ne SHBA!

    Zoti Sekretar!
    Nga mediat u njoha me vendimin tuaj te shpallur ne twitter per te ndaluar hyrjen time ne SHBA.
    Lidhur me kete vendim dua te shpreh sa vijon.

    Gjate 30 viteve ne politike nuk ka ekzistuar kurre asnje akuze ne adrese time, nga asnje person, asnje institucion vendas apo i huaj per abuzim te fondeve publike dhe çfaredo lloj tjeter korrupsioni.

    Shtoj gjithashtu se gjate te gjitha viteve te mia ne pushtet, por dhe deri me sot, familjaret e mi nuk kane perfituar kurre nga fonde dhe asete publike dhe kane zbatuar me rigorozitet te plote ligjet e vendit. Ata deri me sot nuk kane qene kurre nen akuze nga drejtesia shqiptare apo e ndonje vendi tjeter.

    Duke shprehur keqardhje per vendimin dhe duke e konsideruar ate pa asnje baze konkrete, ju ftoj te beni publike çdo fakt e dokument qe administrata e juaj, apo kushdo ne bote, mund te disponoje per te argumentuar pretendimin tuaj per mua dhe familjaret e mi.

    Gjithashtu gjykoj se nje nder faktoret me kryesore qe qeveria qe une kam drejtuar arriti te anetaresoje Shqiperine ne NATO, te firmose Marrveshjen e Stabilizimit Asociimit dhe liberalizoje vizat me Bashkimin Europian, te arrije nivelin e pragut te MCAC, dhe te terheqe investime madhore, por edhe te shenoje kulme ne marredheniet midis dy vendeve tona mike, ka qene lufta e suksesshme kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar e dokumentuar kjo dhe ne raporte dhe vleresime te qeverise se SHBA.

    Gjate 30 viteve ne politike une kam patur ne SHBA, dhe kam me shume se ne cdo vend tjeter, miq te medhenj, me te cilet ndihem gjithnje krenar. Mirenjohja ime mbetet e pakufishme per gjithçka vendi i juaj i madh ka bere per lirine e kombit tim.

    Po keshtu jam perpjekur dhe nuk kam nguruar kurre te marr cdo vendim ne interes te perbashket midis dy vendeve.

    Dua te theksoj se vendimi juaj nuk mund te lekunde kurre admirimin tim per vendin, kombin e madh e mik amerikan dhe miqte e mi ne SHBA.

    Zoti sekretar!
    Une kam 8 vite qe kam dhene doreheqjen nga çdo funksion drejtues dhe jam larguar nga pushteti por kam qendruar i vendosur ne mbrojtjen e interesit publik dhe kombetar te shqiptareve, ashtu siç i vleresoj une ato.
    Une kam denoncuar me shume se kushdo tjeter ne kete vend publikisht brenda dhe jashte vendit, krimin e organizuar shqiptar dhe bandat e tij, kartelet e droges, lidhjet e tyre me zyrtaret me te larte shqiptare, por edhe te huaj, korrupsionin e papermbajtur qeveritar ne Shqiperi.
    Po keshtu une kam mbeshtetur reformen ne drejtesi e te gjitha ndryshimet kushtetuese, por kam kritikuar dhe denoncuar çdo akt te ndermarre ne kundershtim flagrant me amendamentet kushtetuese per vendosjen e kontrollit te plote politik mbi sistemin e drejtesise.

    Une gjithashtu kam denoncuar ne mediat shqiptare dhe te huaja, duke ditur shume mire pozicionin por edhe lidhjet e panumerta te tij, multimiliardierin George Soros, si korruptorin me kryesor te politikaneve te sotem dhe ne gjykimin tim, si nje armik te vertete te demokracise ne vendin tim.

    Perveç kesaj kam denoncuar i pari dhe me forcen me te madhe, publikisht dhe vetem publikisht, projektin e ndryshimit te Kufijve te Kosoves, i pregatiur nga fondacioni i George Sorosit ne Beograd, per çka dhe dhe jam kercenuar per pasoja, por natyrsht nuk jam impresionuar.

    Se fundi, duke mos pretenduar kurre se une jam i pagabueshem, duhet t’ju garantoj se une ndjehem krenar me te gjitha qendrimet e mia dhe ju siguroj se ato kane qene dhe do te jene te motivuara vetem nga interesi publik dhe kombetar i kombit shqiptar dhe e verteta, te cilat une i kam mbrojtur njelloj si sot edhe ne kohen kur te rinjte shqiptare ekzekutoheshin ne kufi per realizimin e endrres tyre amerikane.

    Sinqerisht Sali Berisha!
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Ingenuous për postimin:

    ATMAN (19-05-2021)

  11. #8
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Ketu nuk ka asnje cudi. Amerika kerkon te vendose drejtesi. Te shohim sa do ja arrije me "peshqit e medhenj". Mendimi im: Asnje denim. Paret e perfituara padrejtesisht t`u jepen atyre qe jane ne kufi te mbijetese.
    Duaje te afermin tend si veten

  12. #9
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Kush janë personat “non-grata” të shpallur ndër vite nga SHBA

    Emri:  Personat-Non-Grata-1068x601-1-780x439.jpg

Shikime: 708

Madhësia:  36.1 KB

    “Peshku i madh e ha të voglin. Për herë të parë në Shqipëri do të hamë peshkun e madh,” – kjo ishte deklarata e ish-ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Lu, pak muaj përpara se Departamenti Amerikan i Shtetit (DAP), të shpallte “non–grata” (të padëshiruar) më 14 shkurt 2018 ish-Prokurorin e Përgjithshëm Shqiptar Adriatik Llalla për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion.

    Në vendimin e DASH thuhej:


    "Përveç përcaktimit të z. Llalla, Sekretari po përcakton publikisht edhe bashkëshortin e z. Llalla, Ardjana Llalla, vajzën e tij, Eni Llalla dhe fëmijën tjetër të tij, shtetas jo-amerikan”

    Pak javë më pas, më 16 prill 2018, DASH do t’i ndalonte, me të njëjtin motivacion, hyrjen në SHBA, deputetit Tom Doshi bashkëshortes dhe fëmijëve të tij.

    “Përveç përcaktimit të z. Doshi, Departamenti po përcakton publikisht edhe bashkëshortin e z. Doshi, Xhovana Doshi, vajzën e tij të rritur, Briana Doshi, djalin e tij të rritur, James Doshi dhe fëmijët e tij të mitur”

    Më 30 korrik 2019, DASH, vendosi të shpallë si person të padëshiruar, duke i refuzuar hyrjen në SHBA kryetarit të Bashkisë së Durrësit asaj kohe Vangjush Dakos dhe familjes së tij. Shkak mbetej sërish përfshirja e këtij zyrtari të lartë në korrupsion.

    “Sekretari i Shtetit po përcakton publikisht Kryetarin e Bashkisë Shqiptare të Durrësit Vangjush Dako nën Seksionin 7031 (c) të Aktit të Departamentit të Shtetit, Operacioneve të Jashtme dhe Programeve të Ndarura të FY 2019, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të rëndësishëm”

    Më herët ish-ambasadori Lu ka deklaruar se Ambasada Amerikane gjatë kohës së drejtimit të tij ka refuzuar vizat për disa gjyqtarë e prokurorë, për të cilët DASH ka pasur informacion se janë të përfshirë në korrupsion. Detyrën për zbulimin e emrave asaj kohe Ambasada deklaroi se ja linte procesit të vetingut. /Euronews/Telegrafi/

  13. #10
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Kush janë personat “non-grata” të shpallur ndër vite nga SHBA

    I rane pendet nje diktatori. SPAK ka per detyre te zbuloje pasurine e perfituar me korrupsion, sala dhe familja e tij. Shteti duhet t`i jete ne krah drejtesise ne luften kunder berishes dhe mbrojtesve te tij. Lulushi duhet te pergjigjet ku jane futur 225 milionet e rruges se kombit. Duhet te vritet frika nga sala dhe banditet e tij (se ka boll te tille). Drejtesia nuk duhet te terhiqet e te trembet nga mafia berishiane. Duhet dore e forte, ndryshe ky nuk zbret nga kali.
    Duaje te afermin tend si veten

  14. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    ju Berishes ti hani ate qe nuk thuhet se Berisha ka qene i vetmi (kur ishte kryeminister) qe ka mbajtur nje pozicion korrekt me konfliktin izrael palestine duke perkrahur planin nderkombetar te paqes me dy popuj dhe dy shtete me jeruzalemin lindor kryeqytet te palestines


    balkan web ===> Sali Berisha dhe familja e tij shpallen “non grata” nga SHBA, Sekretari i Shtetit: Akte korrupsioni që minojnë demokracinë!


    nese Berisha eshte non grata ne usa , edrama eshte per ne guantanamo

    vtf amerika eshte bere si ato telenovelat 2 lekeshe te amerikes latine

    Emri:  187807084_10158214576332514_682421642902594955_n.jpg

Shikime: 710

Madhësia:  33.4 KB

    Emri:  2.jpg

Shikime: 745

Madhësia:  9.8 KB
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 19-05-2021 më 15:57

  15. #12
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    sala i ka duart e lyera me gjak,,,,, fundi i tij duhet te jete si fundi i diktatoreve,...por personalisht mendoj se duhet te ktheje pasurite e vjedhura
    Duaje te afermin tend si veten

  16. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    sala i ka duart e lyera me gjak,,,,, fundi i tij duhet te jete si fundi i diktatoreve,...por personalisht mendoj se duhet te ktheje pasurite e vjedhura
    Berisha mbajti larg shqiperise klanet greke dhe serbe , te cilat u hakmorren ndaj tij me firmat piramidale te organizuara nga sherbimet serbe dhe greke te cilat arriten kulmin e tyre me trazirat e vitit 97 te cilat ishin parapregatitur ta fusnin shqiperine ne nje lufte civile veri jug

    nese berisha eshte non grata ne usa edirama eshte per burgim te perjetshem

  17. #14
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Citim Postuar më parë nga ATMAN Lexo Postimin
    Berisha mbajti larg shqiperise klanet greke dhe serbe , te cilat u hakmorren ndaj tij me firmat piramidale te organizuara nga sherbimet serbe dhe greke te cilat arriten kulmin e tyre me trazirat e vitit 97 te cilat ishin parapregatitur ta fusnin shqiperine ne nje lufte civile veri jug

    nese berisha eshte non grata ne usa edirama eshte per burgim te perjetshem
    Eshte rruge e hapur per spakun qe t`i ktheje popullit parate e grabitura, nga ky diktator, per 30 vjet se bashku me familjen dhe fisin e tij,
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 19-05-2021 më 16:34
    Duaje te afermin tend si veten

  18. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Eshte rruge e hapur per spakun qe t`i ktheje popullit parate e grabitura, nga ky diktator, per 30 vjet se bashku me familjen dhe fisin e tij,
    nuk ka se cfare te ktheje se nuk ka asnje kokerr leku te vjedhur , ndyshe nga edirama qe ka nje miliard pasuri te dokumentuar nga sherbimet sekrete

    nese Berisha eshte non grata edirama eshte per ne guantanamo

  19. #16
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Vendimi i DASH per ndalimin e Berishes ne Amerike, do vlente me teper nese do zbardheshin konkretisht akuzat dhe nese drejtesia do kryente ne vazhdim e pandikuar punen e saj.
    Paralelisht kjo ngjarje duhet te frenoje nivelin e larte te korrupsionit omniprezent ne Shqiperi. Nese kjo e fundit s’ndodh, atehere gjithe kjo histori eshte kot.
    Dikur Berisha, ndikoi ne arrestimin dhe gjykimin e Fatos Nanos, per çeshtje korrupsioni. Lajmi ndoshta gezoj disa tifoze partish, por sot mbas 25 vitesh vidhemi, neperkembemi, poshterohemi e vazhdojme riciklojme/amnistojme politikanet, mediat, gazetaret, gjykatesit dhe prokuroret.
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Duke_Of_Arberia për postimin:

    ATMAN (20-05-2021)

  21. #17
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Citim Postuar më parë nga ATMAN Lexo Postimin
    nuk ka se cfare te ktheje se nuk ka asnje kokerr leku te vjedhur , ndyshe nga edirama qe ka nje miliard pasuri te dokumentuar nga sherbimet sekrete

    nese Berisha eshte non grata edirama eshte per ne guantanamo
    Nuk dime gje per ramen, akuza eshte per salen, dokumentimi i takon drejtesise shqiptare dhe fakte ka plot edhe per lirine, argiten dhe shkezenin: thjesht familje mafioze,se s`ka anje kokerr leku pa rrethon ne gjirin e lalzit i mbrojtur nga mercenare bandite???me cfare i paguan keto, te dokumentuara jane 225 milion eurot e vjedhura te rruges se kombit se bashku me lulushin... Rama ka detyren ta zbrese realisht nga kali, se sala pa u goditur nuk zbret,...Amerika e tha fjalen e saj te ike sala me gjithepd-ne e tij....,megjithate qellimi eshte qe t`i kthehen popullit parate e vjedhura nga fondet publike
    Duaje te afermin tend si veten

  22. #18
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Diplomatet amerikane ne Washington D.C dhe ne ambasaden amerikane ne Tirane, nuk bejne me politiken e shtetit amerikan, nuk marrin me as urdhra nga presidenti Biden qe eshte nje president kukull. Por i marrin urdhrat e tyre nga George Sorros e kompani. Kthimi i demokrateve ne Shtepine e Bardhe, ktheu edhe xhaketat e vjetra te diplomacise amerikane nga koha e Obames. Sorros ka dy njerez te tij ne Tirane, Budallain e Madh, Edi Rama, dhe teveqelin e vogel, Erion Veliaj. Tani po ve ne levizje diplomacione amerikane qe te fillojne punen per rishikimin e kufijve ne Ballkan. Dhe kush eshte pengese ne politiken shqiptare? Ata luftetaret e UCK-se i mbajme te mbyllur ne burg ne Hage. Kurse Berishen dhe Meten, qe jane si jane, nuk e shesin patriotizmin e tyre per lojrat e te huajve, u tregojne shkopin dhe u ckermiten me akte te tilla. Me pak fjale, mesazhi i tyre: "Mos guxoni te prishni planet tona!"

    Dhe shqiptaret i shohin keto gjera e nuk kuptojne asgje. Hera e fundit qe amerikanet e vune Berishen ne shenjester, ne 1997, shteti u shkaterruar dhe vendi perfundoi ne kaos dhe ne prag te luftes civile. Nje vit me vone, Milloshevici marshoi tanket ne Prishtine dhe e zbrazi Kosoven nga shqiptaret. Lutuni dite e nate, qe te mos kete lufte ne Ballkan. Pasi ne kete pike, vetem Zoti na mbron na e keqja qe ka pushtuar boten. Nje thenie e vjeter hebreje thote: "Njerezit bejne plane. Zoti qesh!" Mire Berishen qe e denuan qe te mos shkeli Ameriken, dhe ti ngrysi ditet e tij ne vendin e tij. Po kete sekretarin amerikan dhe bosin e tij, cfare fati e pret valle? Perpara se te behej sekretar shteti, Blinken ishte lobist per Kinen ne Washington. Shiste interesat e vendit te tij, ne kembim te parase kineze. Dhe sot ka sy e faqe e del e akuzon te tjeret ne bote per korrupsion.

    Zoti e ruajt ate vend e ate popull!

    Albo

  23. 2 antarët më poshtë falenderuan Albo për mendimin e shprehur në këtë postim:

    ATMAN (20-05-2021),DYDRINAS (06-06-2021)

  24. #19
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Kriminelit qe u be gati per lufte ne 97`, bashke me klanin mafioz e familjen e tij, po i vjen fundi.
    Drejtesia vonon por nuk harron. I takon Rames t`i jape goditjen e fundit, drejtesia te thote urgjentisht fjalen e saj
    Ne 1994 u be gati te percillte edhe Fortlumturine e Tij Kryepiskopin Anastas, me kushtetuten e "famshme" , por Zoti veproi

    ZOTI BEKOFTE AMERIKEN!
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 19-05-2021 më 23:36
    Duaje te afermin tend si veten

  25. #20
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen ‘nongrata’

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Diplomatet amerikane ne Washington D.C dhe ne ambasaden amerikane ne Tirane, nuk bejne me politiken e shtetit amerikan, nuk marrin me as urdhra nga presidenti Biden qe eshte nje president kukull. Por i marrin urdhrat e tyre nga George Sorros e kompani. Kthimi i demokrateve ne Shtepine e Bardhe, ktheu edhe xhaketat e vjetra te diplomacise amerikane nga koha e Obames. Sorros ka dy njerez te tij ne Tirane, Budallain e Madh, Edi Rama, dhe teveqelin e vogel, Erion Veliaj. Tani po ve ne levizje diplomacione amerikane qe te fillojne punen per rishikimin e kufijve ne Ballkan. Dhe kush eshte pengese ne politiken shqiptare? Ata luftetaret e UCK-se i mbajme te mbyllur ne burg ne Hage. Kurse Berishen dhe Meten, qe jane si jane, nuk e shesin patriotizmin e tyre per lojrat e te huajve, u tregojne shkopin dhe u ckermiten me akte te tilla. Me pak fjale, mesazhi i tyre: "Mos guxoni te prishni planet tona!"

    Dhe shqiptaret i shohin keto gjera e nuk kuptojne asgje. Hera e fundit qe amerikanet e vune Berishen ne shenjester, ne 1997, shteti u shkaterruar dhe vendi perfundoi ne kaos dhe ne prag te luftes civile. Nje vit me vone, Milloshevici marshoi tanket ne Prishtine dhe e zbrazi Kosoven nga shqiptaret. Lutuni dite e nate, qe te mos kete lufte ne Ballkan. Pasi ne kete pike, vetem Zoti na mbron na e keqja qe ka pushtuar boten. Nje thenie e vjeter hebreje thote: "Njerezit bejne plane. Zoti qesh!" Mire Berishen qe e denuan qe te mos shkeli Ameriken, dhe ti ngrysi ditet e tij ne vendin e tij. Po kete sekretarin amerikan dhe bosin e tij, cfare fati e pret valle? Perpara se te behej sekretar shteti, Blinken ishte lobist per Kinen ne Washington. Shiste interesat e vendit te tij, ne kembim te parase kineze. Dhe sot ka sy e faqe e del e akuzon te tjeret ne bote per korrupsion.

    Zoti e ruajt ate vend e ate popull!

    Albo
    Dolen dhe fjalet e shokut Enver . Kishte te drejte kur thoshte qe rreziku na vjen nga imperialistet amerikane.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Prof Dr. Sali Berisha
    Nga white-knight në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 14-12-2014, 17:26
  2. Pse e do më tej pushtetin Sali Berisha?
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 28-12-2011, 16:53
  3. Ku eshte Sali Berisha dhe qeveria?!
    Nga iliria e para në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 02-11-2011, 23:41
  4. Kush je ti Sali Berisha?
    Nga shoku_tanku në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 102
    Postimi i Fundit: 15-12-2010, 11:09
  5. Sali Berisha në HardTalk të BBC-së
    Nga Dr Rieux në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 26-05-2008, 13:16

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •