Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3

  Gjykata Kushtetuese: Nuk duhet leje nga policia pr tubime e protesta, vetm njoftim i tyre

  Kushtetuesja rrzon qeverin, pr protesta nuk duhet leje nga policia

  Emri: auto_asfvcn1620216697.jpg

Shikime: 168

Madhsia: 39.4 KB

  Kush proteston apo organizon mitingje nuk do t ket m detyrimin t marr leje nga institucionet ligjzbatuese por thjesht duhet t'i njoftoj ato.

  Vendimi sht marr sot nga Gjykata Kushtetuesja e cila ka pranuar krkesn e Gjykats Apelit Shkodr dhe ka shfuqizuar nenin 262 t Kodit Penal pr protestat.

  Gjykata ka krkuar q neni prkats t korrigjohet brenda 6 muajsh.

  Kujtojm q parashikohej dnim me gjob ose burg deri n nj vit, pr organizatort q shkelnin kushtet sa i takon lejes.

  Ky ankim i gjykats se Apelit Shkodr sht depozituar prej 28 janarit, ndrsa Gjykata Kushtetuese ka dhn verdiktin dje n 4 maj.

  N prfundim t shqyrtimit Gjykata Kushtetuese

  VENDOSI:

  Pranimin e krkess.

  Shfuqizimin e shprehjes pa marr m par lejen nga organi kompetent sipas dispozitave t veanta n paragrafin e par t nenit 262 t Kodit Penal.
  Detyrimin e Kuvendit t plotsoj normn ligjore nga data e shpalljes s vendimit t Gjykats Kushtetuese deri n hyrjen n fuqi t tij.
  Ky vendim sht prfundimtar dhe hyn n fuqi 6 muaj pas botimit n Fletoren Zyrtare.

  Vendimi prfundimtar do t shpallet i arsyetuar brenda afateve ligjore t parashikuara nga ligji nr. 8577, dat 10.02.2000 Pr organizimin dhe funksionimin e Gjykats Kushtetuese t Republiks s Shqipris, i ndryshuar.

  far parashikohej pr grumbullimet


  Organizimi i grumbullimeve dhe i manifestimeve t personave n sheshe dhe vende t kalimit publik, pa marr m par lejen nga organi kompetent sipas dispozitave t veanta apo kur nga organizatort shkelen kushtet e parashtruara n krkesn pr dhnie t lejes, prbn kundrvajtje penale dhe dnohet me gjob ose me burgim gjer n nj vit.

  Pjesmarrja n nj grumbullim apo manifestim t paligjshm edhe pas paralajmrimit t br pr shprndarje, prbn kundrvajtje penale dhe dnohet me gjob ose me burgim gjer n tre muaj. Po kjo vepr, e kryer m shum se nj her ose kur ka sjell pasoja t rnda, prbn kundrvajtje penale dhe dnohet me gjob ose me burgim gjer n dy vjet.

  Syri

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,185

  Pr: Gjykata Kushtetuese: Nuk duhet leje nga policia pr tubime e protesta, vetm njoftim i tyre

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Kushtetuesja rrzon qeverin, pr protesta nuk duhet leje nga policia

  Emri: auto_asfvcn1620216697.jpg

Shikime: 168

Madhsia: 39.4 KB

  Kush proteston apo organizon mitingje nuk do t ket m detyrimin t marr leje nga institucionet ligjzbatuese por thjesht duhet t'i njoftoj ato.

  Vendimi sht marr sot nga Gjykata Kushtetuesja e cila ka pranuar krkesn e Gjykats Apelit Shkodr dhe ka shfuqizuar nenin 262 t Kodit Penal pr protestat.

  Gjykata ka krkuar q neni prkats t korrigjohet brenda 6 muajsh.

  Kujtojm q parashikohej dnim me gjob ose burg deri n nj vit, pr organizatort q shkelnin kushtet sa i takon lejes.

  Ky ankim i gjykats se Apelit Shkodr sht depozituar prej 28 janarit, ndrsa Gjykata Kushtetuese ka dhn verdiktin dje n 4 maj.

  N prfundim t shqyrtimit Gjykata Kushtetuese

  VENDOSI:

  Pranimin e krkess.

  Shfuqizimin e shprehjes “pa marr m par lejen nga organi kompetent sipas dispozitave t veanta” n paragrafin e par t nenit 262 t Kodit Penal.
  Detyrimin e Kuvendit t plotsoj normn ligjore nga data e shpalljes s vendimit t Gjykats Kushtetuese deri n hyrjen n fuqi t tij.
  Ky vendim sht prfundimtar dhe hyn n fuqi 6 muaj pas botimit n Fletoren Zyrtare.

  Vendimi prfundimtar do t shpallet i arsyetuar brenda afateve ligjore t parashikuara nga ligji nr. 8577, dat 10.02.2000 “Pr organizimin dhe funksionimin e Gjykats Kushtetuese t Republiks s Shqipris”, i ndryshuar.

  far parashikohej pr grumbullimet


  Organizimi i grumbullimeve dhe i manifestimeve t personave n sheshe dhe vende t kalimit publik, pa marr m par lejen nga organi kompetent sipas dispozitave t veanta apo kur nga organizatort shkelen kushtet e parashtruara n krkesn pr dhnie t lejes, prbn kundrvajtje penale dhe dnohet me gjob ose me burgim gjer n nj vit.

  Pjesmarrja n nj grumbullim apo manifestim t paligjshm edhe pas paralajmrimit t br pr shprndarje, prbn kundrvajtje penale dhe dnohet me gjob ose me burgim gjer n tre muaj. Po kjo vepr, e kryer m shum se nj her ose kur ka sjell pasoja t rnda, prbn kundrvajtje penale dhe dnohet me gjob ose me burgim gjer n dy vjet.

  Syri
  E lexova kete ndryshim, por nuk kuptoj pasi eshte shfuqizuar vetem nje togfjalesh. Ndersa paragrafi i dyte duket se qendron, d.m.th., pas paralajmerimit per shperndarje nga policia. Gjithsesi eshte nje zhvillim pozitiv. E drejta e njeriut duhet respektuar. Madje une nuk do isha per cfaredo sanksioni, vetem nese perdoret dhuna.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 05-05-2021 m 10:05
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. Vettingu, Gjykata Kushtetuese zbardh vendimin
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-01-2017, 13:59
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-12-2015, 17:51
 3. Gjykata Kushtetuese rrzon ndryshimin e kombsis
  Nga baaroar n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 17-09-2011, 10:43
 4. Ligji Lustrimit pezullohet nga Gjykata Kushtetuese
  Nga Apolloni31 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 09-05-2009, 16:27
 5. Gjykata kushtetuese, 2 emrat e PD pr kryetar
  Nga LAINA n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-05-2007, 18:04

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •