Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Akademia e Shkencave: Do t nisim projektin e rishkrimit t historis shqiptare

  15 historian nisin hartimin e ‘Historis s shqiptarve’ nga antikiteti te Pavarsia e Kosovs (VIDEO)

  Akademia e Shkencave ka nis punn pr hartimin e “Historis s shqiptarve” nga antikiteti deri tek Pavarsia e Kosovs. Historiant edhe arkeologt flasin pr rndsin e ktij botimi, q do t jet edhe n gjuh t huaj  15 historian, arkeolog dhe studiues nga Shqipria dhe Kosova kan nisur punn pr hartimin e "Historis s shqiptarve".

  “Akademia e Shkencave ka nisur hartimit e “Historis s shqiptarve” q do t finalizohen dy vllime”, shprehet kreu i Akademis s Shkencave Sknder Gjinushi.

  “Kemi nj botim t realizuara para 15-20 vitesh, ku pr her t par u trajtuan t gjitha periudhat historike. Aktualisht ka prfunduar “Historia e Shqiptarve” n pes vllime n shek XX. Pra sht br nj pun e madhe, q t arrijm pr kt botim t sintezs, q do t jepet n nj koh t shpejt t gjith studiuesve, veanrisht t huajve”, shprehet Verli

  Emri: Screen Shot 2021-05-05 at 11.39.09 AM.jpg

Shikime: 643

Madhsia: 32.4 KB

  Projekti q drejtohet nga akademikt Pllumb Xhufi dhe prof. Neritan Ceka ka n qendr rishikimin dhe botimin e dy vllimeve, nga mesjeta deri n Pavarsia e Kosovs.

  “Ky tekst sht sintetik, q prfshin t gjitha periudhat q nga antikiteti deri n vitin 1990. Synimi sht q t bhet nj sinteze e plot e t gjitha tezave t historianve shqiptar dhe t huaj”, shprehet drejtori i Institutit t Historis n Shqipri, historiani Beqir Meta.

  Przhita na rrfen rolin e gjetjeve dhe tezave arkeologjike q do t plotsojn edhe kto dy vllime nga historia antike e ilirve, deri n ditt e sotme

  Ndrsa, Sabit Syla, drejtor i Institutit t Historis Kosov, tregon arsyet se prse “Historia e shqiptarve” do t prmbyllen me Pavarsin e Kosovs, 17 shkurti i vitit 2008.

  “sht nj pun q nis q nga antikiteti deri tek Pavarsia e Kosovs n shkurti i vitit 2007” , shprehet Sabit Syla, drejtor i Institutit t Historis s Kosovs.


  “Nj projekt q do t oj m tutje historiografin shqiptare. Ne n Kosov jemi duke e br kt gj, nga antikiteti, mesjeta deri tek pavarsia e Kosovs”.

  Projekti “Historia e shqiptarve” i iniciuar nga Akademia e Shkencave t Shqipris do t prfundoj n vitin 2023. Drejtuesit e tekstit “Histori e shqiptarve” jan akad. Pllumb Xhufi dhe prof. Neritan Ceka. Ndrsa, 15 studiuesit q do t punojn pr dy vllimet e historis jan: 1) Akad. Pllumb Xhufi; 2) Prof. Sknder Muccaj; 3) Prof.Neritan Ceka; 4) Prof. Gjon Berisha, Kosov; 5) Prof. Sabit Syla, Kosov, drejtor i institutit histori; 6)Prof. Saimir Shpuza; 7) Prof. Luan Perzhita; 8) Prof. Ferid Duka; 9) Prof. Adem Bunguri; 9) Akad. Myzafer Korkuti; 10) Prof. Apollon Bae; 11) Prof. Paskal Milo; 12) Akad. Beqir Meta; 13) Prof. Sonila Boci; 14) Prof. Ledi Dushku dhe 15) Prof. Marenglen Verli.

  Shqiptarja
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 05-05-2021 m 11:27

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Akademia e Shkencave: Do t nisim projektin e rishkrimit t historis shqiptare


 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  61

  A mundet te shkruhet Historia e Shqiperise nga Akademike te Indoktrinuar?

  A mund shkruhet historia e Shqipris nga akademik t indoktrinuar?


  A mund shkruhet historia e Shqipris nga akademik t
  Vendimi q ka marr Akademia e Shkencave t Shqipris sht vendim shum ambicioz, i duhur, por deri diku i parakohshm sepse, do t realizoj brenda 2 vjet pune dhe me nj fond prej 1 milion $ historin e Shqipris prej tre volumesh me rreth 2.000 faqe. Kt Histori do ta ri-shkruajn akademik t vjetr dhe t rinj, por mesa duket duhet t jen: Prof. Neritan Ceka, Prof. Ferit Duka, Prof. Myzafer Korkuti, Apollon Bae, Prof. Paskal Milio, Prof. Beqir Meta, Sonila Doi, Ledia Dui, Prof. Adem Bunguri, Gjon Berisha, Sabit Syla, Saimir Shpuza, Luan Perzhita, Prof. Prof. Pllumb Xhufi, Prof. Sknder Muaj. Prse sht i parakohshm? Pikrisht sepse pr t realizuar kt detyr madhshtore duhen njerz Researchers, njohs t mir t gjuhve t vjetra si greqishtja e vjetr, latinishtja, osmanishtja madje dhe sllavishtja e vjetr (serbo-bullgare). T gjitha kto gjuh prmbajn historin e pellazgve-dardano- dhe fiseve ilire, arbr-epirotve dhe shqiptarve t ditve t sotme. Problemi qndron n disa aspekte:

  S pari, nuk jan t gjith profesort e nderuar t paktn pr Historin e Lasht si njohs t mir t gjuhve t vdekura dhe nuk mund t prballen me argumentet e historianit Hammond, i cili kur ka ardhur n Shqipri mbrojti versionin grek t historis dhe asnj nga profesort q jan n list nuk e kundrshtoi. E si mund ta kundrshtojn sot po kta profesor? S dyti, profesort e Historis s Mesjets nuk jan t prgatitur t prballen me argumentet osmano-turke dhe bizantine sepse nj pjes e profesorve kan mbrojtur deri m sot versionin turk duke kritikuar versionin e Historis s Shqipris t shkruar nga Prof. Kristo Frashri dhe t tjer.

  S treti profesort e Historis s Shqipris s Pavarsis, epoks s Zogut, Lufts Nacional- lirimtare, historis s PPSH dhe t demokracis s brisht, nuk mund t hedhin posht tezat e tyre t shkruara q n kohn e PPSH dhe nuk mund t bhen si I. Kadare, i cili pshtyu at q kishte lpir gjat diktaturs. Pse? Sepse jan profesor, i kan argumentuar tezat e tyre dikur, e si mund t pshtyjn mbi punn e dikurshme? S katrti, Akademia e Shkencave nuk bri reformn e duhur kur u rikontruktua hern e fundit. Pse? Sepse u lan po ata akademik, madje futn apo bn kandidat pr antar akademie njerz pa titullin profesor, si dhe nuk u b seleksionimi i duhur.

  N gazetn Tema t sotme, gazetari Roland Qafoku ka paraqitur 9 probleme konfliktuoze n Historis s Shqipris me t cilat do t prballen ashpr kta akademist pr t cilat konfliktet vijn nga vet autort historian shqiptar t lidhur me grupime politike t ndryshme q nga 28-29 nntori i 1944 e deri m 2021, t cilat duhen rishikuar sipas tij.

  Lidhja e ilirve me pellazgt paraardhs

  A na i ka vjedhur Greqia Historin e Lasht dhe heronjt Si Akili, Aleksandri i Madh, dhe Pirro i Epirit?

  Si do trajtohet Historia e Feve n Shqipri nga Predikimi i Shn Palit n Durrs e deri n ditt tona

  Si do t trajtohen 82 delegatt dhe 40 Firmtart e Pavarsis

  Problemi i vrasjes s Esat Pash Toptanit dhe trajtimi i Avni Rustemit; Hero apo vrass?

  A ishte revolucion apo grusht shteti periudha e drejtimit t Kryeministrit Fan Noli?

  A ishte Luft Nacional lirimtare apo luft civile lufta kundr nazi-fashizmit?

  Cilat ishin arsyet e prishjes s marrdhnieve me SHBA pas Lufts s Dyt Botrore?

  Sistemi komunist ra vet apo u rrzua?

  Sidoqoft ka dhe probleme t mdha t tjera me fqinjt, t cilat duhen zgjidhur ashtu si i kan zgjidhur shtetet fqinj pr veten e tyre, t cilat mund t jen:

  Problemi i Epirit dhe amris dhe krahina t Epirit: Kaonia, Mollosia dhe Thesprotia, kan qn krahina shqiptare (ose m sakt epirotase sipas fjalorit t Marko Boarit epirotisht-greqisht), krahin barbare apo greke

  Kosova ose Dardania kan qen fise ilire&pellazge sepse Dardania ka ekzistuar ashtu si Epiri para ilirve, por se flisnin t njjtn gjuh dhe problem sllavizmit t saj

  Problemi I gjuhs s folur shqip dhe gjuhs s shkruar greqisht: shkrimi n grma t ashtuquajtura greke: A i bn t gjitha krahinat dhe shtetet q shkruanin n at gjuh t athershme t lasht ndrkombtare si shtete greke apo n t vrtet ato shtete apo etni gjuhn e folur e kishin ndryshe kurse gjuhn e shkruar vetm nga t arsimuarit e shkruanin n gjuhn greke?

  Osmant ishin pushtues apo administrator t krahinave t Arbris dhe Epirit?

  Largimi masiv i arbr-epirotve gjat dhe pas luftrave t Gjergj Kastriotit -Sknderbeut, vrasjet e prbindshme nga pushtuesit osman, shfarosja e popullats- prbnin genocid osman ndaj popullats arbr-epirote?

  Konvertimet masive n Islam dhe paradoksi i mohimit t etnis pr t ruajtur fen: pra kthimi i vmendjes tek pjesa e popullats arbr&epirote, e cila nuk iku, por ose u konvertua n Islam ose iu bashkua religjionit lindor ortodoks duke u quajtur serb (n fakt shkie, popullata q iu afrua kishs serbe duke kontribuar n kt kish me shenjtoren shqiptare Shn Angjelina), n maqedonas (pr shkak t afrimit t popullats ortodokse pran kishs bullgare), n malazez ( Malsia, ata arbr q ishin ortodoks afr kishs serbo-malazeze), kthimi n vllaho-rumun t popullats arbrore, e cila u largua pr n Rumani, e cila i dha emrin e kryeqytetit rumuno-moldave -Bukuresht, nga ana e Princit Gjika, kthimit n kroat t popullats katolike q iku nga Shkodra n Raguza e Dalmaci, kthimi n venecian t arbrve katolik q ikn pr n Venedik dhe s fundmi, popullata kryesore prej 300.000 banorsh arbr&epirot n Kalabri (Ka-Labria) dhe kthimi n unit t ksaj popullat (pra ortodoks t ritit lindor t varur nga Papati),

  Roli i Binomit FE+ATDHE n krijimin e shteteve solide dhe mungesa e ktij binomi n trevat shqiptare, duke krijuar nj shtet t dobt multifetar ku shtylla e Atdheut egziston, por shtylla fetare mungon.

  Boshllqet kohore n Historin e Shqipris dhe t trevave shqiptare

  Prse nuk u shkruajt shqip apo epiriotisht pr nj koh t gjat deri n vitin 1908 kur u mbajt Kongresi i Shkronjave shqip?

  S fundmi po i kthehem titullit t artikullit. A mundet kta historian t prballojn dhe t zgjidhin kto probleme? Po t ishin t ndershm kta profesor t indoktrinuar, duhej t dorhiqeshin dhe pr t realizuar kt detyr duhej krkuar ndihma e profesorve t universiteteve publike dhe private t Shqipris, madje dhe konsulenc, sepse nj pjes e mir qoft e profesorve t vjetr t nderuar ashtu dhe e profesorve t rinj t seleksionuar jan t indoktrinuar politikisht, madje ka ndonj i cili mund t jet i indoktrinuar edhe nga ana religjioze. Detyrimisht duhen przgjedhur me kujdes historian dhe krkues shkencor me brum dhe njohs t njrs nga gjuht e vdekura.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,849

  Pr: Akademia e Shkencave: Do t nisim projektin e rishkrimit t historis shqiptare  Projekti 300 mln leke i historise, Pellumb Xhufi: Nuk mohova Tepelenen, ku gabon Schmitt
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 14-05-2021 m 06:01

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,849

  Pr: Akademia e Shkencave: Do t nisim projektin e rishkrimit t historis shqiptare

  Spotlight - Debati / Kapri: Enver Hoxha kontrabandist. Ironia e Xhufit: Pinte raki, kishte dashnore
  May 14, 2021

 6. #6

  Pr: Akademia e Shkencave: Do t nisim projektin e rishkrimit t historis shqiptare

  Ky Xhufi ka bere nje gafe klasike,qe do mbahet mend, per kampin e perqendrimit te Tepelenes. Ka bere nje gafe qe as diletantet e historise nuk e bejne,e bejne vetem diletantet ideologjik te indroktrinuar : " Kampi i Tepelenes nuk ishte aq i eger se eshte shkruar dy reshta ne nje dokument te CIA-s !"

  Dhe eshte per tu habitur me keta ish socialistet ! Deri dje vetem shanin Ameriken,ndersa sot mjafton nje resht ne nje dokument te CIA-s dhe te shpegojne gjithka si te vertete.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,849

  Pr: Akademia e Shkencave: Do t nisim projektin e rishkrimit t historis shqiptare  Projekti madhor i historis 300 mln lek/Miloithat Frashri takoi Zervn

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,849

  Pr: Akademia e Shkencave: Do t nisim projektin e rishkrimit t historis shqiptare  Si do t rishkruhet historia e Shqipris?Debate mes Xhufit, Ceks, Niks, Kasmit e Frashrit
  2 juni 2021

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Akademia e Shkencave: Do t nisim projektin e rishkrimit t historis shqiptare

  Jam i sigurt qe parate e taksapaguesve shqiptare do te shkojne ne xhepat e akademikeve tane te nderuar. Po mos prisni shume prej tyre, nuk kane as kapacitetin shkencor, as prirjen njerezore per te dokumentuar te verteten e historise shqiptare, ashtu sic ka ndodhur, nga goja e rrefimet e vete personazheve qe e kane bere dhe jetuar historine. Akademiket tane jane shume te talentuar ne revizionizmin e historise, per t'ia pershtatur sa me mire politikes dhe atyre qe jane ne pushtet. E kane zanat te trasheguar nga 50 vjetet komunizem.

  Historia e Shqiperise ka 30 vjet qe dokumentohet ne Internet, dhe ne veprat e brezit te ri te histografeve shqiptare e te huaj, qe bejne vertete nje pune shkencore, duke renditur e publikuar fakte historike. Forumi shqiptar ka dhene kontributin e tij te madh, per tu krijuar gjithe shqiptareve, si te brezave te sotem, si te atyre qe do te vijne neser, qe te mesojne te verteten e tyre historike. Ate te verteten historike ashtu sic ka ndodhur, pa e zbukuruar, shtremberuar apo tjetersuar, nga goja e vete personazheve historike.

  Po doni te njiheni me fakte historike, shfletoni faqet e forumit shqiptar ne vite.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Akademia e Shkencave nje genjeshter apo nje risi e demokracise?
  Nga pirro2019 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2019, 12:24
 2. Shkenca Dhe Akademia E Shkencave Dhe Arteve E Kosovs(ashak)
  Nga ministryofmath n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-07-2011, 19:00
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:56
 4. Akademia E Shkencave N Mbrojtje T Kufijve T Serbis
  Nga Sabriu n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 15:53
 5. Akademia e shkencave pr shqiptart e Maqedonis
  Nga babadimri n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 25-09-2007, 16:54

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •