Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 67
 1. #41
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Duke vazhduar linjen tende, sa per dijeni: token ne mes te Tiranes ja dha Fatos Nano, Kishes Orthodhokse, qeveria Berisha beri disa plotesime, dakord. Vazhdoi me mekatet e saj me 2011 kur katandisi komunitetin orthodhoks me 6.7 % te te gjitheve ...qesharake.
  Rama ka bere nje pune fenomenale vitet e fundit duke legalizuar nje numer te madh Kishash Orthodhokse, mes tyre edhe Manastirin e Shen Vlashit. Kohet e fundit i dorezoi lipsanet e Shen Johan Vladimirit, Manastirit ne Elbasan, Peshkopit Andon.
  Sala ja ka me hile orthodhokseve, per aq sa ka bere, eshte krejt i pabesueshem.

  Te mbrosh sot berishen do te thote te biesh ne nivelin e tij. Ky e nxjerr veten e tij te perlyer, se nuk ka shume inteligjence, kur thote se do pajtoj avokat per te hedhur ne gjyq Ameriken... dhe sa kushton avokati, ku do i gjeje paret,....patjeter do ta paguaje me paret e korrupsionit dhe pasurise se popullit. Mjafton kaq qe SPAK te filloje hetimet...
  Vlera e forumit shqiptarit eshte dokumentim i historise ne kohe, ashtu sic ka ndodhur. Koha ben perpara, njerezit vdesin, por materialet e forumit ngelen per kedo qe do te mesoje te verteten historike, ashtu sic ka ndodhur.

  1. Berisha nenshkroi me vendim qeverie kur ishte kryeminister, truallin ku u ndertua katedralja ne Tirane. Lexo ketu.

  2. Berisha firmos mareveshjen me komunitetet fetare, ku i njeh si te tilla me ligj ketu.

  3. Edi Rama ka qene hajdut dhe trafikant ikonash orthodhokse. Akuze e dale nga goja e Fatos Nanos dhe nga nje koleksionisti korcar: Lexo ketu Ja dhe nje teme qe e ke hapur vete ti per ikonat ketu

  4. Kur ishte kryetar bashkie Tirane, ishte ne pozite qe ti jepte truall Kishes per te ndertuar kishen, por nuk e beri nje gje te tille. Ishte shume i zene duke u shitur lejet e ndertimit trafikanteve te droges, aqsa sherbimi sekret francez i nxorri edhe nje raport tek Koha Jone, ku e quajne "Zoti 10%" pasi qe te merrje leje ndertimi, te duhej te parapaguaje tek xhepi i Ramees 10% e vleres se projektit. Lexoje ketu.

  5. Erdogani ka vetem nje vella ne Shqiperi, e nuk eshte Sali Berisha, e ka emrin Edvin Rama!

  6. Lipsani i Shen Joan Vladimirit nuk iu kthye ne pronesi Kishes, iu dha vetem me "leje te perkohshme", pasi shteti vazhdon te kembenguli qe edhe lipsani i shenjtorit, eshte prone e tij dhe jo e Kishes. Dhe e beri kete gje ne kohe fushate elektorale.

  7. Edi Rama nuk eshte besimtar orthodhoks. Eshte shprehur me gojen e tij se eshte katolik.

  8. Edi Rama dhe policia e tij perdhosi Kishen e Shen Marise se Permetit, duke u mohuar besimtareve te atij qyteti kishen e tyre. Lexo ketu.

  Nejse, e verteta do te dali ne shesh. Eshte vetem ceshtje kohe. Dhe kur te dali ne shesh e ti e gjithe bota ta shikoni, do te te vije turp te lexosh mendimet qe ke shprehur ne forumin shqiptar per Edi Ramen e Sali Berishen. Kuptohet, nese je njeri qe e do te verteten.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-05-2021 m 21:39

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  DYDRINAS (06-06-2021)

 3. #42
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Interesant ne kete rast eshte fakti qe per "Ameriken" (por edhe per ata qe kane dy pare tru,qe si ka verbuar llogorja..) Sali Berisha eshte ai qe komandon PD,gje qe mohohej me force nga te gjithe anetaret dhe simpatizantet e partise demokratike ... I meshohej ketij budalliku qe PD e komandon Basha deri ne vetmohim dhe tani qe bie bomba fillojne dhe marrezite antiamerikane se nuk dine me se fare te thone ! Duke justifikuar Bashen i kane thene te gjitha budalleqet e mundura.
  Fakti eshte se sikur ky ndalim-hyrje amerikan te ishte bere kunder Fatos Nanos (dhe shpresoj qe te behet),me shume propabilitet nuk do kishte ndodhur asgje.
  Sali Berisha nuk eshte vetem lideri historik ne pension i PD-se, por eshte edhe njeriu fjala e te cilit mbart me shume jehone e peshe ne gjithe boten shqiptare, ne rajon, e me gjere. Arsyeja perse sulmohet Sali Berisha, nuk ka te beje me PD-ne e lidershipin e saj. Ka te beje me planet e atyre qe duan te bejne histori duke ndryshuar harten e Ballkanit. Dhe Berishen e bejne me faj pasi nuk u ndriti plani e mareveshja per "shkembim territoresh me Serbine" ne Kosove, qe ishte de-fakto nje ndarje e Kosoves. Tani nuk duan te ndryshojne kufijte vetem ne Kosove, duan te ndryshojne ne gjithe Ballkanin. Prandaj dhe ushtaret amerikane i gjen te zbarkuar ne Shqiperi e Kosove keto dite, duke bere stervitjet ushtarake me te medha ne Evrope qe nga Lufta ee Dyte Boterore.

  Sulmi i amerikaneve ndaj Berishes, ia rrit vlerat atij ne syte e shqiptareve, nuk ia ul. Dhe eshte nje konfirmim i influences qe Berisha ka ne hapesiren shqiptare dhe me gjere. Amerikanet nuk sulmojne zorraxhinjte si Edi Rama qe jane njerez pa dinjitet, jane gati te shesin edhe nene e babe, grua e femije, per te shpetuar koken e tyre. Dhe mesazhi eshte i qarte: anestezi para operacionit te pacientit. Mos na prish planet qe do te veme ne levizje, pasi nuk do te tolerojme. Dhe i bien deres, qe te degjoje edhe dritarja. Te gjithe zorraxhinte e politikes shqiptaree jane duke u dridhur e nuk kane goje te flasin pasi mesuan lajmin ndaj Berishes. Pasi e dine qe sulmi ndaj nje pensionisti politik, ka per qellim tu fusi atyre friken ne bark. Sot Berisha, neser Rama, Meta, Basha.

  Evropianet kane planet e tyre per Ballkanin pasi Jugosllavine e krijoi Anglia e Franca, e jo Amerika. Prandaj Edi Rama u paraqit tek Makroni ne France, por nuk e hapi gojen te tregonte se cfare u diskutua atje. Amerikanet duan te perdorin Ballkanin si nje karem per te rifituar influencen e tyre te humbur ne Evrope. Prishja e mareveshjes se Gjermanise me Rusine per gazin, dhe mareveshja e Berishes kur ishte ne pushtet me azeret per projektin TAP, eshte objekti final i amerikaneve. Amerikanet nuk duan te shohin zgjerimin e influences ruse ne Evrope ne kurriz te influences amerikane. Duan qe evropianet te blejne gazin natyror amerikan, e jo rus. Dhe perdorin Ballkanin e Shqiperine si dere ne kete Ballkan, per te bere nje lufte te ftohte me spond me interesat e evropianeve.

  Ju duket sikur cdo gje e kane vene ne vije, por harrojne ate qe thashe me lart: Njerezit bejne plane. Zoti qesh! Zoti ka planet e veta per Ballkanin, dhe amerikanet, evropianet, ruset, serbet, shqiptaret, kroatet, bullgaret, greket, rumunet, turqit ne fund do te dorezohen pasi rezultati final do te jete ai qe ka vendosur Ai lart.

  Lutuni qe dhimbjet e lindjes te mos jene te forta...

  Albo

 4. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  DYDRINAS (06-06-2021),Ingenuous (22-05-2021)

 5. #43
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Vlera e forumit shqiptarit eshte dokumentim i historise ne kohe, ashtu sic ka ndodhur. Koha ben perpara, njerezit vdesin, por materialet e forumit ngelen per kedo qe do te mesoje te verteten historike, ashtu sic ka ndodhur.

  1. Berisha nenshkroi me vendim qeverie kur ishte kryeminister, truallin ku u ndertua katedralja ne Tirane. Lexo ketu.

  2. Berisha firmos mareveshjen me komunitetet fetare, ku i njeh si te tilla me ligj ketu.

  3. Edi Rama ka qene hajdut dhe trafikant ikonash orthodhokse. Akuze e dale nga goja e Fatos Nanos dhe nga nje koleksionisti korcar: Lexo ketu Ja dhe nje teme qe e ke hapur vete ti per ikonat ketu

  4. Kur ishte kryetar bashkie Tirane, ishte ne pozite qe ti jepte truall Kishes per te ndertuar kishen, por nuk e beri nje gje te tille. Ishte shume i zene duke u shitur lejet e ndertimit trafikanteve te droges, aqsa sherbimi sekret francez i nxorri edhe nje raport tek Koha Jone, ku e quajne "Zoti 10%" pasi qe te merrje leje ndertimi, te duhej te parapaguaje tek xhepi i Ramees 10% e vleres se projektit. Lexoje ketu.

  5. Erdogani ka vetem nje vella ne Shqiperi, e nuk eshte Sali Berisha, e ka emrin Edvin Rama!

  6. Lipsani i Shen Joan Vladimirit nuk iu kthye ne pronesi Kishes, iu dha vetem me "leje te perkohshme", pasi shteti vazhdon te kembenguli qe edhe lipsani i shenjtorit, eshte prone e tij dhe jo e Kishes. Dhe e beri kete gje ne kohe fushate elektorale.

  7. Edi Rama nuk eshte besimtar orthodhoks. Eshte shprehur me gojen e tij se eshte katolik.

  8. Edi Rama dhe policia e tij perdhosi Kishen e Shen Marise se Permetit, duke u mohuar besimtareve te atij qyteti kishen e tyre. Lexo ketu.

  Nejse, e verteta do te dali ne shesh. Eshte vetem ceshtje kohe. Dhe kur te dali ne shesh e ti e gjithe bota ta shikoni, do te te vije turp te lexosh mendimet qe ke shprehur ne forumin shqiptar per Edi Ramen e Sali Berishen. Kuptohet, nese je njeri qe e do te verteten.

  Albo
  Plani dhe shitja e pare e truallit te katedrales u be ne kohen e qeverise Nano 1,me nje cmim shume te ulet per kohen nja 4000 m2. Ky eshte fakt i shkruar, e di dhe s`kam pse te lexoj. Me pas u plotesua nga berisha, sic ke thene ti. 460 m2 i dha berisha. Kohet e fundit Bashkia Tirane i dha pronesine Kishes se Shen Prokopit, me mundesine qe ribehet sic ka qene para prishjes. Zoti po e denon berishen per kushtetuten e 94.Por megjithate une jam per faljen, nese i kthen gjithe c`i ka vjedhur popullit shqiptar. Persa i takon Kishes se Permetit, shiko pak kryetarin e aulones dhe trimave, Alimadhi mbiemri s`ka lidhje kjo me shtetin eshte firme permbarimore. Ka mundesi te kete lidhje me alimadhin e ballit kombetar, Gjykatat e korruptuara te berishes i hoqen te drejten Kishes se Permetit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 22-05-2021 m 04:44
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #44
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,783

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Personalisht kam besim se dr. Sali Berisha si individ, esht i paperlym ne afera korruptive.
  Ky esht mendimi im.

  Por DASH ka "mendim" tjeter, dhe duhet marrim shum seriozisht.
  Un nje ide e kam...
  Nese familjaret e tij, djali apo vajza, kane perfituar nga pozita ne pushtet e dr. Sali Berishes, kjo duhet vlersu me kujdes, nese dr. Sali Berisha ka qene ose jo ne dijeni...

  ......

  Por kjo nje ane pozitive e ka....
  Sepse kjo tregon qe SHBA e ka marre seriozisht, dhe se e ka filluar nga koka...
  Dhe se te tjeret jane ne rradhe...

  Dhe rradha o miq, te gjithe e dime se eshte e gjate...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 7. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  SERAFIM DILO (24-05-2021)

 8. #45
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  berisha eshte personi qe ka lare duart me gjakun e popullit, ne 97` kushedi sa njerez u vrane mbi 3000 e ca, per shkak te armeve qe u hapen, shkaktari ishte vetem ky. Ky person duhet denuar per gjenocid. Krimet e tij nuk amnistohen.
  Dhe i biri eshte pergjegjes per 28 te vraret e gerdecit.
  Me kete rruge e nisi ky, duke paralajmeruar se do te vare ne litar "komunistet" e thjeshte, me te famshmin 24/1 qe hoqi nga puna gjithe personat e ndershem qe kishin nje jete qe punonin, me shkaterrimin e ekonomise, te uzinave, fabrikave, etj., pa u futur ne lojen e tregut me privatizimin per 2 kacidhe, i perkrahur nga lumpeni, bandat e armatosur dhe krahu i armatosur i pd, qe u rizgjua perseri duke vrare ne elbasan. Ne krye te tribalizmit qendron sala. i pari i kulles qe vret e pret ke te doje, por se ha dot me ameriken.
  Te marre zemer spak dhe ti jape ate qe meriton, ketij dhe familjes se tij, madje edhe shpuren dhe fisin e tij nese do kete nevoje. Dhe te ruhet me eskorte, se ky njeri mund te beje gjithcka sot si ariu i plagosur
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 22-05-2021 m 08:27
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,569

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Tiran: Berisha ngre padi pr shpifje kundr Antony Blinken

  Ish-kryeministri, Berisha do t hap nj proces gjyqsor, ku do t padis pr shpifje, Sekretarin Amerikan t Shtetit, Antony Blinken. Si arsye ai prmendi dinjitetin e nprkmbur.

  Ish-kryeministri dhe ish-presidenti i Shqipris, Sali Berisha, do t hap nj proces gjyqsor, ku do t padis pr shpifje, Sekretarin Amerikan t Shtetit, Antony Blinken, q t mrkurn, (19.05) e shpalli Berishn "person t padshiruar” s bashku me familjen e tij dhe u ndaloi hyrjen n SHBA, pr "prfshirje n korrupsion domethns”.

  N nj konferenc pr shtyp, q Berisha dha t enjten n mbrmje ,(20.05), ai paralajmroi se ka udhzuar avokatin e tij, "t ngrej padi direkte kundr z. Blinken pr shpifje publike, n nj vend neutral dhe t respektuar, si Franca, n Gjykatn Korrektuese t Parisit.”

  Ai tha mbrm se "arsyet q publikoi Sekretari i Departamentit t Shtetit, pa asnj paralajmrim dhe n mnyrn m t papritur, m shpifse jan vlersime t gnjeshtrta pr personalitetin e tij dhe trsisht t panjohura prej vet atij.”

  Ish-kryeministri Berisha deklaroi se qkur ka nisur jetn e tij politike dhe ka marr pagn n "borderon e shtetit nuk ka njeri n Shqipri apo n bot q mund t thot se kam qen i implikuar n nj afer t fardoshme korruptive”.

  N konferencn pr shtyp, Berisha foli pr "dinjitetin e tij t nprkmbur” q e detyron t ngrej padi pr shpifje kundr Sekretarit Amerikan t Shtetit, Blinken. Ai theksoi q "n mnyr kategorike kjo padi nuk sht nj akt kundr SHBA-ve, pr t cilat ushqej t njjtat ndjenja, por ndaj nj njeriu q pa rreshtuar as prova, fakte apo argumenta, ka ngritur akuza q nuk i ka ngritur askush kurr ndaj meje, as kundrshtart m t egr”. Gjykata Korrektuese e Parisit sht gjykat e shkalls s par q gjykon shtje penale pr veprat t klasifikuara si kundrvajtje dhe t kryera nga t rritur.

  burimi : dw.com

 10. #47
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  33
  Postime
  2,229
  Postimet n Bllog
  6

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Sala iku. Sot ai eshte kal i ngordhur. Problemi eshte se kush do ta haj pas tij.
  Eshte per te qeshur, se pas ksaj bombe atomike, kur te gjith duhet te hidheshin perpjet. Ka ren nje qetesi nje heshtje nje plogeshti nje zbythje, te ata qe e kan mbeshtet dhe e kan adhuruar. Ate qe deri para pak diteve ishte nje baloz, sot eshte nje kal i ngordhur qe si hyn ne pune askujt.

 11. #48
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Padia per shpifje e berishes, nuk eshte kunder Blinkenit, por kunder SHBA, pasi ne kete rast Blinkeni nuk perfaqeson vetveten por Ameriken. Me kot perpiqet ky, se alibia nuk i shkon. SHBA nuk te pranon ne shtepine e saj dhe kaq.Aresyet i di ajo dhe t`i shpjegon. I takon spaku-t te veproje tani, pa u trembur. Se cfare dinjiteti do te vendose berisha s`merret vesh, pervecse tek mbeshtetesit e vet. Pjesa me intelektuale dhe qytetare e dine se c`perfaqeson. Ne kemi rrojtur ketu dhe i kemi vuajtur pasojat e mafiozitetit, tribalizmit, ruralizmit dhe bajraktarizmit te tij.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 22-05-2021 m 19:36
  Duaje te afermin tend si veten

 12. #49
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Presidenti Meta reagon pr her t par pr shpalljen non grata t Berishs

  Emri: meta-2-750x375.jpg

Shikime: 94

Madhsia: 21.4 KB

  Presidenti i Republiks, Ilir Meta ka reaguar pr her t par lidhur me vendimin t SHBA-s pr t shpallur non grata ish-kryeministrin Sali Berisha n Amerik.

  Prmes nj deklarate, kreu i shtetit e cilson vendimin e Departamentit Amerikan t Shtetit “fletrrufe” t porositur nga regjimi i kleptokracis n Tiran.  Postimi i plot i Presidentit Ilir Meta n Facebook:

  Si President i Republiks s Shqipris ndjej prgjegjsin e lart t ndaj me Ju vlersimin tim lidhur me “fletrrufen” e porositur nga regjimi i kleptokracis n Tiran kundr z.Sali Berisha, Presidentit t par demokratik t vendit.

  Kjo “fletrrufe” jo rastsisht u krkua n kt moment, kur procesi zgjedhor ende nuk sht mbyllur zyrtarisht dhe kur institucionet, sipas Kodit Zgjedhor, duhet t shprehen lidhur me ankesat e shumta pr manipulimet dhe krimet zgjedhore t denoncuara gjersisht, q kan cenuar rnd standardet perndimore t nj procesi elektoral plotsisht t lir, t ndershm dhe demokratik.

  Duke u br thirrje t gjithve t zbatojn me rigorozitet ligjin, si dhe t gjitha krkesat e Kodit Zgjedhor lidhur me procesin e 25 prillit, pasi kjo sht dhe mbetet shtja m e rndsishme aktualisht, ndjej prgjegjsin t ndaj me secilin prej jush, mesazhin e solidaritetit, q i kam drguar z.Sali Berisha dhe familjes s Tij ditn e enjte paradite, pas informacioneve, q mora nga burime t ndryshme dhe t besueshme:

  “Prshndetjet e mia m t sinqerta dhe solidaritet pr Ju, Lilin dhe Familjen tuaj pas ktij akti t shmtuar, t pabes dhe t poshtr, q ka t bj vetm me lobingjet antishqiptare dhe asgj tjetr. Ata q financuan pr t shpallur hero t Reforms n Drejtsi Dvoranin e Partis mund t bnin do marrzi dhe nuk mund t na habisin m me pacipsin e tyre pr respektin ndaj shtetit t s drejts dhe pavarsin e Drejtsis.

  T fala!”

  Emri: Screen Shot 2021-05-22 at 8.33.49 PM.jpg

Shikime: 115

Madhsia: 84.2 KB

  Koha Jone

 13. #50
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Te korruptuarit, tribalistet, ruralistet ne veprim..., se shpejti do t`i vije rradha edhe ketij.

  Rrofte Amerika!
  Duaje te afermin tend si veten

 14. #51

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Sali Berisha nuk eshte vetem lideri historik ne pension i PD-se, por eshte edhe njeriu fjala e te cilit mbart me shume jehone e peshe ne gjithe boten shqiptare, ne rajon, e me gjere. Arsyeja perse sulmohet Sali Berisha, nuk ka te beje me PD-ne e lidershipin e saj. Ka te beje me planet e atyre qe duan te bejne histori duke ndryshuar harten e Ballkanit. Dhe Berishen e bejne me faj pasi nuk u ndriti plani e mareveshja per "shkembim territoresh me Serbine" ne Kosove, qe ishte de-fakto nje ndarje e Kosoves. Tani nuk duan te ndryshojne kufijte vetem ne Kosove, duan te ndryshojne ne gjithe Ballkanin. Prandaj dhe ushtaret amerikane i gjen te zbarkuar ne Shqiperi e Kosove keto dite, duke bere stervitjet ushtarake me te medha ne Evrope qe nga Lufta ee Dyte Boterore.

  Sulmi i amerikaneve ndaj Berishes, ia rrit vlerat atij ne syte e shqiptareve, nuk ia ul. Dhe eshte nje konfirmim i influences qe Berisha ka ne hapesiren shqiptare dhe me gjere. Amerikanet nuk sulmojne zorraxhinjte si Edi Rama qe jane njerez pa dinjitet, jane gati te shesin edhe nene e babe, grua e femije, per te shpetuar koken e tyre. Dhe mesazhi eshte i qarte: anestezi para operacionit te pacientit. Mos na prish planet qe do te veme ne levizje, pasi nuk do te tolerojme. Dhe i bien deres, qe te degjoje edhe dritarja. Te gjithe zorraxhinte e politikes shqiptaree jane duke u dridhur e nuk kane goje te flasin pasi mesuan lajmin ndaj Berishes. Pasi e dine qe sulmi ndaj nje pensionisti politik, ka per qellim tu fusi atyre friken ne bark. Sot Berisha, neser Rama, Meta, Basha.

  Evropianet kane planet e tyre per Ballkanin pasi Jugosllavine e krijoi Anglia e Franca, e jo Amerika. Prandaj Edi Rama u paraqit tek Makroni ne France, por nuk e hapi gojen te tregonte se cfare u diskutua atje. Amerikanet duan te perdorin Ballkanin si nje karem per te rifituar influencen e tyre te humbur ne Evrope. Prishja e mareveshjes se Gjermanise me Rusine per gazin, dhe mareveshja e Berishes kur ishte ne pushtet me azeret per projektin TAP, eshte objekti final i amerikaneve. Amerikanet nuk duan te shohin zgjerimin e influences ruse ne Evrope ne kurriz te influences amerikane. Duan qe evropianet te blejne gazin natyror amerikan, e jo rus. Dhe perdorin Ballkanin e Shqiperine si dere ne kete Ballkan, per te bere nje lufte te ftohte me spond me interesat e evropianeve.

  Ju duket sikur cdo gje e kane vene ne vije, por harrojne ate qe thashe me lart: Njerezit bejne plane. Zoti qesh! Zoti ka planet e veta per Ballkanin, dhe amerikanet, evropianet, ruset, serbet, shqiptaret, kroatet, bullgaret, greket, rumunet, turqit ne fund do te dorezohen pasi rezultati final do te jete ai qe ka vendosur Ai lart.

  Lutuni qe dhimbjet e lindjes te mos jene te forta...

  Albo
  Albo amon ! Vetem me problemet a eshtjet nderkombetare mos i lidhni ngjarjet se nuk kane te bejne fare. Eshte muabet koti,jo ndrimi i kufijve te Kosoves,jo Sorosi e jo futja kot. Shqiperia eshte shteti qe ka me pak ndikim ne Ballkan mbase mundet te barazohemi vetem me Bosnjen edhe Kosova qe eshte gjysem shteti persa i perket faktorit nderkombetar ka me shume peshe se Shqiperia...per faktin se kane nje klase politike dhe populli ka njefare ideale,kane njefare aparati shteteror te pavarur,kane njefare ushtrie dhe arijne te bejne zgjedhje te lira ku shprehet vullneti i popullit... ( gjera keto qe Sali Berishes ne 30 vjet nuk i kane shkuar ndermend ). Pra edhe per syte e botes Shqiperia eshte nje katund ku katundaret qe kane vjedhur jane te gjithe te shantazhueshem ndersa katundaret e tjere ose lypin,kerkojne lemoshe, ose kerkojne te ikin nga ai katund. Keshtu si roli i Rames dhe me shume ai i Berishes jane zero,nuk ndikojne asnji dhe asgje ne aspektin nderkombetar. Te vetmin ndikim qe ka Berisha e ka me "katunarin digjital" ku ka aritur ta shveftesoje dhe denancimin dhe e ka kthyer dika mes shpifjes dhe gallates.

  Qe do vihej ne kete pike nuk kishte diskutim sepse reforma ne drejtesi po ben hapa mbrapa.Jo qe nuk ka denime per korrupsion por korrupsioni dhe krimi po ritet gjithashtu edhe nuk ka as stabilitet politik dhe krizat politike gjithnje e po riten.Dhe si pergjegjes per mosrealizimin e kesaj reforme (e kam thene qe kur ishte LU-ja) do dilte PD,dhe meqe tek PD eshte Berisha qe komandon u godit ai. Eshte e thjeshte,amerikanet shikojne tek Berisha kundershtrin kryesor te reformes ne drejtesi,shikojne kohen dhe mendojne qe po u pre koka trupi bie vete. Natyrisht qe kjo nderhyrje te kete sukses mbas Berishes radhen e ka Rama me Meten e Bashen...
  Por amon mos vazhdoni me keto parullat Enveriste (qe edhe i shkojn Berishes) qe fajin na e kane imperialistet amerikane dhe kapitalizmi (i Sorosit).
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 24-05-2021 m 08:19

 15. #52
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Albo amon ! Vetem me problemet a eshtjet nderkombetare mos i lidhni ngjarjet se nuk kane te bejne fare. Eshte muabet koti,jo ndrimi i kufijve te Kosoves,jo Sorosi e jo futja kot. Shqiperia eshte shteti qe ka me pak ndikim ne Ballkan mbase mundet te barazohemi vetem me Bosnjen edhe Kosova qe eshte gjysem shteti persa i perket faktorit nderkombetar ka me shume peshe se Shqiperia...per faktin se kane nje klase politike dhe populli ka njefare ideale,kane njefare aparati shteteror te pavarur,kane njefare ushtrie dhe arijne te bejne zgjedhje te lira ku shprehet vullneti i popullit... ( gjera keto qe Sali Berishes ne 30 vjet nuk i kane shkuar ndermend ).
  Hollywood beri nje film per Shqiperine me titull "Wag the Dog" (Tundja Bishtin Qenit). Skenari i filmit ishte i tille, ku keshilltare politike te presidentit te Amerikes, krijonin konflikte ne nje vend te panjohur e te cuditshem si Shqiperia, si nje menyre per te larguar vemendjen e opinionit publik vendas nga problemet e brendshme te presidentit ne Shtepine e Bardhe. Per aq kohe sa mediat dhe bota ishte e preokupuar me ate qe ndodhte ne Shqiperine e panjohur, do ta hiqnin vemendjen nga problemet e presidentit amerikan.

  Populli amerikan nuk genjehet aq lehte sa genjehen shqiptaret me zgjedhjet e tyre. Dhe kur e verteta te certifikohet qe Biden u zgjodh president me vota te vjedhura, mjere ata qe ishin pjese e atij skenari ose punojne sot per administraten e tij... Arizona eshte shteti i pare qe do te perfundoje dhe publikoje ne pak jave raportin e procesit te verifikimit shkencor te cdo vote te vlefshme/pavlefshme te hedhur ne qarkun me te madh te shtetit te Arizones. Pas Arizones, ne rradhe jane nje duzine shtetesh qe duan te bejne te njejten gje. Qe rezultati i zgjedhjeve te nentorit te permbyset, duhet te permbyset rezultati vetem 2 shtete.

  Ustallaret ne Shtepine e Bardhe, kujtojne se mund te xhirojne nje filem tjeter "Wag the Dog 2.0" ne Ballkan. Dhe duan qe jo vetem te largojne vemendjen e publikut vendas nga fiaskot e nje presidenti qe i ka ngelur kosherja bosh, por duan edhe ti mbajne ushtaret amerikane dhe ata komandatet e gjeneralet e ushtrise se tyre sa me te preokupuar ne luftra sa me larg brigjeve amerikane. Ushtaret dhe gjeneralet e tyre, kane plane te tjera.

  Kush kujton ti se do fitoje ne kete mes?

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 02-06-2021 m 00:12
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 16. #53
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  44
  Postime
  973

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Ambasadorja e SHBA i krkon Bashs q Berisha t mos jet n parlament n shtator: PD nuk mund t haj bar pr hir t nj njeriu


  TIRAN

  Ambasadorja amerikane n Tiran Yuri Kim ka folur pr mediat pas takimit q zhvilloi me kreun e PD-s Lulzim Basha n selin e PD.

  Ambasadorja e SHBA tha se PD ka luajtur nj rol t pazvendsueshm pr ta nxjerr kt vend nga diktatura, nga komunizmi dhe se do ishte ironi historike dhe po aq tragjike nse partia do duhej t hante bar pr hir t nj deputeti t saj, duke iu referuar ish-kryeministrit Sali Berisha i shpallur non grata nga DASH.

  Ajo i cilsoi vendime t vshtira q duhet t merren me qllim t ardhmen. Ambasadorja Kim theksoi se sht prgjegjsi q ndrsa krert e partive do t futen n Kuvend, t shoqrohen nga deputet q e meritojn besimin e shqiptarve.

  “Pata nj diskutim shum t mir dhe t plot me Kryetarin e PD Lulzim Basha sot. Ishte n vijim t takimit q ai pati kur Zv. Ndihms Sekretari i Shtetit Phil Reeker ishte n Tiran. Folm pr forcn e marrdhnieve Shqipri-SHBA, rolin shum t rndsishm q Partia Demokratike ka luajtur n vendosjen e marrdhnieve SHBA-Shqipri si dhe rndsin q ka q Shqipria t qndroj n rrugn e saj drejt Europs. Nuk ka dyshim pr rolin historik q Partia Demokratike ka luajtur, sht i pazvendsueshm dhe i domosdoshm dhe, n kt kuptim sht lajm shum i mir q PD do t rikthehet n parlament n shtator.

  Kuptoj q PD dhe t tjer kan shqetsime n lidhje me zgjedhjet e 25 prillit dhe t gjith e dim q ato shqetsime jan pasqyruar n raportin prfundimtar t nxjerr nga ODIHR. Do t jet jashtzakonisht e rndsishme dhe e nevojshme q institucionet prkatse t’i trajtojn ato shqetsime n mnyr kuptimplot dhe Shtetet e Bashkuara do t vazhdojn t mbshtesin kto prpjekje pr t prmirsuar n mnyr konstante zgjedhjet dhe demokracin n Shqipri. Teksa PD kthehet n parlament, do t jet shum e rndsishme q partia n pushtet, PS, t tregoj se sht serioze pr t’u ngritur mbi interesat partiake pr hir t vendit.

  Do t doja t theksoja gjithashtu prgjegjsin q kan kryertart e partive pr t’u siguruar q kur t hyjn n at parliament, t shoqrohen nga antar q jan t denj pr t prfaqsuar Shqiprin. Do t jet veanrisht e rndsishme q edhe PD t’i mendoj kto shtje. Si e prmenda m par, Partia Demokratike ka luajtur nj rol t pazvendsueshm, pr ta nxjerr kt vend nga komunizmi, pr ta liruar nga diktatura.

  Do t ishte nj ironi historike por edhe nj tragjedi pr vendin, jo vetm pr partin, nse partia do t hante bar pr hir t interesave personale t nj njeriu. Shpresa jon sht q partit do t ecin prpara, q ky vend do t ec prpara, q bashkpunimi midis Shteteve t Bashkuara dhe Shqipris t ec prpara. E ardhmja po pret. Ka vendime t vshtira prpara pr t gjith. Shpresoj q t gjith t mund t pushojn mir gjat gushtit, por shpresoj edhe q kur t kthehen t freskt dhe t riprtrir n vendosmrin e tyre pr t zgjedhur t ardhmen kundrejt t kaluars. Faleminderit shum.” deklaroi ajo.

  Balkanweb
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 17. #54
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  44
  Postime
  973

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Berisha: Asnj shpifje apo trillim nuk m pengon, gabon rnd me barin q i prmend demokratve.

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar n FB pr krkesn q ambasadorja Yuri Kim i bri Bashs ditn e sotme pr ta mbajtur jasht parlamentit.

  Njoftim shtypi!

  Sot ambasadorja e SHBA Yuri Kim, me nje deklarate fyese per cdo demokrat dhe shqiptar duke iu permendur barin, ne dhunim flagrant te misionit te saj, i kerkoi Kryetarit te PD qe Sali Berisha te mos futet ne parlamentin e ardhshem. Lidhur me keto deklaroj sa vijon:

  Asnje shpifje, trillim apo sajim nuk mund te pengoje kurre Sali Berishen te permbushe misionin e tij te besuar nga zgjedhesit shqiptare ne mbrojtje te interesit kombetar dhe publik te shqiptareve.

  Qe nga data 19 maj 2021 dhe deri sot pas vendimit te Sekretarit Blinken, te bazuar ne lobimin korruptiv te Edi Rames dhe George Soros, armik i demokracise se shqiptareve dhe shpifjet e tyre, une i kam kerkuar dhe i kerkoj Sekretarit Blinken te publikoje do fakt, dokument apo prove qe ai ose kushdo tjeter mbi toke disponon per te faktuar ato qe ka shkruar ne vendimin e tij. Por deri sot nuk eshte publikuar asnje prove dokumet apo fakt vetem e vetem se ato nuk ekzistojne. Per te gjitha keto une kam njoftuar se kam paditur Sekretarin Blinken per shpifje ne Gjykaten Korreksionale te Parisit.

  Deri sot Departamenti i Shtetit me zedhenesin e tij ka informuar se Sekretari Blinken vendimin e ka te bazuar ne raporte te NGO lokale, rajonale dhe nderkombetare, raportet e mediave dhe raportet investigative antikorrupsion te qeverise shqiptare.

  Domethene vendimi i Sekretarit Blinken eshte bazuar ne raportet e armiqeve te mi, NGO te kontrolluara nga George Soros dhe raportet e mediave te kontrolluara nga qeveria dhe raportet sekrete te Edvin Rames te pa publikuara kurre ne Shqiperi.

  Duke shprehur bindjen se vendimi eshte nje abuzim i paster me ligjin e Kongresit te SHBA, perdorimin e tij si arme kunder kundershtareve politik te multimilardierit George Soros dhe mikut te tij te ngushte Edi Rama, une pavaresisht nga keto perseri ftoj Sekretarin Blinken ti bej te gjitha publike.

  Perve ketyre e ftoj Sekretarin e Shtetit te ndikoje tek Edi Rama qe te votojme ne parlament ligjin e vetingut te politikaneve.

  Une dua ti rikujtoj Zonjes ambasadore se ke gabuar rende me barin qe iu permende demokrateve. Ne kete kontekst shprehja juaj se PD nuk mund te haje bar eshte nje fyerje per do demokrat dhe per do shqiptar te cilet citate te ngjashme i kane degjuar vetem ne diktature apo nga raciste albanofobe.

  Se fundi, nuk e di nese takimi i sotem i Zj ambasadore Kim ka ndonje nxitje nga denoncimi im i marreveshjes se dyshimte qe u njoftua se u arrit ne prani dhe me nxitjen tuaj midis Kryetares se KLGJ, Llagami dhe Instututi East West qe sipas burimeve amerikane drejtohet nga Delina Fico. Duke ju kerkuar mundesisht te beni transparente kete marreveshje ju siguroj se sikunder deri sot do te denoncoj do afere te dyshimte nga cilido dhe pa asnje hezitim.

  Shqiptaret jane njerez te lire dhe me dinjitet qe nuk meritojne bar por transparence! sb
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 18. #55

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Kam menduar se "raca" me e trashe ishin komunistat por sot kur shikoj demokratet se si e mbrojne shokun Sali mendoj se nga trashesia ja kane kaluar edhe komunistave (edhe se andej e kane origjinen). Jane bere sa edhe ambasadorja amerikane tall ****** me demokratet e shkrete i kujton parrullen e famshme "ne bar do hame e nuk heqim dore nga partia e sigurimit".

 19. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,569

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Berisha i prer: Do t ulem krenarisht n parlament! Fola me Bashn pas deklaratave t ambasadores s SHBA, nj parti meriton t mos ekzistoj nse…  Ish-kryeministri i Shqipris, Sali Berisha konfirmon pr n nj intervist pr nj media se do t ulet krenarisht n parlament n shtator, ksaj radhe me nj motivim m t madh se hert e tjera.

  “Un jam nj deputet q do t shkoj t ulem krenarisht n vendin tim. Me nj motivim m t madh se her tjetr. Se cili sht vendimi q do t marrin ambasadort, sht pun e tyre.”, u shpreh Berisha.

  Ai zbulon se sot ka folur me Bashn pas deklaratave t ambasadores s SHBA teksa thot se as i tha gj dhe as i krkoi.

  ‘’Kam folur me Bashn pas deklaratave t Yuri Kim. Basha nuk m tha gj as i krkova gj. Un jam n misioni tim t besuar nga qytetart, sepse PD nuk mund t dhunoj t drejtat dhe lirit e qytetarve. Un ftoj cilindo prfaqsues t SHBA-ve dhe do person tjetr q t paraqes nj fakt t vrtet kundr meje, por ato nuk ekzistojn.’’- thot Berisha.

  M tej ai shton se nuk po e vendos n pozit kryetarin e PD, por deklaron se nj parti nuk meriton t ekzistoj nse nuk qndron mbi dinjitetin njerzor.

  ‘’Bashn nuk po e v n pozit. Pozit e vshtir pr t do t ishte nse nuk do t qndroja pr dinjitetin njerzor. Nj parti q nuk qndron pr kto parime, meriton t mos ekzistoj. Kjo sht e qart pr do demokrat.’’- shton ish-kryeministrin.

  (BalkanWeb)

 20. #57
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  33
  Postime
  2,229
  Postimet n Bllog
  6

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  31 vite. Na i mort t gjitha pasurit kombtare, ne nuk kemi fuqi tju drgojm atje ku keni vendin.

  Por ju vet nuk ngopeni?!! Ti thoni vetes boll m! Nuk e kuptoni q gjithka e ka nj fund ashtu si ka fillim.

  Ti, iliri dhe rama na mort n qaf, na vrat shpresat na vrat t ardhmen, shkatrruat gjithka q e gjett gati, t vetmen shpres q na lat KURBETIN.

  E ku kan fund t zezat tuaja! Duhen vite tjua numroj me radh t treve.

  "Zoti vonon por nuk harron" thot populli. Mbase kujtohet q ka ln shqiptart n dor t banditve pr 31 vite me radh. I madhi zot tjua jap si e meritoni, jo juve por t gjithve.

 21. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  759

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  Sala iku. Sot ai eshte kal i ngordhur. Problemi eshte se kush do ta haj pas tij.
  Eshte per te qeshur, se pas ksaj bombe atomike, kur te gjith duhet te hidheshin perpjet. Ka ren nje qetesi nje heshtje nje plogeshti nje zbythje, te ata qe e kan mbeshtet dhe e kan adhuruar. Ate qe deri para pak diteve ishte nje baloz, sot eshte nje kal i ngordhur qe si hyn ne pune askujt.
  ,,,,,,po sikur e gjitha kjo te jete nje LOJE,,,,,,dmth,,, i korruptuar por i paprekshem (ashtu si Mediu MB) ,,,nuk ka ma bukur sesa politikat e djathta ti baje nji parti e majte

 22. #59
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  Nga DASH, FBI e CIA/ Yuri Kim tregon se kush i mblodhi provat pr t shpallur non grata Berishn: Faktet nuk mund t bhen publike, mbi 200 zyrtar t tjer…

  Yuri Kim deklaroi se shpallja non grata e Sali Berishs erdhi pasi u mblodhn prova nga shum institucione.

  “Nuk sht vetm DASH. Prfshihen agjenci si Departamenti i Thesarit, FBI, CIA. Prfshihen nj gam ekspertsh pr t par faktet. S pari, pr t mbledhur faktet dhe pastaj pr t shqyrtuar faktet, dhe pastaj ndrtimi i nj dosjeje q Sekretari i Shtetit t ket besim ta nnshkruaj,” – u shpreh ambasadorja.

  Kim sqaroi se procesi pr shpalljen non grata t dikujt merr vite dhe nuk bhet brenda dits e as nga nj individ i vetm.

  “M shum se 200 persona jan dizenjuar nga Departamenti i Shtetit pr prfshirje n korrupsion domethns. T gjitha ato raste kalojn nj proces shum rigoroz shqyrtimi nga nj numr agjencish,” – deklaroi ambasadorja.

  Sipas saj nuk ka asnj prov q mund t bhet publike n asnj proces gjyqsor.

  “N asnj rast nuk paraqesim nj dosje provash. Nuk sht ky procesi,” – tha Kim e cila insistoi disa her se pavarsisht se Berisha ka hapur nj proces gjyqsor n Paris pr kt shtje, atje nuk do t ket asnj deklarim nga SHBA.

  Ambasadorja theksoi se shpallja non grata e ish-kreut t PD-s u b bazuar n fakte dhe prfshiu shum agjenci t Qeveris s Shteteve t Bashkuara. N maj t vitit t kaluar sekretari i DASH, Antony Blinken, bri me dije se Berishs dhe familjarve t tij nuk do t’u lejohet pajisja me viz pr n Shtetet e Bashkuara. Ky vendim sipas Blinken u mor nga Uashingtoni zyrtar “pr akte korruptive q cenojn demokracin n Shqipri”.

  (BalkanWeb)

 23. #60
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SHBA: Sali Berisha dhe familja e tij shpallen nongrata

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prof Dr. Sali Berisha
  Nga white-knight n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 14-12-2014, 17:26
 2. Pse e do m tej pushtetin Sali Berisha?
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-12-2011, 16:53
 3. Ku eshte Sali Berisha dhe qeveria?!
  Nga iliria e para n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 02-11-2011, 23:41
 4. Kush je ti Sali Berisha?
  Nga shoku_tanku n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 15-12-2010, 11:09
 5. Sali Berisha n HardTalk t BBC-s
  Nga Dr Rieux n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 26-05-2008, 13:16

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •