Emri:  -640-0-608c1b44d60e6.png

Shikime: 247

Madhsia:  242.5 KB
Nicolino Grande Aracri

Bosi i mafies kalabreze Nicolino Grande Aracri, 62 vje, i konsideruar nj nga krert m t fuqishm t mafies italiane, ka vendosur t bashkpunoj me drejtsin italiane e pr her t par nj mafioz i nj niveli t till pendohet e ka pranuar t rrfej t vrtetat e Kupols s Ndranghetas.

Emri i Nicolino Grande Aracri, i cili konsiderohet kryebosi i mafies kalabreze, dhe familjeve kryesore t saj Aracri e Grande Aracri sht shfaqur n disa operacione antimafia t shtrira dhe n Shqipri.

Rrfimi i tij mund t trondit siprmarrjen e politikn italiane, por dhe at shqiptare.

Pr llogari t bosit mafioz e t familjeve q ai drejtonte, punonte siprmarrsi italian Antonio Gallo, "princi" i Ndranghetas q n bashkpunim me politikan e siprmarrs italian kishin investuar n Shqipri me qllim riciklimin e parave t mafies kalabreze t prfituara nga afera kriminale.

Nicolino Grande Aracri i njohur me nofkn "profesori" apo "dora prej gome" (pr shkak t nj aksidenti q i shkaktoj humbjen e pjesshme t prdorimit t njrs dor) sht kapo i klanit mafioz Aracri e Grande Aracri, bosi i mafies kalabreze pr pjesn veriore e qendrore t Kalabris.

Aktualisht ndodhet n burgun Opera t Milanos, i dnuar me burgim t prjetshm pr vrasje e aktivitet kriminal mafioz.

Ai ka vendosur t bashkpunoj me drejtsin italiane e ka krkuar t flas vetm me prokurorin e Antimafias s Katanzaros Nicola Gratteri.

Rrfimi i tij mund t trondis botn e politiks e siprmarrjes italiane e jo vetm.

N ngritjen e aktivitetit mafioz , bosi i Ndranghetas sht bazuar n rregulln se "nuk mund t mbijetoj pa mburojn e politiks",

Nicolino Grande Aracri kishte ndrtuar nj rrjet profesionistsh q i shrbenin e kishte nj mbrojtje institucionale q garantonte bizneset e tij t paligjshme, prfitimet n tendera e fonde publike, e kontrollin n mjaft sektor t ekonomis lokale.

Aferat e Nicolino Grande Aracri ishin shtrir n rajonet e Emilia Romanjs, Lombardia,Veneto, Sicilia, Kalabria e prtej kufirit italian.

Operacioni "Basso profilo" i cili zbardhi nj skem investimesh mafioze t drejtuar nga siprmarrsi Antioni Gallo, apo i njohur ndryshe "princi" i Ndranghetas i cili vepronte pr llogari t klanit Grande Aracri.

Prmes prgjimeve t antimafies italiane, u zbardh se "Princi i Ndranghetas" kishte kryer investime n Shqipri prmes kompanive q hapeshin e mbylleshin me siprmarrs shqiptar, synonte t shtrihej n sektorin e ndrtimit e t shndetsis, duke prfituar nga njohjet me emra t rndsishm n Bashkin e Tirans e ministra t qeveris shqiptare.

Mes emrave t prfshir n kt hetim jan dhe politikan italian si dhe nj ish-europalamentar e si verifikohet nga prgjimet e antimafies italiane, mafiozt italian n kishin konsoliduara pozicionin e tyre n Tiran fal miqsive e frekuentimeve me emra t rndsishm t institucioneve shqiptare.

Rrfimet e kryebosit Nicolino Grande Aracri mund t zbardhin t vrteta t rndsishme dhe pr investimet e kryera n Shqipri e pr personat q bashkpunuan n kt afera kriminale.

Pr llogari t klanit t familjes mafioze Grande Aracri vepronte dhe shqiptari i arrestuar m 2019 n Shqipri, Bilbil Elezaj sot 54 vje, i dnuar n kuadr t operacionit Aemilia e i konsideruar krahu i djatht e shoferi personal i bosit Antonio Gualtieri.

Ky operacion oi n arrestimin e 240 personave e zbardhi shtrirjen e kontrollin e klanit ndranghetist Grande Aracri n territorin e Emilia Romanga fal lidhjeve me ambientet e politiks, si dhe me at bankar , profesionist t sektorve t ndryshme t ekonomis si dhe me organizime masonerie.

Nicolino Grande Aracri mund t rrfej dhe pr aleancat me grupe kriminale mafioze n trafikun e drogs, mes t cilave dhe aferat me trafikantt shqiptar.

Tre prej 10 vllezrve e motrave t Nicolino Grande Aracrijan t arrestuar me burg, ndrsa bashkshortja e tij e vajza Isabella ndodhen n arrest shtpiak. Atyre i sht ofruar mbrojtja nga shteti e strehimi n nj vend t sigurt por nuk kan pranuar t futen n programin e mbrojtjes s bashkpuntorve t drejtsis vn n dispozicion nga autoritetet italiane.

ORA NEWS