Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,301

  Markelian Kapedani

  Muzikanti qė ndėrthuri natyrshėm traditėn e shquar tė Muzikės Perėndimore me Meloditė Popullore ballkanike, duke ju dhėnė njė karakter tė dukshėm Jazz.  Alma Bektashi dhe Aleksander Gjoka - Ti nuk mė tradhėton

  Fest '94.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,301

  Pėr: Markelian Kapedani

  Markelian Gjon Kapidani ėshtė njė nga pėrfaqėsuesit e rėndėsishėm tė ndryshimeve kulturore dhe artistike qė ndodhėn nė Shqipėri nė vitet menjėherė pas rėnies sė Murit tė Berlinit. Njė nga karakteristikat themelore tė artit tė tij ėshtė shkrirja e natyrshme e traditės sė madhe "formale" tė muzikės perėndimore me meloditė popullore ballkanike bashkė me njė karakter Jazz tė dukshėm. Prodhimi artistik i Kapedanit kombinon gjuhėn e sofistikuar tė muzikės bashkėkohore klasike mbi baza tė forta "formale" me atė tė improvizimit tė traditės sė jazzit.

  Pinjoll i njė prej familjeve tė mėdha aristokratike - paraardhėsit e tij,"Gjomarkajt" pėr shekuj me radhė qenė zotėr tė tokave tė Mirditės, tė cilen e mbrojtėn me vėndosmėri kundėr pushtuesve osmanllinj. Kapidan, ky titull vjen nga roli i Gjormajkajve si prinjsa (Princa) tė Mirditės. Markeliani u formua nė Shqipėri gjatė viteve kur ky vėnd ishte "mė i papėrshkueshėmi" ndėr vendet e "Lindjes komuniste”.

  Kapidani filloi studimet nė moshėn katėr vjeēare nėn drejtimin e dashur dhe tė vėmendshėm tė babajt Gjon Kapidani, kompozitor dhe dirigjent. Pas diplomės sė pjekurisė si pianist nė moshėn 18 vjeē, katėr vjet mė vonė merr diplomen dhe titullin kompozitor. Kėshtu fillon njė karrjerė e shpejtė nė Radio dhe TV shqiptarė, e cila nė pak kohė e bėn atė atė tė jetė njė nga kompozitorėt mė tė njohur tė vendit tė tij.

  Kompozitori dhe pianisti shkodran kreu studimet e larta nė Tiranė nė vitin 1992 nėn drejtimin e Profesor Cesk Zadeja. Aktiviteti muzikor i Kapedanit eshte i lidhur ngushtė me rinovimin kulturore dhe shoqėrore tė Shqipėrisė nė vitet qė ndjekin pas ndryshimeve politike tė viteve 90. Muzika e tij permban influenca te ndryshme nga klasikja, xhazi, muzika Afro/Kubane etj. ( www.markeliankapedani.com )

  Nė Dhjetor 1992, Markelian Kapedani merr pjesė nė Festivali i 31-tė nė RTSH me kėngėn "Sytė E Kanė Fajin".

  I tiji ishte koncerti i parė publik jazz nė Shqipėri mė 21 Korrik, 1992 me kuartin, Song Of Jazz.

  Nė Maj tė vitit 2008 ai nxjerr albumin e tij Ballkan Piano tė prodhuar nga etiketa Jazz "Red Records". Aktualisht, nė Itali, me muzikėn e tij tė veēantė po korr njė sukses tė dukshėm. Nė Nėntor 2008 ai ftohet nga "MEI" nė qytetin Faenza tek mitingu: (Takimi i Etiketave tė Pavarura Diskografike), ku fitoin dhe ēmimin "Multikulti" si rinovues i muzikės Jazz nė Itali. Disku Ballkan Pjano ėshtė vlerėsuar pozitivisht nga revistat Jazz mė tė rėndėsishme tė Italisė. Nga 2008-2010 ai merr pjesė nė festivale jazz tė rėndėsishme.

  Nė 2011 ka nxjerrė diskun i tij tė dytė, BALKAN BOP tė prodhuar nga etiketa Red Records.


  https://www.teksteshqip.com/markelia...dani/biografia

  http://www.artupart.com/artista/96/M...-Kapedani.aspx
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 30-04-2021 mė 21:12

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,301

  Pėr: Markelian Kapedani  KULT - MARKELIAN KAPEDANI

  Intervistė pėr Star Plus TV - Nėntor 2017
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 30-04-2021 mė 22:06

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,301

  Pėr: Markelian Kapedani
  " ME JETĖN DASHURUAR " - AURELA GAĒE

  Kompozimi: MARKELIAN KAPEDANI - Poezia: SHPETIM RROQI - Orkestrimi: MARKELIAN KAPEDANI


  ( Ēmimi i Tretė - Festivali i Kėngės 35 , Dhjetor 1996. )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 30-04-2021 mė 22:01

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,301

  Pėr: Markelian Kapedani  " ME JETĖN DASHURUAR " - AURELA GAĒE

  Ēmimi i Tretė - Festivali i Kėngės 35 , Dhjetor 1996.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 29-07-2021 mė 11:46

Tema tė Ngjashme

 1. Filmi: Kapedani
  Nga Albo nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-04-2020, 11:40
 2. Videoklipet e Markelian Zakės
  Nga BlooD_VenoM nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-12-2007, 13:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •