Nis puna pr Fjalorin e madh t gjuhs shqipe, profesor Thomai: Do t ket rreth 100 mij njsi gjuhsore e leksiko- frazeologjike

Emri:  fjalori1.jpg

Shikime: 390

Madhsia:  34.0 KB

Fjalori i madh i Gjuhs shqipe sht nj prej projekteve m t mdha t Akademis s Shkencave. Profesor Jani Thomai ka dhn detaje mbi grupin e puns dhe pritshmrit.

Ndrsa promovoi Fjalorin e Xhuvanit, pr te cilin tha se sht ripunuar dhe prfshin leksikun e pas 90-es, ai ju pergjigj pyetjeve per fjalorin e madh t gjuhs shqipe.Fjalori i madh do t ket rreth 100 mij njesi gjuhsore e leksiko- frazeologjike tha ai.

Ai bri me dije grupin e puns q sipas tij do t jet bashkpunim i Akademis s Shkencave t Shqipris, Akademis s Shkencave t Kosovs, Institutit Albanologjik t Prishtins, Akademis s Studimeve Albanologjike ne Shqipri, universitetet, etj.

Puna pr Fjalorin e madh sapo ka filluar, me informatizimin e skedave. Ai theksoi se n fjalorin e ri, se shpjegimet ideologjike t bartura do t eliminohen.

(Balkanweb)