Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,885
  Postimet n Bllog
  3

  Si ta vlersojm punn e nj politikani?

  Nga Mariella Palazzolo

  Vlersimi i puns s nj politikani nuk sht dika e leht pr t`u br. Nse vendosim idet dhe qllimet e mira n vendin e numruesit, dhe mundsin reale t realizimit t tyre n at t emruesit, rezultati i thyess sht shpesh dshprues.

  N librin Thanks Obama (Faliminderit Obama) nga Dejvid Lit, personi q shkroi fjalimet e ish-presidentit amerikan s bashku me t tjert, autori rrfen se si ajo q hyri n historin e SHBA-s si Obamacare, reforma e Barak Obams pr nj shrbim shndetsor m gjithprfshirs, ​​hasi n jo pak vshtirsi pr tu miratuar dhe pati shum gabime dhe vshtirsi kryesisht t natyrs logjistike n zbatimin e saj.

  Por prkundr shum problemeve, sot ajo sht akoma aty. Administrata e Donald Trump u prpoq ta montoj, por nuk arriti q ta zhbj. N Itali, ligji kundr pirjes s duhanit nuk u miratua dot nga Umberto Veronezi, promovuesi i tij m i pasionuar dhe m me autoritet. Ministri i Shndetsis n vitet 2000-2001, Veronezi dshtoi n misionin e tij m t rndsishm.

  Ishte pasardhsi i tij Xhirolamo Sirkia ai q e realizoi n vitin 2003. Nga ajo ka del nga nj studim i kryer nga studiueset Valentina Mele dhe Amelia Kompanji, Sirkia prfitoi shum nga prvoja e Veronezit, duke zbutur disa nga aspektet m t debatueshme dhe prarse t projektligjit t tij.

  Ministri i ri i Shndetsis ndryshoi fokus:tema e lufts kundr pirjes s duhanit, q ngrinte edhe problemin e liris s individit, u interpretua si mbrojtje e shndetit t jo-duhanpirsve. Me fjal t tjera, liria e individit pr t pir duhan, mbaron aty ku fillon e drejta e fqinjit t tij jo-duhanpirs pr t mbrojtur shndetin e tij.

  Un besoj se do politikan ka nj objektiv minimal mbi t cilin duhet t vlersohet puna e tij. Kryetari i bashkis s Palermos Leoluka Orlando, e tha kt n intervistn Kryebashkiaku Multikulturor. Fokusi i tij ishte kultura. Dhe duket se ka pasur sukses me t.

  Mund t them se misioni sht prmbushur. Nse vdes sonte do t iki i knaqur nga kjo bot. Kam kontribuar n ndryshimin kulturor t qytetit tim- theksoi ai. Duke takuar politikan, administrator dhe menaxher n punn time si lobiste, un e pyes shpesh veten se si ia bjn udhheqsit e vrtet q t merren me 1 mij e 1 problemet q u shtrohen do dit pr zgjidhje n tryezat e tyre t puns.

  Duke rilexuar librin e Dejvid Lit, gjej nj fjali t nnvizuar q e kisha harruar:Sekreti i zgjidhjes s problemeve t mdha, qndron n t kuptuarit se cilat jan problemet e vogla q mund t injorohen. Jo t gjith e kan kt dhunti. / Huffington Post Italia Bota.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-05-2021 m 00:00

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Si ta vlersojm punn e nj politikani?

  Teme interesante, edhe pse artikulli e trajton shkarrazi.

  Se pari, ne asnje vend te botes se qyteteruar demokratike, nuk duhet te kete nje profesion "politikan". Politika nuk eshte profesion afatgjate, eshte nje sipermarrje afatshkurter. Dhe te gjithe njerezit qe marrin pjese ne politike, jane qytetaret e asaj shoqerie. Rolet e ketyre qytetareve jane dy: a) parashtrimi i ideve dhe projekteve te tyre ne publik dhe kerkimi i mbeshtetjes me voten e qyteteareve - procesi zgjedhor b) vota e tyre e lire per te mbeshtetur idete e projektet me te mira te atyre qytetareve qe i parashtrojne keto ide. Perse e bera kete hyrje? Pasi ne kohen qe jetojme, jo vetem ne Shqiperi por ne mbare boten, shohim nje fenomen tejet negativ e shume anti-demokratik. Ngritjen e kultit te "politikanit te karrieres", ku politika kthehet ne profesion. Kjo eshte nje prove e renies se theksuar te lirive demokratike ne mbare boten. Dhe nje prove akoma me e madhe e rritjes galopante te korrupsionit ne ate shoqeri. Kur shikojme politikane qe kane ne pushtet me dekada te tera, apo koalicione partiake jo-natyrale mes grupesh me bindje politike krejt te kunderta, te krijohet pershtypja se kemi te bejme me nje sistem me korrupsion te betonizuar. Femoni tjeter tejet anti-demokratik eshte ulja ndjeshme e mundesive te qytetareve te nje vendi te ushtrojne lirite e tyre demokratike, duke krijuar parti politike apo te marrin pjese ne zgjedhje ku te ofrojne ide dhe projekte te reja alternativa para qytetareve te shoqerise. Sistemi i korruptuar i lufton dhe mbyt keto parti te vogla, pasi i shikon si kercenim per pushtetin e tyre.

  Pra misioni i vetem i politikes, eshte sherbimi ndaj qytetarit e shoqerise. Politika ka edhe dy faza. Konkurrencen ne votebesimin e qytetarit prej nga buron pushteti per te qeverisur vendin. Pra kemi fazen e shitjes se ideve dhe projekteve te reja ne arenen e ligjerimit publik qe njihet si fushate elektorale, diten e zgjedhjeve ku sovrani popull voton idete dhe projektet me te mira per te, dhe fazen e fundit dhe me te rendesishme, fazen e qeverisjes se vendit. Idete dhe projektet e reja qe njerezit qe zgjedhin te kandidojne jane te shumta dhe shume te lira. "100 ide per nje lek" thone amerikanet. Promovimi dhe shitja e ketyre ideve per te marre mbeshtetjen e shumices se shqiptareve kerkon nje aftesi dhe nje plan nga politikani. Por sfida e vertete me e madhe e cdo politikani, eshte faza e qeverisjes se vendit, berjes realitet te ketyre premtimeve ne popull, pasi fitojne zgjedhjet. Te fitosh zgjedhjet eshte e lehte. Te dish te qeverisesh sic duhet eshte shume e veshtire. Dhe kjo i ndan politikanet me te zote qe i mbajne premtimet e tyre, dhe gezojne respektin e zgjedhesve te tyre. Nga ata politikane qe nuk punojne per qytetarin por per interesat e veta personale, apo te nje grupi te caktuar interesi. Ky eshte edhe dallimi i madh mes nje politikani/e dhe nje burre/grua shteti.

  Dhe dalim tek pika me e rendesishme e temes, kush vlereson me ne fund punen e politikaneve dhe burrave/grave te shtetit. Pergjigjia eshte e thjeshte. Jane qytetaret e asaj shoqerie. Jane ata qe i zgjedhin me voten e tyre duke u dhene pushtetin per te qeverisur. Jane po ata qe perfitojne nga politikat qeverisese te suksesshme qe zgjidhin hallet e problemet e jetes se qytetarit. Jane po ata qe vuajne edhe pasojat e keqqeverisjes ne kurrizin e tyre. Kur politika prodhon zgjidhje te pranueshme te problemeve, qytetari i votebeson politikanet me nje mandat tjeter. Por nese politikat jane te gabuara ose nuk prodhojne rezultatet qe priteshin, qytetari e ndeshkon politikanin me vone. Duke zgjedhur nje alternative tjeter qeverisese.

  Albo

 3. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Neteorm (07-05-2021)

 4. #3

  Pr: Si ta vlersojm punn e nj politikani?

  Teme e bukur kjo.

  Mendoj se vleresimi per punen e politikanit duhet te behet ne dy kohe,qe eshte koha e momentit kur ai qeveris dhe e dyta eshte vleresimi qe i behet figures se tije mbas shume vitesh,qe eshte dhe vleresimi me i sakte sepse eshte "testamenti" qe politikani le me te shkuaren e tije. Natyrisht ai i momentit vleresohet thjeshte se sa ka permirsuar jetesen-kulturen e popullates gjate qeverisjes se tije,ndersa politikani i vertete apo ata qe quhen statista vleresohen se sa do ta permirsojne jetesen e popullit ne te ardhmen,gje qe nuk behet vetem me ane te ligjit por behet edhe me ane te moralit dhe kryesisht te shmbullit.

 5. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Neteorm (07-05-2021)

 6. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,885
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Si ta vlersojm punn e nj politikani?

  Njerezit nese nuk do vareshin nga interesat personale politikanet do vleresoheshin me ndryshe, ndoshta do benin edhe me shume per popujt e tyre sidomos ne Shqiperi, ku cdo gje funksionon me mik.

 7. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Si ta vlersojm punn e nj politikani?

  Kur une isha femije ne Shqiperine komuniste, ne bankat e shkollave na mesonin se "Mbreti Zog ishte satrap, hajdut dhe nje tradhetar i vendit te tij". Ky ishte "versioni komunist" i historise mbi njeriun qe pati kontributin me te madh historik ne ngritjen e shtetit shqiptar ne Kongresin e Lushnjes ne 1920. Por ajo qe me bente mua pershtypje, ishte se ne familjen time, brezi i gjysherve te mi qe kishin jetuar vete ne kohen e Zogut, e kujtonin ate kohe me nostalgji, dhe vleresonin punen e qeverise e rregjimit te kohes. Degjoja nga goja e tyre se si per here te pare shqiptaret merrnin pashaporta nga shteti i tyre, dhe kishin te drejte te merrnin vize e leviznin jashte vendit. Mua kjo gje me dukej cudi, se si mund te dilnin jashte vendit shqiptaret dhe shteti i lejonte - pasojat e zogut te rritur ne kafazin komunist te Enver Hoxhes. Dhe ajo qe me bente shume pershtypje, ishte edhe qe bashkemoshataret e brezit te gjyshit tim, ata qe ishin komuniste ne bindje dhe qe i sherbyen atij rregjimi, prape tregonin nostalgji dhe flisnin mire per kohen e Zogut.

  Pse ta tregova kete histori?

  Thone qe historine e vendit e botes e shkruajne gjithmone fitimtaret, ashtu sic u do qejfi. Edhe Enver Hoxha, me guximin e budallait, shkruajti gjithe historine e popullit te tij, nga koha e shpellave e deri ne kohen e tij, ne ato qe u quajten Vepra te Enver Hoxhes. Dhe u mundua qe me ate version te historise, te indiktrinonte gjithe popullin shqiptar. A ia doli dot? Sigurisht qe jo. Pasi fitimtaret e historise nuk jane asnjehere te perjetshem. Ata ose rrezohen, ose vriten, ose vdesin nje dite. Por ajo qe ngelet eshte liria e ndergjegjes se qytetareve te atij vendi qe e ka jetuar ate kohe e histori vete. Dhe njerezit gjithmone kthjellohen me kohen, e vene jeten e tyre ne perspektive, dhe gjithmone e gjykojne historine e tyre drejt. Mund tu duhet me shume kohe per tu kthjelluar nga mendja, por nje dite kthjellohen pasi askush nuk mund ta zere dot diellin me shoshe, thone shqiptaret. E verteta gjithmone triumfon! Dhe e verteta nuk ruhet ne librat e gazetat e historise, ruhet ne mendjet e zemrat e njerezve.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-05-2021 m 16:21

Tema t Ngjashme

 1. Politikani jone
  Nga _Mersin_ n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-05-2011, 03:19
 2. Kush mendoni se ka qene politikani i javes?
  Nga toni007 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 07-03-2009, 23:03
 3. Politikani shqiptar m i vlersuar n Maqedoni?
  Nga babadimri n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 06:13
 4. Pershendetje nga politikani
  Nga politikani2003 n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 26-12-2003, 15:14
 5. Politikani dhe ndergjegja
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-09-2002, 08:53

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •