Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 67 prej 67
 1. #61
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  https://youtu.be/K4EGAMXMy4M?t=910
  Shiko i nderuar harremin salian dhe perfaqesuesja primo, qe e quan znj. Greta Bardeli (e bashes): "Bordelli" tek minuta 15 rreth...
  keto "femra" jane ministret e sales
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 22-01-2022 m 08:43
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #62
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Berisha ”non-grata”, Escobar: Vendimin e morm pr shkak t korrupsionit q gjetm

  Emri: Screenshot_3.jpg

Shikime: 46

Madhsia: 30.4 KB

  I drguari i SHBA-s pr Ballkanin Perndimor, zv/ndihms sekretari i Shtetit, Gabriel Escobar u ka br thirrje institucioneve shqiptare q ta shqyrtojn ”non-gratn” e Sali Berishs, pasi vendimi sht i bazuar n fakte dhe prova.

  “Vendimi pr ta prcaktuar at ishte nj vendim institucional. Nuk ishte nj vendim individual dhe nuk ishte nj vendim politik. Ishte nj vendim q ne e morrm pr shkak t korrupsionit q gjetm. Un do t’u bja thirrje institucioneve n Shqipri ta shqyrtojn kt.

  Por dua t them, se ne ende kemi partner t mir n Partin Demokratike, ne duam q Partia Demokratike t jet nj kontribues i fort dhe i rndsishm i stabilitetit politik n Shqipri. Un do t’u bja thirrje mbshtetsve t Partis Demokratike t mendojn pr imazhin q prcjellin, nse do t kishin n krye njerz, q jan prcaktuar nga Sekretari i Shtetit pr korrupsion”, tha Escobar pr Zrin e Ameriks.

  Koha Jone

 3. #63
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Sali Berisha i prgjigjet zv/asistent Sekretarit t Shtetit, Gabriel Eskobar

  Nga Sali Berisha

  Gnjeshtra dhe shpifja sado q t prsriten, nuk bhen as m t besueshme, as m t bukura; e kundrta ndodh me to.

  Dje, zvends asistent sekretari i shtetit, z. Gabriel Eskobar prsriti shpifjet ndaj meje prmes Zrit t Ameriks, por si gjithmon, duke mos prcjell dot qoft edhe nj fakt t vetm.

  Lidhur me kt sulm theksoj dhe njher sa vijon:

  Dezignimi i Sali Berishs pa asnj prov, fakt apo dokument prsris se sht rezultat i lobimit korruptiv mafioz t Edi Rams dhe proteges s tij George Soros, si hakmarrje e verbr politike pasi un n vitin 2017 kam krkuar shpalljen non grata t George Soros dhe kam kundrshtuar projektet e tij t ndarjes dhe shkmbimit t territoreve midis Kosovs dhe Serbis. Gjithashtu, kam kundrshtuar Ballkanin e Hapur si projekt serbo rus, si dhe reformn e drejtsis, e cila sot ka shndrruar drejtsin shqiptare n nj deg t diskretituar para shqiptarve t ekzekutivit t vendit.

  Shpallja ime non grata 8 vite pasi kisha hequr dor nga do rol udhheqs dhe vendimmarrs n Partin Demokratike, por me nj autoritet moral mes demokratve dhe n shoqrin shqiptare, kishte dhe ka si qllim kryesor t ndihmohej qeveria e Edi Rams, e cila sht me e korruptuara n Europ, dhe t dmtohej opozita shqiptare e t prbaltej trashgimia e saj 30 vjeare.

  Pr t gjitha kto, Sali Berisha ka deklaruar n krye t radhs se n momentin kur sekretari i shtetit ose do agjenci tjetr e SHBA apo e do vendi tjetr mbi tok, do t paraqes nj prov, dokument t vrtet t vetm q fakton akuzn e z. Blinken pr korrupsion ndaj tij, ai do t merrte do vendim kundr vetes s tij, prfshi ktu largimin prfundimtar nga jeta politike.

  Por, ju siguroj se askush dhe asnj vend n bot nuk kan dhe nuk do t ken gj tjetr prve shpifjeve dhe trillimeve t mediave t George Soros dhe raporteve me trillime t Edi Rams.

  Meqnse z. Eskobar n mnyr t prsritur u bn thirrje institucioneve shqiptare t krijuara nga reforma sorosiane t hetojn akuzat ndaj meje; un i bj thirrje atij t respektoj minimalisht krkesat q ju vijn nga kongresi pr t br transparenc pr kt vendim t bazuar totalisht mbi shpifje!

  N deklaratn e tij z Eskobar thot se vendimi nuk ka qen politik, por n fakt, jo vetm mungesa e fakteve dhe e transparencs por mbi t gjitha, instrumentalizimi i ktij vendimi sht prova m e fort e substancs, qllimit madje dhe aktorve politik q qndrojn pas tij!

  Kjo sht par qart n deklaratat groteske t ambasadores suaj e cila krcnonte demokratt q mbshtesnin Berishn se do t hanin bar!

  Tek krkesa brutale, absurde dhe n dhunim flagrant me sovranitetin e vendit q Sali Berisha t mos futej n parlament!

  Tek ndrhyrjet n kundrshtim me Konventn e Vjens n zhvillimet e brendshme brenda Partis Demokratike, deri tek thirrjet e hapura ndaj elektoratit se pr k duhet t votojn, apo presionet ndaj gjykatave pr ta br shumicn pakic, t gjitha kto n kundrshtim me sovranitetin e Shqiperis, ligjet e vendit dhe konventave ndrkombtare.

  Nse vendimi juaj nuk do t ishte politik, asgj q ju dhe ambasadorja juaj keni br m pas nuk do t kishte qen e nevojshme, por veprimet tuaja s bashku me mungesn e fakteve dhe transparencn tregoi krejt t kundrtn.

  Por, pavarsisht nga kto ndrhyrje dhe ndrhyrjet direkte t Edi Rams dhe ambasadores Yuri Kim n vendimet e gjykatave kundr PD mbshtetja pr Sali Berishn dhe Partin Demokratike tashm t Rithemeluar mbi bazn e vlerave t saj konservatore sht m e madhe se asnjher n 9 vitet e fundit, dhe asgj nuk mund ta ndaloj at pr t shptuar Shqiprin nga regjimi absolutar i Edi Rams q kontrollon sot t gjitha pushtetet n Shqipri dhe ka sot, fal mbshtetjes s George Soros, 10 prqind me shum pushtet se kishte diktatori i fundit komunist n Europ.

  S fundi, dua t sqaroj opinionin se ata q mbshtesin Sali Berishn jan burra dhe gra q prmbysn diktaturn, e cila n vend t votave u ofronte bar; jan t rinj dhe t reja q nuk duan t largohen nga Shqipria. T gjith ata nuk pranojn gnjeshtrn pr t vrtet, shpifjen pr realitet dhe as t delegojn ndrgjegjen e tyre. Ata kane mirnjohje t pakufishme ndaj SHBA pr rolin e saj historik n sovranitetin e Shqipris dhe t Kosovs, por ata jan patriot dhe nuk mund t pranojn kurr q dikush tjetr prve qytetarve shqiptar t caktojn deputetet e parlamentit t tyre.

  Ata kan qen dhe jan pro-amerikan q besojn n vlerat e larta t liris dhe demokracis q ndajn me kombin amerikan.

  Demokratt shqiptar vijn shum krenar pr kontributet e tyre n kt 100 vjetor t marrdhnieve shqiptaro-amerikane dhe t vendosur t japin dhe m shum pr miqsin midis dy vendeve tona n 100 vitet q vijn.

  Syri

 4. #64
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Kjo ceshtje tashme eshte qarte prej raportit te CIA-s per investimet ruse per pd. Cadra, bojkoti, rremujat, jane pjese e ketyre investimeve nja 500,000 dollare te deklaruara, por sa ka te tjera kjo nuk dihet. Sot financohet dyshja "nacionaliste" sala-like, pjese e 500 milion ne tere evropen. Kjo eshte lufta e putinit per te gjunjezuar perendimin, nepermjet partive te ekstremit te djathte, me shpresen se keto parti jane kunder integrimit evropian dhe BE-se. Eshte pjese e nje lufte "boterore" jo me arme si ne ukrahine, por nepermjet rublave ruse. Kemi te bejme pra me nje lufte mes qyteterimit perendimor dhe barbarise lindore te stepave dhe uraleve, si dhe islamikeve te cmendur te iranit, etj. Dyshja e krijuar jep shprese, sidomos kur therret likja per atdheun dhe kombin, por nuk duhet harruar se "nacionalizmi eshte streha e fundit e maskarenjve" sic ka thene nje i mencur. Po te shikosh thirrjet e fundit jane per dhune, per "rrezimin" e rames per sulm ndaj Kryeministrise, etj. Keto gjera diheshin me kohe, prandaj u shpall non grata familjarisht, gje qe po e vertetojne ngjarjet cdo dite.
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #65
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  BILD: Ja si Edi Rama prdori FBI pr t shpallur Sali Berishn person t padshiruar n Amerik

  E papar/ BILD-i gjerman boton shkrimin se si Rama prdori FBI-n dhe e fshin pas nj ore

  Emri: InCollage_20230210_165012535-2048x1151.jpg

Shikime: 116

Madhsia: 37.2 KB

  Gazeta bulevardeske gjermane Bild botoi shkrimin se si Rama prdori FBI-n dhe e fshiu artikullin pas nj ore ndoshta nn ndikimin e t njjtave linja qē korruptuan dhe agjentin e FBI.

  N artikullin me te ashper te publikuar deri tani pr kete skandal Bild shkruante ditn e sotme se Edi Rama ka prdorur ish-agjentin e FBI-s pr t shpallur non grata Sali Berishn.

  Sipas Bild, Rama ka aktivizuar shefin e kundrzbulimit t zyrs s Nju Jorkut, Charles McGonigal hetuar dhe ndikuar n shpallej non grata t Sali Berishs. Por vetem pas o.ndenji disa ore on line artikulli i zhduk.Lapsi.al i ruajti faksimilet e tij

  Emri: IMG-20230210-WA0011-768x690.jpg

Shikime: 72

Madhsia: 48.3 KB

  Emri: IMG-20230210-WA0020-768x568.jpg

Shikime: 72

Madhsia: 34.7 KB

  Pjesa pr Berishn nga shkrimi i Bild:

  FBI-ja hetoi ish-presidentin e Shqipris Sali Berisha dhe SHBA e futi at n nj list t zez.

  Dyshimi: Njeriu i FBI-s, McGonigal, i trhoqi fijet pr llogari t ambientit t Rams.

  Thuhet se McGonigal ka qen edhe politikisht aktiv n mjedisin e Rams: njeriu i FBI-s jo vetm ka marr ryshfet, por ka iniciuar edhe nj hetim t FBI-s ndaj kundrshtarve politik t Rams.

  E habitshme: Gjat ksaj kohe, n SHBA u vendosn hetime dhe barriera hyrjeje pr ish-presidentin dhe konkurrentin e Rams, Sali Berisha. Me sa duket fal edhe McGonigal, i cili kreu hetime pr nj shtetas amerikan q kishte lobuar pr partin opozitare shqiptare. Shoku i Rams, Duka, i cili nuk mund t kontaktohej nga BILD, thuhet se ka ndihmuar n identifikimin e dshmitarve n Evrop kur nisi hetimi. thuhet pr non gratan e Berishs n shkrimin e Bild.  SHKRIMI I PLOT:


  Nj shef i korruptuar i FBI-s n Nju Jork, nj oligark rus i sanksionuar dhe nj afer ryshfeti shkaktojn nj trmet ballkanik q arrin deri n Gjermani!

  Nj thriller i vrtet politik dhe agjenturor pr fondet e dyshimta, seksin, udhtimet sekrete, miqt rus, licencat e nafts dhe politikn e madhe!

  N qendr: Ish-agjenti i FBI-s dhe shefi i kundrzbulimit n policin federale amerikane, Charles McGonigal dhe nj lidhje me Shqiprin q t on n pallatin e qeveris n Tiran n afrsi t kryeministrit Edi Rama: tek ai miku dhe kshilltari i ngusht Dorian Duka. Sipas Duks, ai sht personi kontaktues i Rams pr politikant gjerman! Ai ka kontaktuar edhe politikan dhe gazetar n Berlin pr vende t tjera. Thuhet se Duka thjesht i ka dhn ryshfet njeriut t FBI-s pr llogari t qeveris shqiptare, sipas drejtsis amerikane.

  Ish-agjenti i FBI-s, Charles McGonigal sapo ishte kthyer nga nj udhtim n Sri Lanka n janar, kur ju vun prangat n aeroportin JFK t Nju Jorkut. Ish-agjenti tani do t gjykohet me akuzat dhe dosjet gjyqsore t cilat jan t vshtira!

  Sepse njeriu i FBI-s nuk mund t ishte kushdo: McGonigal dikur ishte prfshir n hetimin e informatorit t Wikileaks Chelsea Manning. Ai ndihmoi n krkimin e nj spiuni kinez brenda CIA-s dhe nisi hetimet pr lidhjet e dyshuara me Rusin t ekipit t fushats s Donald Trump (76) n vitin 2016 (Operacioni Crossfire Hurricane).

  N prgjithsi, amerikani sht nj nga oficert m t lart federal t zbatimit t ligjit q sht paditur ndonjher.

  Kryeministri i Shqipris Edi Rama u takua disa her me agjentin e korruptuar t FBI-s. Pas ksaj ai mori nj licenc nafte n Shqipri dhe para.

  Para se t trhiqej n vitin 2018, alpinisti kishte drejtuar kundrzbulimin n zyrn e FBI-s n Nju Jork: ai supozohej t gjurmonte tradhtart n radht e tij dhe t rekrutonte vet spiun t mundshm. Por McGonigal, t paktn sipas gjyqsorit amerikan, me sa duket donte pun fitimprurse me koh t pjesshme. Dy aktakuza n gjykatat federale nj n Distriktin Jugor n Nju Jork (pes akuza), e dyta n Uashington DC (nnt akuza) listojn aktivitetet e tij t supozuara t paligjshme.

  Nj fije e kuqe kalon npr dosje: McGonigal kishte keqprdorur rolin e tij brenda FBI-s, duke prfshir kontaktet, pr lobim sekret:

  Sipas dosjeve dhe raportimeve n media, ai mori detyra me Agron Nezn, nj ish-agjent i Stasi-t komunist shqiptar q drejton nj kompani n Nju Xhersi dhe kshilltarin dhe mikun e Rams Dorian Ducka, por nuk i raportoi.

  Ai fluturoi n Ballkan disa her.

  Sipas t dhnave t gjykats, ai sht takuar katr her me Ramn: n Tiran dhe Nju Jork. Aktakuza i prshkruan marrveshjet n prafrsi: Dikur nj takim me Ramn thuhet se ka qen pr shtjen e licencave t nafts. Si Neza ashtu edhe Ducka thuhet se kan pasur interesa financiare n licencim.

  Licencat jepen nga shteti shqiptar. Organizuar nga Duka dhe miq t tjer t Rams.

  Nj gj sht e sigurt, raportoi gjithashtu New York Times , menjher pasi McGonigal u takua me Ramn dhe nj kompanie e lidhur me njeriun e FBI-s iu dha kontrata pr nj koncesion nafte.

  FBI-ja hetoi ish-presidentin e Shqipris Sali Berisha dhe SHBA e futi at n nj list t zez. Dyshimi: Njeriu i FBI-s, McGonigal, i trhoqi fijet n emr t t afrmve t Rams.

  Thuhet se McGonigal sht aktivizuar edhe politikisht pr mjedisin e Rams: njeriu i FBI-s jo vetm ka marr ryshfet, por ka iniciuar edhe hetime nga FBI kundr kundrshtarve politik t Rams.

  Goditse: Gjat ksaj kohe jan vendosur hetime dhe ndalim hyrje pr ish-Presidentin dhe konkurrentin e Rams, Sali Berisha n SHBA. Me sa duket fal edhe McGonigal, i cili po hetonte nj shtetas amerikan q kishte lobuar pr partin opozitare shqiptare. Shoku i Rams, Duka, i cili nuk mund t kontaktohej nga BILD, thuhet se ka ndihmuar n identifikimin e dshmitarve n Evrop kur nisi hetimi.

  Thuhet se ka pasur lidhje t tjera t dyshimta biznesi n Bosnje-Hercegovin. N nj moment, i pandehuri u prpoq t organizonte nj takim midis nj ekzekutivi t lart farmaceutik dhe nj ish-ministri boshnjak t mbrojtjes dhe zyrtarve t lart nga delegacioni i SHBA n Kombet e Bashkuara. Bisedimet paraprake u zhvilluan n Gjermani. Sipas aktakuzs, tarifa ishte 500 mij dollar, e cila i paguhej paraprakisht kompanis s Nezs.

  Njeriu i FBI-s ka marr gjithsej 225 mij dollar pr fazn ballkanike t aktiviteteve t tij. Nga cilat ark kan ardhur parat n Shqipri? Deri tani kjo sht ende hapur.

  Pasi McGonigal u largua nga FBI, ai punoi pr oligarkun rus Oleg Deripaska (pasuria: 1.7 miliard dollar), s bashku me t akuzuarin, ish-diplomatin dhe prkthyesin rus Sergei Shestakov, i cili jeton n SHBA. T dy shkeln sanksionet ndrkombtare duke lobuar dhe hetuar nj rival t Deripaska, than prokurort federal. Ata thuhet se kan fshehur pagesat pjesrisht me nnshkrime t falsifikuara nprmjet nj rrjeti kompanish kuti letrash. N total, oligarku i aluminit i pagoi 226,370 dollar. Deripaska sht tashm n listn e sanksioneve t SHBA n 2018.

  N t gjitha kto aktivitete, ish-njeriu i FBI-s do t kishte shkelur ligjet pr pastrimin e parave, sanksionet dhe raportimin. Nse shpallet fajtor, ka nj dnim t gjat me burg.

  McGonigal kishte br nj jet t dyfisht edhe privatisht: kur jetonte n Nju Jork, babai i martuar i dy fmijve pati nj lidhje dashurie me Allison Guerriero pr nj vit. Ajo tha pr aventurierin e Insajderit: Nj her, n tetor 2017, ajo u prplas me nj ant plot me para n apartamentin e tij n Park Slope (Bruklin). far dreqin sht kjo? e sfidoi ajo. Ai foli pr nj bast fitues. N fakt, 80,000 dollar n para erdhn nga nj dorzim kinematografik n nj makin t parkuar jasht nj restoranti.

  Agjenti i FBI-s n at koh e gnjeu se po planifikonte nj divorc. Pas ndarjes, ajo kapi shishen dhe nj her i shkroi nj email t zemruar kolegut t McGonigal, William Sweeney. Ajo gjithashtu raportoi se McGonigal solli anta plot me para. Ai pretendoi se kishte vn bast n ndeshjet e basketbollit pr t fituar.

  BILD u prpoq t kontaktonte adresn e saj t shtpis n Morristown (Nju Xhersi): Sipas kunatit t saj, ajo do t ishte zhvendosur n nj hotel. Prmendet edhe pasuria e Nezs n Leonia (afr Nju Jorkut). Zarfet shtrihen para ders dhe nuk ka asnj gjurm t dshmitarit ky t prokuroris s bujshme.

  Shoku i Rams, Ducka, ishte kthyer n Tiran t paktn pr nj koh t shkurtr por thuhet se disa her ishte fshehur n Gjermani. Ai ka ende miq ktu, duke prfshir politikan t cilt do t donte ti ftonte n udhtimet e banjs n nj jaht n Shqipri ose n nj schnitzel n restorantin luksoz Borchardt t Berlinit.

  Megjithat, duke pasur parasysh rrethanat, Duka, si zakonisht edhe kt vit, do t vij n Konferencn e Siguris s Mynihut s bashku me kshilltart Rama dhe politikan shqiptar...

  Burimi: BILD / Lapsi.al

 6. #66
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Richard Grenell: S'kam par kurr dosje pr Sali Berishn, vendimin e mori Blinken sht shum partiak!

  Emri: auto_Grenell1685045671.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 31.3 KB

  Njeriu m i fuqishm n administratn e Donald Trump, Richard Grenell shprehet se ai nuk ka par kurr nj dokument pr Sali Berishn n Departamentin e Shtetit q ta lidhte at me shpalljen non grata.

  Grenell ka mbajtur detyrn e drejtorit t Byros Kombtare. Ai thot se pavarsisht detyrs s lart, nuk ka par asnj dika pr Sali Berishn dhe partin konservatore n Shqipri, Partin Demokratike.

  N nj intervist pr Top Story, Grenell shprehet se vendimin e ka marr Antony Blinken t cilin e quajti partiak dhe t politizuar.

  Ai tha gjithashtu se Blinken nuk i ka dhn informacione kongresmenve republikan, pr pyetjet q i kan drguar Sekretarit t Shtetit pr shpalljen non grata t Berishs.

  Grenell: Berishn nuk e kam takuar asnjher. Un dhe shum konservator jemi shum t shqetsuar me Blinken, sht shum partiak, shum i politizuar, sht e trisht ajo q i ka br DASH-it. Ai shum her e tha kam informacione pr Berishn, do t vendosim partin konservatore t Shqipris n sanksione dhe shum njerz u uditn. Ne krkuam prova, i krkuam DASH-it informacione. Un isha drejtor n detyr i Byros Kombtare, un kisha edhe nj rol t dyfisht si ambasador n Gjermani dhe i drguar i posam n Ballkan. Si drejtor n detyr u prfshiva shum n informacionet n lidhje me Ballkanin dhe mendoj se ekipet e Ballkanit n Uashington ishin shum mirnjohs. Un do ta dija dika t till pr at q po ndodhte n Ballkan me partin konservatore. Nuk e pash kurr. Nuk po sugjeroj se nuk ka prova, por un nuk pash dika t till. Mendoj se sht e rndsishme q DASH duhet tu prgjigjet antarve t kongresit, ti informoj n rrethana t klasifikuara nse sht kaq informacion kritik por ata nuk kan reaguar kurr dhe mendoj se kjo sht nj akuz e rnd. Kur DASH shkon pas nj partie konservatore n nj vend tjetr dhe bn kto akuza dhe republikant e Kongresit thon ku jan kto prova, ku sht ky informacion, na i tregoni edhe ne dhe ata nuk e kan br, ke krijuar nj dyshim.

  Pyetje: Hetimet pr Sali Berishn nisn q n administratn Trump?

  Grenell: Un nuk pash asgj t till. Antart e Kongresit duhet t informohen. Vendimi qartazi u mor nga zoti Blinken. U detyrohemi antarve t Kongresit q t bjn prpjekje dhe t marrin prgjigje.

  Syri

 7. #67
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,693

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Deklaratat e Richard Grenell pr Antony Blinken dhe shpalljen non grata t Sali Berishs jan subjektive dhe mund t jen n varsi t qndrimit politik dhe perceptimit t tij.

  Antony Blinken sht Sekretari i Shtetit i administrats s Joe Bidenit dhe ka nj histori t gjat n administratn e SHBA-s si nj zyrtar i lart i politikave t jashtme. sht e mundur q Richard Grenell dhe Antony Blinken t ken qndrime t ndryshme n lidhje me situatn politike n Shqipri dhe vendimin pr shpalljen non grata t Sali Berishs.

  Megjithat, sht e rndsishme t theksohet se shpallja non grata e Sali Berishs sht nj vendim i administrats s Joe Bidenit dhe nuk ka lidhje direkte me administratn e Donald Trumpit, n t ciln Grenell ka qen nj figur e rndsishme. Gjithashtu, shte zakonshme q administratat e reja t ndryshojn politikat dhe qndrimet e administratave t mparshme, dhe kjo mund t shpjegohet me ndryshime n raportet ndrkombtare dhe situatat politike t reja.

  Pr sa i prket pyetjeve t kongresmenve republikan pr shpalljen non grata t Sali Berishs, sht e zakonshme q departamentet e shtetit t'i prgjigjen pyetjeve t kongresmenve, por n disa raste mund t ket kufizime pr publikimin e informacioneve t caktuara pr arsye t siguris kombtare ose t shkmbimit t lir t ideve me partnert e tjer ndrkombtar. Kjo nuk do t thot q kongresment nuk do t marrin informacione t nevojshme pr t vlersuar vendimet dhe politikat e administrats s SHBA-s.

  N prgjithsi, situata politike n Shqiprisht komplekse dhe ka qen n fokus t vmendjes s administratave t ndryshme t SHBA-s n vitet e fundit. Vendimi pr shpalljen non grata t Sali Berishs u b pas nj viti t tensioneve politike n vend, ku opozita kishte akuzuar qeverin pr manipulim t zgjedhjeve dhe korrupsion. Administrata e Joe Bidenit shpalli Sali Berishn person non grata n prill t vitit 2021, duke i br thirrje qeveris shqiptare t respektoj demokracin dhe t reformoj sistemin gjyqsor, si dhe pr t zbatuar reforma t tjera t nevojshme pr integrimin europian dhe transatlantik t Shqipris.

  N kt kontekst, qndrimet e figurave t ndryshme politike dhe diplomatike ndaj situats n Shqipri mund t ndryshojn, por sht e rndsishme q vendimet dhe politikat e administratave t SHBA-s t jen t bazuara n vlerat demokratike dhe t drejtat e njeriut, si dhe n interesin e siguris kombtare dhe stabilitetit rajonal.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Prof Dr. Sali Berisha
  Nga white-knight n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 14-12-2014, 17:26
 2. Pse e do m tej pushtetin Sali Berisha?
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-12-2011, 16:53
 3. Ku eshte Sali Berisha dhe qeveria?!
  Nga iliria e para n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 02-11-2011, 23:41
 4. Kush je ti Sali Berisha?
  Nga shoku_tanku n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 15-12-2010, 11:09
 5. Sali Berisha n HardTalk t BBC-s
  Nga Dr Rieux n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 26-05-2008, 13:16

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •