far bn ti?

far bn ti kur mali duket shum i madh. Kur pesha e bots sht shum e rnd mbi shpatullat e tua. Kur barra sht shum e rnd pr tu mbajtur. Kur gropa sht shum e thell, pr t dal prej saj.

far bn ti?

Kur gjithka duket e pamundur. Mund t jesh duke kaluar dika t vshtir n kto momente. Mund t jesh i irrituar. Mund t jesh duke punuar fort pr t ndrushuar dhe nuk po sheh asnj rezultat.

Mund t kesh provuar pothuaj gjithka, dhe asgj nuk ka funksionuar. Mund t jesh i frustruar, por nuk mund t dorzohesh.

Sepse t dorzohesh, t heqsh dor, sht e vetmja mnyr pr t garantuar dshtimin. T heqsh dor, sht e vetmja mnyr pr t garantuar se vuajtja mbetet.

Sido q t ndihesh, vazhdo ec prpara.

Kur duket e pamundur, kur duket sikur nuk ka rrugdalje. Kt thuaji vetes tnde, dit pas dite.

do dit q kalon, do t jem m pran. Hap pas hapi, un do t jem m pran.

Zgjedhje pas zgjedhjeje, un do t jem m mir.

Po t rri e t shoh malet q kam prball, nuk do ta hedh kurr at hapin e par.

Por nse un e hedh hapin e par, fokusi im do t jet gjithmon n hapin e radhs, dhe nse vazhdoj t hedh ato hapa njri pas tjetrit, shum shpejt do t kem fituar kaq shum forc, do t kem prparuar kaq shum, saq nuk do t kem zgjedhje tjetr, prvese ta prfundoj udhtimin tim.

Nse i prballoj sfidat e mia dit pas dite, dhe fokusi im sht n prmirsimin tim, do dit, jo duke pushtuar gjithka dhe menjher, por thjesht duke u prmirsuar do dit, un do t prmirsohem.

Progresi sjell vrullin dhe kta, bashk me qndrueshmrin, sjellin ndryshimin.

Objektivi im sht q t jem m pran destinacionit, do dit. T jem m e fort, do dit.

Nuk do t kaloj shum koh, deri kur t shoh q kam br progres. Dhe ai progres do t krijoj vetbesim dhe forc, pr t ecur srish prpara. Un do t jem m i fort, do dit. Un do t jem m pran destinacionit, do dit.

Mos hiq dor! Jepi vetes edhe nj dit. Nj dit prkushtim, nj dit fokus, nj dit kur ti e do kaq shum veten, sa t bsh zgjedhje t fuqishme, q do ti sjellin dobi jets tnde.

Nj dit kur ti e do kaq shum jetn tnde, sa t ngrihesh dhe t mbrosh fort gjrat q kan vrtet rndsi pr ty.

Nj dit kur ti ngrihesh dhe i thua jo, do gjje q zvoglon forcn e madhe q je ti.

Nj dit, vetm nj dit! Pushtoje nj dit! Bja vetes dhuratn e nj dite!

Dit pas dite, hap pas hapi, do t jesh m pran destinacionit tnd.

Nuk do t heq dor! E di q do t jet e vshtir. Por e di q do tia vlej. E di q e meritoj. Dhe jam mjaftueshm i fort pr tia dal mban!

Sado t rn moralisht q t ndiheni. Mund ta kaloni edhe kt moment.

Hidhni nj hap, pastaj tjetrin. Dit pas dite. Zgjedhje pas zgjedhjeje.

N fund, do tia dilni!