Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  48

  Prse Kora mbeti pa Kishn karakteristike t saj - Kisha e Shn Gjergjit

  Shen Gjergji mbetet shenjtori karakteristik shqiptareve. Argumentet se prse Shn Gjergji sht shnjtor karakteristik dhe I dashur pr komunitetin Orthodoks shqiptar gjithmon ka qn lidhur me Heroi ton kombtar Gjergj Kastiroti-Sknderbu I cili u lind n nj Familje orthodokse nga Babai Gjon ( emr I cili nuk sht vetm emr katolik si pretendojn sot disa katolik, sepse n at kohe shumica drrmuese e popullats arbrore dhe epirtote ishin t ritit lindor dhe emrat q sot quhen si katolk ishin n at koh edhe orthodoks), dhe nns Vojsava. Stema dhe Flamuri I ksaj familje t lasht ishin simbole t ritit bizantin,. Kt symbol Shqipria e sotme e ka n Flamurin e saj zyrtar.
  Heroizmat e Gjergj Kastrioti-Sknderbu I cili lindi me 23 prill 1405 sipas kalendarit t vjetr (sot I bie me kalendarin e ri 6 maj), ditn e Shnjtit Shn Gjergjtrofeprursit, bn q jo vetm n popullatn orthodokse shqiptare pr n t gjith popullatn shqiptare katolike dhe myslimane t nderohet kjo dit.

  Madje n shum fshtara t sotme t Shqipris festohet edhe tek popullata myslimane dita e Shn Gjergjit apo dita e pranvers. N Elbasan festohet n 14 Mars n popullatat e veriut t Shqipris festohet me 1 Mars, duke prkujtuar dhe nderuar Heroi Kombtar Gejgr Kastrioti -Sknderbeun se sa Shnjtorin Shn Gjergj, pikrisht sepse kto popullata myslimane n reminishencn e tyre prkujtojn jo datn egzakte t Shntit Shn Gjergj por prkujtojn dhe nderojn Heroin Kombtar.
  N Komunitetin ton orthodox Shnjtori Shn Gjergj n kalendarin e sotm orthodox festohet me 23 prill dhe nga katolikt me 6 Maj. Pr shkak t nderimit dhe prkujtimit t Heroit ton Kombtar Gjergj Kastrioti-Sknderbeu kemi nj lidhje analogjike me Shnjtorin Shn Gergj I cili ka jetuar n Kapadoki nga vitet 500 e.s., dhe komuniteti yn orthodox I cili krijoi Kishn e vet Autoqefale Orthodokse shqiptare nn drejtimin e Peshkopit ton t nderuar Fan Stilian Noli I cili e bri Krishtin t flas shqip n Kishat orthodokse t Shqipris, ky komunitet orthodox u vendosi shum kishave orthodokse n Shqipri emrin e Shn Gjergjit. Nuk ka n asnj vnd n Ballkan e ndoshta dhe n bot q t ket kaq shum kisha orthodokse me emrin e Shn Gjergjit se sa n Shqiprine e viteve para 1967.
  Diktatura shkatrroi kishat e xhamiat. Por n 1992 me ardhjen e demokracis edhe komuniteti Orthodoks mori frym lirisht dhe me ndihmn e Fortlumturis s tij Anastas ndortoi dhe rindrtoi kishat e plot gjra t tjera. Problemi qndron edhe sot e ksaj dite se disa kisha me emrin Shn Gjergj (madje dhe kisha me erma tjetr si p.sh., Kisha e Shn Marise e Tirans), kur u rindrtuan nuk I u vu emri I mparshm. Pse? Kjo krkon nj analiz q un tani pr tani nuk e bj dot por do t ngre problemin e Kishs s famshme t Shn Gjergjit Korce Kish e cila u ndrtuar me kursimet e Korcarve me gur t mdhenj dhe varrezn prqark saj, por pasi u prish nga diktatura u shkatrruan gurt mollok, u larguan varrezat, populli u hidhrua kur u prish kjo kish. kjo Kish e famshme e Shn Gjergjit, prcaktonte identitetin e orthodksve korcare nuk egziston sot.
  Ndoshta sht br pa qllim mos vendosja e emrit t Katdrales se sotme t Korcs, por duhet ndrtuar n Kor e Kisha identifikuese dhe karakteristike e Shn Gergjit, sepse por ndryshohet dhe tjetrsohet reminishenca dhe imazhi I s kaluars s Kishs s Shn Gjergjit, madje shum Korcar orthodoks kan ikur, ose jan `br` grek, ose jan `br` vlleh duke e ln Korn nj qytet orthodox pa Shnjtorin e vet. Kjo gj duhet t ndryshoj.
  Shume kisha ne Arberi, Epir dhe ne Shqiperi para vitit 1967 kishin emrin e SHEN GJERGJIT.
  Ne kishat e restauruara nenvdrejtimin e Fortlumturise se tij ANASTAS, asnje kishe nuk i u vendos emri tradicional shqiptar per orthodokset shqiptare emri SHEN GJERGJ.
  Madje kisha kryesore e Shen Gjergjit Korce e cila u prish ne 1967, kur u ndertua nje e re , nuk e mori emrin Shen Gjergj.
  Perse?
  Pa i hyre aluzioneve, iluzioneve, konspiracioneve, KOASH ka per detyre te vendose emrin e kishes kryesore ne Korce emrin me te cilin krenohej Korca: Kisha e Shen Gjergjit.
  Intelektualet orthodokse te Tiranes ftojne te gjithe okomunitetin orthodoks te perkrahin nismen e vendosjes se Kishes katedrale ne Korce emrin e SHEN GJERGJIT.
  KOASH duhet te degjoje zerin e besimtareve te saj.
  Prandaj po shkruaj edhe kt her per SHEN GJERGJIN dhe per Kishen e Shen Gjergjit ne Korce e cila nuk egziston.
  Shen Gjergji festohet me Kalendarin e vjeter me 23 Prill. Nga Shenjtor e mori emrin Heroi yne Kombetar Gjergj Kastrioti -Skenderbeu.
  Per nder te Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti -Skenderbeu- Komuniteti orthodoks shqiptar per nder te tij dhe ne perkujtim te tij se bashku me Shenjtorin Shen Gjergj, u ka vene nje mori kishave orthodokse emnrin Shen Gjergj.
  Kisha e Shen Gjergjit ne Korce e cila u shkaterrua nga komunizmi, nuk u rindertuar me duke e lene Korcen si nje qytet pa identitetin e saj te lavdishem
  Per ata qe nuk duan te kuptojne.
  Pergjigje te Nderuarit dhe Mikut tim At Grigorit,
  I Nderuar Grigor, mos te te vije hic keq sepse problemin nuk e kam ngritur per te share KOASH-in dhe as Fortlumturine e tij Anastas, perkundrazi. Duhet ta lexosh edhe njehere se ckam shkruar dhe do ta kuptosh. Shen Gergji ka qene dhe mbetet identiti i Komunitetit Orthodoks ne Korce. Kisha u shkaterrua nga diktatura. Ne kerkojme te ringrihet nje Kishe me emrin e Shen Gjergjit ne Korce, ose te gjendet nje menyre per te zgjidhur problemin.
  Pergjigje te Nderuarit Aleksander Dimroci
  I Nderuar Aleksander Dimroci, thirrjen e beme jo per te treguar se kush eshte me besnik ndaj Fortlumturise Anastas, por e beme per te treguar se Shen Gjergji eshte Shenjtori kryesor i Orthodoksise sepse kjo lidhet me ermin e Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti -Skenderbeu, prandaj shume kisha orthodokse e kane kete emer ne Shqiperi,
  Se dyti problemi qendron tek Kisha e Shen Gjergji ne Korce e cila u shkakterrua nga rregjimi komunist dhe nuk u rindertua nje kishe me ermin e Shenjtorit Shen Gjergj. Duhet te dini i nderuar Aleksander Dimroci se Shen Gjergji eshte Shenjtori karakteristik i Korces. Mos pasja e nje kishe te tille ne Korce e ka bere te rrije ne hije identiteti orthodoks ne Korce duke shkaktuar nje konfuzion ne komunitet sepse harrohet identiteti shqiptar i percaktuar nga Kisha Shen Gjergjit.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,184
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prse Kora mbeti pa Kishn karakteristike t saj - Kisha e Shn Gjergjit

  Dita e Shen Gjergjit, ne kalendarin orthodhoks festohet ne 23 prill, kur festa e Pashkes bie para kesaj dite. Nese festa e Pashkes bie pas kesaj dite, dhe kjo dite eshte brenda Kreshmes se Madhe, shenjtori nderohet nga Kisha Orthodhokse te Henen e Ndritshme, qe eshte e Hena pas festimit te se dieles se Pashkes.

  Gjergj Kastrioti nuk ka lindur ne 23 prill, as ne 6 maj. Gjergj Kastrioti, e mori kete ditelindje, fale emrit qe mbante, dhe fale gojedhenave qe nena e tij Vojsava, para se ta lindte, pa nje enderr sikur lindi nje femije qe vrau nje dragua qe leshonte flake nga goja. Vete Shen Gjergji ka qene oficer ushtarak romak dhe ka vrare nje dragua. Keshtu e shikon edhe ne ikonografine orthodhokse. Dhe sipas tradites orthodhokse te kohes se tij, femija merrte emrin e shenjtorit qe festohej afer me diten e lindjes se tij. Ne nuk e dime diten e sakte te lindjes se Gjergj Kastriotit, por dime emrin qe ai mbante. Edhe emri "Gjergj" eshte i debatueshme, pasi ne traditen orthodhokse, sidomos ne ate shqiptare, ekzistojne shume variante te ketij emri. Nje prej tyre qe eshte perdorur me shpesh ne Shqiperi dhe ne Korcen tende te dashur, nuk eshte emri Gjergj por emri Jorgaq or Jorgji. Emri Gjergj mes shqiptareve eshte futur ne vitet e komunizmit, dhe emri i lashte ne perdorim mes shqiptareve ka qene Jorgaq e Jorgji. E gjen ne perdorim edhe sot e kesaj dite ne gjithe komunitetin orthodhoks shqiptar ne mbare vendin.

  Nese ti deshiron qe Kisha e Shen Gjergjit te rindertohet atje ku ka qene ne Korce, apo ne ndonje vend tjeter, askush nuk i pengon besimtaret korcare apo te gjithe shqiperise, qe te mbledhin fondet e ti afrohen KOASH dhe ti kerkojne ndertimin e Kishes kushtuar Shen Gjergjit.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 04-05-2021 m 20:29

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,184
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prse Kora mbeti pa Kishn karakteristike t saj - Kisha e Shn Gjergjit

  KOASH ka hapur nje katedrale me emrin e Shen Gjergjit ne qytetin e Fierit:

  https://www.forumishqiptar.com/threa...t-n%C3%AB-Fier

  Qe te mesosh me shume mbi jeten e Shen Gjergjit:

  https://www.forumishqiptar.com/threa...3%ABs-23-prill

  Ke edhe jeten e nje prej martireve te rinj te Kishes, Shen Gjergji i Janines qe ishte me origjine epirote:

  https://www.forumishqiptar.com/threa...3%ABs-17-janar

  Albo

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  48

  Pr: Prse Kora mbeti pa Kishn karakteristike t saj - Kisha e Shn Gjergjit

  Sigurisht o Aldo, p[probl;emi qendron se nuk eshte ndertuar dhe nuk ka nderment te ndertohet. Shpresojme qe KOASH npermjet ketij shkrimi ti vere gishtin kokes.
  Korca mbetet pa mbrojtesin e saj - Shen Gjergjin.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  777

  Prse Kora mbeti pa Kishn karakteristike t saj Kisha e Shn Gjergjit

  Shen Gjergji mbetet shenjtori karakteristik shqiptareve. Argumentet se prse Shn Gjergji sht shnjtor karakteristik dhe I dashur pr komunitetin Orthodoks shqiptar gjithmon ka qn lidhur me Heroi ton kombtar Gjergj Kastiroti-Sknderbu I cili u lind n nj Familje orthodokse nga Babai Gjon ( emr I cili nuk sht vetm emr katolik si pretendojn sot disa katolik, sepse n at kohe shumica drrmuese e popullats arbrore dhe epirtote ishin t ritit lindor dhe emrat q sot quhen si katolk ishin n at koh edhe orthodoks), dhe nns Vojsava. Stema dhe Flamuri I ksaj familje t lasht ishin simbole t ritit bizantin,. Kt symbol Shqipria e sotme e ka n Flamurin e saj zyrtar.

  Heroizmat e Gjergj Kastrioti-Sknderbu I cili lindi me 23 prill 1405 sipas kalendarit t vjetr (sot I bie me kalendarin e ri 6 maj), ditn e Shnjtit Shn Gjergjtrofeprursit, bn q jo vetm n popullatn orthodokse shqiptare pr n t gjith popullatn shqiptare katolike dhe myslimane t nderohet kjo dit.  Madje n shum fshtara t sotme t Shqipris festohet edhe tek popullata myslimane dita e Shn Gjergjit apo dita e pranvers. N Elbasan festohet n 14 Mars n popullatat e veriut t Shqipris festohet me 1 Mars, duke prkujtuar dhe nderuar Heroi Kombtar Gejgr Kastrioti -Sknderbeun se sa Shnjtorin Shn Gjergj, pikrisht sepse kto popullata myslimane n reminishencn e tyre prkujtojn jo datn egzakte t Shntit Shn Gjergj por prkujtojn dhe nderojn Heroin Kombtar.

  N Komunitetin ton orthodox Shnjtori Shn Gjergj n kalendarin e sotm orthodox festohet me 23 prill dhe nga katolikt me 6 Maj. Pr shkak t nderimit dhe prkujtimit t Heroit ton Kombtar Gjergj Kastrioti-Sknderbeu kemi nj lidhje analogjike me Shnjtorin Shn Gergj I cili ka jetuar n Kapadoki nga vitet 500 e.s., dhe komuniteti yn orthodox I cili krijoi Kishn e vet Autoqefale Orthodokse shqiptare nn drejtimin e Peshkopit ton t nderuar Fan Stilian Noli I cili e bri Krishtin t flas shqip n Kishat orthodokse t Shqipris, ky komunitet orthodox u vendosi shum kishave orthodokse n Shqipri emrin e Shn Gjergjit. Nuk ka n asnj vnd n Ballkan e ndoshta dhe n bot q t ket kaq shum kisha orthodokse me emrin e Shn Gjergjit se sa n Shqiprine e viteve para 1967.

  Diktatura shkatrroi kishat e xhamiat. Por n 1992 me ardhjen e demokracis edhe komuniteti Orthodoks mori frym lirisht dhe me ndihmn e Fortlumturis s tij Anastas ndortoi dhe rindrtoi kishat e plot gjra t tjera. Problemi qndron edhe sot e ksaj dite se disa kisha me emrin Shn Gjergj (madje dhe kisha me erma tjetr si p.sh., Kisha e Shn Marise e Tirans), kur u rindrtuan nuk I u vu emri I mparshm. Pse? Kjo krkon nj analiz q un tani pr tani nuk e bj dot por do t ngre problemin e Kishs s famshme t Shn Gjergjit Korce Kish e cila u ndrtuar me kursimet e Korcarve me gur t mdhenj dhe varrezn prqark saj, por pasi u prish nga diktatura u shkatrruan gurt mollok, u larguan varrezat, populli u hidhrua kur u prish kjo kish. kjo Kish e famshme e Shn Gjergjit, prcaktonte identitetin e orthodksve korcare nuk egziston sot.

  Ndoshta sht br pa qllim mos vendosja e emrit t Katdrales se sotme t Korcs, por duhet ndrtuar n Kor e Kisha identifikuese dhe karakteristike e Shn Gergjit, sepse por ndryshohet dhe tjetrsohet reminishenca dhe imazhi I s kaluars s Kishs s Shn Gjergjit, madje shum Korcar orthodoks kan ikur, ose jan `br` grek, ose jan `br` vlleh duke e ln Korn nj qytet orthodox pa Shnjtorin e vet. Kjo gj duhet t ndryshoj.

  Shume kisha ne Arberi, Epir dhe ne Shqiperi para vitit 1967 kishin emrin e SHEN GJERGJIT.

  Ne kishat e restauruara nenvdrejtimin e Fortlumturise se tij ANASTAS, asnje kishe nuk i u vendos emri tradicional shqiptar per orthodokset shqiptare emri SHEN GJERGJ.

  Madje kisha kryesore e Shen Gjergjit Korce e cila u prish ne 1967, kur u ndertua nje e re , nuk e mori emrin Shen Gjergj.

  Perse?

  Pa i hyre aluzioneve, iluzioneve, konspiracioneve, KOASH ka per detyre te vendose emrin e kishes kryesore ne Korce emrin me te cilin krenohej Korca: Kisha e Shen Gjergjit.

  Intelektualet orthodokse te Tiranes ftojne te gjithe okomunitetin orthodoks te perkrahin nismen e vendosjes se Kishes katedrale ne Korce emrin e SHEN GJERGJIT.

  KOASH duhet te degjoje zerin e besimtareve te saj.

  Prandaj po shkruaj edhe kt her per SHEN GJERGJIN dhe per Kishen e Shen Gjergjit ne Korce e cila nuk egziston.

  Shen Gjergji festohet me Kalendarin e vjeter me 23 Prill. Nga Shenjtor e mori emrin Heroi yne Kombetar Gjergj Kastrioti -Skenderbeu.

  Per nder te Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti -Skenderbeu- Komuniteti orthodoks shqiptar per nder te tij dhe ne perkujtim te tij se bashku me Shenjtorin Shen Gjergj, u ka vene nje mori kishave orthodokse emnrin Shen Gjergj.

  Kisha e Shen Gjergjit ne Korce e cila u shkaterrua nga komunizmi, nuk u rindertuar me duke e lene Korcen si nje qytet pa identitetin e saj te lavdishem

  Per ata qe nuk duan te kuptojne.

  Pergjigje te Nderuarit dhe Mikut tim At Grigorit,

  I Nderuar Grigor, mos te te vije hic keq sepse problemin nuk e kam ngritur per te share KOASH-in dhe as Fortlumturine e tij Anastas, perkundrazi. Duhet ta lexosh edhe njehere se ckam shkruar dhe do ta kuptosh. Shen Gergji ka qene dhe mbetet identiti i Komunitetit Orthodoks ne Korce. Kisha u shkaterrua nga diktatura. Ne kerkojme te ringrihet nje Kishe me emrin e Shen Gjergjit ne Korce, ose te gjendet nje menyre per te zgjidhur problemin.

  Pergjigje te Nderuarit Aleksander Dimroci

  I Nderuar Aleksander Dimroci, thirrjen e beme jo per te treguar se kush eshte me besnik ndaj Fortlumturise Anastas, por e beme per te treguar se Shen Gjergji eshte Shenjtori kryesor i Orthodoksise sepse kjo lidhet me ermin e Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti -Skenderbeu, prandaj shume kisha orthodokse e kane kete emer ne Shqiperi,

  Se dyti problemi qendron tek Kisha e Shen Gjergji ne Korce e cila u shkakterrua nga rregjimi komunist dhe nuk u rindertua nje kishe me ermin e Shenjtorit Shen Gjergj. Duhet te dini i nderuar Aleksander Dimroci se Shen Gjergji eshte Shenjtori karakteristik i Korces. Mos pasja e nje kishe te tille ne Korce e ka bere te rrije ne hije identiteti orthodoks ne Korce duke shkaktuar nje konfuzion ne komunitet sepse harrohet identiteti shqiptar i percaktuar nga Kisha Shen Gjergjit.  priftipirro2017@gmail.com

Tema t Ngjashme

 1. Jeta e Shn Gjergjit t Janins - 17 janar
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-01-2021, 03:19
 2. Pashket ne Kishen e Shen Gjergjit, Boston
  Nga neokastra n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 28-04-2014, 16:55
 3. mim nderkombetar per Kishen e Shen Gjergjit
  Nga ilia spiro n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-04-2011, 21:17
 4. Hap dyert Katedralja e Shn Gjergjit n Fier
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-05-2007, 13:56
 5. Vandalt dmtojn Kishn e Shn Gjergjit n Libofsh
  Nga Korcar-L1 n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-10-2006, 12:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •